JÖVŐ
A Rovatból

Okosóra buktatott le egy gyilkost, egy ártatlant pedig egy okoshangszóró felvétele menthet meg

A rendőrök egyre gyakrabban kérik ki a folyamatosan rögzítő okoseszközök adatait, ez pedig forradalmasíthatja a nyomozásokat.
Fotó: Unsplash, Andres Urena - szmo.hu
2020. szeptember 07.


Link másolása

2019 júliusában egy Miami közeli városban hívták ki a rendőrséget egy pár hangos veszekedése miatt. Mire a rendőrök megérkeztek, a nő halott volt, az ágy éles, 30 cm-es vége nyársalta fel. A nyomozók feltételezése szerint a férfi megpróbálhatta barátnőjét kirángatni az ágyból, és ekkor törhetett le az ágy vége. Emiatt gondatlan emberöléssel vádolták meg.

A tárgyalás közeledtével azonban a férfi ügyvédje meglepő ötlettel állt elő: kezdeményezte, hogy kérjék ki egy Amazon Echo okoshangszóró felvételeit.

A személyi asszisztensként is szolgáló okoshangszórók hangutasítások alapján működnek. Így indítanak el zenelejátszást, de képesek egyszerűbb kérdések megválaszolására, vagy például akár recepteket is felolvashatnak. A hangutasítások fogadása érdekében a mikrofonjaik folyamatosan működnek, és rögzíthetik a szobában elhangzottakat. A férfi ügyvédje azt reméli, hogy az okoshangszóró által készített hangfelvételek bizonyíthatják védence ártatlanságát.

A Wired szerint nem a floridai gyilkosság volt az első eset, hogy az Alexa nevű mesterséges intelligenciával ellátott Amazon Echo szolgált bizonyítékként egy bűnügyben.

Az Amazon a közelmúltban nyilvánosságra hozta, hogy

csak az idei év első felében több mint 3000 alkalommal kért tőlük a rendőrség felhasználói adatokat, és 2000 esetben eleget is tettek a kérésnek.

Ugyancsak növekvő érdeklődés nyilvánul meg a rendőrség részéről a Google Nest okoshangszórói iránt.

Douglas Orr, az észak-georgiai egyetem bűnügyi jogászprofesszora a Wired-nek azt mondta, manapság a rendőrség már ugyanolyan rutinszerűen ellenőrzi egy ház okoseszközeit, mint az okostelefonokat. Gyakran éppen ez utóbbiak adatai vezetik a nyomozókat más eszközök felé, amelyek hasznos információkkal szolgálhatnak a vizsgálat során.

A szolgáltatói szerződésések többségében van egy záradék, ami figyelmezteti a felhasználókat: rendőrségi kérés esetén kötelesek kiadni ezeket az adatokat.

A hatóságoknak ugyanakkor a házkutatási parancsok kérésekor részletesen meg kell indokolniuk a bíróságoknak, hogy milyen bizonyítékra számítanak az okoseszközök felhasználásától.

Igazságügyi szakértők szerint az okoseszközök segítségével meghatározhatják, hogy egy ügy gyanúsítottja hol volt, és mikor mit csinált. Így megerősíthetik vagy megcáfolhatják vele az alibijét.

A hatóságok félrevezetése is nehezebbé vált. Ismét egy floridai esetet idéz a Wired: egy férfi megölte a feleségét, majd az asszony telefonjáról sms-eket és Facebook-üzeneteket küldött, hogy összezavarja a rendőröket. Csakhogy közben a feleség Apple Watch órája jelezte a szívműködés hirtelen megállását, amit a férfi azzal magyarázott, hogy lemerült benne az elem.

De a saját telefonja lebuktatta, az ugyanis pont akkor mutatott aktivitást, amikor az asszony Facebook oldalán posztolódtak az áldozat állítólagos üzenetei.

A különböző intelligens eszközökből származó információk összekapcsolása alapjaiban változtathatja meg a jövőben a bűnüldöző szervek munkáját, és elvezethet a digitális igazságszolgáltatáshoz – mondják a szakértők.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: