TUDOMÁNY
A Rovatból

Komoly tudományos feladat vár a marsi repülő járművek következő generációjára

Az Ingenuity sikere további lehetőségeket ad, hogy idegen bolygókon is működni képes, automatikus légijárművekkel bonyolult kutatási feladatokat végezhessünk. A NASA már teszteli a következő generációs drónokat.

Link másolása

A jövőbeli Mars helikopterről ír az Ifl Science. Ezeknek a szerkezeteknek terveit jelenleg is tesztelik, a kutatóknak először van lehetőségük két különböző bolygó aerodinamikai tapasztalatait is felhasználni, hogy kellőképpen optimalizálják a következő légijárműveket a marsi körülményekre. Az Ingenuity tervezésekor értelemszerűen még nem álhattak rendelkezésre azok a repülési tapasztalatok, melyeket pontosan ez a kicsi helikopter szerzett meg és továbbított a mérnököknek.

Most azonban a marsi drón közvetlenül segít abban, hogy minél tökéletesebb repülőszerkezetet építhessenek.

Nagy szükség is van erre, hiszen a Perseverance küldetés során a Mars felszínén hagyott mintákat egy ilyen szerkezet gyűjtené össze, hogy azokat egy szintén a későbbiekben megtervezett automatikus űrhajó a Földre juttassa. A kutatók bizakodására komoly okot adhat, hogy az eredetileg sokkal szerényebb célokat kitűzött Ingenuity program mára már a hatvanhatodik repülésén is túl van, folyamatosan dönti meg a távolsági, magassági és sebességrekordokat. Sőt, egy alkalommal még egy vészhelyzeti leszállást is sikerrel végrehajtott, bár ez utóbbi nem volt tervezett feladat.

Az Ingenuity minden adata aranybánya a következő generációs Mars helikopter tervezői számára. Jelenleg hosszabb és erősebb forgószárnyakat tesztelnek.

Ezek eltérő kialakításúak, melyek nagyobbak és kifejezetten a marsi légkörre vannak optimalizálva, ami közel századannyira sűrű csak, mint a földi.

Ezek a rotorok olyan gyorsan is foroghatnak, hogy a penge hegye megközelíti a szuperszonikus sebességet, ami potenciálisan veszélyes rezgést okozhat, ezért is van szükség kiterjedt tesztelésre.

Az új generációs rotorokon a forgószárnyak 3.500 fordulat/perc fordulatszámot érhetnek el, ami percenként 750 fordulattal több, mint az Ingenuity lapátjainál. Tyler Del Sesto, a JPL mintamentő helikopter helyettes tesztvezetője szerint

ezek a hatékonyabb forgószárnyak ma már nemcsak elméletben léteznek, de a gyakorlatban is készen állnak a repülésre.

A Sample Return helikoptert úgy tervezték, hogy felvegye a Perseverance által összegyűjtött tartályokat, és visszavigye őket egy rakétához, amely visszajutja ezeket a Földre. Egyelőre még sok a megoldandó feladat, de a járművek más bolygókon való repülésének tudománya annyi későbbi lehetőséget nyit meg, hogy ez a munka túlmutat egyetlen projekten.

A későbbiekben ugyancsak különleges repülő szerkezetekkel derítenék fel a Titán titokzatos világát.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


TUDOMÁNY
Geomágneses viharra figyelmeztetnek a szakértők, szombaton lesz a legintenzívebb
A csütörtöki napkitörés szele szombaton éri el a Földet. Ha még napkelte előtt ideér, akkor akár szabad szemmel is látható lesz a sarki fény.

Link másolása

A csütörtök reggeli X2.2-es intenzitású napkitörés az előzetes várakozásoknál hevesebb turbulenciákat okozhat majd a Föld mágneses terében. A NOAA űridőjárással foglalkozó osztálya, az SWPC friss előrejelzésében extrém, 8,33-as Kp indexet vár a szombat reggeli órákra – írja az idokep.hu.

G4-es erősségű geomágneses viharra adtak ki figyelmeztetést, amire legutóbb 2005-ben volt példa.

Hazánkból általában 5-6-os Kp index esetén hosszú expozíciós fényképezőgépekkel már látható a sarki fény, ennél magasabb érték esetén nem kizárt, hogy akár szabad szemmel is látható legyen a jelenség.

A legintenzívebb időszak szombaton reggel 8 és 11 óra között várható, de már az azt megelőző három órás időablakban is 7-es értéket várnak a szakemberek. A jelenség megfigyelésében így a korai napkelte lesz a legnagyobb akadály.

Ugyanis holnap Budapesten 5:12-kor kel a Nap, viszont körülbelül már másfél órával korábban világosodni kezd. Az égboltot ráadásul szórványos felhőzet is takarhatja.

Az ideális megfigyelőhely Amerikában lesz, de kis szerencsével már az éjjeli órákban látható lesz a jelenség hazánkból is.

A Nap péntek reggel újabb, X3.98-as kitörést produkált, így további turbulenciák várhatók a következő napokban a Föld mágneses terében.

A kitörésről látványos grafikát készített a HUXt napszél-modellje, amelyet itt lehet megnézni.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

TUDOMÁNY
A Rovatból
Látványos csillaghullás lesz vasárnap hajnalban
2046-ig nem lesz hasonló jelenség. A koránkelők csíphetik el a legszebb látványt.
Fotó: Unsplash - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

Az év egyik legszebb meteorraja, az Éta Aquaridák csillaghullása lesz látható vasárnap hajnalban.

A Svábhegyi Csillagvizsgáló közleményében azt írja, hogy

idénre a raj egy kisebb kitörését jósolják, amelyhez hasonló nem valószínű, hogy lesz 2046-ig.

A tájékoztatás szerint a leggazdagabb hullást a koránkelők csíphetik el, hajnal 3 és 4 óra között.

via MTI

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

TUDOMÁNY
A Rovatból
Videóban mutatta be a NASA, milyen lehet átmenni egy fekete lyukon
A szimulációban láthatjuk a spagettizálódás folyamatát is. Az is kiderült, hogy inkább a szupermasszív fekete lyukba lenne jobb belezuhanni.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. május 08.


Link másolása

Szimulációt készített az amerikai űrhivatal arról, hogy milyen érzés lehet egyenesen egy fekete lyuk közepébe repülni.

Jeremy Schnittman, a NASA Goddard Űrrepülési Központjának asztrofizikusának videója azt mutatja be, hogyan nézhet ki, ha valaki átrepül a fekete lyuk eseményhorizontján. Ez az a pont, ahonnan már nincs visszaút, ugyanis a gravitációs vonzás már túl erős ahhoz, hogy menekülni lehessen.

A szimuláció során láthatjuk a spagettizálódás folyamatát is, amikor a fekete lyuk által beszippantott tárgy végtelen hosszúra nyúlik, végül pedig darabjaira hullik.

Schnittman azután döntött a videó elkészítése mellett, hogy rengetegen kérdezték arról, mi történhet a fekete lyukba repüléskor.

„Két különböző forgatókönyvet szimuláltam: az egyikben egy kamera - egy vakmerő űrhajós helyettesítője - épphogy csak elkerüli az eseményhorizontot, és visszacsapódik, a másikban azonban átlépi a határt, megpecsételve ezzel a sorsát”

– mondta a kutató.

A tudós kitért arra is, hogy ha már választani lehetne, akkor inkább a szuerpmasszív fekete lyukba lenne érdemes belezuhanni. Ugyan a túlélésre ebben sem lenne esély, de legalább gyorsabban bekövetkezne a vég.

A lenyűgöző szimulációt itt lehet megnézni:

via Unilad

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

TUDOMÁNY
A Rovatból
Rejtélyes föld alatti építményre találtak a gízai piramisok mellett régészek egy földradarral
A kutatók szerint – bár a radaradatok alapján nem lehet biztosat mondani – feltehetőleg egy sírkamrát rejt a piramisok mellett a föld mélye.

Link másolása

Egyiptomban, a gízai piramisok környékékén a régészek egy L alakú építmény jelenlétét mutatták ki földradarral – írja a Heritage Daily. A kutatók úgy hiszik, hogy a föld alatti építmény megközelítőleg két méter mélyen helyezkedik el, és valószínűleg homokkal van tele.

Az L alakú struktúra csupán egy bejárat lehet – gondolják a kutatók –, amely egy sokkal mélyebbre vezetítő építményhez vezethet. Ezt bizonyítja az is, hogy a kutatók által használt földradar a L alakú struktúra alatt 3,5-11 méter mélyen anomáliákat észlelt.

Ugyanakkor a mérési eredmények szerint nem lehet biztosat mondani, ám a régészek úgy hiszik, hogy a piramisok mellett fekvő föld alatti építmény meglehet, hogy egy mészkőből épült sírkamra lehet.


Link másolása
KÖVESS MINKET: