TUDOMÁNY

Univerzális vakcinát fejlesztenének a koronavírus összes mutációja és fajtája ellen

Az oltás, amin több laborban is dolgoznak, megtanítaná az immunrendszert olyan variánsok felismerésére és leküzdésére, amelyek ma még nem is léteznek.

Link másolása

Másfél évvel kitörése után sem csitul a koronavírus-járvány, miközben a világon mindenütt hatványozott erőkkel folyik a lakosság beoltása. Most a legnagyobb aggodalmat az úgynevezett „indiai dupla mutáns” okozza. De félelem uralkodik Brazíliában is, ahol naponta 2500-an halnak meg és a kormány már ott tart, hogy lebeszéli a nőket a várandósságról az egyik vírusvariáns miatt.

Hetente 5 millió új fertőzést regisztrálnak világszerte, és az újabb mutációk elkerülhetetlenek. Ezek nyomon követésével talán elkerülhető a legrosszabb, de hosszú távon nem megoldás, hogy mindegyik variáns külön ellenszerét keressük, mert mire az egyiket megoldanánk, máris egy másik válik uralkodóvá – írja az Atlantic.

Egyes szakértők, köztük Anthony Fauci virológus, Joe Biden amerikai elnök egészségügyi főtanácsadója, úgy vélik, hogy átfogóbb megközelítésre van szükség, és a kutatóknak egy univerzális SARS-CoV-2 oltás kifejlesztésére kell összpontosítani erőfeszítéseiket. Egy olyanra, amely legalább részleges immunitást ad bármilyen újonnan felbukkanó variánssal szemben.

Már számos kutatócsoportban folynak az ilyen irányító kísérletek, de ez csak az első lépés.

„A második lépésnek egy olyan egyetemes koronavírus-vakcinának kell lennie, amely nemcsak a SARS-CoV-2 valamennyi formájától képes megvédeni bennünket, hanem az elkerülhetetlenül felbukkanó új és másfajta koronavírusoktól is, amelyek a jövőbeli pandémiákat okozhatják”

– hangsúlyozza Fauci.

Az alapvető probléma az, hogy a sejtjeink barátjuknak hiszik a koronavírust. Minden vírusrészecskét tüskefehérjék borítanak, és mindegyiknek a csúcsa úgy fest, mint egy normális emberi molekula, ezért az egészséges sejt hozzátapad. Ez végzetes tévedés. A vírus ugyanis behatol a sejtbe és belelövelli RNS-ét. Innentől kezdve felhasználhatja arra, hogy több millió példányban szaporodjon, majd szétrobbantsa a sejtet.

A tüskefehérje az oka mindennek, ugyanakkor remek célpont az oltások számára. A jelenleg használt vakcinák megtanítják az immunsejteket, hogy felismerjék, így még a vírus behatolása előtt semlegesítsék.

Csakhogy minden variáns tüskéje különbözik egy kicsit egymástól. A forgalomban lévő oltások a Vuhanban talált eredeti vírustörzs genetikai kódján alapulnak. Ez a törzs azonban már nem terjed, ezért az oltások nem tökéletesek számos variánssal szemben.

Ez nem azt jelenti, hogy az első generációs vakcinák hatástalanok, de a vírus további mutációi ronthatják a helyzetet.

A kihívás tehát olyan oltást kifejleszteni, amely képes megtanítani az immunrendszert olyan variánsok felismerésére és leküzdésére, amelyek ma még nem is léteznek.

Az egyik célpont a tüskefehérjének az a része lehet, amely lassabban fejlődik a többinél. A texasi állami egyetemen Jason McLellan laboratóriuma a SARS-CoV-2 tüskefehérje tövére koncentrál, amely nem mutálódik olyan gyakran, mint a csúcsa. Ha a vakcina megtanítja az immunrendszert a tüskefehérje tövének felismerésére, egyszerre adhat védelmet számos vagy akár az összes variánssal szemben, amíg ez a rész nem változik.

A gyakorlatban azonban az antitestek nehezen ismerik fel és célozzák be a tüskefehérje tövét, ha azt belesimul a protein-struktúrába.

Egy másik laboratóriumban olyan megoldáson dolgoznak, amely általános immunválaszt biztosítana: egy, az emberi sejtekhez tapadó tüske számos verzióját hordozó oltáson. Ezek „nanorészecske-mozaikot” alkotnak. Tavaly egereket oltott be a vakcina prototípusával, és megállapították, hogy minden olyan tüskefehérje ellen termelt antitesteket, amelyek benne voltak a mozaikban.

Hasonló kísérletre készülnek a hírvivő RNS-sel, amelyeken a Pfizer és a Moderna oltások alapulnak. Az észak-karolinai egyetem kutatócsoportja ígéretes egérkísérleteket hajtott végre a különböző koronavírusokból álló hírvivő mRNS-sel.

Fauci éveken át dolgozott a szezonális influenzák elleni általános oltáson, és úgy gondolja, hogy a SARS-CoV-2 elleni általános vakcina kevesebb akadályba ütközik, mert genomja egyszerűbb, mint az influenzáé.

Szerinte az univerzális vakcina már akár a pandémia vége előtt elkészülhet, mert a szükséges technológia már most is rendelkezésre áll, de ha nem, akkor is minden bizonnyal szükség lesz rá a későbbiekben is.

Több ezer hasonló kórokozó keringhet különböző élőlényekben, és ezek közül bármelyik átjuthat az emberre. Csak az elmúlt 18 évben három koronavírus okozott súlyos problémákat (SARS, MERS, Covid-19), és a szakemberek egyetértenek abban, hogy nem az a kérdés, hogy lesz-e következő járvány, hanem az, hogy mikor.

Egy valóban univerzális koronavírus-vakcina megalkotásához számos tudományág összefogására van szükség, köztük a sejt- és rendszerbiológiára, az immunológiára, a genetikára, a mesterséges intelligenciára, és a strukturális modellezésre. Ehhez a kormányoknak, a magánszektornak, az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO) és a non-profit szervezeteknek együtt kell működniük.

„Milliárdokba kerülhet, de csak ez a pandémia trilliókba került. Nem tanultunk a SARS-ból, a MERS-ből, a HIV-ből, a sertésinfluenzából, de ezúttal tanulni fogunk” – ígérte az Atlanticnak Wayne Koff biokémikus, a New York-i központú Human Vaccines Project vezetője.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


TUDOMÁNY
A Rovatból
Érdemes lesz az esti eget lesni április 10-én, mert ritka égi jelenséget láthatsz, a következőre 71 évet kell várni
Több érdekességet is megfigyelhetsz majd. Van amit szabad szemmel is tudsz követni, de egy másik látványossághoz egy jobb távcső is szükséges lesz.

Link másolása

Április 10-én különleges együttállásban lesz megfigyelhető a Jupiter és a kétnapos holdsarló, egy kézitávcső segítségével pedig szintén látható lesz az Uránusz és az év üstököse, a 12P/Pons-Brooks is - közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló.

Április 10-én szabad szemmel is jól megfigyelhető lesz a kora tavaszi estéket még mindig beragyogó

Jupiter és tőle jobbra, mindössze 3,5 fokra az 5 százalékos fázisú, 2 napos, cérnavékony holdsarló. 20 óra 20 perckor a páros még 15 fokos magasságban jár a nyugati ég alján. Szabad szemmel is könnyedén megpillanthatók lesznek az égitestek,

ha a nyugati látóhatár tiszta és tereptárgyaktól mentes.

Szintén felbukkan az égbolton a kékeszöld Uránusz bolygó - mely alig két fokkal jár a Jupiter fölött -, valamint az év egyik legszebb üstököse, a 12P/Pons-Brooks, mely a holdsarló alatt 3 fokkal látható.

A szabad szemmel nem látható, halványabb Uránusz és az üstökös megtekintéséhez érdemes megvárni az égbolt teljes besötétedését. 20 óra 50 perc körül már mindkét égitest az éjszakai égbolton figyelhető meg, de addigra a Jupiter-Hold páros 10 fokos, az üstökös pedig mindössze 7 fokos magasságba süllyed. Megpillantásukhoz így tiszta égbolt és egy nagyobb kézitávcső szükséges.

A láthatósága végén járó Jupiter 2023 májusában tért vissza a hajnali égboltra, a Naphoz közeledve azonban lassan eltűnik az esti szürkület fényében. Szintén ez alkalommal nyílik utolsó lehetőség az Uránusz megtekintésére.

A 12P/Pons-Brooks üstökös április 21-én ér perihéliumba, vagyis pályájának a Naphoz legközelebbi pontjára, de ekkor már nem lesz látható. Legközelebb 71 év múlva ér újra a Föld közelségébe. A Jupiterhez és az Uránuszhoz hasonlóan a 12P/Pons-Brooks láthatóságának is az egyik utolsó alkalma lesz az este.

Az 5 százalékos megvilágítottságú, majdnem pontosan 2 napos holdsarló továbbra is megfigyelhető lesz. A Hold megvilágítatlan oldalának derengése, a hamuszürke fény szabad szemmel is jól látszik majd - olvasható a közleményben.

Április 11. és 13. között az egyre növekvő tavaszi holdsarló krátereit a Svábhegyi Csillagvizsgálóban is megfigyelhetik az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

TUDOMÁNY
A Rovatból
Látványos csillaghullás lesz vasárnap hajnalban
2046-ig nem lesz hasonló jelenség. A koránkelők csíphetik el a legszebb látványt.
Fotó: Unsplash - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

Az év egyik legszebb meteorraja, az Éta Aquaridák csillaghullása lesz látható vasárnap hajnalban.

A Svábhegyi Csillagvizsgáló közleményében azt írja, hogy

idénre a raj egy kisebb kitörését jósolják, amelyhez hasonló nem valószínű, hogy lesz 2046-ig.

A tájékoztatás szerint a leggazdagabb hullást a koránkelők csíphetik el, hajnal 3 és 4 óra között.

via MTI

Link másolása
KÖVESS MINKET:


TUDOMÁNY
A Rovatból
Megfejtették a négy lábon járó család titkát
Sokáig senki sem értette, hogy a törökországi Ulas család tagjai miért nem tudnak két lábon sétálni. Voltak tudósok, aki evolúciós visszafejlődésre gyanakodtak, ám kiderült, hogy más az ok.

Link másolása

Sikerült megfejteni, hogy a Törökországban élő Ulas család tagjai miért járnak négy lábon – írja a Unilad. A család rejtélye legalább azóta foglalkoztatja a kutatókat, hogy a BBC 2006-ban bemutatta a róluk szóló, A négy lábon járó család (The Family That Walks on All Fours) című dokumentumfilmet.

Az Ulas család 19 tagjából hat testvér csak négy lábon tudott járni.

Török kutatók úgy spekuláltak, hogy evolúciós visszafejlődésről lehet szó, ugyanakkor a család járása eltért attól, ahogy a főemlősök, vagy az előemberek jártak négy lábon: kezükön ugyanis nem az öklükre, hanem a tenyerükre támaszkodnak. Ilyen járást sehol máshol nem figyeltek még meg, ami csak fokozta a rejtélyt.

Végül az Aarhus Egyetem dán tudósainak sikerült bebizonyítania, hogy a család tagjainak életét egy nagyon ritka, örökletes tünetegyüttes nehezíti meg. A kisagyi ataxia, értelmi fogyatékosság és egyensúlyzavar szindróma (Cerebellar Ataxia, Mental Retardation and Dysequilibrium Syndrome, CAMRQ) kiváltó oka egy genetikai elváltozás, ami a szervezet proteinjeit a zsírok megfelelő elosztásában gátolja. Ennek következménye többek között a rossz egyensúly, ami miatt sokáig nem tudtak felegyenesedve járni a családtagok.

A család négy lábon járó gyerekei közül egy elhunyt, a többiek viszont mostanra fizioterápiás segítséggel megtanultak két lábon sétálni, noha az egyensúlyuk továbbra is rossz.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


TUDOMÁNY
A tudósok megfejtették a rejtélyes halálesetek okát Tutanhamon sírja körül
A régészek 1922-ben felfedezték fel Tutanhamon sírját, és hamarosan elterjedt, hogy egy átok miatt történnek különös, megmagyarázhatatlan dolgok.

Link másolása

Amikor felfedezték Tutanhamon fáraó sírját, talán az egyik legnépszerűbb régészeti leletnek tartották, amit valaha megtaláltak - írja az UNILAD. Azonban nem sokkal később az újságok „múmia átkáról” kezdtek el írni, amire vonatkozóan máig nem tudtak kézenfekvő válasszal szolgálni a tudósok.

A felfedezés Howard Carter régész nevéhez fűződik, aki sokáig tagadta az "átok" létezését. A kutató 64 éves korában hunyt el limfómában. Bár halála nem függ össze az "átok" létezésével, a kutatók mégis érdekesnek ítélték Carter halálának körülményeit.

A kutatók azonban most olyan leleteket hoztak nyilvánosságra, amelyek komoly veszélyre hívják fel a figyelmet. Ugyanis az egyiptomi régészeti kutatóterületen magas előfordulási arányban radioaktív anyagokat találtak.

Ross Fellowes régész szerint "a sírromokban lévő erős sugárzás az alapkőzetekből fakadhat."

Emiatt pedig kockázatos lehet a sírkamrába való belépés az érdeklődők számára, ugyanis a sírban lévő magas sugárzási szint befolyással lehet az emberi szervezetre.

A sírhoz kapcsolódó haláleset Lord Carnarvoné, aki az egyik expedíció pénzügyi támogatója volt: ő 56 éves korában halt meg Kairóban.


Link másolása
KÖVESS MINKET: