Megújul a Várbazár
hirdetés
hirdetés
//]]>-->
Az 1875-1883 közt épült neoreneszánsz Várbazár nem csak nekünk fontos, hiszen a Világörökség részét képezi, ugyanakkor 1996 óta a világ száz legveszélyeztetettebb műemlékének egyike. A most elkészült látványtervek szerint a 2014-re tervezett felújítás végén a műemléki szempontok és az épület kihasználásának praktikuma harmonikus lesz.
Így az Ybl Miklós tervei szerint épült komplexumból 7985 négyzetméter nagyságú épületet újítanak fel, 4867 négyzetméternyi új területet építenek hozzá és 13 215 négyzetméter nagyságú kertet és udvart alakítanak ki, ami a jelenlegi tervek szerint 250 ezer látogatót vonz a jövőben évente.
Ilyen most:
Ilyen lesz:
A sokféle kihasználási lehetőségekkel az újjáépülő Várkert Bazár valódi kulturális negyeddé válhat.
Az új Várbazárban a vízhordó lépcső mellett mozgó járdát is terveznek, mely a budai Várat kötné össze a Duna-parttal.
További infókért katt IDE.
Ha tetszenek a tervek, nyomj egy lájkot!
Mint azt megírtuk, mégis megépülhet a Makovecz Imre által megálmodott budapesti katedrális. Az építész élete fő művének szánta a templomot, amelynek a tervei már készen vannak, de eddig csak álomnak tűnt a megvalósulása.
A HírTV azonban úgy tudja, hogy
Erdő Péter bíboros esztergom-budapesti érsek szerint azonban nincs szükség egy új, nagy templomra Budapesten. A Válasz Online-nak adott interjújában kérdezték a Makovecz-katedrálisról, pontosabban arról, hogy kell-e még egy ilyen hatalmas templom, amely meg sem telik hívekkel.
- mondta a bíboros.
Azt is hozzátette, hogy a templomépítés több mint ezer éve püspöki engedélyhez kötött, tehát neki is áldását kellene adnia a katedrálisra.
Megjegyezte, hogy bár sokan Makovecz-székesegyházként emlegetik a tervezett templomot, az biztosan nem lehet majd székesegyház, mivel az annyit tesz: a püspök székhelye. Az Esztergom-Budapesti Főegyházmegyében pedig a szokásoktól eltérően már így is két székesegyház van, a budapesti Szent István-bazilika, Esztergomban pedig az ország legnagyobb temploma. Utóbbi éppen felújítás alatt áll, ami egy többéves projekt, és most tartanak a közepénél.
A kulturális örökség védelméért felelős Miniszterelnökséget vezető miniszter, Gulyás Gergely szombaton azonnali hatállyal műemléki védettségi eljárást rendelt el két épülettel kapcsolatban:
• az egyik az I. kerületi Márvány utca 6-8. alatti, a Márványmenyasszony étteremnek otthont adó ház
• a másik a VII. kerületi Kazinczy u. 55. alatti Wichmann-kocsmát befogadó ingatlan
- írja a 24.hu.
Az ügyről a VII. kerületi önkormányzatban pénteken zajló ülésen derült ki, hogy
A kerület polgármestere, Niedermüller Péter és a civil alpolgármesteri posztot betöltő Szücs Balázs emellett bejelentette: értékleltárat készítenek a kultúrtörténeti jelentőségű épületekről, hogy a kerület más, értékes épületei esetén korábban közbeléphessenek, és örökségvédelmi kerekasztalt is létrehoznak.
Huszonhat évvel hatósági bezáratása után, eredeti nevén és helyén ismét megnyílik a Tilos az Á - írja a Tilos az Á 1990-1995 nevű zárt Facebook-csoportra hivatkozva a Recorder blog.
A szórakozóhely 1990 és 1995 között üzemelt a Mikszáth tér 2. szám alatt. Itt 2003 óta a Zappa Café üzemelt. Az újranyitást a bejegyzésben egy ötfős csapat jelentette be, akik között szerepelnek a Kuplung, a Zöld Pardon és az Instant egykori alapítói, Somogyi Zoltán politikai elemző, Kováts Péter hegedűművész, valamint Pálffy András, a Budapest Park alapítójának neve is.
Megfogalmazásuk szerint ötletükhöz a legendás épületek, a Wichmann-kocsma és a Márványmenyasszony elbontásának híre adott löketet. Mint írják: „ha ezen épületek lerombolását nem is tudjuk megakadályozni, de hisszük, hogy a magunk eszközeivel egy kis vidámságot mégis elő tudunk csalni.” (Azóta ez utóbbi helyről a 24.hu azt írta: legalább részben, eredeti, étterem funkciójában megmaradhat.)
- tették hozzá az ötletgazdák.
Az új Tilos az Á megnyitásának még nincs konkrét időpontja, a koronavírustól függ, ígéretük szerint amint a járványhelyzet engedi, átvágják majd a szalagot.
Néhány éve mi is készítettünk interjút a legendás klub alapítójával, Németh "Vova" Vladimirral, aki azonban a mostani projektben nem vesz részt.
Még nem dőlt el végleg a Wichmann kocsma épületének sorsa, az erzsébetvárosi önkormányzat igyekszik mindent megtenni a kerület kulturális öröksége védelméért - számolt be róla az Index egy péntek délutáni online sajtótájékoztatón elhangzottak alapján.
Mint azt megírtuk korábban, lebontják a budapesti Kazinczy utca 55. alatt található épületet, amely többek közt arról nevezetes, hogy a földszinten működött 32 évig Wichmann Tamás olimpiai ezüstérmes kenus kocsmája. A városrész egyik ikonikus helye 2018 júniusában zárt be, utána egy pizzéria nyílt ott, de miután nem ment elég jól az üzlet, eladta az ingatlant. A Falanszter Blog értesülései szerint pedig az épületet hamarosan lebontják és egy ötemeletes szállodát építenek a helyére.
A pénteki megbeszélést követő tájékoztatón részt vett a VII. kerület polgármestere és alpolgármestere mellett többek közt Perczel Anna, az Óvás! Egyesület alapítója, Ráday Mihály, a Budapesti Városvédő Egyesület örökös tiszteletbeli elnöke és Bojár Iván András művészettörténész, építészkritikus is.
Niedermüller Péter, a kerület polgármestere a portál beszámolója szerint azt mondta,
Ezért a lakosság segítségét kérik, petíciók és kulturális örökségi adatbázisok fejlesztésével védenék meg az erzsébetvárosi értékeket.
Szűcs Balázs alpolgármester pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy az épület ügyében indult műemléki nyilvántartási eljárás még nem zárult le, tehát még van esély arra, hogy megkapja a védettséget biztosító minősítést.
Bajkai István országgyűlési képviselő pénteken közleményt adott ki az Országos Sajtószolgálaton keresztül, amelyben azt írta, "Niedermüller parkolóhely megváltási mutyija nyitotta meg a lehetőséget a Wichmann kocsma épületének elbontására, a DK-s polgármester most már nem emlékszik a saját aláírására".
A közlemény végén pedig ez áll: