BUDAPEST

Olyan exkluzív klub működött a Stefániában, hogy a gazdagok számára is jutalom volt bejutni

És ha valaki nem felelt meg, szó szerint kigolyózták a társaságból. 5 érdekesség a századfordulós Budapest legnívósabb kaszinójáról.
Orosz Emese cikke - szmo.hu
2017. október 28.


Link másolása

A Stefánia Palota a Városliget környékének egyik legszebb épülete, ahol ma is gyakran tartanak bálokat és rendezvényeket. Kevesen tudják azonban, hogy a századfordulón olyan exkluzív klub működött itt, ahová még a leggazdagabbak számára is kiváltság volt a bejutás.

Íme 5 érdekesség a 19. századi Budapest legnívósabb főúri kaszinójáról, a Park Clubról.Stefánia_Palace_07

A 19. században egy főúr szívesen töltötte szabadidejét palotáján kívül is, hogy ápolhassa kapcsolatait a főúri réteg más tagjaival. Persze csakis olyan pompás környezetben, ahogyan azt otthon is megszokta.

Az 1890-es évek elejére a legfelsőbb főúri körök azonban megelégelték, hogy csak a Margit-szigeten van hozzájuk méltó nyári társasági helyszín. Így báró Aczél Béla kezdeményezésére és Eszterházy Mihály gróf vezetésével társaságot alapítottak azzal a céllal, hogy az előkelőségek részére egy tágas, impozáns nyári üdülőt hozzanak létre.pp

Félmillió osztrák–magyar forintos tőkével ki is néztek egy erre alkalmas helyet a Városliget szomszédságában. A helyszínválasztás tökéletes volt: szép környezet, közel a nyüzsgő városhoz, a főváros legelevenebb korzója, a Stefánia út mellett. Összesen hat holdnyi telket vásároltak, amelyre Meinig Artúr építész tervezett impozáns neobarokk palotát.

Modern sportpálya, mesterséges cseppkőbarlang

viz

A klubban nem csak teadélutánokat, hangversenyeket és bálokat rendeztek, hanem nagy hangsúlyt fektettek a szabadtéri kikapcsolódási lehetőségekre is. Az akkor új és divatos tenisz számára három pályát is kialakítottak, de volt tekepálya és egy lövőház is.

“A „Park Club” czélja a sport különböző nemeinek pártolása és a társadalom művelt osztályainak kellemes érintkezési központot nyújtani, kizárva testületi működésének köréből minden politikai jellegű tevékenységet.”

Ám nem csak sportolni, hanem pihenni is lehetett a klub telkén. Kialakítottak egy főúri parkot, ahol magas fák árnyékában, gyönyörű virágágyások között sétálhattak és üldögélhettek a klubtagok.

A parkban volt egy hatalmas csónakázó tó, amit telente korcsolyázásra használtak. A tóban pedig egy apró sziget is helyet kapott.

Igazi különlegesség volt a park mesterséges cseppkőbarlangja,

ahova a nyári záporok elől lehetett menekülni. Tetejéről ráadásul a tavat tápláló vízesés hullt alá.

Kigolyózás82636

A Park Club ünnepélyes megnyitójára 1895. május elsején került sor. A nívós főúri kaszinó azonban nem nyitotta meg kapuit akárki előtt. Még a leggazdagabbak számára sem volt könnyű a bejutás.

Az igazgatóság évente választotta meg a kaszinó tagjait. Nem volt azonban elég, ha a jelölt megfelelt az alapszabályoknak, vagyis nagykorú férfi, fedhetetlen jellem, jó magaviseletű és magasan képzett volt. Bekerülni csak írásos ajánlás alapján lehetett. A jelölt nevét kifüggesztették, és ha nem merült fel kifogás, minimum kétharmados többségnek kellett az illető mellett szavaznia. Ráadásul a megválasztott tagnak meg kellett fizetnie az igen borsos éves tagdíjat is.

Amilyen nehéz volt bekerülni, kiesni annál könnyebben lehetett a nívós klubból. Ahogy a felvételről, úgy a kiesésről is évente szavaztak csontgolyókkal.

Érdekesség, hogy ebből a régi szokásból ered a „kigolyózás” szavunk.

Ide járt a krémek krémjeMeinig Artúr | Park Club (Stefánia Palota), Budapest | Kitervezte.hu

A klub tagsága tehát igen kivételes volt. A nagy múltú nemesi családok sarjai, úgy mint Andrássy, Eszterházy, Széchenyi mellett a kor politikai elitjének képviselői: Bethlen István, Tisza István, Széll Kálmán, Wekerle Sándor gazdagították a tagok sorát.

A klub büszkén hirdette, hogy tagjainak harmadát hölgyek teszik ki.

Ez akkoriban ritkaságnak számított, hiszen korábban a klubélet szinte kizárólag a férfiak kiváltsága volt.

A klubot gyakran látogatták királyi személyek is. Megfordult itt Károly román király, Alfonz spanyol király és menyasszonya, Muzafer-ed Din perzsa sah és természetesen a Habsburg királyi pár is.

Sissi kedvenc asztalkájabel2

Az épületet gőzzel fűtötték, ám a világítást már a korban újdonságnak és ritkaságnak számító elektromos árammal működtették.

A Park Club berendezési tárgyait maga Aczél báró válogatta, és hozatta Londonból. Az enteriőrben az akkor divatos empire stílus keveredett némi angol modernitással, és mindezt ügyesen dobta fel egzotikus keleti tárgyakkal. A berendezés bútorai nagyrészt mahagónifából készültek. A barna, vörös és zöld kárpitos ülőgarnitúrák pedig pazarul illettek a szalonok vörös szövettel borított falaihoz és a kék, vörös mintás kókuszszőnyegekhez.

Egyik alkalommal, amikor a Habsburg királyi pár látogatását tette a Park Clubban, Sissinek nagyon megtetszett egy díszes asztalka. A főurak szívesen nekiajándékozták volna, ám a királyné ragaszkodott hozzá, hogy kifizesse. Sissi azonban félreértette a könyvelésben szereplő F jelzést, így forintban fizette ki az asztalkát.

A főurak elhallgatták előle, hogy az összeg valójában fontban értendő.

A kedves turpisságra csak évekkel később derült fény, amikor Sissi közvetlenül a gyártótól rendelt még egy asztalkát, ahol immár fontban kellett fizetnie.

Kompromittáló csók a klub teraszánMeinig Artúr | Park Club (Stefánia Palota), Budapest | Kitervezte.hu

A palota múltjához egy igazi romantikus történet is tartozik. Károlyi Mihály szemet vetett a szép Andrássy Katinkára, aki viszonozta a jóképű férfi érdeklődését. A Park Club egyik báljának forgatagában Katinkának sikerült elszöknie a gardedámok szigorú tekintete elől. A palota rejtett hátsó lépcsőjén osont fel a teraszra, ahol már várta szerelmese.

Itt csattant el Károlyi Mihály és Andrássy Katinka első titkos csókja.

Amikor az Andrássy család tudomást szerzett arról, milyen kompromittáló dolog történt, természetesen kétségbeestek a botrány lehetőségétől. Lerágva tíz körmüket majd' egy hónapot kellett várniuk, mire Károlyi végre előállt a lánykéréssel. A házassággal szerencsére jó véget ért a botránynak induló eset.Meinig Artúr | Park Club (Stefánia Palota), Budapest | Kitervezte.hu

A második világháború alatt a palota is több találatot kapott. 1947-től a Honvédelmi Minisztérium, majd a Magyar Néphadsereg tulajdonába került. A különleges berendezés a csillárok kivételével mind megsemmisült. Az 1965-ös felújítás során új neobarokk berendezés került az épületbe.

Nevét csak 1993-ban változtatták Stefánia Palotára. Az épület azóta is reprezentatív helyszínt biztosít a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség rendezvényeinek. Nem ritkán esküvők, konferenciák, bálok és fogadások helyszíne, akárcsak az 1800-as években.

Forrás: Kitervezte.hu, Wikipédia, Egykor.hu, index - Kovács Veronika, YouTube: 120 éves a Stefánia Palota

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
A Rovatból
Virágpompában a Tóth Árpád sétány, Budapest egyik legszebb japán díszcseresznye fasora
A történelem viharait is átvészelte a várfal, amelyen az öreg gesztenyefák elé 2009-ben ültették a lenyűgöző látványt nyújtó másik fasort.
Fotók: Nagy Bogi - szmo.hu
2024. április 04.


Link másolása

A tavasz egyik legszebben virágzó fája a japán díszcseresznye. A pár napig élvezhető látványosság sokakat vonz magához, gyönyörködni, fotózni. A rózsaszín virágözön a Budai Várban is minden évben elvarázsolja a látogatókat.

A Tóth Árpád sétány önmagában is egy különleges hely, hiszen egy régi középkori várfal tetején vezet végig, ahol a panorámát is érdemes kiélvezni.

A sétány jelenlegi formája 2009-ben készült el, a déli szakasz felújításával, ekkor ültették a fákat is Tihanyiné Tóth Mária tervei alapján. A ma már romantikus Várhegy várfalai korábban hadicélokra szolgáltak. A várfal romjaira 1720-ban telepítették az első fasorokat - ez volt Budapest első kettős fasora.

A sétány neve is többször változott, a 19. században Bastei Promenádnak hívták, majd 1879-től Bástya sétánynak, a 30-as években Horthy Miklós sétánynak és Gróf Bethlen István sétány is volt. 1946-ban nevezték el a nyugati részt Tóth Árpád sétánynak, mert a költő a közeli Táncsics Mihály utcában is élt. A második világháború után a fák is elpusztultak. A területet 1967-ben rendezték, ekkor ültettek gesztenyefákat, juharfákat. A díszcseresznyefák 2006-ban és 2009-ben kerültek a sétányra, míg a mögöttük álló gesztenyefák jóval idősebbek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
BUDAPEST
A Rovatból
Szinte biztosan nem lesz klíma a 3-as metrón idén nyáron
Technikailag gyakorlatilag megoldhatatlan, hogy idén nyáron teljesüljön Karácsony Gergely egyik főpolgármesteri vállalása.

Link másolása

„A közbeszerzési eljárás jelenleg tárgyalási szakaszban van” – válaszolta a BKV a Népszavának, amikor a lap arról érdeklődött, hogy mikorra várható a hármas metró szerelvényeinek légkondicionálása. A lap szerint ez azt jelenti, hogy kivitelező híján aligha lesz nyárra klimatizálva a 3-as metró vonalán közlekedő 222 kocsi.

A budapesti M3 metróvonalon közlekedő járműveket 2016-ban 69 milliárd forintért gyártotta újra az orosz Metrowagonmash – rengeteg hibával. Tarlós István akkori főpolgármester 2017-ben még azt mondta: nem lesz gond azzal, hogy nincs klíma a hármas metró felújított szerelvényein, elvégre „az nem villamos, 25 méterrel a föld alatt nem tűzi a nap”, és „azt is lehetne követelni, hogy legyen büfékocsi is”.

Az őt váltó Karácsony Gergely még főpolgármester-jelöltként 2019 júniusában 34,8 fokot mért a vonal egyik kocsijában és megígérte, hogy utólagosan klimatizálják a hármas metró orosz szerelvényeit.

A BKV a városvezetés utasítására 2021 májusában feltételes közbeszerzési tendert írt ki az utólagos klimatizálásra, amelyre három ajánlat érkezett. Az egyiket érvénytelenítették, a Liberatus Hungary Kft. és a Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Hungária Kft. viszont versenyben maradt. Szerződést azonban egyikkel sem kötöttek a főváros nehéz pénzügyi helyzetére hivatkozva. Később felmerült, hogy az orosz gyártó ellen indított perben követelt kötbérből fedezik az utólagos klimatizálás költségét.

„A klimatizálás elsődlegesen nem pénz kérdés, szükség lenne hozzá az orosz gyártó hozzájárulására, amire kevés az esély. Ha enélkül nyúlunk a kocsikhoz, elvész a garancia. A helyzet tavaly óta nem változott, idén nyárra objektíve lehetetlen a légkondícináló berendezések felszerelése” – mondta a Népszavának Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes, aki megerősítette azt is, hogy a munkát a kötbér terhére rendelnék meg.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
Karácsony Gergely: Rendet teszünk a Duna-parton, száműzzük a hajókat a belvárosból
A budapesti főpolgármester szerint az a céljuk, hogy a kikötő hajók által okozott terhelés a lehető legkisebb legyen.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. március 31.


Link másolása

„Felülvizsgáltuk és módosítjuk a Duna-parti Építési Szabályzatot” – írja húsvétvasárnapi posztja elején Karácsony Gergely. A főpolgármester szerint ezzel egy bonyolult, sok egyeztetést igénylő tervezési, véleményezési folyamat végére értek.

A városvezető bejegyzéséből kiderül, hogy az állami, szakmai és civil szervezetektől érkezett vélemények több tucat oldalt tesznek ki, több partnerükkel az utolsó pillanatig egyeztettek.

Szerinte a szabályzat lényegét egyszerűen össze lehet foglalni:

„Rendet teszünk a Duna-parton, száműzzük a lakók életét megkeserítő, és a panorámát elcsúfító hajókat a belvárosból, megteremtjük a lehetőségét annak, hogy a Duna-partok a jelenleginél sokkal jobban szolgálhassák a budapestieket. Az a célunk, hogy a kikötő hajók által okozott terhelés a lehető legkisebb legyen, és minél egészségesebb egyensúlyt teremtsünk a folyó különböző célú használata közben.”

A teljes posztot itt lehet elolvasni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
Újabb Kolodko-miniszobor: ezúttal Chuck Norris került fel egy budapesti hídra
A helyszín nem véletlen... A gúzsba kötött akcióhős szobra emlékeztet rá, hogy a híd építésének idején sokan szavaztak rá, mint névadóra.

Link másolása

Húsvéthétfőn újabb miniszobrot helyezett ki Kolodko Mihály. Ezúttal Chuck Norrist készítette el, amint az akcióhős gúzsba kötve fekszik...

A helyszín sem lehet véletlen: a Megyeri hídnál, a pesti oldalon található, a gyalogosúton, a Pest felirat alatt.

A híd építésekor névpályázatot is hirdettek, és akkor sokan szavaztak Chuck Norrisra.

Mivel élő személyről nem lehet ilyen létesítményt elnevezni, így a filmsztár nem kapott hidat Budapesten.

Az alkotásról a szobrász képeket is posztolt:


Link másolása
KÖVESS MINKET: