„Azt hiszik, meg akarjuk ölni őket” – reménytelen küzdelmet folytatnak az ebolával az orvosok Kongóban
Egy ötéves kisfiú az orrvérzését zsebkendővel próbálja elállítani, néhány ággyal arrébb egy 21 éves lány teste hever órák óta – Mongbwalu ebolaosztályán így néz ki a frontvonal.
A Kongói Demokratikus Köztársaságban fekvő aranybányászváros a legújabb ebolajárvány epicentruma, ahol a helyi kórház teljesen összeomlott a betegek rohama alatt. A The New York Times helyszíni riportja szerint az osztályokon a legalapvetőbb felszerelések is hiányoznak, a betegek rokonai pedig sokszor mindenféle védelem nélkül ápolják szeretteiket, mert az intézménynek nincs mit adnia nekik.
A zsúfolt kórtermekben rokonok jönnek-mennek, ételt és vizet hoznak, mert a kórház ezt sem tudja biztosítani. Néhányan gumikesztyűt viselnek, mások csak egy sálat húznak a szájuk elé. Eközben az udvaron az Orvosok Határok Nélkül munkatársai karanténsátrakat és fertőtlenítőállomásokat húznak fel.
A kórház igazgatója, Dr. Richard Lokudu szerint mivel nincs elkülönített részleg az újonnan érkezőknek, az ebolagyanús, de még nem fertőzött betegek is elkaphatják a vírust a már diagnosztizáltaktól.
Az igazgató a jegyzetfüzetéből olvasta fel, hogy csak az elmúlt 12 napban legalább 30 beteg halt meg a kórházban, és sokan közülük otthon, a városban vesztették életüket. A járvány a személyzetet sem kíméli: a kórház laboránsa maga is betegen fekszik, hét másik kórházi dolgozó pedig már meghalt.
Sokan nem hiszik el, hogy az ebola valós, a járványt összeesküvésnek vagy átoknak tartják. A feszültség a napokban erőszakba csapott át, amikor egy népszerű katolikus prédikátor, Sylvestre Atama belehalt a fertőzésbe. Követőinek több száz fős tömege támadt a kórházra, hogy megszerezze a holttestet a hagyományos temetéshez. A rendőrök és a katonák a levegőbe lőttek, hogy feloszlassák őket, a zavargás órákig tartott. Végül a holttestet másnap katonai kísérettel, biztonságos körülmények között temették el.
Néhány nappal korábban egy másik támadásban felgyújtottak egy elkülönítőt, a káoszban 18, ebolagyanús beteg pedig elmenekült és eltűnt a városban.
A vírus terjedését több tényező is gyorsítja. Mongbwalu egy aranybányászváros, ahová az ország más részeiről és a szomszédos országokból is érkeznek munkások, akik aztán hazatérve továbbvihetik a fertőzést. A régióban dúló fegyveres konfliktusok miatt folyamatos a népességmozgás, a városszéli fákon pedig hatalmas denevérkolóniák élnek, amelyeket a tudósok a Bundibugyo ebolavírus természetes hordozóinak tartanak.
A WHO pénteki közlése szerint a járványban már 906 gyanús esetet és 223 feltételezett halálesetet regisztráltak.
Az Egészségügyi Világszervezet május 17-én a Bundibugyo-vírustörzs okozta, oltás nélküli ebolakitörés súlyossága miatt nemzetközi vészhelyzetet hirdetett. A hatósági közlések szerint a gyanús esetek száma gyorsan nő, és a halálozások aránya is magas maradt. A WHO és partnerei a határ menti terjedés kockázatát emelték ki, ezért a régiós koordinációt, a kontaktkövetést és a tájékoztatást tartják kulcsnak. A nehézségeket fokozza, hogy a Bundibugyo-variáns ellen nincs engedélyezett oltás, így a védekezés az alapjárványügyi eszközökön áll vagy bukik.