A kockásfülű nyúltól Noé bárkájáig: itt van Kolodko Mihály összes budapesti miniszobra térképpel
Szaporodnak a mini gerillaszobrok Budapest utcáin.
Séta közben biztosan ti is láttatok már legalább egyet.
Alkotójuk, Kolodko Mihály szobrászművész szülővárosában, Ungváron kezdett el pici szobrokat elhelyzni a köztereken. Célja ezekkel az alkotásokkal az, hogy viccesen, játékosan, mindig valamilyen csavarral állítson emléket mesehősöknek, hírességeknek vagy művészeknek.
Már több mint egy tucat köztéri miniszobra látható Budapesten, és mivel nemrég helyezett ki egyszerre hármat is, úgy gondoltuk, az összeset megmutatjuk nektek, és azt is megjelöljük, hogy a szobrok pontosan hol találhatók.
A kockásfülű nyúl
Gyermekkorunk egyik kedvenc mesehőse a Sándor palota közelében, a Budavári Sikló végállomása mellett kémleli távcsövével a pesti oldalt.
Mekk Elek
A kétbalkezes "ezermester" kecske a Széll Kálmán téren található. De ha közelebbről megnézitek, láthatjátok, hogy a kezében lévő táblát is elrontotta, a Moszkva tér felirat, a hely régi neve szerepel rajta.
Főkukac
A nagy ho-ho-horgász című rajzfilmből ismert mókás kukac a Bem rakparton, a Halász utcától nem messze mosolyog.
Ez volt Kolodko Mihály első budapesti gerillaszobra, a gyerekeivel együtt kereste a helyet a Főkukacnak. Az egyik kedvenc meséje volt ugyanis A nagy ho-ho-horgász.
A bűvös kocka
Rubik Ernő zseniális találmányának emléket állító miniszobor is a Bem rakparton található. Egy hosszabb elemzést írtunk róla, amikor kikerült.
A tank
A "Ruszkik haza!" feliratú harckocsi 2017 áprilisa óta állt a Kossuth hídnak emléket állító kő közelében, és egyszer már ellopták (csakúgy, mint a Mekk Elek szobrot), így amit most láttok, az a második példánya.
Lisa Simpson
A Simpson család című amerikai rajzfilmsorozat egyik szereplőjét a Jászai Mari téren találjátok, a 2-es villamos megállójának közelében.
Az öngyilkos mókus
Az 'Ars longa vita brevis' vagyis 'A művészet örök, de az élet rövid' témájú alkotás Maurizio Cattelan olasz művész 1996-os Bidibidobidiboo című installációjára utal. Cattelanra jellemző, hogy meghökkentő, szatirikus műveivel provokálni akar, pl. kitömött állatokat emberi érzelmekkel ruház fel. Ennél a művénél egy szerényen berendezett konyhában egy mókus végső kétségbeesésében a konyhaasztalnál ülve öngyilkosságot követ el.
A szobor a külföldiek számára meghökkentő Columbo szobor mögött található, a Falk Miksa utca elején, így plusz poén, hogy a tévés nyomozó ezen a rejtélyen is törheti a fejét.
Breki
A Szabadság tér közepén, a díszkorláton üldögél Breki – az ő hasonmását is megtaláljátok Kárpátalján. (Azt a szobrot Mihajlo Barnik, Vaszil Krivanics Kovács és Fegyir Sándor turisztikai szakember kezdeményezésére készítették, annak emlékére, hogy a XIX. század második felétől a környéken a békacomb felkerült az étlapra.)
Libidó
Kolodko Mihály erősen korhatáros műve egy amerikai botrányhős és kortárs művész, Jeff Koons egyik munkájára, vagy inkább gegjére utal. Rohovics Ignác szobrának közelében találjátok, a Duna korzó Lánchíd felőli végén.
Herzl Tivadar
A Budapesten született író és politikus, a zsidó állam, a későbbi Izrael megálmodója a Dohány utcai zsinagóga közelében kapott szobrot, a gyalogátkelőnél.
A búvár a New York Kávéház kulcsával
Rögtön szeretnénk eloszlatni egy tévhitet: bár a legenda szerint Molnár Ferenc a Dunába hajította a frissen megnyitott kávéház kulcsát, hogy az többé be se zárhasson, ez csak mese. Ennek ellenére annyira elterjedt a történet, hogy ha valaki meghallja a New York Kávéház nevét, szinte az első, ami beugrik neki róla, ez a kulcsos sztori... Nos, poénnak emiatt tökéletes Kolodko Mihály egyik új szobra a New York mögött, az Osvát és a Dohány utca sarkán.
A 14 karátos autó
Természetesen a Hevesi Sándor téren, a Rejtő Jenő utcánál, a Pesti Magyar Színház előtt.
Noé bárkája
A sokszínűséget hirdeti a Bethlen Gábor téren. Ha bekukucskálsz, a szivárványt is láthatod a bárka icipici színes ablakai révén. A színes üvegablakokról egyébként nem is olyan nehéz Róth Miksára asszociáliálni, akinek a közelben áll az emlékháza.
Piszoár a Városligetben
Marcel Duchampnak állít emléket a tavaly kikerült gerillaszobor. Egy 1917-es művészeti akcióra utal, és a csónakázó tó mellett, Vajdahunyad várától nem messze láhatod.
Liszt Ferenc
Hát hol is lehetne máshol, mint a róla elnevezett repülőtéren! Egyébként is rengeteget utazott.
Frissítés: Bár nem köztéri alkotás, a válogatásba beemeltem közkívánatra Harry Houdini szobrocskáját is. Az alkotás a K11 Galéria épületén belül áll, a Király utca 11. szám alatt. Csak a galéria nyitvatartási idejében lehet belépni.
Újabb frissítés: Szeptember 10-én az Akácfa utcai Kispipa falán jelent meg egy újabb mű, amely Seress Rezsőnek állít emléket. A híres zeneszerző és zongorista, a Szomorú vasárnap című világhírűvé vált dal szerzője ugyanis itt játszott esténként 1958 és 1968 között.