Megújul a Várbazár
hirdetés
hirdetés
//]]>-->
Az 1875-1883 közt épült neoreneszánsz Várbazár nem csak nekünk fontos, hiszen a Világörökség részét képezi, ugyanakkor 1996 óta a világ száz legveszélyeztetettebb műemlékének egyike. A most elkészült látványtervek szerint a 2014-re tervezett felújítás végén a műemléki szempontok és az épület kihasználásának praktikuma harmonikus lesz.
Így az Ybl Miklós tervei szerint épült komplexumból 7985 négyzetméter nagyságú épületet újítanak fel, 4867 négyzetméternyi új területet építenek hozzá és 13 215 négyzetméter nagyságú kertet és udvart alakítanak ki, ami a jelenlegi tervek szerint 250 ezer látogatót vonz a jövőben évente.
Ilyen most:
Ilyen lesz:
A sokféle kihasználási lehetőségekkel az újjáépülő Várkert Bazár valódi kulturális negyeddé válhat.
Az új Várbazárban a vízhordó lépcső mellett mozgó járdát is terveznek, mely a budai Várat kötné össze a Duna-parttal.
További infókért katt IDE.
Ha tetszenek a tervek, nyomj egy lájkot!
- közölte a Budapesti Közlekedési Központ. Karácsony Gergely főpolgármester a közösségi oldalán arra tett ígéretet, hogy a 2023 őszéig tartó munkálatok közben, várhatóan mintegy másfél évig tartó lezárások idején a kényelmetlenségeken átgondolt közlekedésszervezéssel igyekeznek majd enyhíteni.
A BKK közleménye szerint a két végleges ajánlatot benyújtó szereplő, az A-Híd Zrt. és a Strabag Általános Építő Kft. minden szükséges igazolást beadott, így ajánlataikat érvényessé nyilvánították. A bírálóbizottság végül az A-Híd Zrt. pályázatát nyilvánította győztesnek, amit a BKK igazgatósága hétfői ülésén elfogadott.
A döntést lehetővé tette, hogy a Fővárosi Közgyűlés hatáskörében eljáró főpolgármester módosította a híd felújításáról szóló engedélyokiratot, illetve a főváros és a BKK között fennálló megvalósítási megállapodást. Az utóbbi döntéssel biztosították a még hiányzó fedezetet - tették hozzá, azzal együtt, hogy
A bruttó ár a nyertes nettó ajánlati ár mellett az ilyenkor kötelező 10 százalékos tartalékkeretet, a jogszabályok által előírt műszaki ellenőri, valamint egyéb költségeket (hatósági díjak, független labor, szakértői díjak) és az áfát is tartalmazza - közölték.
"A Fővárosi Önkormányzat a kormányzati megszorító intézkedések ellenére is előteremtette az eljárás eredményessé nyilvánításához szükséges további bruttó 3,5 milliárd forintot, így már csak a magyar kormány által ígért, de mind a mai napig meg nem kötött támogatási szerződés hiányzik, amely lehetővé tenné a felújítás megkezdését" - hangsúlyozták a BKK közleményében.
Azt írták, a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsa tavaly október 15-i ülésén megerősítette, hogy támogatja a 6 milliárd forint támogatási keretösszeg felhasználását a Lánchídra, egyúttal felkérte a kormányt azon intézkedések megtételére, amelyek biztosítják a fővárosi források felhasználását követő támogatás kifizetését a kivitelező vállalkozói szerződés utolsó szakaszának teljesítéséhez.
- emelték ki.
Közölték azt is, a szerződéskötésre az eredményhirdetést követően - figyelembe véve a jogszabály moratóriumra vonatkozó előírásait is - a legkorábban január végén kerülhet sor. Ennek megfelelően a felújítási munkálatok elkezdése február végén, míg a műszaki átadás-átvételi eljárás, a munkálatok befejezése 2023 őszére történhet meg.
- áll a BKK közleményében.
Karácsony Gergely főpolgármester hétfőn azt írta a Facebook-oldalán, hogy harminckét évvel a legutóbbi felújítás után, kilenc év "tétlenséget" követően a Lánchíd újjászületésének folyamata újabb szakaszába lépett.
Az ütemterv szerint a munkálatok 2021. február végén kezdődnek és 2023 őszére fejeződnek be. "A híd mintegy másfél éves lezárása kétségtelenül okoz majd kényelmetlenséget a közlekedésben, igyekszünk ezt pontos és rendszeres információkkal és átgondolt közlekedésszervezéssel enyhíteni" - tette hozzá.
A főpolgármester reméli, a budapestiek egyetértenek abban, hogy a Lánchíd megújulása megéri ezeket a kényelmetlenségeket.
"Egy dolog persze még hiányzik: a kormány tartsa az egy évvel ezelőtt tett ígéretét, és adja oda végre a megígért 6 milliárd forintot a felújításra. Persze, ha rajtuk múlna, megint húzódna, halasztódna az ügy, ahogy az elmúlt két ciklusban. Márpedig a híd felújításáról a kormányzati megszorítások és a kormányzati szószegés ellenére sem mondhatunk le" - hangsúlyozta.
Hozzátette, hogy ezért a főváros biztosítja a munkálatok elkezdéséhez szükséges fedezetet. "Azon dolgozunk, hogy Budapest a 150. születésnapját igazán szép közös ajándékkal köszönthesse: a megújult Lánchíddal" - zárta bejegyzését Karácsony Gergely.
A kulturális örökség védelméért felelős Miniszterelnökséget vezető miniszter, Gulyás Gergely szombaton azonnali hatállyal műemléki védettségi eljárást rendelt el két épülettel kapcsolatban:
• az egyik az I. kerületi Márvány utca 6-8. alatti, a Márványmenyasszony étteremnek otthont adó ház
• a másik a VII. kerületi Kazinczy u. 55. alatti Wichmann-kocsmát befogadó ingatlan
- írja a 24.hu.
Az ügyről a VII. kerületi önkormányzatban pénteken zajló ülésen derült ki, hogy
A kerület polgármestere, Niedermüller Péter és a civil alpolgármesteri posztot betöltő Szücs Balázs emellett bejelentette: értékleltárat készítenek a kultúrtörténeti jelentőségű épületekről, hogy a kerület más, értékes épületei esetén korábban közbeléphessenek, és örökségvédelmi kerekasztalt is létrehoznak.
Tilos az Á, Fekete Lyuk, Egocentrum, Nincs Pardon, Nana, Piaf és a többi. A megboldogult 90-es évek legendás helyei közül már alig létezik néhány, bár például a Tilos az Á most tervezi az újranyitást.
Vizi Ákos grafikus és gyakorló koncertlátogató, buliszakértő hatalmas munkát végzett: néhány barátja segítségével összeszedte, majd térképre vitte a kultikus helyeket, a végeredményt pedig kiposztolta a Facebookra.
Lehet nosztalgiázni, és rácsodálkozni olyan helyekre, amelyeket már rég elfelejtettünk.
A kreatív csapat most készíti a 90-es évek legjobb budapesti kocsmáit bemutató térképét is.
Még nem dőlt el végleg a Wichmann kocsma épületének sorsa, az erzsébetvárosi önkormányzat igyekszik mindent megtenni a kerület kulturális öröksége védelméért - számolt be róla az Index egy péntek délutáni online sajtótájékoztatón elhangzottak alapján.
Mint azt megírtuk korábban, lebontják a budapesti Kazinczy utca 55. alatt található épületet, amely többek közt arról nevezetes, hogy a földszinten működött 32 évig Wichmann Tamás olimpiai ezüstérmes kenus kocsmája. A városrész egyik ikonikus helye 2018 júniusában zárt be, utána egy pizzéria nyílt ott, de miután nem ment elég jól az üzlet, eladta az ingatlant. A Falanszter Blog értesülései szerint pedig az épületet hamarosan lebontják és egy ötemeletes szállodát építenek a helyére.
A pénteki megbeszélést követő tájékoztatón részt vett a VII. kerület polgármestere és alpolgármestere mellett többek közt Perczel Anna, az Óvás! Egyesület alapítója, Ráday Mihály, a Budapesti Városvédő Egyesület örökös tiszteletbeli elnöke és Bojár Iván András művészettörténész, építészkritikus is.
Niedermüller Péter, a kerület polgármestere a portál beszámolója szerint azt mondta,
Ezért a lakosság segítségét kérik, petíciók és kulturális örökségi adatbázisok fejlesztésével védenék meg az erzsébetvárosi értékeket.
Szűcs Balázs alpolgármester pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy az épület ügyében indult műemléki nyilvántartási eljárás még nem zárult le, tehát még van esély arra, hogy megkapja a védettséget biztosító minősítést.
Bajkai István országgyűlési képviselő pénteken közleményt adott ki az Országos Sajtószolgálaton keresztül, amelyben azt írta, "Niedermüller parkolóhely megváltási mutyija nyitotta meg a lehetőséget a Wichmann kocsma épületének elbontására, a DK-s polgármester most már nem emlékszik a saját aláírására".
A közlemény végén pedig ez áll: