UTAZZ
A Rovatból

Paradicsom a Bakony szívében: a civilizációt elhagyva csodálatos világ tárul elénk

Egy kirándulás a Bakonyban olyan, mint egy utazás meseországba kisvasúttal.

Link másolása

A nevéhez híven a Megnézlek Magyarország blog szerzői első kézből mutat be csodás helyeket, hiszen ők már meglátogatták.

Fotók: gisti, Humai Zsolt, Nagy Gábor

A Bakony fővárosának is nevezett Zirctől, északra vonatozva igazi turistaparadicsomba érünk. A Bakonyvasút mára hazánk legszebb vasútvonalai közé tartozik. A Veszprémet Győrrel összekötő vonal, Zirctől a Cuha-patak mentén halad, viaduktokon, alagutakon keresztül. Mi most az egyik leglátványosabb szakaszát, a Vinye és Porva-Csesznek közötti részt néztük meg.

A Győr és Zirc között lévő vasútvonalat ma elsősorban turisztikai céllal használják. A vasútvonal története azonban 1890-ig nyúlik vissza, amikor is a Bakony fakitermelése és az erdőben makkon hizlalt disznók piacra szállítása miatt vált szükségessé egy ilyen vasúti pálya megépítése. A tervezők szeme előtt lebegett egy Dombóvár - Veszprém - Győr vonal megépítése is Magyarország vasúti hálózatának fejlesztésekor. Az építkezési munkák 1895-ben kezdődtek, 25 vasúti mérnök és közel 7800 ember dolgozott Zirc és Győr között. 493 méter alagutat készítettek.

bakony1_g

Fotó: gisti

bakony2_hzs

Fotó: Humai Zsolt

bakony3_ng

Fotó: Nagy Gábor

bakony4_ng

Fotó: Nagy Gábor

bakony5_ng

Fotó: Nagy Gábor

bakony6_ng

Fotó: Nagy Gábor

bakony7_ng

Fotó: Nagy Gábor

Mi most induljunk Zircről. A bakonyi fővárosban vonatra szállva közel 20 percet kell csak utazni Vinye állomásig. Ha itt leszállunk, akkor egy jól kiépített turistapihenőnél találjuk magunkat, büfékkel, mosdóval, padokkal, tűzrakóhelyekkel. Ha elfogyasztottuk a reggeli kávét, és felkészültünk a vadonra, akkor elsőként menjünk le a Cuha partján található Kőpince-barlanghoz. A Triász kori dolomitban található barlang nagyon látványos. Két-két és fél méteres belmagasságával négy-öt méteres mélységével könnyedén bejárható. Ha figyelmesek vagyunk, észrevehetünk egy-két megadolusz ősmaradvány kipreparálódott példányát (oldalról szív alakú kagyló) a kőzetben, de érdekes jelenség a dolomitra és a mészkőre jellemző vízáteresztő képesség, amit esős időben a plafonról csöpögő víz mutat nekünk, ahol már jól láthatók a cseppkőképződés előformái, és a borsókövek.

A barlang megtekintése után a Cuha-patak mentén, haladunk visszafelé Porva-Csesznek állomás irányába. A körülbelül 7 kilométeres szakaszt többször keresztezi a patak, amely nyáron igen kevés vízhozammal rendelkezik, ezért is a neve cuha, ami annyit jelent: száraz. Télvíz idején, nagy eső után vagy hóolvadáskor azonban a vízszint akár jelentősen is megemelkedik, és ilyenkor bizony nehéz száraz lábbal megúszni a kirándulást. Vinyénél még van egy betonhíd, azon átkelünk.

Ezután elhagyva a civilizációt, és csodálatos világ tárul elénk.

Jól mutatja a hely egyre nagyobb felkapottságát, hogy nem kifejezetten kirándulóidőben is többek jönnek szembe, vagy mennek el mellettünk.

bakony8_hzs

Fotó: Humai Zsolt

bakony9_hzs

Fotó: Humai Zsolt

bakony10_g

Fotó: gisti

bakony11_g

Fotó: gisti

bakony12_ng

Fotó: Nagy Gábor

bakony13_g

Fotó: gisti

bakony14_hzs

Fotó: Humai Zsolt

Rendkívül szép látvány a dolomit és később a mészkőrétegek monumentális rétegeinek elő-elő bukkanása a föld alól, vagy a patak magas vízszintnél tajtékzó habjai, a vonat, ami elsuhan a fejünk felett a szurdok gerincén futó síneken, a viadukt alatti séta. Tavasszal a hóvirágmezők látványa megannyi élményt tartogat számunkra. Legizgalmasabb rész persze a patakon való átkelés köveken és faágakon, hidak helyett.

Utunk Porva-Csesznek vasúti megállónál ér véget. A Bakony ikonikus megállóhelyét több útikönyvben is láthattuk már. Apró, okkersárga épülete a zöld lombok között valóban megkapó fotótéma. Itt szalonnázhatunk még, vagy tovább is folytathatjuk utunkat a számtalan turistajelzés valamelyikén.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
6500 forintot kérnek fejenként Hollókőn azoktól, akik húsvétkor átlépik a falu határát
A diák és nyugdíjas jegy pedig 5500 forintba kerül. Az ófaluba csak belépővel lehet bemenni húsvétkor.

Link másolása

6500 forintot kérnek fejenként Hollókőn azoktól, akik húsvétkor átlépik a falu határát.

A Nógrád megyei település amúgy is népszerű célpontnak számít a kirándulók körében, de húsvétkor szinte elözönlik a települést a látogatók.

Azonban

a Hollókői Húsvéti Fesztivál és Hollókő Ófaluja is kizárólag a rendezvény hivatalos jegyének megvásárlásával látogatható március 30. és április 1. között.

A felnőtt napi belépőjegy 6500 forintba, a diák és nyugdíjas jegy pedig 5500 forintba kerül.

A belépőjegy viszont már tartalmazza a település összes programjainak és egyes látnivalóinak belépődíját is: így be lehet vele menni többek között a Hollókői Várba, a Palóc Játszóházba és a Babamúzeumba is.

@szeretlekmagyarorszag.hu Ha Húsvét napjain Hollókőre látogatsz, fizetned kell. Mi erről a véleményed? Írd meg nekünk! #szeretlekmagyarország #nekedbelegyen❤️ #hollókő #húsvét #foryou ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
5+1 élmény, amivel kiegészítheted a túrázást a Dunakanyarban
Pazar Dunakanyar-élményre vágysz? Mutatjuk a legjobb helyeket!

Link másolása

A Dunakanyar ideális célpont akár egy egynapos kiránduláshoz, de többnapos pihenéshez is. Mindkét oldalon tudunk tuti helyeket, izgalmas élményeket a kedvenceinket most összegyűjtöttük nektek.

1. Történelmi séta, Esztergomban

Esztergom nevével sokszor találkoztunk a történelemkönyvekben: uralkodók székhelye volt, majd a katolikus egyház hazai központjaként funkcionált. Az esztergomi várhegy szépségét azonban egy fotó sem adja vissza – itt az idő, hogy saját szemeddel is megcsodáld a festői városrészt. A várhegyen áll a királyi vár, mellette a bazilika magasodik. Hazánk legnagyobb templomáról beszélünk, melynek nagyságát még inkább kiemeli Duna-parti elhelyezkedése.

A Dunakanyar látnivalók egyik különlegességét a Kupolakilátó adja, amelynek tetejét 400 lépcső megtételével érheted el. Minden fáradságot megér a lépcsők megmászása, ugyanis a Dunakanyar látnivalók egyik legszebbje tárul a szemeink elé: a templom tetejéről megcsodálhatjuk az alattunk kék szalagként hullámzó Duna látképét, a lenyűgöző Esztergom városával együtt.

Fotó: Unsplash.com / Meszárcsek Gergely

2. Ha Dunakanyar, akkor hajózás!

Nem ismered elég jól a Dunakanyart, ha nem hajózol Esztergom, Visegrád, vagy akár Szentendre legszebb dunai szakaszán. A hajókirándulás számos érdekességet tartogat, akár a szárnyashajó, akár a kirándulóhajó járatokat választod.

Kisebb gyerekekkel érdemes a szárnyashajós élményt kipróbálni, mert ezek a járatok gyorsan haladnak Budapest és Esztergom között, közben pedig Vácon és Visegrádon is kiszállhatsz. A hosszabb utakhoz a Nagy Duna-ág és a Szentendre-Leányfalu-Visegrád-Nagymaros vonal is remek döntés, nem fogsz mellényúlni a választással.

3. Homoksziget, Göd

A nyár aszályosabb részében trópusi tájakat meghazudtoló strandokkal is vár a Dunakanyar. Az egyik kedvelt homokos part a kisoroszi szigetcsúcsnál található, a másik pedig a homoksziget Gödön. Mindkét helyszín egész jól megközelíthető bringával is, a kiadós tekerés után pedig különösen jól fog esni egy kis lazulás a homokos parton. A szigetek látogatása jól kombinálható városnézéssel és különböző túrákkal is, ha Gödöt választjuk, ne hagyjuk ki a Huzella Kertet sem.

Ismét megnyitott Göd ikonikus szállodája, a Hotel Golden Palace****

Szerencsés vagy ha megszereted a Dunakanyart, mert soha nem érsz az élmények végére, akár a túrákat, akár a városnézést, vagy gasztro finomságokat kedveled. Egy biztos: a térségre nagyon kevés egy nap!

Ha szívesen felfedeznéd magadnak, tervezz több napra és szállj meg Göd ikonikus szállodájában, a Hotel Golden Palace****-ban. A szálloda a festői Dunakanyar közelében, Budapesttől mindössze 30 km-re, csupán egy rövid sétára a Duna-parttól fogadja vendégeit.

A szálloda épületét egy 8 hektáros park veszi körül, így megőrizve a hagyományos gyógyfürdő hangulatot, amit felújításnak köszönhetően a modern kényelem egészít ki. Korhű stílusú luxusszobák, kiadós félpanziós ellátás és a medencékkel valamint szaunákkal felszerelt csodás wellnessrészleg várja a vendégeket. A modern wellnessrészlegben a nyári szezonban napozóágyakon és egy kültéri medencében kapcsolódhatunk ki, ahol kültéri tűzrakóhelyet is kialakítottak, ha sütögetni támadna kedvünk. A masszázselemekkel ellátott beltéri élménymedence és a pezsgőfürdő egész évben rendelkezésére áll. Mindezt a finn és az infraszauna, a gőzfürdő és a merülőmedence egészíti ki.

A szálloda parkjában található tóban horgászási lehetőség is van, ahol szép kort megélt fák nyújtanak árnyékot a kellemes pihenéshez.

4. Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó, Szob

Az énekesként ismert Freddie által megálmodott, tavaly nyáron Szobon megnyitott Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó egyértelműen a minőséget képviseli. Fazekas Ádám világbajnok fagylaltkészítő mester fagylaltcsodái és a folyamatosan változó kávékínálat tökéletesen beleillik a Dunakanyar festői tájába. Ez a Dunától 30 méterre található kis ékszerdoboz Freddie nagymamájának állít emléket. Ősszel helyben sütött almás pitével, pogácsával, bejglikkel, rétesekkel, forró csokoládékkal és teakülönlegességekkel várják a vendégeket, valamint a Rádai kulturális programokkal is igyekszik napról napra izgalmasabbá tenni a Luczenbacher sétányt.

5. Nemdebárka, Szigetmonostor

Aki jártas a fővárosi éjszakai életben, az valószínűleg jó néhányszor megfordult már a kultikus Nemdebár nevű helyen a Széll Kálmán téren. Kevesen tudják, de ennek a helyek meglepő módon van egy kistestvére a szigetmonostori Duna-parton. Amit már csak a varázslatos helyszín miatt is érdemes felkeresni. Ha nem jártatok még a Szentendrei-szigeten, akkor idén nyáron legyen ez az egyik célpont, hiszen tele van mesebeli kis falvakkal és vonzó strandokkal. Egy egészen más világ nyílik ki itt az ember előtt.

A Nemdebárka itt is főleg esti hely, délután négykor nyitnak és tízig lehet náluk lazulni, na és csodás pizzákat enni! Nemcsak embereknek, de a kutyáknak is egy paradicsom.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Itt a lista: ennyivel lesz drágább nálunk az egynapos autópálya matrica, mint a régió országaiban
A környező országokhoz képest drágább lesz az egynapos matrica, ezért érdemes lehet megfontolni helyette a megyei vagy havi matrica vásárlását.

Link másolása

Április elsejétől, hétfőtől lehet egynapos autópálya-matricát vásárolni Magyarországon, írja a rtl.hu. Az autósok az érvényesség napján éjfélig használhatják majd a sztrádákat, közölte az állami útdíjfizetési vállalat.

A személyautók esetében alig ötödével olcsóbban adják majd az egynapos matricát a tíznaposhoz képest. A legtöbbért, amennyit csak elkérhet érte egy kormány.

„Az európai uniós irányelvek alapján az éves országos matrica árának legfeljebb 9 százaléka lehet, így a matrica ára 5150 forintba fog kerülni, és csak az adott napra érvényes. Tehát érdemes megfontolni ennek a használatát. Két egynapos matricának az ára már gyakorlatilag egy havi autópálya-matrica árának felel meg” – mondta a Híradónak Urbán Tamás, az autopalyamatrica.hu ügyvezetője.

Ausztriában már az év eleje óta kapható a mai árfolyamon 3400 forintos egynapos matricát, miközben az osztrák átlagfizetés nagyjából háromszorosa a magyarnak. Csehországban 3100, Szlovákiában pedig várhatóan 2100 forintot kell majd fizetni a napi sztrádahasználatért.

„A környező országokhoz képest drágább a matrica, viszont Magyarországon jellemzően a megyei matrica az, amit nagyon sok autós igénybe vesz, így Magyarországon vannak kedvezőbb megoldások is” – mondta Urbán Tamás.

Egyelőre online, illetve az állami útdíjfizetési szolgáltató ügyfélszolgálatain érdemes egynapos matricát venni, mert még nem minden viszonteladó partnernél lehet megvásárolni április elsejétől.

Az RTL Híradójának riportját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk