FELFEDEZŐ
A Rovatból

Folytatódik az egyik legjobb fantasy, amit csak nézhetsz – Az Idő Kereke kritika

Az utóbbi idők egyik legjobb fantasy-sorozata az Amazon nagy dobása. Aki nem hiszi, kritikánk, de főleg a sorozat megnézése után meggyőződhet róla.
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2025. március 17.



Mi Az Idő Kereke? Röviden: Robert Jordan könyvfolyamából készült Amazon Prime Video-os fantasy sorozat.

Robert Jordan könnyen olvasható, szórakoztató fantasykat írt, nem csoda, hogy majdnem 23 év alatt, 15 regény készült ebben az univerzumban. A teljes igazsághoz az is hozzátartozik, hogy halála után is megjelent három regény a neve alatt, de ezeket már nem ő fejezte be, csak az ő tervei alapján végezték az utolsó simításokat. Csak nehogy ez történjen a Trónok harcával is…

Tehát az Amazonnak volt alapanyaga bőséggel.

Rafe Judkins nem túl termékeny, de veterán sorozat producernek minősül, amikor kézbe vette Az Idő Kerekét, tudhattuk, hogy jó kezekben lesz.

Első szériája a Netflix első saját gyártású vámpíros-vérfarkasos sorozata volt, a Hemlock Grove aminek érdekessége, hogy a streaming szolgáltató már azóta levette a kínálatából, szerver felszabadítás címszóval. De dolgozott A SHIELD ügynökein, a Chuckon és az Uncharted-filmen is.

Az alkotónak nem volt könnyű dolga, fontos, hogy Az Idő Kereke világát jól felépítse és hogy honnan indítja meg a történetet. Ugyanis bármennyire is olvasmányosan írt Jordan, mégiscsak majdnem 12 000 oldalnyi anyagot kell adaptálni. Szerintem egyszerre jól és rosszul fogták meg a témát. Jól, mert érdekes helyzetből indulunk. Egy távoli jövőben kezdünk, szinte utópisztikus sci-fi világban, modern technológiával, ám egy apokalipszisnek köszönhetően visszatér az emberiség egy középkori szintre.

A világvégét pedig a fény és sötétség folyamatos harca okozta. Nagyon leegyszerűsítve, bizonyos időközönként, amikor a sötétség erőre kap, a fény varázserőt ad egy férfinek, akinek a segítségével, vagy legyőzik a gonoszt, vagy a férfi elpusztítja a világot és kezdődik minden elölről.

Ezt a különleges egyént sárkánynak nevezik, és van egy nagy gond ezzel a varázserővel. Csak a nők képesek kordában tartani, ha férfiakhoz kerül rendre megőrülnek, és akkor tönkreteszik a világot, mert a gonosz megfertőzte a férfimágia forrását. És akkor itt említeném meg, hogy miért indították rosszul: nagyon sok az információ, amit át akarnak adni és ez már az elején sokakat elidegeníthet a sorozattól.

A széria kezdetén megszületik a sárkány, és az első évad arra a kérdésköre épül, hogy az öt főszereplőnk közül ki is az. Érdekes felvetés, ügyes, hogy az öt karakterre koncentrálnak – vagyis négyre, de erről majd később –, itt el is térnek a könyvtől, mert ott ki lett mondva, hogy a Sárkány csak férfi lehet. A második évad pedig tovább tágította a világot. Rand al'Thor (Josha Stradowski) megpróbálta elpusztítani a sötétet, ám nem sikerült neki, csak kiszabadította az egyik legnagyobb erejű szolgáját, Ishmaelt (Fares Fares).

Az figyelhető meg, hogy az évadok mindig egy „nagy boommal” indítanak, majd picit veszítenek a lendületéből, és kisebb momentumokra koncentrálnak, hogy fejlődjenek a karakterek.

Ez nagyon erős a második évadban is: remek szálakat kaptunk, még kevésnek is éreztem a nyolc részt egy ekkora horderejű sorozatnak, de megértem, nagyon sokba került a megvalósítás. A második szezonról annyit, hogy nagyon ügyesen mozgatta a szálakat, és végül a nagy összecsapás remekül sikerült. Csak úgy éreztem, mire rendesen beindult a sorozat, véget is ért.

És ezzel  el is jutottunk a harmadik évadig. A Prime Video most tűzte műsorra az első három részt. Hogy sikerült? Nagyon hasonlóan, mint eddig. Egy igazán hatalmas, látványos varázslócsatával indulunk. Szinte háború tör ki a női varázslók között és megszületik a Fekete ajah, a gonoszt szolgáló Aes Sedai rend.

Elég véres, kellően kemény és sokkoló indítás.

Majd ismét szétválik az ötfős főszereplőcsapat, és mindenki elindul útjára. Rand, az előző szezon végén kikiáltotta magát a Sárkánynak, így most sereget akar magának toborozni a nagy összecsapásra. Vele tart Moiraine (Rosamund Pike) a varázslónő, aki mindig is támogatta Randet és csapatát, az ő harcostársa, Lan (Daniel Henney) és Rand barátnője, az előző szezonban nagyon megkínzott hatalmas hatalmú varázslónő Egwene (Madeleine Madden).

Egy másik szálon Perrin (Marcus Rutherford) hazautazik a Két folyóhoz egy csapattal, ahol azt találja, hogy szülőföldje nagyon megváltozott és a nagy háború előjelei már mutatkoznak.

A harmadik szál pedig a varázslónők fehér tornyából indul, ahol Nynaeve (Zoë Robins), Mat (Dónal Finn) és a trónörökös varázslótanonc Elayne (Ceara Coveney) elindulnak megkeresni a Fekete ajah-kat vezető kegyetlen boszorkányt, Liandrint (Kate Fleetwood).

Ebből a leírásból is két dolog látszik. Ha valaki nem ismeri az előzményeket, vagy már nem emlékszik annyira az előző évadokra, akkor nagyon nehéz dolga lesz a rengeteg szereplővel. Főleg úgy, hogy még a színészeket is cserélgetik. A Matet játszó Dónal Finn-t például az első évad után hozták be, mert elődje mentális problémákra hivatkozva otthagyta az első szezon forgatását egy COVID-szünet után.

Úgyhogy a készítőknek Mat karaktere esetében is erősen el kellett térniük a könyvtől.

Azt ki lehet jelenteni, hogy azoknak, akik nem olvasták Jordan könyveit, valószínűleg nehezebb dolga lesz. Nem is beszéltem az új antagonistákról. Az előző szezonban kis csapatunk legyőzte a sötétség egyik legnagyobb szolgáját, Ishmaelt (Fares Fares), de ő halála előtt a kiszabadította a sötét úr többi szolgáját, ami remek felvetés volt a harmadik eresztésre.

Eddig a legújabb évad legjobb része ezeknek a hatalmas erővel megáldott démoni lényeknek a folyamatos belső rivalizálásai és belharcai. Ugyanis mindenki máshogy gondolkodik a Sötét nagyúrról, csak ketten voltak igazán a Sárkány gonosz oldalra állítása mellett, Lanfear és Ishmael.

A többi tizenegy démon egyszerűen csak meg akarja ölni Randet és társait.

Már így is kaptunk bőséggel közönségkedvenc karaktereket, de nagyon kíváncsi vagyok azokra, akiket még nem láttunk. Az új szereplők között megismerjük még Andor királyságának az uralkodó családját és személyzetét. Tehát még tovább bonyolódik a helyzet, és bőségesen nő a karakterszám is. Egyébként eddig nagyobb hangsúlyt talán a fekete rend utáni nyomozás és Rand sztorija kapta, szegény Perrin története kicsit háttérbe szorult.

Az egész megvalósítás továbbra is figyelemre méltó. Gyönyörű képek, remek effektek, kellő brutalitás, jó zene. Minden a helyén van. A technikai háttérbe egyszerűen nem lehet belekötni. A színészek jók, sőt egyre jobbak. Rand karaktere az első évadban és a második elején néha zavaró volt, de valahogy az előző szezon közepe felé a színész megtalálta a karakterét.

Rosemund Pike és Daniel Hanney kettőse már szinte reflexből hozzák a szerepeiket, minden megerőltetés nélkül adják át a varázslónőt és a védelmezőjét.

Nagy kedvencem volt az előző szezonban Ceara Coveney, Andor birodalmának trónörököse szerepében, akit beírattak a varázslóiskolába, hogy ő legyen az első Aes Sedai-erejével bíró uralkodó. A céltudatos és okos nő, gyorsan közönségkedvenccé vált.

Én eddig is szerettem Az Idő Kerekét, és ez az első három szezonindító rész csak tovább erősítette az érzést. Tovább bővítették a világot, több misztikumot adtak az amúgy is összetett sorozatnak és még remek új szereplőket is behoztak. Kíváncsi leszek mikor jutnak el a régi kedvencek kiirtásához, olyan Trónok harca módjára.

Nem hinném, hogy sokáig tud majd folytatódni ilyen színvonalon a produkció, mert láthatóan nagyon sok pénzt öl bele az Amazon és a nézettsége annyira nem kimagasló, de meglátjuk.

Mindenesetre sokkal jobb, mint A hatalom gyűrűi, vagy a konkurens fantasy streaming sorozatok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Pottyondy Edina Várkonyi Andrea egymilliós nadrágjáról: Annyira megkérdezném Ondit, hogy nem érzed magad szarul benne? Nem szégyelled magad?
A humorista nem kímélte a luxusban élő tévést, kemény szavakat intézett hozzá a közösségi oldalán. Szerinte a drága ruhadarab arcátlanság a mai megélhetési gondok mellett.


Pottyondy Edina szerdai posztjában Várkonyi Andrea luxusnadrágján háborodott fel. A humorista a Facebookon fakadt ki. Azt írta, már meg sem lepődik, ha „a Mészáros-klán éppen Ferrarival, Rolls Royce-szal vagy Lamborghinivel veret. Hozzászoktam, eltompultam, ez a közpénz sorsa Orbán Viktor birodalmában”.

Úgy fogalmazott, hogy nem érdekli, ha „Várkonyi Andrea kiszáll egy százmilliós Bentley-ből, hogy megvegye a napi Hell lattéját, leszarom, bármilyen irritáló és komikus”.

Viszont az már kiverte nála a biztosítékot, hogy mindezt egy egymillió forintos nadrágban tette. „Egymillió! Egy kicseszett nadrág!” – írta.

Pottyondy szerint egy csomó ember retteg a holnaptól, egy egész ország szorong az infláció, az élelmiszer- és gyógyszerárak miatt. Hozzátette, hogy egymillió forintért egy tanár két hónapot dolgozik, ez négyhavi átlagnyugdíj, vagy hét évnyi családi pótlék.

„Annyira megkérdezném Ondit, hogy nem érzed magad szarul benne? Nem szégyelled magad? Bár nyilván nem. Az arcomba röhögne, és a Prada cipőjében meg a Versace blézerében elsuhanna. Vagy pofán csapna valamelyik őrző-védő fogdmegje”

– írta tovább.

Úgy fogalmazott, hogy szerinte „ez a Fidesz elit”. Azt kérdezte: „És mit várhatunk olyan emberektől, akik egymilliót kifizetnek egy nadrágért? Akiknél még a cumi is Gucci. Hogy várjuk el Orbántól vagy Lázártól vagy bármelyik gazembertől, hogy értse az átlagember nehézségeit, amikor egymilliós nadrágok állják körbe?”

A luxusnadrágot egyébként Hadházy Ákos független képviselő szúrta ki, erről itt írtunk korábban:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

FELFEDEZŐ
Szüzességelvesztő valóságshow indul hétfőn - 12 embert zárnak össze egy mediterrán szigeten
A Virgin Island című brit műsor célja, hogy közelebb hozza a testiséget a fiatalokhoz. A szereplők félelmeiket leküzdve keresik az intimitást a kamerák előtt.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 10.



Május 12-én szokatlan reality indul a brit Channel 4 műsorán. A Virgin Island című sorozatban tizenkét fiatal egy mediterrán luxushelyszínen próbálja meg feldolgozni az intimitással kapcsolatos félelmeit – a nézők pedig mindezt élőben követhetik végig, írja a LADbible.

A készítők célja az, hogy felhívják a figyelmet a fiatalok visszafogottabb szexuális életére, és egyfajta útkeresésen vezessék végig a szereplőket. A programot szexológus szakértők – köztük Dr. Danielle Harel és Celeste Hirschman – segítik, akik támogatást nyújtanak a résztvevőknek abban, hogy bátrabban merjenek szembenézni saját érzéseikkel és vágyaikkal.

A műsor készítői szerint a tévében nincs túl sok szex, sőt, ők éppen hogy a valóságosabb, hitelesebb szexuális tartalmak megjelenítését tartanák fontosnak, különösen a pornófilmek sablonos és tárgyiasító ábrázolásával szemben.

„Ha azt kérdezed tőlem, mi jobb: ennyi erőszakot látni a tévében vagy inkább szexet, akkor bármikor a szexet választanám, különösen, ha sokkal realisztikusabb és összefüggőbb módon mutatják be” – mondta Celeste Hirschman.

A szexológus arra is kitért, hogy szerinte siralmas a tévékben megszokott szexábrázolás, ahol „lehúzzuk a nadrágot, bedugjuk, és aztán vége” – ehelyett szívesebben látna olyan jeleneteket, amelyekben „valódi embereket nézhetnénk a valódi tempójukban működni”.

A LADbible azt is megjegyzi, hogy bár a formátum újszerű, felmerül a kérdés: miért mindig egy napsütötte szigeten játszódnak ezek a műsorok, és miért nem például egy önkormányzati bérlakásban?

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Elképesztő dolgot szúrtak ki XIV. Leó pápa karján egy szentmisén – új irányt mutat az egyházban
A 69 éves egyházfő modern kütyükkel is jól boldogul, nem csak a Bibliával. Már bíborosként is hordta Apple Watch óráját, most pedig egy piros keretes darabot is megmutatott.


XIV. Leó pápa első hivatalos szentmiséjén Apple Watch-ot viselt. Ez az első alkalom, hogy egy katolikus egyházfő csúcstechnológiát képviselő okosórával jelent meg a nyilvánosság előtt – vette észre a Liner.

Az Apple okosóra használatához iPhone is kell, hiszen ezzel lehet beállítani és szinkronizálni az adatokat. Ez arra utal, hogy a 69 éves pápa más modern eszközöket is használhat. Az Apple Watch képes figyelni a szívműködést, és esés esetén riasztást küld. Ezért sok idősebb ember is szívesen hordja, gyakran családtagok ajándékozzák nekik.

Nick Gould óraspecialista szerint a pápa már a bíborosi időszaka alatt is rendszeresen viselte az Apple Watch-ot. A szakértő azt is észrevette, hogy az első nyilvános megjelenésén a reverendája ujja alól egy piros számlapkeretes óra is kivillant. Többen Rolex GMT-Master II-ként azonosították a modellt.

Más szakértők szerint inkább egy Wenger Swiss Military 7223X modellről lehetett szó, amit „Cardinal Red” néven kezdtek emlegetni. Az óra iránti kereslet azonnal megugrott, a készletek gyorsan elfogytak. Korábban Ferenc pápa egy fekete műanyag Swatch órát viselt, amely körülbelül 50 fontot ért.

A mostani pápa technológiai nyitottsága új korszakot jelenthet az egyház életében.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Így néz ki belülről a pápai lakosztály, ahova XIV. Leó beköltözött
A frissen megválasztott egyházfő néhány napig még régi lakhelyén maradt, de már készül új otthonába. A pápai lakosztály nemcsak lakás, hanem hivatalos rezidencia is.


A katolikus egyház új feje, XIV. Leó pápa néhány napig még abban az épületben lakott, ahol korábban bíborosként is élt. Ez a Hittani Kongregáció épülete, amely szintén a Vatikán területén található.

Most azonban átköltözik az Apostoli Palotába, ahol a pápai lakosztály található. Ez a pontifikális lakosztály az épület harmadik emeletén van, ablakai a Szent Péter térre néznek – szúrta ki a Sassy.

A lakás nem egyszerű szoba vagy szállodai lakosztály, hanem egy reprezentatív lakrész, ahol hivatalos találkozókat is tartanak.

Körülbelül tíz szobából áll. Van benne dolgozószoba, ahol a pápa vendégeket fogad, hálószoba, étkező, kápolna, és szobák a közeli munkatársaknak.

Itt található az ablakterem is, ahonnan vasárnaponként és ünnepnapokon a pápa elmondja az Angelus imádságot, és megjelenik, hogy szóljon a hívekhez.

A korábbi pápák idején különböző átalakításokat végeztek a lakáson. Akkor vezették be a korszerű fűtést, a telefont, és liftet is építettek a lakosztályba. Bár az új pápa elvileg bármit kérhet, XIV. Leóról azt lehet tudni, hogy valószínűleg nem lesznek extrém kérései. A lakosztály célja nem a luxus, hanem egyszerre szolgál lakóhelyként és hivatalos rezidenciaként.

Még XVI. Benedek pápasága idején készült egy videó arról, hogyan néz ki az Apostoli Palotának azon része, ahol az egyház feje dolgozik. Íme a videó, amiben nagyjából a 8. perctől látható a szóban forgó lakosztály:


Link másolása
KÖVESS MINKET: