KULT
A Rovatból

Fésületlen, kacagtató, megható, és igaz – megjelent a Pa-Dö-Dö emlékkönyv

Falusi Mariann és Lang Györgyi tűz és víz, mégis elválaszthatatlanok egymástól. Itt egy újabb bizonyíték erre.

Link másolása

„Tegye fel a kezét, aki újságíró. Tegye fel a kezét, aki a barátunk. Tegye fel a kezét, aki szeret minket. Tegye fel a kezét, aki utál” – így nyitott Falusi Mariann (akit szinte mindenki Marinak szólít, pedig utálja) az Örkény István könyvesboltban a Kossuth Kiadó gondozásában megjelent Pa-Dö-Dö emlékkönyv bemutatóján. A jó hangulatot a kék hajú énekesnő már előzőleg biztosította, mert elmondta, hogy örök másik fele, Lang Györgyi hamarosan kijöhet a kórházból, éppen tőle jön és rengeteget röhögtek.

Ha Pa-Dö-Dö, akkor először egy koncert jut eszembe valamikor a 90-es évek első feléből, talán az Almássy-téren volt, talán másutt. Amikor az előadás után bementem hozzájuk az öltözőbe, és bemutatkoztam, Györgyi rám rivallt: „Á, Te vagy az, akit meg akarunk verni”. A bűnöm ugyanis az volt, hogy nem sokkal korábban írtam egy kritikát az Ifjúsági Magazinba a legújabb lemezükről, és abban kifejtettem, hogy két ilyen istenáldotta tehetség miért pazarolja ilyen semmiségekre a hangját, amikor például remek sanzonlemezt is készíthetnének. Persze az élő előadás hangulata, lenyűgöző profizmusa bennem is árnyaltabbá tette róluk a képet, és ahogy beszélgettünk, a lányok is letettek arról, hogy engem tettleg bántalmazzanak.

Ha Pa-Dö-Dö, akkor két eszement külsejű, eszement hangú lány, bakancsban, színes, punkos hajjal, színes göncökben, rengeteg jelvénnyel dekorálva. Ha Pa-Dö-Dö, akkor szilveszteri koncert a Nyugatinál, Mechanikus narancs a Kiscelli templomban. Ha Pa-Dö-Dö, akkor Eldorado, Tiroli bocik és főleg Ősz hajú rongyos nénike…Ha Pa-Dö-Dö, akkor Bye Bye, Szása, - ha rendszerváltás olyan siker lett volna, nem itt tartanánk - a La Bamba (Szép a körzeti orvosi rendelő – ez is aktuális), Szabó János, közben reménykedünk, hogy Soha nem leszünk katona, és mindannyian meríthetünk a Kell egy jó barát szelíd erejéből. No és egy legendás pingált Bogárhátú.

Fiúember lévén gyerekkoromban nem olvastam „pöttyös könyveket”, de emlékszem azok külsejére. A gyerekrajzos, világoskék alapú, fehér pöttyös borítóról azonnal ezekre asszociáltam. Mivel a Pa-Dö-Döt aligha lehet azzal vádolni, hogy ragaszkodnak a konvenciókhoz, természetesen ez a kötet sem mondható hagyományos „zenekartörténetnek”, vagy „életrajznak”. Földvári Zsófi örök „családtag”, a tánckar tagja, újságíró jegyezte le Györgyi otthonában a sztorikat tőlük és mindazoktól, Vitray Tamástól Bochkor Gáborig, Gyarmati Andreától Fáy Miklósig és csapatuk számtalan tagjáig, akik meg akarták osztani a közös pillanatokat az olvasókkal – méghozzá úgy, ahogyan ezek elhangzottak. A Lányok ugyanis először úgy gondolták, hogy az egész könyvnek semmi értelme, de Zsófi az erről szóló Muppet-show-szerű vitát „gátlástalanul” lejegyezte, és innentől kezdve hetekig folytatták - F.M. szavaival - a „csapongó marhaságokat”.

„Amikor elfáradtunk és nem jutott eszünkbe semmi, ettünk, meg lett egy üres oldal. Azok lettek a legjobb részek, amikor mi magunk is a legjobban szórakoztunk. Sok saját magától vicces, de nem szándékosan vicceskedtünk. Az volt a lényeg, hogy tényleg olyan legyen, mint amilyenek mi vagyunk, se nem cukik, se nem túl komolyak” – mondta Mariann, aki elárulta, hogy több ezer fotót, plakátot, cikket őriztek meg, hiszen volt időszak, amikor évi 150-200 koncertet adtak. „Nem ezt akartuk megmutatni, hanem hogy ezt hogyan lehet túlélni, hogy még mindig beszélünk egymással Györgyivel és úgy szeretjük egymást, mint két testvér és együtt esszük a pizzát 38 év után is.”

Mi újságírók is kaptunk egy kis dicséretet, mert Pa-Dö-Döék most döbbentek rá, hogy mennyire más, amikor egy riporter megcizellálja alanya mondatait, és hogy ez egy komoly szakma. „Akik rólunk nyilatkoznak, szakmailag beszéltek, mi meg úgy, mint a hülyék. Ez a szabad módi volt a cél, remélem, nem sértünk meg vele senkit” – jött a Falusi-féle önirónia.

A könyvet számtalan kép, gyermeki betű és interjúvideó is színesíti, ez utóbbiakhoz QR-kódokkal lehet hozzájutni (de olvashatók is), és ugyancsak egy ilyen kód alá gyűjtöttek össze egy tucatnyit a Pa-Dö-Dö legkedvesebb videóiból. E sok kis mozaikból kiderül, hogy a két énekesnő tűz és víz, homlokegyenest más az egyéniségük, az emberekhez való viszonyuk, mégis elválaszthatatlanokká váltak a zenében és az életben egyaránt. Nemcsak nevetni, sírni és elgondolkodni is lehet rajta. Például a könyv mottóján: „Káosz, amit szeretet, elfogadás, hűség, barátság, szabadság, lojalitás tart össze. Amíg világ a világ.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Tordy Géza a halála előtt intézetbe akart költözni, memóriazavarai miatt hagyott fel a színészettel
Ezt mondta el barátja, a Jászai-díjas Körtvélyessy Zsolt. Két hónappal halála előtt találkozott utoljára a művésszel.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 30.


Link másolása

Május 1-jén ünnepelné a 86. születésnapját Tordy Géza. Halála előtt tíz évvel már visszavonult a színpadtól, az okokról azonban soha nem beszélt. Most az egyik legjobb barátja, Körtvélyessy Zsolt árulta el a Blikknek, hogy a Nemzet Színésze a memóriazavarai miatt kényszerült felhagyni a munkával, majd elvonulni a nyilvánosság elől.

„Géza volt az egyik legjobb és legrégebbi barátom, hetven éve ismertük egymást. Nagyon megrázott a távozása. Szegény az évek során egyre több betegséggel küzdött. Bár egyedül élt, sokat volt kórházban, és szó volt arról is, hogy állandó jelleggel bevonul egy intézetbe, mert nem akar senki terhére lenni.”

– mondta Körtvélyessy. Úgy látta, Tordy elszánt volt elhatározásában, arra azonban már nem került sor. A színművész úgy emlékszik, az egészségügyi problémák közül Tordyt leginkább memóriazavara viselte meg, emiatt hagyta abba a színészetet is.

Nagyjából tíz évvel ezelőtt kényszerült a visszavonulásra, mert a memóriaproblémái miatt már nem tudta megtanulni a szöveget.

Ez nagyon megviselte, és a korábban mókamesterként ismert Gézából zárkózott, megkeseredett embert lett.

Ez volt az oka annak is, hogy ennyire kizárt az életéből mindenfajta szereplést. Ő egy nagyon elkötelezett színész volt, aki szinte mindent képes volt alárendelni a munkájának, és nagy törést okozott, hogy ennek vége. Emlékszem, bár a Hadik-filmben mind a kettőnknek csak egy kis szerepe volt, azt mennyire élvezte.” – mondta Körtvélyessy. A Jászai-díjas színész rendszeresen tartotta a kapcsolatot Tordyval. Két hónappal a halála előtt találkoztak is. „Szerveztük már a következőt, valami közös főzést, ami már nem jöhetett létre”. – zárta gondolatait Körtvélyessy Zsolt.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk