BUDAPEST
A Rovatból

Budapest egyik legszebb modern épülete volt – a romjain ma urnatemető működik

A Farkasréti temető katolikus templomát a korabeli szakma is dicsérte. Aztán jött a háború, és az ostrom alatt bombatalálat érte.


Lehet, hogy morbid módon hangzik, de a kedvenc budapesti helyeim közt szerepel a Farkasréti temető is. Sokszor megcsodáltam a főépületet, amelynek pontosan olyan szomorú a története, mint Budapest megannyi egykori vagy még ma is látható épületéé.

Egykor a bejáratnál egy ahhoz fogható építészeti alkotás állt, mint amilyen a pasaréti Páduai Szent Antal plébániatemplom (Rimanóczy Gyula alkotása) vagy a városmajori Jézus Szíve plébánia (Árkay Aladár és Árkay Bertalan műve).

A XIX. században alapított gyönyörű Farkasréti temető kiépítésének, rendezettebbé és egységesebbé tételének több lépcsője is volt. Az egyik az Érdi út felőli fülkés és árkádos falsírboltok megépítése volt 1900-ra, ezután a falsírboltok folytatásaként az árkádos sírboltok és csontfülkék létesítése 1927-ben. (A háborúban megsérült, később elhanyagolták és letárták.)

A másik pedig kétségkívül az 1938-ra elkészült templom, harangtorony és ravatalozó volt a mellett ük kialakított árkádos sírboltokkal a főbejáratnál. Ez a rész volt ugyanis szinte már a kezdetektől a temető reprezentatívabb része, ahová szívesebben temetkeztek a tehetősebb vagy prominens családok. Az épületegyüttes átadását az Eucharisztikus Világkongresszus ünnepségsorozatához időzítették – hatalmas megtiszteltetés volt az, hogy Magyarország kapta meg a rendezés jogát. (Az eucharisztia jelentése oltáriszentség, a mozgalom Krisztus társadalmilag elismerhető és érvényesíthető hatalmát, a világban való valóságos jelenlétét hirdeti.)

Az épületeket Krassói Virgil (az ő munkája volt többek közt a Pongrác úti lakótelep; a nevét egy 1978-as kiadványban egyébként Krassóynak írták) és Módos Ferenc tervezte. A kivitelező Kapuváry Gusztáv volt.

A templom elnyerte a kortársak tetszését, a modern magyar építészet mára legendássá vált kiadványában, a Tér és Forma című szaklapban több oldalas összeállításban mutatták be.

„A Farkasréti temető kis temploma a két világháború közötti fővárosi egyházi építészet egyik kiemelkedő példája, a funerális művészetben pedig a korszak talán legjelentősebb alkotása volt”

- írja Tóth Vilmos.

„A Tér és Forma a szellemes alaprajzi megoldást és a nagy szintkülönbség ötletes kihasználását emelte ki, továbbá az anyagiak ügyes előteremtését: a főváros ugyanis 'közel ötszáz halott részére biztosítva kriptát, az ezeknek eladásából befolyó összeg előlegezéséből megépítette a temető új templomát', amelynek elrendezése 'lehetővé teszi ennek a temetőtől független használatát is és a megkívánt kegyhelyszerű kálvária létesítését ünnepélyes körmenetek céljára.”

A Keresztes Szent János templom elkészülte után, 1938-ban - Fotó: Fortepan/Buzinkay Géza

Az épület 1942-ben - Fotó: Fortepan/Lissák Tivadar

Csakhogy a budapestiek nem sokáig csodálhatták az épületet. A második világháború végén, Budapest pusztító ostroma alatt bombatalálatot kapott, és az épületegyüttes súlyos károkat szenvedett, nagy része leomlott vagy megsemmisült.

A Keresztes Szent János templom 1945-ben, az ostrom után - Fotó: Fortepan/Dr. Kramer István

A Keresztes Szent János templom 1945-ben, az ostrom után - Fotó: Fortepan/Lissák Tivadar

A Keresztes Szent János templom 1950-ben - Fotó: Fortepan/Dr. Horváth Miklós

A romokon a háború után kolumbáriumok épültek, ezek a megmaradt altemplomi sírboltokat fogják közre. A ravatalozót és az árkádos kriptasort is helyreállították Ma is látható, hol állt egykor a templom, ugyanis ezt az urnafalak vonala jelzi.

Az egykori harangtornyot 1958-ban alakították át munkásmozgalmi urnaházzá.

Megmaradt a torony eredeti kapuja is a Halotti beszéd ismert bevezető szavaival.

Készítettem egy rövid videót is, ami a maga amatőr módján mutatja meg maradványaiban is lenyűgöző harangtornyot, a két világháború közti zseniális modern magyar építészet egyik remekművét. Érdemes személyesen is elmennetek, a saját szemetekkel látnotok.

Vérzik a szívem azokért az alkotásokért, amelyeket a háború vagy az azt követő politikai tisztogatások miatt ma már nem láthatunk.

Ha Budán jártok, és nincsen konkrét programotok, néhány órát szánjatok a Farkasréti temetőre és a főbejárat épületeire.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
Karácsony Gergely elárulta, hogyan jutottak közös nevezőre a Tiszával
A főpolgármester elérte, hogy már decemberben elfogadták Budapest 2025-ös költségvetését, de a főpolgármester-helyettesek kérdésében továbbra sincs előrelépés.


Arról beszélt Karácsony Gergely a Magyar Hangnak, hogyan sikerült megállapodnia a Tisza Párttal, aminek köszönhetően már decemberben elfogadták Budapest 2025-ös költségvetését.

„Egyszer azt mondta rám egy politikustársam, hogy a kompromisszumok robotosa vagyok” – fogalmazott a főpolgármester, amikor a megállapodásról kérdezték.

Szerinte a kompromisszum lényege az volt, hogy „nyilván az elmúlt napok egyeztetései alapján összeállt egy olyan konstrukció, ami a közgyűlés többségét érintő frakciók számára elfogadható volt.” Bár a Magyar Kétfarkú Kutya Párt nem vett részt a szavazáson, támogatásukat mutatta, hogy javaslataik bekerültek a végleges tervezetbe.

A szervezeti és működési szabályzat (szmsz) módosításáról Karácsony elmondta, hogy a vita a cégvezetők kinevezésével kapcsolatos jogkör miatt alakult ki. Ez azonban okafogyottá vált, mert megszüntették a cégek igazgatótanácsait, így a kinevezés közgyűlési hatáskör lett. „Én meg úgy voltam vele, hogyha nincs közöttünk véleménykülönbség, akkor akár lehetne új szmsz is, nekem a költségvetés volt fontos, illetve szerintem a városnak az a fontos” – mondta.

Karácsony hozzátette, hogy jobb lett volna más módon tárgyalni az szmsz-ről, mivel a képviselők többsége csak a szavazás napján, papíron kapta kézhez a módosításokat.

A főpolgármester-helyettesek ügyében továbbra sincs előrelépés. Karácsony elmondta, hogy amíg a Tisza kizárólag Vitézy Dávidot fogadja el, addig nem várható változás. Ugyanakkor kiemelte, hogy nemcsak ő ragaszkodik Kiss Ambrushoz, hanem azok a képviselők is, akiknek szavazatai nélkül nincs többség a közgyűlésben.

A jelenlegi helyzetet így összegezte:

„Van költségvetésünk, van szmsz-ünk. Láthatóan van egy olyan tanulási folyamat, amiben a rutinos képviselők tanulják ezt a fajta kicsit szétszórtabb, politizálósabb és a záróizmokat erősen megedző működésmódot. Az új képviselők nyilván tanulják a közgyűlésnek a működését, és tanulják azt a felelősséget, amivel ez jár.”

Hozzátette, nem biztos abban, hogy ez érdemi változást hoz a főpolgármester-helyettesek ügyében, de szerinte nagyobb problémák is vannak, mint az, hogy jelenleg nincs helyettes.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

BUDAPEST
A Rovatból
Vége az éves Bubi-bérletnek, jön az ingyenes kutya- és kerékpárszállítás – mutatjuk a BKK-jegyek és bérletek változtatásait
Több, diákot és kedvezményre jogosult utast érintő változás jön. Megszűnik egy népszerű kerékpáros bérlettípus is.


Január 9-től több jegy- és bérlettípust is megszüntet a Budapesti Közlekedési Központ (BKK), valamint változások lépnek életbe a Mol Bubi közbringarendszer díjazásában is – derült ki a társaság közleményéből. Az átalakítás célja, hogy a kínálatot jobban igazítsák a használati szokásokhoz.

Az új év első nagy változásai érintik a diákokat, a nyugdíjasokat és a csoportos utazási lehetőségeket is. A Telex összeszedte, mely bérleteket vezetik ki a rendszerből:

  • Közoktatásban tanulók: megszűnik a félhavi, negyedéves, szemeszterre szóló és kedvezményes éves Budapest-bérlet.
  • Felsőoktatásban tanulók: szintén eltűnik a negyedéves, szemeszterre szóló és kedvezményes éves bérlet.
  • Nyugdíjasok: nem lesz többé negyedéves és kedvezményes éves Budapest-bérlet.
  • Speciális jegyek: kivezetik a csoportos 24 órás jegyet, valamint a kutya- és kerékpárbérletet is.

A közbringarendszerben is jelentős átalakítások jönnek:

  • Havibérlet: az eddigi 1000 forint helyett mostantól 1500 forint lesz az ára.
  • Éves bérlet: megszűnik
  • Percdíj: a kerékpárhasználat percdíja 40 forintról 50 forintra emelkedik.
  • Éves bérlet: megszűnik, helyette 6500 forintért féléves bérletet lehet váltani.
  • Bankkártya-regisztrációs díj: 100 forintra csökken, de az összeget az első bérléskor jóváírják.

Azok, akik még érvényes éves Bubi-bérlettel rendelkeznek, lejáratig változatlanul használhatják, de a 30 percet meghaladó kerékpárhasználat díja számukra is 50 forintra nő.

Az érvényes bérlettel rendelkezők és a díjmentes utazásra jogosultak ingyen szállíthatnak egy kutyát vagy egy kerékpárt Budapesten belül vasúton, HÉV-en, valamint helyközi és környéki buszokon – az utazási feltételek betartása mellett. Azoknak azonban, akik jeggyel utaznak, továbbra is külön jegyet kell váltaniuk kutya vagy kerékpár szállítására. A kerékpár esetében az országos kerékpárbérlet is használható.

A BKK szerint az intézkedések célja az utazási szokásokhoz való jobb alkalmazkodás és a hatékonyabb működés.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
A Rovatból
Váratlan fordulat: elbontja a Halászbástya előtti fekete kordont az I. kerületi önkormányzat
Böröcz László polgármester elismerte, hogy az ideiglenes fal a látvány szempontjából nem megfelelő, és más megoldást keresnek a turizmusból származó bevétel növelésére.


Ahogy arról csütörtökön beszámoltunk, váratlanul egy fekete kordont húztak fel a Halászbástyához, ami így már nem volt ingyenesen látogatható: 1500 forintot kellett fizetni, ha valaki ki akart nézni a dunai panorámára. A lépést élesen bírálta Karácsony Gergely főpolgármester is, de hozzátette, hogy erről csak az I. kerületi önkormányzat tud dönteni.

Péntek reggelre aztán utasította az I. kerületi polgármester a városüzemeltetési munkatársakat, hogy bontsák el a Halászbástyánál pár nappal korábban felállított fekete kordont. Böröcz László a Telexnek elmondta:

a visszajelzések alapján egyértelmű volt, hogy a látvány szempontjából nem megfelelő ez a megoldás.

A decemberi közgyűlés döntése értelmében a kordon egy 30 napos tesztidőszak részeként került a helyére, de Böröcz most végleg megszüntette annak használatát. „A budai Vár terhelése óriási, ezért növelni kell a turizmusból származó bevételeket, de a tapasztalatok alapján a terület lehatárolása helyett inkább a szolgáltatások fejlesztése felé fogunk mozdulni” – mondta a polgármester.

A közgyűlés tavaly december 12-én fogadta el a terület lezárásáról szóló indítványt, amelynek részeként a korábban csak a felső kilátóteraszra vonatkozó díjat az alsó szakaszra is kiterjesztették, az árat pedig megemelték.

A fekete kordon azonban erősen rontotta a történelmi épület látványát, és komoly ellenállást váltott ki a lakosság körében. Böröcz döntése alapján a kordon nem kerül vissza, és az önkormányzat inkább olyan megoldásokat keres, amelyek kevésbé zavarják a látogatók élményét, ugyanakkor segítik a turizmusból származó bevételek növelését.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
Vitézy Dávid kiakadt a „mini-Dubaj” projekten: egy fél kerület egy másik ország irányítása alatt áll
Vitézy szerint felpörgette „Budapest végkiárusítását” a kormány. Rákosrendező után arra számít, a pályaudvarok következnek.


Vitézy Dávid hétfőn éles hangvételű Facebook-posztban ment neki a „mini-Dubajként” hírhedté lett rákosrendezői beruházásnak. A politikus azt írta:

„Megtörtént, amitől tartottunk: a magyar állam Rákosrendező teljes területét átadta az Egyesült Arab Emírségek uralkodója által kijelölt befektetőnek.”

Vitézy szerint a terület eladása közérdekű előírások és városfejlesztési garanciák nélkül történt, veszélyeztetve Budapest stratégiai fejlesztési tartalékait. Úgy fogalmazott:

„Budapest végkiárusítását felpörgette a kormány: Rákosrendező eladva, következnek a pályaudvarok és a fejlesztési területeik.”

Kiemelte, hogy a döntést verseny nélkül, ismeretlen vételárral hozták meg, és a területen a befektető szabadon építkezhet, mivel a Parlament nemzetgazdaságilag kiemelt beruházássá nyilvánította azt. Megjegyzi:

„Volt rá ígéret, hogy se nemzetközi megállapodás, végképp értékesítés nem lesz, amíg a tervek nem ismertek és az önkormányzatokkal a szükséges egyeztetések nem történtek meg. Természetesen Lázár János ebben sem mondott igazat.”

Vitézy szerint ez sérti a város és az ország „sokat emlegetett” szuverenitását:

„Gyakorlatilag egy fél kerület mostantól egy másik ország irányítása és felügyelete alatt áll Budapesten.”

A helyzet további részleteiről a Fővárosi Közgyűlés egy decemberi vitáját ajánlja a poszt kommentjeiben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk