UTAZZ
A Rovatból

Feléledt a Karácsony Rómában – Adventi látogatás az Örök Városban

Lélekemelő élmények szeretetben, barátságban.


Róma nemcsak a történelemben él, mint Örök Város, hanem bennünk is, nekem az egész életemet meghatározó itt töltött 4 gyerekkori évemet, Párommal pedig egy máig tartó szerelem hajnalát. Az idei, családunknak tragikusra sikerült év végén nem is mehettünk volna máshová, hogy némi lelki-szellemi megtisztulást éljünk meg a karácsonyi ünnepek előtt. Alig négy és fél napot töltöttünk második szülővárosunkban, mégis egy új kezdet érzésével tértünk haza egy ádventi hosszú hétvégéről.

Róma, mint a világ valamennyi nagyvárosa, egyre inkább kozmopolitává válik. Az még hagyján, hogy a fiumicinói repülőtérről a városba vezető gyorsvonat, a Leonardo Express kalauznője négy nyelven hibátlanul igazította el az utasokat.

Csak ottlétünk első két órájában találkoztunk indiai újságossal, vietnami esernyőárussal - érkezésünkkor ömlött az eső - a szállodában az egyik londiner egy kétméteres szenegáli fiatalember volt, a bárban pedig a félig olasz, félig jamaikai Tiziano szolgálta fel nekünk a „welcome drink” limoncellót, és még az is kiderült róla, hogy magyar a sógora.

És akkor még nem szóltam a gesztenyesütőkről, akik között egyaránt volt arab és bangladesi. Mindennek ellenére hamar megbizonyosodtunk, hogy Róma semmihez sem hasonlítható hangulatának, a helyiek imádni való kedvességének és lezserségének a globalizáció sem ártott, így, hét évi távollét után, amikor egy csodálatos szivárvány jelezte az eső végét, indultunk el a Porta Pia környékén lévő szállásunkról egy kis sétára, mintha nem 7 évvel ezelőtt jártunk volna erre utoljára és egymás szavába vágva idéztük fel, hogy egy-egy pontról hová merre kell menni és hogy ott mi történt velünk.

Aznap este pedig már találkozhattunk olasz barátainkkal, egykori iskolatársammal, a háziorvos Emanuelével és feleségével, Gabriellával, akik utoljára négy évvel ezelőtt jártak Magyarországon. Utána két évig a covid miatt nem tudtak jönni, most pedig a szomszédunkban dúló háború miatt nem mernek. Azért ez kicsit szomorú, de inkább örültünk egymásnak és az ő 17. házassági évfordulójuknak, amely éppen érkezésünk napjára esett.

Másnap az égiek már megkönyörültek rajtunk, és 15 fokban, napsütésben mehettünk a Szent Péter-térre, hogy részesülhessünk Ferenc pápa ádventi Úrangyala imádságában és áldásában. Az alkalom már csak azért is különleges volt, mert az idén elevenítették fel a Bambinellók áldásának hagyományát. Ezt a hagyományt még 1969-ben VI. Pál pápa vezette be, akit annak idején szintén volt szerencsém egyszer élőben meghallgatni: Ádvent 3. vasárnapján a Szent Péter bazilikába hívják azokat a gyerekeket, akik a házi betlehembe kis Gyermek Jézusokat készítenek, és a vasárnap délelőtti szentmise alkalmából megáldják őket és Jézuskáikat. Tartottunk tőle, hogy be sem jutunk a térre, de a helyi szervezők ezt remekül megoldották: csak a hatalmas tér rendezői baloldaláról, két szintes biztonsági belépéssel lehetett bemenni a Bazilika elé, a Tevere felőli sugárútról, a Via della Conciliazione felől érkező, a rakpartig álló sokaságot kordon fogadta, így a belső körben nem taposták agyon egymást az emberek.

Mi a vatikáni karácsonyfához és nagy, fából készült betlehemhez közel tudtunk elhelyezkedni. E nemesen egyszerű jászolkompozícióról megtudtuk, hogy Friuli-Venezia-Giulia tartománybeli művészek alkották, és nem vágtak ki hozzá külön fát, hanem egy négy évvel ezelőtti nagy viharban kidőlt cédrusok anyagát használták fel. A Születés ismert szereplői mellett megjelentek a tartomány jellegzetes figurái, a „cramarnak” nevezett faputtyonos vándorkereskedő és egy szövőnő, valamint a Gyermek Jézus közelében ül egy kislány, aki, mint a Megváltó, a jövő reménységét jelképezi.

Ahogyan közeledett dél, egyre fokozódott a hangulat a téren. Miközben áramlottak ki a gyerekek a Bazilikából, egy fiatalokból álló csoport diszkótánccal kísért egy modern karácsonyi éneket, amelyben a fényről és a békéről énekeltek.

Aztán „csalogatni kezdték” a Szentatyát: előbb a „Papa Francesco” kiáltással, amit a nálunk is jól ismert szurkolói tapssal folytattak, majd egy latin-amerikai eredetű forradalmi jelszó ritmusára adták a tömeg szájába a következő mondatot: „Si vede, si sente, Francesco é presente” (Látjuk, érezzük, Francesco itt van köztünk”).

És már nem kellett sokáig várni Ferenc pápa jelenlétére, ablakából áldotta meg a jelenlévőket, akik együtt imádkoztak vele. Példabeszéde Keresztelő Szent Jánosról szólt, aki börtönében megrendült hitében, holott éppen akkor van a legnagyobb szükség a hitre, amikor az ember lelkének ki kell törnie rabságából.

„Csend lett, nagy szünet. Ez után csak hallgatni lehetett” – sokszor éreztük már Szabó Lőrinc versének e gyönyörű igazságát. Így volt ez most is, amikor átvágva a tömegen elindultunk át a Teverén a Piazza Navona irányába, ahol világibb karácsonyi élmények vártak ránk. A rómaiakat is megfosztotta a tradicionális kirakodó vásártól a covid, most újra megjelentek a körhinták, a céllövöldék, újra nézhették a gyerekek szájtátva Pulcinella kalandjait az egyszemélyes bábszínházban, és itt is felállítottak egy betlehemet, amely egy szegény város mindennapjaiba ágyazta bele a születést.

Emlékszem, annak idején életemben először itt láttam karácsonyi jászolt, ráadásul akkor élő figurákkal volt tele. A csábító édességpultokon ott volt a piros cukormázba mártott boszorkányalma („mela stregata”), utalva arra, hogy Vízkeresztkor jön a csúfságos, de jószívű Befana, aki megajándékozza a gyerekeket.

Nem könnyű ellenállni a mostacciolo romanónak sem, amely még az ókori Rómából ered, ezzel a mézes-mogyorós-fahéjas süteménnyel kínálta a menyasszony az esküvői vendégeket. Korábban borral készítették, ma inkább csokoládét adnak hozzá, hogy imígyen adózhassunk a torkosság bűnének.

Ha ezeknek nem is, de azért a Super Pupa étteremben engedtünk a római konyha két tipikus remekének, a roston sült báránybordának, illetve az ossobucónak, amit keresztbe vágott borjúcombból készítenek, egy karika velőscsonttal, zöldborsóval és paradicsommártással. Persze azért itt is, mint minden hasonló vásárban, sok a „multinacionális” bóvli, de az „alapíz” megmaradt.

A Piazza Navona után még volt erőnk felmászni a római Campidoglio dombon a Santa Maria in Aracoeli templomhoz vezető 150 lépcsőn, hogy megerősítsük azt a fogadalmat, amit itt tettünk egymásnak 20 évvel ezelőtt. A templom betlehemje volt valamikor a rómaiak szívének a legkedvesebb, amelyet egy ferences barát faragott egy, a Getsemáné kertben álló olajfa törzséből. Sajnos ezt a remekművet közel 30 éve ellopták, de a hiteles másolatát is ugyanolyan szeretettel látogatják a mai napig.

Aztán a Campidoglio dombról, ahol rendületlenül áll kedvenc császárom, Marcus Aurelius lovasszobra – ha ma ilyen vezetői lennének a világnak, nem itt tartanák – gyönyörködtünk a lángoló lemenő napban, amely bevilágította Marcellus színházát, a római Nagy Zsinagóga kupoláját és a környező pineákat.

A következő napon a Vatikáni Múzeumba vezetett az utunk. Jártunk már itt 20 éve, de akkor éppen óriási zarándoktömeg érkezett Rómába Josémaria Escrivá, az Opus Dei alapítójának szentté avatására, és a sokaság a múzeumba is beözönlött, így szinte élvezhetetlen volt a látogatás. Most, a két évtizeddel ezelőttihez képest sokkal ésszerűbb, szakaszos beengedésnek köszönhetően sokkal több időnk és terünk maradt elmélyülni e felmérhetetlen gazdagságban, amelynek teljes befogadásához hónapok kellenének. Még ahhoz is kevés egy nap, hogy a Sixtus-kápolnában Michelangelo Utolsó ítéletének, a mennyezet Teremtés-sorozatának minden alakját alaposan szemügyre vegyük.

És itt is találkoztunk egy jászollal, amelyet alkotói egy 18.századi nápolyi mű nyomán készítettek el. Stílusára jellemző, hogy miközben az egyik oldalon szinte szerényen meghúzódva látjuk a Szent Családot és a Három Királyokat, addig az előtérben, a Vezúv tövében a nápolyiak élik mindennapi életüket, még tarantellát is táncolnak.

Az ünnepre való készülődés mindenütt látható a Város nevezetességei körül, de az óváros kis utcáiban is. A Spanyol Lépcsőn, a Trinitá dei Monti templom alatt aranyló fények mintáznak fenyőfát, az éttermek szinte versengenek, hogy bejárataikat melyikük díszíti fel pazarabb módon. A Villa Borghese még télen is mesés parkjának egyik szegletét a Christmas World nevű szórakozópark foglalja el egészen január 6-ig.

Itt a világ nagyvárosainak karácsonyi légkörét próbálják megidézni New York-tól Tokióig, de nem hiányzik a Mikulás lappföldi szülőfaluja sem. Barátaink szerint az idén némi visszafogottság érezhető az energiaválság miatt. Vajon milyen lehet, ha nem szerénykednek? Utolsó esténken otthonukba invitáltak bennünket egy igazi olasz vacsorára: Gabriella asszony zöld pestós lasagnája, articsókás csirkéje mellett megcsodálhattuk unokatestvére, a fafaragó Luigi Sorino betlehemjét és a már felállított karácsonyfájukon helyett kaptak a magyar mézeskalácsok és a Párom által horgolt angyal- és hóember-figurák is.

Mindezekkel a szép pillanatokkal gazdagodva tértünk haza Rómából, és csak azt kívánjuk, hogy legyen mindenki lelkében béke, szeretet, a másik ember iránti tisztelet és odaadás.

Nemcsak Karácsonykor, hanem az év minden pillanatában.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Mostantól bárki elutazhat Észak-Koreába - de csak egyetlen városba
A kínai és orosz határ közelében található Raszon városa újra várja a külföldi turistákat. A Covid után végre újraindulhat a világ egyik legelzártabb országának turizmusa.


Észak-Korea újra megnyitotta Raszon városát a külföldi turisták előtt – számolt be róla az AFP hírügynökség kínai és spanyol utazási irodák információira hivatkozva. Raszon az orosz és a kínai határ közelében található, ám az ország többi része továbbra is zárva marad a turisták számára.

A pekingi Koryo Tours utazási iroda szerint egyelőre nem világos, milyen típusú utazások lesznek elérhetők Raszonban, és az sem ismert, hány turistát engednek majd be. Raszon különleges helyet foglal el Észak-Korea gazdaságában: 1991-ben itt hozták létre az első speciális gazdasági zónát, ahol új gazdasági elképzeléseket tesztelnek.

Észak-Korea 2020 elején, a koronavírus-járvány miatt zárta le határait a külföldiek előtt, hogy megakadályozza a vírus terjedését, különösen a Kínából hazatérő állampolgárok körében. A járvány enyhülése óta a kínai-észak-koreai gazdasági kapcsolatok újra fellendültek, és tavaly az orosz turisták számára is megnyitották az országot.

Már a járvány előtt is korlátozott volt a turizmus Észak-Koreában. A turisták repülővel vagy vonattal, főleg Kínán keresztül érkeztek. Az utazásszervezők adatai szerint a külföldi látogatók többsége kínai volt, és évente mindössze 5 ezer nyugati turista jutott be az országba.

2019 volt a rekordév, amikor körülbelül 300 ezer ember látogatott Észak-Koreába, ami szakértők szerint 90-150 millió dollár bevételt jelentett az országnak.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Fedezd fel a tökéletes egyensúlyt: gasztronómia, gyógyvíz és pihenés a Colosseum Hotelben
A szálloda nemcsak a wellness-szolgáltatásaival, hanem a családbarát hangulatával és a gasztronómiájával is lenyűgözi vendégeit.


A Colosseum Hotel Mórahalom szívében található, és mindössze 20 km-re van Szegedtől. Budapestről kényelmesen és gyorsan le lehet érni körülbelül 2 óra alatt, szinte végig az M5-ös autópályán haladva.

Az Accent Hotels Magyarország portfóliójába tartozó szálloda a négycsillagos kategóriába tartozik, és

különösen azok számára ideális, akik a családi kikapcsolódásra, wellness élményekre és a termálfürdők jótékony hatásaira vágynak.

Persze a név sokat sejtet, de élőben jön át igazán, hogy milyen különleges ez hotel. A szálloda külső megjelenésében és belső kialakításában is felfedezhetők azok az ívek, oszlopok és tágas terek, amelyek a római építészetre jellemzőek. Az épület átriumos kialakítása pedig egyfajta belső udvart eredményez, ami miatt a természetes fény minden oldalról beragyogja a központi részt.

Mi azonnal egy kávéval indítottunk a szálloda közepén található Átrium Bárban, és innen már látni lehetett a medencékben pihenő embereket is, szóval a következő italt már közvetlenül a habok között terveztük elfogyasztani.

A szobában gyümölcs bekészítés várt minket. Ezt amúgy mindenkinek kifejezetten ajánlom, hogy még jobb kedvvel induljon a pihenés, főleg akkor, ha például valamilyen évfordulót is ünnepeltek. A bortól a bonbonon át többféle figyelmesség is kérhető a szobába. Az ott-tartózkodás alatt pedig 0-24 szobaszerviz is elérhető.

A Colosseum Hotel 82 kényelmes szobával várja vendégeit, köztük 5 két légterű lakosztállyal, melyek kifejezetten ideálisak a családos pihenéshez. A szobák egyedi elrendezésüknek köszönhetően minden vendég számára különleges kilátást kínálnak, így nemcsak a pihenés, hanem a környezet szépsége is hozzáad az élményhez.

A hotel kiemelt figyelmet fordít a családosok kényelmére: még külön játszószobával is rendelkeznek. Az ünnepi időszakokban pedig gyerekanimációs programokkal is készülnek, így a felnőtteknek is több idejük van a pihenésre.

Wellness és spa élmények

A hotel saját Spa & Wellness részlege privát medencékkel, élménymedencével, pezsgőfürdővel és koktélmedencével várja a vendégeket.

És ahogy az előbb is említettem, ezekben a medencékben tökéletesen lehet a lazulás mellett koktélozni.

Különleges élményt nyújt a szaunapark is, ahol finn- és infra szauna, sókabin és gőzkabin segíti a regenerálódást.

A szaunához trópusi élményzuhany, csobbanó medence és dézsazuhany is tartozik, így teljesen szabályosan lehet végezni a lehűlést is.

A wellness szolgáltatások mellett masszázskezelések széles választéka áll rendelkezésre. A hagyományos bőrápoló masszázsoktól kezdve az aromaolajos kezeléseken át egészen a kifejezetten gyógyító célú masszázsokig mindenki megtalálhatja az igényeinek megfelelő kezelést. Mivel egész héten ülőmunkát végzek, én egy "medical masszázsra" neveztem be, ami valóban gyógyír a letapadt izmokra.

Kifejezetten gyerekeknek szóló, levendulás vagy epres illattal kényeztető masszázsok is elérhetők, így a legkisebbek is élvezhetik a wellness élményeket.

A szálloda és a Szent Erzsébet Mórahalmi Gyógyfürdő között szoros együttműködés van, így a vendégeknek közvetlen és díjmentesen átjárást biztosítanak. Valamint élvezhetik a fürdő által kínált wellness és gyógyászati kezeléseket, köztük a térd- és vállbetegségekre javasolt gyógyvizes kezeléseket is.

Már a szálloda saját wellness részlege is szép nagy és sokféle szolgáltatást kínál, de a gyógyfürdővel együtt a lehetőségek megsokszorozódnak, és még a tavaszi időszakban is könnyedén át lehet sétálni köntös-papucs kombinációban.

Szent Erzsébet Mórahalmi Gyógyfürdő - a gyógyító víz

A Szent Erzsébet Mórahalmi Gyógyfürdő vize kivételes gyógyhatással bír, mely a Pannon őstenger üledékrétegeiből származó, alkáli-hidrogénkarbonátos összetételű víznek köszönhető. A víz, amely 39,5 °C-ra melegszik, ásványi anyagokban gazdag, és jódos jellegű. 1999-ben kapta meg a gyógyvíz minősítést, de már sok évvel korábban is számos beteg számára hozott megkönnyebbülést. Az itt végzett fürdőkúrák segítenek a kopásos és gyulladásos ízületi, gerincbetegségek, izomreuma, valamint nőgyógyászati problémák kezelésében.

A klinikai vizsgálatok eredményei megerősítik, hogy a Szent Erzsébet gyógyvíz kifejezetten hatékony térd- és vállízületi betegségeknél, ezért a fürdőt gyakran emlegetik a térség "térd- és vállcentrumaként." A meleg víz jótékony hatása a keringésre és az anyagcserére is kiterjed. Segít a tápanyagok gyorsabb felszívódásában és a salakanyagok távozásában, miközben a bőrön keresztül felszívódó ásványi anyagok minden egyes elemének megvan a maga jótékony hatása. A víz felhajtóereje segíti az ízületek gyógyító átmozgatását, így a mozgás könnyebbé válik.

Gasztronómiai kényeztetés minden igényre szabva

A Colosseum Hotel Mórahalom nemcsak a wellness szolgáltatásaival és kényelmes szálláslehetőségeivel nyűgözi le vendégeit, hanem gasztronómiai kínálata is kiemelkedő élményt nyújt:

legyen szó hagyományos magyar ételekről, reformkonyháról vagy nemzetközi specialitásokról.

A félpanziós ellátás egy igazán bőséges büféreggelit és büfévacsorát tartalmaz, amely tényleg minden igényt kielégít. A reggeliknél a helyi termelőktől származó, friss alapanyagok is szerepet kapnak: házi tehénsajtok, homokhátsági kistermelők szezonális zöldségei és gyümölcsei garantálják a minőséget. A kínálatban 2-3 féle tojásétel, meleg fogások, hideg büfé, friss zöldségek, gyümölcsök, házi joghurtok és turmixok is megtalálhatók, valamint egy széles pékáru-választék, amelyből mindenki korlátlanul fogyaszthat.

A büfévacsora hasonlóan pazar választékkal várja a vendégeket. Két hideg büfé pult kínálja az előételeket, salátákat és házi savanyúságokat. A meleg ételek között magyaros és nemzetközi fogások egyaránt helyet kapnak, emellett a séfek folyamatosan frissítik az ételkínálatot, hogy mindig változatos és izgalmas ízélményeket nyújtsanak. A vacsorák méltó lezárásaként naponta legalább 4-5 féle házi készítésű desszert kerül az asztalra, amelyeket a szálloda saját cukrászműhelyében alkotnak meg.

Én nem igazán szeretem a húst, mégis minden este bőségesen tudtam válogatni a zöldségekkel és sajtokkal készült ételek közül, a partnerem pedig ódákat zengett a töltött káposztáról, a marhapörköltről és az étkezés végi süteményekről is.

A szálloda kiemelt figyelmet fordít a különleges étrendet igénylő vendégekre is. A vegetáriánusok, a vegánok, a glutén- vagy laktózérzékenyek, illetve a különböző diétát követők is bőséges választékból válogathatnak. Az ételeknél piktogramos jelölésekkel segítik a vendégeket az allergén anyagok felismerésében.

A félpanzión túl

Bár a félpanziós ellátás „csak” a reggelit és a vacsorát foglalja magában, ebédre is teljes éttermi élmény várja a vendégeket a szálloda Átrium Snack Bárjában.

Mi az egyik nap korábban reggeliztünk, ami miatt dél környékén már éhesek voltunk, így kerestünk egy könnyedebb ebédnekvalót.

Egy gazdag salátával és egy csinos desszerttel végül pont megfelelően tele is lettünk, és kicsit ki is tudtuk tolni a vacsora idejét, hogy tovább élvezhessük a naplementés fürdőzést.

A hotel gasztronómiai kínálatát tovább gazdagítja a minden évben megújuló borkínálat, amelyben a híres magyar borvidékek (Villány, Szekszárd, Eger, Tokaj, Balaton-felvidék) legjobb borai szerepelnek. A könnyű, üde fehérboroktól a karakteres vörösborokig minden megtalálható itt.

A nyári időszakban pedig a Grill terasz is nyitva áll a vendégek előtt. Itt frissen sült ételeket, salátákat, jégkrémeket, frissítő italokat és kávékülönlegességeket lehet fogyasztani egy kellemes, árnyékolt környezetben.

A Colosseum Hotel Mórahalom a pároknak és a családos vendégek számára is tökéletes választás. Mi egy kicsit lelassulni érkeztünk ide, de több gyerekes családdal is találkoztunk, akik láthatóan szintén nagyon élvezték a szálloda szolgáltatásait.

A különleges szobák, a remek ételek, a gazdag wellness kínálat, valamint a gyermekek számára biztosított animációs programok mind hozzájárulnak a felejthetetlen élményhez.

Cím: 6782, Mórahalom, Millenniumi sétány 4-6.

colosseum.accenthotels.com


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Ryanair: drágulnak a repülőjegyek, már az is megvan, hogy mennyivel
A Ryanair vezére szerint idén 4-6 százalékkal emelkedhetnek a jegyárak, de még így is olcsóbbak maradnak a 2023-as szintnél. A légitársaság Ukrajnába is visszatérne, ha tűzszünet lesz.


Michael O’Leary, a Ryanair vezérigazgatója kedden Varsóban tartott sajtótájékoztatót, ahol bejelentette, hogy a légitársaság az idei nyári szezonban 4-6 százalékos jegyáremelkedéssel számol. Tavaly nyáron a jegyárak még 10 százalékkal csökkentek, amit részben az online utazási irodákkal folytatott vitával magyarázott. Szerinte ez a helyzet mostanra nagyrészt rendeződött.

A vezérigazgató elmondta, hogy

az idei árak még mindig alacsonyabbak lesznek a 2023-as nyári szinthez képest, de valamivel magasabbak, mint 2024 elején.

O’Leary a Boeing gyártási és szállítási problémáira is kitért. Úgy véli, hogy a repülőgépgyártó 2026 nyarára behozhatja a lemaradását.

A vezérigazgató a Ryanair az ukrajnai járataival kapcsolatban azt mondta: a légitársaság hat héten belül újraindítaná a repülőjáratokat, ha tűzszünet lenne. A cég a lengyel piac bővítését is bejelentette. A Ryanair idén nyáron 24 új járatot indít Lengyelországból.

(via Portfolio)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
A Rovatból
Felfedezésre váró csodás helyek: Katalónia északi része a természeti és épített örökség egész tárházát nyújtja
Tartsatok velünk egy csodás úton, ahol megismerhetitek Spanyolország Vad partját, kiderül, hogy mit jelentenek a pálmafák, és elkalauzolunk kedvelt forgatási helyszínekre is. Sok szép fotót is mutatunk erről a különleges vidékről.
Csémi Klára - szmo.hu
2025. május 01.



Úti tipp elő- és utószezonra - Irány a Costa Brava! - 1. rész

A fenti ajánlás nem véletlenül kerüli a főszezont, amikor garantált a kánikula és a zsúfoltság. Áprilistól június végéig, majd szeptemberben és októberben azonban minden tenni- és látnivaló sokkal élvezetesebb lehet. Újabban a közlekedés is sokat egyszerűsödött: az egyik diszkont légitársaság április eleje óta heti két járatot üzemeltet Budapest és a katalán nagyváros, Girona légikikötője között.

Katalónia északi része ez, amely a természeti és épített örökség egész tárházát nyújtja. Van tengere és hegyei, kiemelkedő történelmi és kulturális helyszínei, így bármerre jár az ember, mindenhol találhat magának újabb és újabb felfedezni valót. Mindezt magunk is megtapasztalhattuk annak a tanulmányútnak a során, amelyet a Turespaña spanyol idegenforgalmi hivatal szervezett a Wizz Air járatindítása apropóján.

Cikkünk első részében, a Costa Brava déli részéről indulva, a Lloret de Martól Palsig húzódó partszakaszt járjuk be, a következőben pedig Figueresbe, a híres szürrealista művész, Salvador Dalí szülővárosába és a tartomány központjába, a középkori óvárosáról híres Gironába látogatunk el.

A Costa Brava, a Vad part, ahogy a hajósok nevezték, egész más képet nyújt, mint Spanyolország délebbre fekvő partszakaszai, mégis szemet gyönyörködtető, bármelyik kiszögellésén áll is az ember:

a végtelen kék tenger és a zöld növényzettel borított szárazföld közötti, több mint 200 kilométeres partszakaszt meredek sziklafalak, kisebb-nagyobb öblök és szirtek tagolják, köztük áttetsző vízű strandok húzódnak meg. Kiszögellésekből, kilátópontokból pedig van jónéhány – az egykori várak és őrtornyok hálózata a gyakori kalóztámadások idején jött létre. A megfigyelőpontokat ösvény kötötte össze, a Camino de Ronda, ez volt az őrjárat útvonala, amely jó szolgálatot tett a csempészek elleni küzdelemben, a spanyol polgárháború (1936-1939) idején is. Az egy időre elfeledett ösvény manapság helyi lakosokkal, üdülőkkel teli kellemes sétány, fel-alá kanyarog, és kisebb megszakításokkal egészen a francia határig vezet.

Képgaléria: Csodás tengerpart (A fotókért kattints a képre)

Fehér öltöny, szivar és pálmafák – új fejezetet nyitnak a hazatérő emigránsok

A nevezetes partszakasz „Siófoka” Lloret de Mar, vagy egyszerűen csak Lloret, ahogy a helyiek nevezik, a 42 ezres település a csúcsszezonban közel négyszeresére duzzad. Az üdülők napközben ellepik a strandokat – van vagy tíz belőlük –, napnyugta után pedig a promenádot, az üzletek és az éttermek vidékét.

LLoret háromezer éves történetéről – egyben Spanyolország és Katalónia múltjáról – a Tenger Múzeuma (Museo del Mar) mesél. Arról, miként vált a kis halászfaluból a Földközi-tenger egyik fontos kereskedelmi és hajóépítő központjává, és miként veszített jelentőségéből, amikor 1492, Amerika felfedezése után az onnan érkező gyarmatáru, a kakaó, kávé, dohány, rum és cukor kereskedelmét immár az Ibériai-félsziget két déli kikötője, Sevilla és Cádiz kontrollálta.

Újabb fordulatot hozott az „amerikások” hazatérése a 19. század közepétől, majd tömegesen annak végétől – americanos, de még inkább indianos volt a neve azoknak a férfiaknak, akik az Újvilágban, főleg Kubában csinálták meg a maguk szerencséjét. (Az indianos elnevezés arra utal, hogy Kolumbusz eredetileg India felfedezésére indult útnak.) Többségük 30-35 év után tért vissza, sok pénzzel és tapasztalattal felvértezve, megjelenésük, beruházó és jótékony célú tevékenységük nagyban hozzájárult szülőföldjük további fejlődéséhez.

Ahogy az ország más kikötőiben, a fehér öltönyös, fehér panamakalapos, szivarozó férfiak érkezése itt is óriási eseménynek számított. Valóságos népünnepély volt, a hajók kikötését zeneszó, családtagok és érdeklődők tömegei várták. Ki-ki ifjú feleséget választott magának, gyárat alapított, bekapcsolódott az üzleti életbe, és kolonialista stílusú, belül gazdagon díszített házat építtetett magának.

Egy ilyen épületben kapott helyet a múzeum, egy másik (Can Font) néhány utcával beljebb maradt fenn. A felvirágzást hozó évtizedeket Lloretben sajnos már csak ez a két többszintes ház idézi fel, a többit lebontották, és szállodákat emeltek a helyükre. Az „amerikásokra” emlékeztetnek a mindenfelé látható pálmafák is – a trópusi növényeket Spanyolország szerte a visszatérő emigránsok honosították meg.

Tipp: Rendelj egy daiquirit a Camino Rondán, a Cala Banys koktélbárban. Megalkotóját, Constantí Ribalaiguát Kubáig vitte a sors, Havannába, ahol Ernest Hemingway egyik kedvenc helye, a Floridita tulajdonosa lett, és ahol soktucatnyi koktélt „talált fel”. Szigetek az áramlatban című regényében Hemingway említést is tesz róla.

Beszédes pálmafák

Egy kialakult szokás szerint az Amerikából visszatelepült férfiak pálmafákat ültettek kertjükbe, házuk udvarába. Ha csak egyet, az azt jelentette, hogy a vagyona nem túl nagy. Ha kettőt vagy hármat, akkor már jómódúnak volt tekinthető, ha pedig négyet vagy ötöt, akkor nyilvánvaló volt, hogy rendkívül gazdag.

Egy másik korszakot idéz Lloret de Mar történelmi városmagjában a Sant Romá templom. A gótikus épület belseje igen egyszerű képet mutat. A tűz martaléka lett, amikor Franco tábornok hatalomra jutása után (1936) a helyi lakosok – ahogy Spanyolország más részein is történt – felgyújtották, látva, hogy az egyház a tábornok oldalára állt. Ennek ellenpontjaként készült a templom két látványos oldalkápolnája, amelyek már a későbbi újjáépítés eredményei.

Az üdülőhely nevezetessége a Santa Clotilde kert (1919), amely két öböl között, egy sziklaszirt tetején terül el. Az olaszországi Villa d’Este parkja ihlette, a reneszánsz park az év minden szakában kellemes sétára csábít. A cédrusokkal, örökzöld mediterrán növényekkel, virágokkal és mértani pontossággal nyírt sövényekkel teli kertet szökőkutak, márvány és bronz szobrok, lépcsők, na és gyönyörű tengeri panorámát nyújtó mellvédek teszik változatossá.

Képgaléria: A Clitolde kert (A fotókért kattints a képre)

Filmkockákra kívánkozó helyszínek

Utunk következő állomása, a közeli Tossa de Mar, avagy egyszerűen csak Tossa, kétségtelenül a Costa Brava egyik legszebb városa. Római kori romokkal, szűk, kövezett utcákkal, csipkés-fogazott városfallal, impozáns, körpanorámát nyújtó várral és 18. századi katedrálissal várja látogatóit. A télen ötezres, nyáron tizenötezres városka külön vonzereje, hogy megőrizte halászfalu jellegét, és napjainkra az egyetlen olyan település, amelynek középkori városmagja körül fennmaradt a városfal. Érdemes felderíteni a hangulatos, keskeny kis utcákat, az üzletek, cukrászdák, éttermek világát.

Egy kirakatban feltűnik egy fotó az ötvenes évekből, rajta a kor amerikai filmsztárja, Ava Gardner, kezében süteménnyel tele tálca. Egy helyi specialitás, a kívül ropogós, belül krémes édesség, a merengue sorakozik rajta. A színésznő életnagyságú szobra a várban áll, nem véletlenül: Tossa neki, az itt forgatott filmnek köszönheti hírnevét.

Képgaléria: Tossa (A fotókért kattints a képre)

A Costa Brava települései azóta is kedvelt forgatási helyszínek – egyedül Lloret de Marban évente harminc film forog. Nehéz lenne felsorolni, mely nemzetközileg is ismert alkotások készültek a Costa Braván és környékén, egy biztos: itt forgatták a Tíz kicsi indiánt, valamint a Trónok harca és a Sárkányok háza egyes részeit.

A forgatásokon résztvevő színészek szívesen megszálltak valahol a közelben, ezek egyike egy különleges hely, S’Agarò volt. A nyaralóhely száz évvel ezelőtt, egy hegyfokon jött létre, felvirágzása egy gazdag gyáros, Josep Ensesa nevéhez fűződik. A semmi közepén ő alapította az azóta világhíressé vált ötcsillagos szállodát, a Hostal de Gavinát. Az első, kivételes panorámát élvező villaépületet saját célra építtette, amelyet kiváló katalán építészek közreműködésével számos másik követett; a kiterjedt területen jelenleg 76 lakosztály várja a hírességeket.

Képgaléria: S'Agaro (A fotókért kattints a képre)

Világhírű filmszínészek, sportolók, a könnyű- és a komolyzenei élet kiválóságai és Nobel-díjasok egyaránt megfordultak itt. Névsoruk szinte végtelen, így csak néhány közülük: Claudia Cardinale, Robert de Niro, Shakira és Lady Gaga. A tájba illeszkedő, egységes képet mutató épületegyüttes a spanyol nemzeti kulturális örökség részét képezi, a szálloda étterme, kávézója és üzlete nyitva áll a nagyközönség előtt.

Innen csak egy ugrás Platja D’Aro, a környék jelentős üdülőhelye, amely Llorethez és Tossához hasonlóan ugyancsak egy kis halászfaluból nőtte ki magát. Napjainkban ezt tekintik a Costa Brava kereskedelmi központjának: tágas, szépen kialakított utcáin és bevásárlóközpontjában 900, minden árkategóriát felölelő üzlet és 230 vendéglátóhely várja a vásárolni és a jókat enni vágyókat.

Tipp: Tégy egy kitérőt Pals felé! A tengertől 7 km-re lévő óvárosa igazi ékszerdoboz, középkori városfallal, gótikus templommal és óratoronnyal. Az új lakónegyedek a tengernél találhatók. A rizstermesztéséről ismert település hosszú, homokdűnékkel tagolt strandja ritkaságnak számít a Costa Braván.

Képgaléria: Pals (A fotókért kattints a képre)

Útibeszámolónkat hamarosan folytatjuk!


Link másolása
KÖVESS MINKET: