JÖVŐ
A Rovatból

Mérő László a mesterséges intelligenciáról: „Félni nincsen okunk, de kicsit leállni van”

Mérő László már tudja, hogy tanárként miben segíthet neki a mesterséges intelligencia. Ugyanakkor azt mondja, a jogtudománynak, a pszichológiának, a filozófiának és az etikának is fel kell vennie a változásokkal a tempót.

Link másolása

– Kipróbáltad már a ChatGPT-t?

– Persze. Állandóan szabadkozik, hogy ezt sem tudja, meg azt sem tudja. Jó pár hülyeséget sikerült kicsalogatnom belőle. Humorérzéke nulla. De használható dolog lesz.

– Hogy látod? A mesterséges intelligencia inkább még csak egy szórakoztató játék, vagy komoly dolgokra is használható?

– Keresőnek biztosan jobb lesz, mint a jelenlegi keresők. És például hétköznapi, kétkezi munkákat ragyogóan megcsinál.

– Elon Musk és a technológiai ipar vezető szereplői petícióban kérték, hogy álljunk le minden nagyobb AI kísérlettel. Azért aggódnak, mert szerintük a technológia sokkal nagyobb tempóban fejlődik, mint amit átlátunk, kézben tudunk tartani. Van okunk félni a mesterséges intelligenciától?

– Félni nincsen okunk, de kicsit leállni van. Azért nincs okunk félni, mert ki fogjuk képezni azokat a szakembereket, akik tudnak majd mit kezdeni vele, ha netán valami gázt csinál.

Leállni azért van értelme, mert nem először fordul elő a történelemben, hogy a technika fejlődését, elterjedését más tudományok lassúsága és hiányosságai akadályozzák.

Ilyen volt a gőzgép elterjedése is. A francia Papin a dugattyús gőzgépet már az 1600-as évek végén megcsinálta, és mégis 1769-től számítjuk az ipari forradalmat, amikor James Watt üzembe helyezte a gőzgépes szövőgyárát. Ugyanis nem volt olyan cégforma, hogy KFT. Minden induló cégnél teljes felelősséget kellett vállalni, és ez bizony közel 100 évig akadályozta a gőzgép elterjedését. De más példákat is tudok, majd mondok is az előadásomban.

Mérő Lászlónak május 9-én 19.00 órától a Tudományos Stand Up honlapján lesz a témáról LIVE STREAMING előadása. Előadás után ZOOM szobában is kérdezheti a közönség.

– A fő aggodalom a mesterséges intelligenciával kapcsolatban, hogy elérhet egy olyan szintre, ahol ki tudja kerülni a kikapcsoló mechanizmust, vagy azt a bizonyos kikapcsoló gombot.

– El tudja érni, de az bűncselekmény lesz, ha valaki olyan mesterséges intelligenciát fejleszt, ami ki tudja kerülni.

Nem tudsz olyan kalapácsot csinálni, amivel nem lehet az embert fejbe verni.

Minden használható diszfunkcionálisan.

– Ez a félelem nyilván a sci-fi filmek és regények hatása is, hiszen ott visszatérő téma a legyőzhetetlen gép.

– Elszórakoznak vele, de ez tényleg csak sci-fi.

– Persze kérdés, hogy milyen motivációja lenne a gépeknek leigázni az emberiséget, hiszen belőlük hiányzik a hatalomvágy, a kapzsiság, mindazok az érzelmek, amelyek az embereket a többiek elnyomására ösztönzi.

– Azt egy perc alatt bele lehet tenni. Ezért kell törvényi szabályozás, hogy ez illegális legyen. Mindig lesznek bűncselekmények, az nem kérdés, de az elmúlt pár ezer év alatt megtanultunk együtt élni ezzel.

– Néhány éve ugyancsak Musk vezetésével az ENSZ-nek írtak petíciót, hogy tiltsák be az autonóm fegyvereket. És ha valahol, a hadiiparban tényleg jogosak az aggályok, hiszen a világtörténelem nagy fordulópontjai mindig akkor jöttek, amikor az egyik félnek sikerült a másiknál sokkal fejlettebb fegyvereket kifejleszteni. Lássuk be, még ha a demokratikus államok önmérsékletet is tanúsítanának, nem mondhatnak le a haditechnika fejlesztéséről, amíg olyan államok léteznek, mint Észak-Korea.

– Vagy Oroszország. Ne finomkodjunk azért mert a kormányunk épp oroszbarát.

– Hol lehet megtalálni az egyensúlyt az önmérséklet és az egészséges óvatosság között?

– Sehol. Erősebbnek kell lenni náluk. Tudod, hogy az oroszok hogy tudtak nyerni a második világháborúban? Az USA eszméletlen sok fegyvert küldött a Szovjetuniónak. Több mint tízszer annyit, mint most Ukrajnának.

– Te hogy látod, mi az, amiben hasznos a mesterséges intelligencia, mi az, amiben soha nem lesz képes az ember fölé kerekedni? Egyáltalán, van ilyen?

– Nekem az az érzésem, hogy mindig lesz ilyen, de hogy konkrétan mi, azt majd meglátjuk. Mindig ki fogjuk találni. Gondolj bele: az emberiség egyik fele folyamatosan feltörhetetlen kódokat gyárt, a másik fele pedig mindig feltöri őket, és jól elvagyunk ezzel. Most mindkét oldalon beszáll a mesterséges intelligencia is. Nagy változás nem lesz.

– Nagy a félelem, hogy át fog venni feladatokat az emberektől, amelyek egy része megkönnyíti az életünket, viszont sokan féltik az egzisztenciájukat. Például a fordítók már most aggódnak, hogy akár tíz éven belül nem lesz szükség rájuk, mert az MI a helyükbe lép.

– Én a sofőrök helyében jobban félnék, ők mégsem aggódnak.

A fordítás egy kis szakma, és a fordítók magasan képzett szakemberek. Pillanatok alatt fognak találni más munkát.

Annak idején is voltak géprombolások, de aztán mindig talált más tennivalót az ember.

– Milyen területeken tud segíteni nekünk a mesterséges intelligencia?

– Mindenben. Mondok egy egyszerű példát. Tanár vagyok. A legkevésbé dolgozatot javítani szeretek. Száz százalékosan nem fogja átvenni, mert ha egy diák reklamál, hogy szerinte rosszul lett kijavítva, akkor azt nekem kell intézni, de minden 500 diákból 10 fog reklamálni. Ennyivel szívesen foglalkozom. A 10-ből ötöt elküldök a fenébe, ötnek pedig igazat adok. Ez persze azt jelenti, hogy kevesebb tanárra lesz szükség.

– Az oktatáskormányzat szempontjából ez jó hír, a mesterséges intelligencia nem fog tüntetni...

– Még az is lehet, hogy fog.

– Ez is izgalmas kérdés: ha a mesterséges intelligencia bűncselekményt követ el, ki lesz érte a felelős? Hiszen önmagát képzi, fejlődik.

– Szerintem mindig meg lehet találni az emberi felelőst.

De látod, ezért kell most egy kicsit leállni, mert például a jogtudomány még nem vette fel azt a tempót, amit ehhez kell.

De nem csak a jogtudománnyal van a baj, a pszichológiának is vannak hiányosságai, a filozófiának és az etikának is...

– Reális, hogy le fogunk lassítani? Hiszen komoly üzleti érdekek állnak a háttérben.

– Nem fognak megállni, kivéve, ha törvényt hoznak rá, de legalább talán nem fognak nyilvánosságra hozni bizonyos dolgokat, és az is elég.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
JÖVŐ
A Rovatból
Óriási bajban vagyunk: 2,5 fokkal emelkedhet az átlaghőmérséklet már ebben az évszázadban
Disztópikus jövőt jósolnak a világ vezető tudósai. Néhány éven belül leállhat az élelmiszertermelés, soha nem látott viharok csapnak le a bolygóra, a hatóságok pedig tehetetlenek lesznek.

Link másolása

Biztosan nem tudja az emberiség 1,5 Celsius-fok alatt tartani a bolygó átlaghőmérsékletének emelkedését, írja a The Guardian a világ vezető klímatudósainak véleménye alapján. A szakértők szerint sokkal valószínűbb, hogy legalább 2,5 Celsius-fokkal emelkedik a Föld átlaghőmérséklete még ebben az évszázadban, ami katasztrofális következményekkel jár az emberiség és a bolygó számára.

A The Guardian az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) 2018 óta publikált jelentéseinek mind a 843 szerzőjét megkereste, közülük 380 válaszolt a kérdéseikre. A válaszaik alapján összeállt értékelés szerint a tudósok többsége a klímaválság miatt bekövetkező súlyos pusztításra számít.

A lap klímakutatók körében végzett exkluzív felmérése alapján a válaszadók 80 százaléka várja a 2,5 fokos felmelegedést az iparosodás előtti szinthez képest. A tudósok fele szerint még ennél is rosszabb lesz a helyzet, és legalább 3 fok lesz a felmelegedés mértéke. Csupán hat százalék gondolja úgy, hogy képesek lehetünk tartani az 1,5 fokos határértéket.

A szakértők ráadásul meglehetősen pesszimisták a jövőt illetően: sokuk szerint éhínségek, tömeges migráció, hőhullámok, erdőtüzek, árvizek és olyan viharok várnak az emberiségre, melyek intenzitása jóval meghaladja az eddig tapasztaltakat.

A tudósok közül sokan reménytelennek ítélik a helyzetet, és dühösek, amiért a kormányok a rendelkezésre álló egyértelmű tudományos bizonyítékok ellenére sem tesznek semmit. Gretta Pecl, a Tasmániai Egyetem munkatársa szerint az előttünk álló öt évben komoly társadalmi zavargások várhatók. Szerinte a hatóságok képtelenek lesznek kezelni a gyors egymásutánban bekövetkező eseményeket, az élelmiszertermelés pedig leáll majd.

A lap felmérésében részt vevők közül

sokan úgy gondolják, hogy mindezek ellenére sem szabad feladni a küzdelmet, ugyanis minden egyes apró tizednyi Celsius-fok is sokat számít a jövőbeli szenvedések enyhítésén.

A klímaválság már most is mélyreható károkat okoz az emberek életében és a megélhetésben, pedig az elmúlt négy évben átlagosan csak 1,2 Celsius-fok volt a globális felmelegedés. Jesse Keenan, az amerikai Tulane Egyetem munkatársa szerint azonban jobb ha felkészülünk arra, hogy ez még csak a kezdet volt.

A tudósok egyetértenek abban, hogy az emberiség miért képtelen kezelni a klímaválságot. A válaszadók közel háromnegyede a politikai akarat hiányát jelölte meg elsőként, míg 60 százalékuk az olyan vállalatok érdekeit hibáztatta, melyek például a fosszilis tüzelőanyag-iparban érdekeltek.

Az optimistább kutatók közé tartozott Henry Neufeldt, az ENSZ koppenhágai klímaközpontjának munkatársa. Szerinte rendelkezésre áll minden a 1,5 fokos határérték betartásához, és a következő 20 évben meg is fogjuk valósítani ezeket. Azonban még ő is attól tart, hogy túl későn kaptunk észbe, és az világ addig átléphet egy vagy több fontos fordulópontot.


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Újabb rekord dőlt meg, most az óceánok vízfelszínén mértek olyat, amit eddig még nem láttak
Április közepe óta szinte napról napra magasabb vízhőmérsékletek születtek annak ellenére, hogy az évnek ebben a szakaszában általában csökkeni szokott a tengervizek hőmérséklete.

Link másolása

Kedden megdőlt az világóceán felszíni hőmérsékletére vonatkozó melegrekord - írja az Időkép.

Nem lassul az óceánok felmelegedésének üteme, olyannyira nem, hogy április 23-án minden eddiginél magasabb hőmérsékletet ért el globálisan a vizek felszíni hőmérséklete.

Az új rekord 21,18 fok, ami, még ha egy hajszállal is, de felülmúlta a március 1-én felállított 21,17 fokos rekordot.

Április 17. óta szinte napról napra magasabb vízhőmérsékletek születtek annak ellenére, hogy az év ezen szakaszában általában csökkeni szokott a tengervizek hőmérséklete. Ráadásul hivatalosan is véget ért az El Niño, ami az átlagosnál magasabb tengerfelszín-hőmérsékleteket eredményezett a Csendes-óceán egyenlítőhöz közeli területein.

A melegedés a mi időjárásunk szempontjából legmeghatározóbb észak-atlanti térségben is jelentős. Itt jelenleg átlagosan 21 fokos a felszíni vízhőmérséklet, ami 0,4 fokkal magasabb a tavaly ilyenkor mért értékhez képest.

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Öt nagy cég felelős a globális műanyagszennyezés negyedéért
Egy 84 országra kiterjedő kutatás kiderítette, hogy milyen szemetet halmozott fel a világ. A vizsgálat meglepő eredményeket hozott. A kutatók néhány javaslatot is tettek, amivel csökkenthető lenne a szennyezés.

Link másolása

A műanyagszennyezés egynegyedéért öt nagyvállalat felelhet - derül ki egy tanulmányból.

A Riverside-i Kaliforniai Egyetem munkatársai mintegy 1,87 millió - 2018 és 2022 között regisztrált - környezeti műanyaghulladékot vizsgáltak meg - írja a ScienceAlert.

A projektben 84 országból több mint 100 ezer önkéntes vett részt. Tenger- és folyópartokon, parkokban gyűjtöttek műanyag hulladákot.

A szemét felét nem tudták céghez kötni. A 24 százalék viszont öt vállalathoz vezethető vissza: 11 százalék a Coca Cola, 5 százalék a PepsiCo, a többi a Nestlé, a Danone és az Altria nevű dohánycég terméke volt.

A kutatók úgy vélik, hogy a szennyezés kezeléséhez nagyobb felelősségvállalásra lenne szükség. De már néhány nagy multinacionális vállalat megfelelő intézkedése is komoly változást eredményezhet.

Példaként említették, hogy az egyszer használatos és rövid élettartamú műanyag termékek kivonása jelentősen csökkentené a globális szennyezést. Ezt elsősorban az élelmiszer- és italgyártó vállalatoknál lenne fontos elérni.

A márkákhoz kötött műanyagszemét több mint fele 56 cégtől származott. Azt is megállapították, hogy amelyik cég több műanyagot gyárt, annak több a szemete is.

Emellett javítani kéne a hulledékgazdálkodást, a terméktervezést és az újrahasznosítást is. Javasolták olyan nemzetközi szabványok és adatbázisok létrehozását, amelyekkel hatékonyabban nyomon lehet követni a beazonosítatlan eredetű hulladékokat.

Forrás: 24.hu


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk