KULT
A Rovatból

Visszasírjuk Spielberget – a Jurassic World: Világuralom nem kegyelmez

Spielberg után 29 év kellett ahhoz, hogy végre megnézhessük, ahogy az őshüllők beszabadulnak az emberek közé… jóllakni. Kritika.

Link másolása

Steven Spielberg 1993-ban világraszóló jelenséget hozott létre: egy filmet, amit mindenki meg akart nézni; egy filmet, ami dínó- és filmőrültté tette fiatal fiúk és lányok millióit (köztük e sorok íróját is); egy filmet, ami új szintre emelte a merchandising fogalmát; egy filmet, ami durván letarolta a box office-t, és minden idők legsikeresebb, legnézettebb, legtöbb pénzt hozó mozgóképe lett. A Jurassic Park mindezek mellett még a hollywoodi trükktechnikát is forradalmasította, megmutatta legalábbis, hogy a CGI, azaz a számítógépes animáció milyen lehetőségeket tartogat a jövő látványfilmjei számára: utána már nem volt lehetetlen egyetlen filmes küldetés sem.

Az arany tojást tojó dínókra lelő Universal stúdió pedig pontosan tudta, hogy egy ilyen globális fenomént természetesen folytatni kell, de azért nem mértéktelenül.

Amibe a Star Wars-franchise-t megkaparintó Disney mindössze két és fél év alatt belebukott (a 2015-ös Az ébredő Erő kolosszális sikere után az évente/félévente jelentkező tartalmak tömkelege miatt a 2018-as Solo – Egy Star Wars történet már elhasalt a pénztáraknál, és a 2019-es Skywalker kora is alulteljesített a várthoz képest), azt a Universal okosan forgatta az ujjai között. Spielberg saját folytatására, Az elveszett világra is négy évet kellett várni 1997-ig, ahogyan a 2001-es harmadik részre is, immár Joe Johnston (Drágám, a kölykök összementek, Rocketeer, Amerika Kapitány – Az első bosszúálló) dirigálásában. És bár hagytak kellő időt ahhoz, hogy a nézők újra ki legyenek éhezve az embereket hajkurászó dinoszauruszokra, még így is tisztán érezhető volt a kíváncsiság, az izgatottság és a hype lankadása: a Jurassic Park III már „csak” az első rész bevételeinek kb. harmadát tudta kitermelni.

Így, bár továbbra is több mint megtérülőnek bizonyult az egyébként ésszerű határokon belül maradó költségvetésekkel operáló franchise, végül jó ideig, mintegy 14 évre jegelték a harapós gyíkokat.

Csak 2015-ben startolt el az új trilógia, immár az addig csak egy független filmet gyártó Colin Trevorrow (Kockázatos túra) vezénylete alatt, és úgy tűnt, kellett ez a másfél évtized ahhoz, hogy az úgymond megszokottá vált dínók újra felkerüljenek a rajongók polcaira:

Az új trilógia második darabja, a Bukott birodalom három évvel később, 2018-ban támadt, és hasonló teljesítményre volt képes, így a Universalnál most abban reménykednek, hogy a Covid miatt egy évet csúszott lezárás, a Világuralom négy év után sem töri meg a sort.

Erről pedig az újra a rendezői székbe pattanó Colin Trevorrow próbált gondoskodni, mégpedig azzal, hogy a lezárásra összetrombitálta a „Park” és a „World” legnagyobb ászait, hogy kalandozzanak együtt egy kellemeset.

Vagyis ezúttal Owen Gradyhez (Chris Pratt) és Claire Dearinghez (Bryce Dallas Howard) csatlakozik Dr. Alan Grant (Sam Neill), Dr. Ellie Sattler (Laura Dern) és Dr. Ian Malcolm (Jeff Goldblum) is. Többek között.

Persze nem csupán ennyiben merül ki a nosztalgiára éhes közönség étvágyának csillapítása, hiszen, ahogy azt a hollywoodi folytatások képzeletbeli nagykönyvéből tudjuk, egy valamirevaló lezárás visszanyúl az alapokhoz, így keretet adva a produktumnak, egyúttal megszólítva az akkori generációk rajongói bázisát és a mostaniét is. A Világuralom tehát mindenkinek szól.

Kétségtelen, hogy az alkotók az első parkot megálmodó John Hammondhoz hasonlóan nem spóroltak semmin: nagyszabású vizualitás, látványos akciók, üldözések, hajszák.

És persze dínók mindenütt: földön, vizen, levegőben, városban, erdőben, mocsárban, hegyen, barlangban, alagutakban, laborokban.

Szóval figyelem: dínótúltengés-veszély! Míg az első részben csupán 6-7 fajt láthattunk összesen, addig a Világuralomban már több mint 30 féle őshüllő tűnik fel, s legtöbbjüknek persze hőseinkre fáj a foga.

A fentiekből pedig látható, hogy Trevorrow és csapata sok emberi szereplőt és még több dinoszauruszt akart mozgatni az új sztoriban, amelynek kiindulópontja szerint a Bukott birodalom fináléját követően az egykor kihalt gyíkok kiszabadultak, immár az USA-ban az emberek világába. Több szálon pörög tehát a cselekmény, a forgatókönyv pedig az emberi környezet beemelésével próbálta kiszínesíteni azt más akciófilmes műfajokkal, ismert franchise-ok stílusaival. Így kapunk egy kis Bourne-os (a máltai motoros-raptoros üldözés a film legjobb akciójelenete), egy kis James Bond-os, sőt, a máltai feketepiacos jelenettel talán még egy kis Star Wars-os ízt is (Trevorrow visszavág, amiért kirúgták a Skywalker kora éléről?).

Szóval változatos terepeken folyik a haddelhadd, hogy aztán a szálak összeérésével újra egyetlen helyszínen összpontosuljon minden, s lám, az tisztára olyan, mint a Jurassic Park létesítménye…

Ráadásul a gonosz karakteréhez is visszakanyarodunk a kezdetekhez. Ki emlékszik még a első részből Lewis Dodgson karakterére, aki felbérelte Dennis Nedryt (Wayne Knight), hogy lopjon el a parkból dínóembriókat? Na, ez a Dodgson most a Biosyn nevű, az őshüllők befogásáért felelős vállalat törtető és pénzéhes főmuftija, aki egy genetikailag módosított sáskahaddal próbál világméretű agrokatasztrófát előidézni (a Jurassic Parkban még Cameron Thor játszotta a fiatalabb verziót, most Bill Campbell bújhatott a figura bőrébe). Vagyis akármerre nézünk, valahogy mindig visszakanyarodunk Spielberg nyitányához (khm…Dr. Wu…).

Kár, hogy Trevorrow sajnos nem Spielberg. Ő nem tud úgy suspense-t teremteni, megfagyasztani a mozik nézőterén a levegőt, kellőképp adagolni a feszültséget és a karakterdinamikát, s bizony forgatókönyvíróként sem jeleskedik.

A Világuralomból pedig így, noha nagyon szeretne, sosem lesz Jurassic Park. Látványos, változatos, kalandos és szórakoztató, nem vitás (tehát sikerre van ítélve), de pont azok az összetevők hiányoznak belőle, amelyek miatt annyit emlegetjük még ma is (mint pl. ebben az írásban) Spielberg 1993-as mesterművét.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„A bicskei áldozatok elnézést kértek, végre, Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól” – Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiával jelentkezett
Teli van erős utalásokkal a humorista legújabb videója, amiben körülmetélik Gyöngyösi Mártont, és Karácsony Gergely is férfivá műtteti magát.

Link másolása

A régi idők Híradójának paródiájával jelentkezett Bödőcs Tibor. Az alig ötperces szösszenetben számos közéleti eseményt figurázott ki a népszerű humorista.

A humor azonban sok helyütt maró társadalomkritikát rejtett: szóba került többek között, hogy Szijjártó Péter Szergej Lavrovval együtt nevette ki az orosz börtönben meghalt Alekszej Navalnij nyitott koporsóját, hogy Orbán Viktor megtanította cipőfűzőt kötni Donald Trumpot vagy hogy a bicskei gyerekotthon áldozatai bocsánatot kértek – végre – Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól.

Ezen kívül a Vágó István-klón Bödőcs „beszámolt” arról is, hogy az amerikai nagykövetségen körülmetélték Gyöngyösi Mártont, hogy Magyar Péter eltávolíttatja Schmidt Mária-tetoválását a válláról, és megtudhattuk, hogy Karácsony Gergely férfivá műtteti magát.

A rövid videó végén, mintegy bónuszként, értesülhettünk a legújabb Rákay Philip-filmről is – ezúttal igen meglepő stílusban.

Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiája


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
95 éves lenne Audrey Hepburn, aki előre tudta, hogy meg fog halni
Az ikonikus angol-holland származású színésznő 1929-ben született és 1993-ban halt meg egy hospice házban. Kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Link másolása

Idén ünnepelné 95. születésnapját Audrey Hepburn, melynek apropóján a Blikk képgalériát közölt a híres színésznőről.

Audrey Hepburn sikeres modell is lehetett volna, ha fiatal nem happolják el a filmes szakemberek. Pályája elején modellkedésből és táncos szerepekből keresett pénzt, de 1948-ban kapta meg az első szerepét a Nederlands in zeven lessen című filmben.

Az '50-es években Angliában dolgozott, ahonann az Egyesült Államokba vezetett az útja, ahol az első világraszóló sikerét a Római vakációval szerezte. 1967-ben visszavonult a filmes szakmától, ám Steven Spielberg amerikai filmrendező felkérésére elvállalta később az Örökké című film egyik szerepét.

1992-ben derült ki, hogy vastagbélrákkal küzd. A diagnózist követően megműtötték, kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Egy hospice házban halt meg 1993. január 20-án.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Így tudta meg Kulka János, hogy a Nemzet Színésze lett – Máris sokan gratuláltak neki
A színészt egy kollégája hívta fel telefonon, és a bejelentéssel nagyon meglepte őt - árulta el Kulka János, aki nagyon köszönte a kitüntető címet.

Link másolása

Ahogy arról mi is beszámoltunk, Kulka Jánost választották a Nemzet Színészének a nemrégiben elhunyt Tordy Géza helyére.

A művészt az RTL Híradó kérdezte meg arról, honnan tudta meg a hírt:

Kulka János válasza:

"Molnár Piroska hívott, gratulált nekem. Nemzet Színésze vagy. Meglepődtem. Nagyon köszönöm, nagyon"

- árulta el a színész, majd hozzátette: sokan gratuláltak neki, sok sms-t és hívást kapott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Premier: „Síneken guruló no-go zóna” – A négyes-hatos villamosról írt dalt a Bankrupt
Az utóbbi pár évben egymás után hozták ki a társadalomkritikus slágereket, most szerettek volna kicsit elszakadni a politikai témáktól, de csak félig sikerült.

Link másolása

A négyes-hatos villamos lenyűgöző élővilágát már-már Sir David Attenborough-t idéző aprólékossággal mutatja be a Bankrupt új slágere. Az Interrupters-féle lendületes, modern ska-punk vonalat képviselő szám refrénje garantáltan meg fog ragadni mindenkiben, aki kénytelen rendszeresen igénybe venni a körúti fegyencjárat szolgáltatásait.

A számhoz készült montázsvideó ezúttal a tömegközlekedési akciójelenetek tematikájára épül, és hogy minden igényt kielégítsenek, ehhez a számhoz is készült angol változat.

„Az elmúlt másfél évben sorozatban kihozott virális társadalomkritikus slágerek (Keresett a Feri, Viktorland, A hülyeség ára, Illiberal Holiday, Hol van a pénz?) után szerettünk volna kicsit elszakadni a politikai témáktól. De amikor realizáltuk, hogy pont az önkormányzati kampány közepére esik majd a megjelenés, muszáj volt ebbe is beletenni pár sort arról, hogy ígérhet bárki bármit, a négyes-hatos ilyen marad. És ha már így alakult, belekerült Budapest legádázabb ellensége is” – meséli a csapat frontembere, Sarkadi Balázs.

Négyes-Hatos:

Four-Six:

A zenekart legközelebb május 11-én Veszprémben, a Teremben, utána pedig június 1-én Budapesten, az Instantban lehet élőben megnézni.

A zseniális borító Vass Richárd munkája, a kiváló hangzásról pedig ezúttal is Botlik Mátyás (Grenma Stúdió) gondoskodott.


Link másolása
KÖVESS MINKET: