Budapest egyik legszebb modern épülete volt – a romjain ma urnatemető működik
Lehet, hogy morbid módon hangzik, de a kedvenc budapesti helyeim közt szerepel a Farkasréti temető is. Sokszor megcsodáltam a főépületet, amelynek pontosan olyan szomorú a története, mint Budapest megannyi egykori vagy még ma is látható épületéé.
Egykor a bejáratnál egy ahhoz fogható építészeti alkotás állt, mint amilyen a pasaréti Páduai Szent Antal plébániatemplom (Rimanóczy Gyula alkotása) vagy a városmajori Jézus Szíve plébánia (Árkay Aladár és Árkay Bertalan műve).
A XIX. században alapított gyönyörű Farkasréti temető kiépítésének, rendezettebbé és egységesebbé tételének több lépcsője is volt. Az egyik az Érdi út felőli fülkés és árkádos falsírboltok megépítése volt 1900-ra, ezután a falsírboltok folytatásaként az árkádos sírboltok és csontfülkék létesítése 1927-ben. (A háborúban megsérült, később elhanyagolták és letárták.)
A másik pedig kétségkívül az 1938-ra elkészült templom, harangtorony és ravatalozó volt a mellett ük kialakított árkádos sírboltokkal a főbejáratnál. Ez a rész volt ugyanis szinte már a kezdetektől a temető reprezentatívabb része, ahová szívesebben temetkeztek a tehetősebb vagy prominens családok. Az épületegyüttes átadását az Eucharisztikus Világkongresszus ünnepségsorozatához időzítették – hatalmas megtiszteltetés volt az, hogy Magyarország kapta meg a rendezés jogát. (Az eucharisztia jelentése oltáriszentség, a mozgalom Krisztus társadalmilag elismerhető és érvényesíthető hatalmát, a világban való valóságos jelenlétét hirdeti.)
Az épületeket Krassói Virgil (az ő munkája volt többek közt a Pongrác úti lakótelep; a nevét egy 1978-as kiadványban egyébként Krassóynak írták) és Módos Ferenc tervezte. A kivitelező Kapuváry Gusztáv volt.
A templom elnyerte a kortársak tetszését, a modern magyar építészet mára legendássá vált kiadványában, a Tér és Forma című szaklapban több oldalas összeállításban mutatták be.
„A Farkasréti temető kis temploma a két világháború közötti fővárosi egyházi építészet egyik kiemelkedő példája, a funerális művészetben pedig a korszak talán legjelentősebb alkotása volt”
„A Tér és Forma a szellemes alaprajzi megoldást és a nagy szintkülönbség ötletes kihasználását emelte ki, továbbá az anyagiak ügyes előteremtését: a főváros ugyanis 'közel ötszáz halott részére biztosítva kriptát, az ezeknek eladásából befolyó összeg előlegezéséből megépítette a temető új templomát', amelynek elrendezése 'lehetővé teszi ennek a temetőtől független használatát is és a megkívánt kegyhelyszerű kálvária létesítését ünnepélyes körmenetek céljára.”
A Keresztes Szent János templom elkészülte után, 1938-ban - Fotó: Fortepan/Buzinkay Géza
Az épület 1942-ben - Fotó: Fortepan/Lissák Tivadar
Csakhogy a budapestiek nem sokáig csodálhatták az épületet. A második világháború végén, Budapest pusztító ostroma alatt bombatalálatot kapott, és az épületegyüttes súlyos károkat szenvedett, nagy része leomlott vagy megsemmisült.
A Keresztes Szent János templom 1945-ben, az ostrom után - Fotó: Fortepan/Dr. Kramer István
A Keresztes Szent János templom 1945-ben, az ostrom után - Fotó: Fortepan/Lissák Tivadar
A Keresztes Szent János templom 1950-ben - Fotó: Fortepan/Dr. Horváth Miklós
A romokon a háború után kolumbáriumok épültek, ezek a megmaradt altemplomi sírboltokat fogják közre. A ravatalozót és az árkádos kriptasort is helyreállították Ma is látható, hol állt egykor a templom, ugyanis ezt az urnafalak vonala jelzi.
Az egykori harangtornyot 1958-ban alakították át munkásmozgalmi urnaházzá.
Megmaradt a torony eredeti kapuja is a Halotti beszéd ismert bevezető szavaival.
Készítettem egy rövid videót is, ami a maga amatőr módján mutatja meg maradványaiban is lenyűgöző harangtornyot, a két világháború közti zseniális modern magyar építészet egyik remekművét. Érdemes személyesen is elmennetek, a saját szemetekkel látnotok.
Vérzik a szívem azokért az alkotásokért, amelyeket a háború vagy az azt követő politikai tisztogatások miatt ma már nem láthatunk.
Ha Budán jártok, és nincsen konkrét programotok, néhány órát szánjatok a Farkasréti temetőre és a főbejárat épületeire.