TUDOMÁNY
A Rovatból

Zombiföld: mikrobák hihetetlen világa rejtőzködik több kilométerrel a Föld alatt

G. N. L. - szmo.hu
2019. május 24.


Link másolása

Vannak helyek, ahol elég szerves anyag van – gyakran megkövesedett szénhidrátok – a heterotrofikus mikrobák támogatására. Ezekben az esetekben az oxigént nitrátokkal, szulfátokkal vagy fémionokkal helyettesítik, és számos hulladékanyagot produkálnak más mikrobák táplálására. De a leggyakoribb mélységi életforma az autotrófia, vagyis a saját táplálék előállítása. A föld alatt a mikrobák magát a sziklát használják energiaforrásnak. Az intenzív hőség és nyomás alatt végbemenő kémiai folyamatok energia-gazdag szervetlen molekulákat hoznak létre, amelyeket a mikrobák feltörhetnek, hogy energiát nyerjenek belőlük. Ezeket gyűjtőnéven kemolitrófoknak nevezik, szó szerint „kémiai sziklaevőket” jelent.

Szinte minden szervetlen vegyületet fel lehet használni energiaforrásnak, de a legfontosabb a hidrogén. Ez a sziklák és a víz közötti számtalan reakcióból, de Föld háttérsugárzásától lebomló vízből és a tektonikus tevékenység által összetört szilikátsziklákból is létrejöhet.

A hidrogénevők is termelnek olyan hulladékanyagokat, amelyeket más mikrobák elfogyaszthatnak. A felszín alatti ökoszisztéma így összetett tápláléklánccá szerveződik a primér termelőktől a hulladékból táplálkozókig. És vannak csúcsragadozók is, néha mikroba-evő többsejtű férgek is.

E környezetben természetesen lassú az életritmus. „Egyes helyeken az élet kevesebb energiával marad fenn, mint amennyit el tudunk képzelni – mondja Lloyd – úgy gondolom, ez megváltoztatja a biológia működéséről alkotott véleményünket. Inkább a geológiai ritmusokra és folyamatokra kell figyelnünk, mint arra a gyors időtartamra, amely szerint a felszíni világ látszólag működik.” Ráadásul itt egy ősi ökoszisztémáról van szó, azon kevesek egyikéről, amelyet az emberek még nem alakítottak át mélyrehatóan.

Mivel az ilyen körülmények között zajló élethez nagy anyagcsere-kreativitás szükséges, e mikrobák nagy része új a tudomány számára. Mitch Sogin, a Deep Carbon társelnöke szerint az sem kizárt, hogy az élet egészen új területe vár felfedezésre. A lap emlékeztet arra, hogy amikor a biológusok 1977-ben felfedezték az archeónokat, a földi élet fája nagyobb revízióra szorult. Lehet, hogy hamarosan újabb forradalom következik be.

A sokféleségük földrajzi megoszlású is. Miként a felszínen, itt is van egy maroknyi globális fajta, de többségük helyhez kötött, életük pedig a környezettől és a hozzáférhető energiaforrásoktól függ.

A legnagyobb a különbség a szárazföldi és a tengeri környezet között van – mondja Magnabosco. A tengeri üledékek valamennyire mind hasonlóak, valószínűleg azért, vízzel átitatottak, míg a szárazföldiek a sziklatípustól függenek. Más és más mikroba-közösség telepedik meg a gránitban, bazaltban, homokkőben, anyagban, és mindegyiknél más anyagcsere-típus játszódik le. Egyes régiók gazdagok és termékenyek, mint az Amazonas, mások pedig sivatagosak, alig néhány fajtával. „Egyes ökoszisztémákban csak egyfajta organizmus van, mintha földön kívüli lenne” – mondja Hazen.

Ráadásul ezek a rendszerek teljesen elkülönülhetnek az általunk ismert élettől. Ez azért is lehetséges, mert a mélységi élet bioszférája több helyütt is önmagában működik, semmilyen kapcsolata nincsen a felszíni élettel.

Éppen ezért az a feltételezés is kísérti a kutatókat, hogy az elszigetelt földalatti ökorendszerek egy „második genézisből” származnak, vagyis, hogy az ottani élet a felszínitől függetlenül keletkezett. Ez azonban nem látszik valószínűnek, mert a megismert mikrobák ugyanazzal a genetikai kóddal és biokémiával rendelkeznek, mint a föld felettiek, tehát közös őstől származnak – mondja Hazen.

Az azonban nem zárható ki, hogy az élet a föld alatt kezdődött és aztán terjedt el a felszínen. Lloyd szerint a felszíni reakciók teremtették meg minden biomolekula számára az élethez szükséges feltételeket.

Mindennek óriási hatása lehet az asztrobiológia számára. A naprendszer tele van olyan égitestekkel, amelyeknek a Földhöz hasonló felszín alatti rétegei vannak. Ha van élet a föld alatt – és fenn maradt közel 4 milliárd éven keresztül – miért ne lehetne a Marson, vagy más sziklás bolygókon, akár olyanokon is, amelyeket nem ér napfény?

Tullis Onstott, a princetoni egyetem geomikrobiológusa éppen a Mars egyes körzeteire irányítaná rá a figyelmet, ahol a felszín alatti körülmények nagyon hasonlóak a Föld hasonló, mélységi élettel teli helyeihez.

És mivel a Mars felszínén valamikor olyan körülmények uralkodtak, amelyek alkalmasak voltak az életre, elképzelhető, hogy az előlények a körülmények változásával a felszín alá menekültek.

A NASA Mars 2020-as küldetése során terveznek fúrásokat a bolygón, hogy életjeleket találjanak, de nem elég mélyre ahhoz, hogy elérjék a felszín alatti bioszférát. Éppen ezért meg kell várni egy következő Mars-utazást, amelyre már vélhetően embereket is küldenek, hogy e kérdésre választ kapjunk – mondja Onstott, aki szerint azonban nem szabad megállni a Marsnál. „Mindenütt, ahol elég meleg van ahhoz, hogy folyékony környezetet teremtsen a mélyben, találhatunk életet. Mehetünk a Merkúrra, a Hold déli sarkvidékeire, vagy a Plutóra. Vannak, akik szerint a Ceresen is lehet élet”.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


TUDOMÁNY
Geomágneses viharra figyelmeztetnek a szakértők, szombaton lesz a legintenzívebb
A csütörtöki napkitörés szele szombaton éri el a Földet. Ha még napkelte előtt ideér, akkor akár szabad szemmel is látható lesz a sarki fény.

Link másolása

A csütörtök reggeli X2.2-es intenzitású napkitörés az előzetes várakozásoknál hevesebb turbulenciákat okozhat majd a Föld mágneses terében. A NOAA űridőjárással foglalkozó osztálya, az SWPC friss előrejelzésében extrém, 8,33-as Kp indexet vár a szombat reggeli órákra – írja az idokep.hu.

G4-es erősségű geomágneses viharra adtak ki figyelmeztetést, amire legutóbb 2005-ben volt példa.

Hazánkból általában 5-6-os Kp index esetén hosszú expozíciós fényképezőgépekkel már látható a sarki fény, ennél magasabb érték esetén nem kizárt, hogy akár szabad szemmel is látható legyen a jelenség.

A legintenzívebb időszak szombaton reggel 8 és 11 óra között várható, de már az azt megelőző három órás időablakban is 7-es értéket várnak a szakemberek. A jelenség megfigyelésében így a korai napkelte lesz a legnagyobb akadály.

Ugyanis holnap Budapesten 5:12-kor kel a Nap, viszont körülbelül már másfél órával korábban világosodni kezd. Az égboltot ráadásul szórványos felhőzet is takarhatja.

Az ideális megfigyelőhely Amerikában lesz, de kis szerencsével már az éjjeli órákban látható lesz a jelenség hazánkból is.

A Nap péntek reggel újabb, X3.98-as kitörést produkált, így további turbulenciák várhatók a következő napokban a Föld mágneses terében.

A kitörésről látványos grafikát készített a HUXt napszél-modellje, amelyet itt lehet megnézni.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

TUDOMÁNY
A Rovatból
Látványos csillaghullás lesz vasárnap hajnalban
2046-ig nem lesz hasonló jelenség. A koránkelők csíphetik el a legszebb látványt.
Fotó: Unsplash - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

Az év egyik legszebb meteorraja, az Éta Aquaridák csillaghullása lesz látható vasárnap hajnalban.

A Svábhegyi Csillagvizsgáló közleményében azt írja, hogy

idénre a raj egy kisebb kitörését jósolják, amelyhez hasonló nem valószínű, hogy lesz 2046-ig.

A tájékoztatás szerint a leggazdagabb hullást a koránkelők csíphetik el, hajnal 3 és 4 óra között.

via MTI


Link másolása
KÖVESS MINKET:


TUDOMÁNY
A Rovatból
Videóban mutatta be a NASA, milyen lehet átmenni egy fekete lyukon
A szimulációban láthatjuk a spagettizálódás folyamatát is. Az is kiderült, hogy inkább a szupermasszív fekete lyukba lenne jobb belezuhanni.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. május 08.


Link másolása

Szimulációt készített az amerikai űrhivatal arról, hogy milyen érzés lehet egyenesen egy fekete lyuk közepébe repülni.

Jeremy Schnittman, a NASA Goddard Űrrepülési Központjának asztrofizikusának videója azt mutatja be, hogyan nézhet ki, ha valaki átrepül a fekete lyuk eseményhorizontján. Ez az a pont, ahonnan már nincs visszaút, ugyanis a gravitációs vonzás már túl erős ahhoz, hogy menekülni lehessen.

A szimuláció során láthatjuk a spagettizálódás folyamatát is, amikor a fekete lyuk által beszippantott tárgy végtelen hosszúra nyúlik, végül pedig darabjaira hullik.

Schnittman azután döntött a videó elkészítése mellett, hogy rengetegen kérdezték arról, mi történhet a fekete lyukba repüléskor.

„Két különböző forgatókönyvet szimuláltam: az egyikben egy kamera - egy vakmerő űrhajós helyettesítője - épphogy csak elkerüli az eseményhorizontot, és visszacsapódik, a másikban azonban átlépi a határt, megpecsételve ezzel a sorsát”

– mondta a kutató.

A tudós kitért arra is, hogy ha már választani lehetne, akkor inkább a szuerpmasszív fekete lyukba lenne érdemes belezuhanni. Ugyan a túlélésre ebben sem lenne esély, de legalább gyorsabban bekövetkezne a vég.

A lenyűgöző szimulációt itt lehet megnézni:

via Unilad

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

TUDOMÁNY
A Rovatból
Rejtélyes föld alatti építményre találtak a gízai piramisok mellett régészek egy földradarral
A kutatók szerint – bár a radaradatok alapján nem lehet biztosat mondani – feltehetőleg egy sírkamrát rejt a piramisok mellett a föld mélye.

Link másolása

Egyiptomban, a gízai piramisok környékékén a régészek egy L alakú építmény jelenlétét mutatták ki földradarral – írja a Heritage Daily. A kutatók úgy hiszik, hogy a föld alatti építmény megközelítőleg két méter mélyen helyezkedik el, és valószínűleg homokkal van tele.

Az L alakú struktúra csupán egy bejárat lehet – gondolják a kutatók –, amely egy sokkal mélyebbre vezetítő építményhez vezethet. Ezt bizonyítja az is, hogy a kutatók által használt földradar a L alakú struktúra alatt 3,5-11 méter mélyen anomáliákat észlelt.

Ugyanakkor a mérési eredmények szerint nem lehet biztosat mondani, ám a régészek úgy hiszik, hogy a piramisok mellett fekvő föld alatti építmény meglehet, hogy egy mészkőből épült sírkamra lehet.


Link másolása
KÖVESS MINKET: