JÖVŐ
A Rovatból

Kína a saját szabványait erőlteti a mesterséges intelligenciától a kvantumszámítógépekig

Peking az amerikai félelmek szerint megpróbálja ellenőrzése alá vonni a legfontosabb szabványokról döntő testületeket, amivel hatalmas előnyhöz jutna az új technológiák fejlesztésében.
Fotó: Unsplash - szmo.hu
2021. december 13.


Link másolása

Amikor 2016-ban a Harmadik Generációs Partnerségi Projektnél (3GPP) dönteni kellett egy 5G-s készülékek adatainak kódolásával kapcsolatos szabványról, két javaslat feküdt az asztalon. Az egyik a San Diegó-i központú Qualcommé volt, a másik a kínai Huaweié.

A kínai laptop-gyártó, a Lenovo képviselője az amerikai javaslatra szavazott. Emiatt azonban keményen kérdőre vonták otthon. A céget „hazafiatlannak” kiáltották ki. A Lenovo vezetői nemsokára bűnbánatot gyakoroltak, a cég megváltoztatta a szavazatát, és a társaság társalapítója, Liu Csuan-csi ígéretet tett arra, hogy soha többé nem szavaznak olyan szabványra, amit a hazájuk nem preferál.

„A kínai cégeknek egységeseknek kell lenniük és nem hagyhatják, hogy kívülállók provokálják őket” – írta Liu.

Az ipari szabványok fontos szerepet játszanak a tehnológiai fejlődésben. A Harmadik Generációs Partnerségi Projektnél, vagy például az ENSZ mellett működő Nemzetközi Távközlési Egyesületnél (ITU) dől el, hogy az egymással vetélkedő ipari és technológiai vállalatok megoldásai közül melyek lesznek azok, amelyek a legszélesebb körben elterjednek. Ezen alapul a digitális korszak összes technikai vívmánya, a DVD-től a Wifi-ig, a 2G-től az 5G mobiltechnológiáig.

Csakhogy Peking a jelek szerint most megpróbálja felrúgni az eddigi játékszabályokat. A kínai kormány folyamatosan növelni igyekszik befolyását az olyan nemzetközi szervezetek vezető testületeiben, amelyek az internet jelenlegi és jövőbeli szabványairól döntenek.

A szabványháborúval új front nyílik az amerikai-kínai vetélkedésben. A tét nagy: ha sorozatosan a kínai álláspont érvényesül, az szakértők szerint alááshatja az információs biztonságot, és hatalmas előnyhöz juttathatja a kínai cégeket a jövő technológiáinak kifejlesztéséért folytatott versenyben.

Bár a folyamatból az érintett felek miatt korábban sem lehetett teljesen kizárni a politikát, hagyományosan a technikai problémákra koncentráltak, és nem a kereskedelmi vagy politikai kérdésekre. Ez a helyzet azonban most megváltozott – írja DefenseOne hadiiparral foglalkozó magazin.

Kína a maga felülről vezérelt, állami központú megközelítésével egyre erőteljesebben van jelen a szabványok kialakításában.

2018-ban Hszi Csin-ping meghirdette a Kínai Normák 2025 kezdeményezést, amelynek szellemében Peking nyíltan megpróbálja ellenőrzése alá vonni a kulcsfontosságú testületeket. Az Asia Policy Institute szerint ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy kínaiakat helyeznének a vezető pozíciókba, köztük a titkárságokon, munkacsoportokban és a technikai albizottságokban. Továbbá növelnék a kínai technológiai cégek képviseletét, és a cégeket arra ösztönöznék, hogy mindig a kínai javaslatokra szavazzanak.

Laura Bate, a kibertámadások kivédéséért felelős amerikai kormányhivatal, a Cyberspace Solarium Commission (CSC) egyik vezetője úgy véli,

Kína minden jövendő szabványt a saját szájíze szerint akar alakítani a kvantum-számítógépektől a 6G-ig, sőt, még a mesterséges intelligenciák terén is.

„Amikor azt látjuk, hogy nem a technológiailag legjobb megoldásra szavaznak, hanem hazafias szempontból a saját érdekeiket tolják előtérbe, azt jelenti, hogy egészen más területre léptünk. Kína például olyan szabványokat támogathat, amelyek nagyobb ellenőrzést tesznek lehetővé” – figyelmeztet a szakértő.

De megvan ennek a gazdasági veszélye is. Amennyiben sorozatosan a kínai cégek által támogatott szabványok válnak elfogadottá, Kína lépéselőnybe kerülhet az új technológiák terén, és egyre több ország vagy cég lesz kénytelen majd kínai vállalatoknak fizetni a technológiák használatáért. Az így befolyó hatalmas pénzeket pedig visszaforgathatják a kutatás-fejlesztésbe, ami egy önmagát felerősítő folyamattá válhat.

Bate szerint fennáll a veszélye, hogy Afrikának, Kelet- és Közép-Ázsiának nem marad más választása, mint olyan technológiákat használni, amelyek nem biztonságosak.

Az Egyesült Államokban most folyik a vita egy új törvényről, amely a versenyképességet növelné, és például olyan tréningeket támogatna, amelyek elősegíthetnék, hogy a szabványokat megállapító testületekben részt vevő cégek hatékonyabban érvényesíthessék álláspontjukat. Bate szerint azonban mindez vissza is üthet, mert az amerikai kormány azt kockáztatja, hogy túlpolitizálja a kérdést, és épp azt a semlegességet ássa alá, amit próbál megőrizni.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: