KÉK HÍREK
A Rovatból

A bölcsődéből vitte el gyermeket a gyámhatóság, amíg az anya albérletet keresett

Erzsébet évek óta küzd a hatóságokkal, hogy ne a gyerekeit vegyék el tőle, hanem segítsenek neki megfelelő szállást találni.


Erzsébet kálváriája nem újkeletű. Korábbi cikkünkben már megírtuk küzdelmét a hatóságokkal. Kislánya születésekor sokan megmozdultak, hogy segítsenek neki elfogadható szállást tanálni, ahová a kórházból kiviheti magával újszülöttjét.

Legutóbb egy budapesti munkásszálláson élt a kicsivel, egyedülálló anyaként.

A gyerek után járó gyes és családi pótlék mellett takarításból származó jövedelméből tartotta el magát és a 20 hónapos Gabriellát. Egy hete a családgondozó azt tanácsolta neki, hogy vigye bölcsődébe a kislányt. Az édesanya nehezen állt rá, mert félt, hogy a gyámhivatal elviszi onnan a gyereket, akit születése óta próbáltak elvenni tőle, anyagi okokra hivatkozva.

erzsbet2

Fotó forrása: A Város Mindenkié

A Város Mindenkié csoporttól is kért tanácsot, akik szintén úgy látták, hogy jó lesz a gyereknek a bölcsődében, mert akkor könnyebben tud majd dolgozni is, és előzetes bejelentés nélkül nem vihetik el amúgy sem a gyermeket.

Január 17-én reggel Erzsébet elvitte Gabriellát a bölcsődébe, majd elment albérletet keresni. Eközben hívták fel a XIII. kerületi gyámhivatalból, hogy a lányát elvitték és ideiglenes elhelyezéssel nevelőszülőhöz került.

Tettüket azzal indokolták, hogy a szálláson poloskák vannak, és azt is hibának rótták fel, hogy a kicsivel a hideg ellenére elmentek a testvérét meglátogatni.

Azzal nem foglalkoztak, hogy a Gyermekvédelmi törvény 7. paragrafusa szerint „a gyermeket kizárólag anyagi okból fennálló veszélyeztetettség miatt nem szabad családjától elválasztani”. A döntés azért is furcsa, mert a jelenlegi szállásukról egy hónapja a gyámhivatal is azt mondta, hogy az alkalmas a lakhatásukra. A poloskákról nem ők tehetnek, azt a problémát az intézmény fenntartójának kéne megoldania.

Azt is már többször megállapították, hogy Erzsébet alkalmas a gyereknevelésre, és lelkiismeretesen gondoskodik is róla.

Az édesanya emellett folyamatosan küzdött azért, hogy nagyobbik, három éves lányát, Ráhelt is újra visszakaphassa. Őt is annak idején a lakhatási gondok miatt vették el tőle.

A gyermekvédelmi intézmények a segítségnyújtás helyett inkább akadályozták Erzsébetet. Hiába kérte, hogy nagyobb gyerekét ne vidékre vigyék, mert oda nehezebben tud elmenni, főleg egy pici gyerekkel. Kérését elutasították, és arra kötelezték, hogy ha elutazik mégis, akkor a kicsit hagyja otthon, vagy bízza másra.

A Város Mindenkié és az Utacjogász is többször elkísérték Erzsébetet a hivatalos tárgyalásokra, segítenek neki a beadványok, fellebbezések elkészítésében. Ők is úgy látják, hogy sokszor téves állítások hangzanak el az anyáról, akit hajléktalannak, vagy pszichiátriai betegnek titulálnak. A valóság azonban az, hogy nem hajléktalanszállón élnek, és több orvosi szakvélemény is kimondta, hogy nincs pszichés problémája.

Az AVM és a Társaság a Szabadságjogokért által 2016 szeptemberében a szegénység miatti gyermekelvételek ellen szervezett tüntetésén Erzsébet elmondta, hogy milyen állandó bizonytalanságban és fenyegetettségben él.

Ott is azt követelte, hogy a gyerekek kiemelése helyett érdemi lakhatási támogatást kapjanak a szegény családok. A petícióra azóta sem érkezett válasz.

Az anya tovább folytatja harcát, hogy gyermekeit visszakaphassa és a zaklatások helyett normális lakhatási körülményeket biztosítsanak nekik és a hozzájuk hasonló gondokkal küzdőknek.

"Felháborítónak tartjuk, hogy Magyarország

a közös pénzünket lakhatási támogatás vagy szociális bérlakások helyett arra fordítja, hogy gyerekeket jogtalan, erőszakos és embertelen eszközökkel elszakítsanak szüleiktől.

Követeljük, hogy adják vissza Erzsébet gyermekeit, és hogy a családokat a gyámhatósági zaklatás helyett ne csak szóban, hanem tettekkel is támogassák" - írta a avarosmindenkie.blog.

A címlapfotó illusztráció


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÉK HÍREK
A Rovatból
Radioaktív anyagot szállító kamion borult fel az M3-as autópályán
A fülkében utazó két férfit az arra járók mentették ki a roncsból. A radioaktív anyagot szállító tartály szerencsére nem sérült meg a balesetben.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 02.



Csütörtök délután durrdefektet kapott egy kamion az M3-as autópályán, Gyöngyös közelében. A nyerges vontató Nyíregyháza felé haladt, amikor a terelés környékén kidurrant a vontatmánya egyik kereke.

A defekt miatt a sofőr elveszítette az uralmát a jármű felett, a kamion oldalra borult, átszakította a szalagkorlátot, és a szemközti oldalon az úttestre csúszott. A baleset során majdnem eltalálta a szemből érkező autókat is.

A vezetőfülkében két férfi utazott, akik nem tudtak kiszállni a roncsból, ezért az arra járók siettek a segítségükre. Egy szemtanú a Tényeknek arról számolt be, hogy bekötötte az egyik férfi vérző kezét.

A kamion radioaktív anyagot szállított, de a tartály szerencsére nem sérült meg. A szakemberek már elszállították a veszélyes anyagot.

A rendőrök az autópálya mindkét oldalát lezárták közel fél napra. Az útszakasz kiürült, a mellékutakon viszont jelentősen megnőtt a forgalom.

„A teherautó veszélyes anyagot szállított, de az annak tárolására szolgáló eszköz nem sérült meg, így lakossági védelmi intézkedésre nem volt szükség” – mondta el Soltész Bálint, a Heves Vármegyei Rendőr-főkapitányság szóvivője.

A Tények riportját a balesetről itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KÉK HÍREK
A Rovatból
Fejbe lőtte volt párját egy magyar férfi Ausztriában, a rendőrség nagy erőkkel keresi
A 34 éves nőt éjjel, egy bolt parkolójában lőtték fejbe Salzburg közelében. A rendőrség szerint volt párjával, P. Krisztiánnal találkozott volna, hogy tisztázzák a kapcsolatukat.


Egy 34 éves nő vesztette életét szombatra virradóra Salzburg környékén, miután fejbe lőtték egy élelmiszerbolt parkolójában – írja a Kronen Zeitung. A gyilkossággal a nő korábbi, 32 éves magyar élettársát gyanúsítják. A férfi szökésben van, a rendőrség nagy erőkkel keresi.

A lap szerint a nő és a férfi korábban hónapokig párkapcsolatban éltek, azonban a szakításuk után rendszeresek voltak a viták. Úgy tudni, Maria Almban találkoztak, hogy rendezzék a nézeteltéréseiket.

A Kronen Zeitung információi szerint

a nő nem egyedül érkezett, elkísérte egy barátja is, aki a háttérben maradt. A lövés után az elkövető elhagyta a helyszínt.

A helyi rendőrség szóvivője azt közölte: „Az elkövető ismeretlen helyre távozott.” A lap később frissítette a cikket, és arról számolt be, hogy a hatóságok P. Krisztiánt keresik. A rendőrséget a környéken élők riasztották, miután hallották a lövést.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÉK HÍREK
A Rovatból
Újbudai garázstűz: egy elektromos autó töltés közben gyulladhatott ki - a 49 éves nő füstmérgezésben halhatott meg
A lakó nem tudott a tűzről, a füst miatt lett rosszul, amikor reggel lement az alagsorba. A rendőrség nyomozást indított.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 03.



Péntek hajnalban tűz ütött ki egy XI. kerületi társasház mélygarázsában, a mínusz második szinten. A lángok több járművet is elértek, köztük egy kisteherautót és hat másik autót. A tűz vélhetően egy töltés alatt lévő elektromos autóból indult ki, tudta meg a Tények.

A garázsban hatalmas károk keletkeztek, a levegőben még órákkal az eset után is mérgező anyagok voltak jelen, ezért csak a tűzoltók mehettek le. A garázslejáratot rendőrségi szalaggal zárták le, a bejáratnál rendőrautó állt. A lift nem működött, és több lakásban víz sem volt.

A tűz idején mintegy harminc lakó indult el a lépcsőn keresztül, de többen nem hallották a tűzriasztót. Egy helyi lakó a Tényeknek azt mondta: „Több lakó el se indult, vagy nem is hallotta ezt a nagyon rövid tűzjelzést, ugyanis állítólag kiégett a tűzjelző, ami igen komoly aggályokat vet fel a ház tűzvédelmével kapcsolatban.”

A tűz miatt az épület áramellátása automatikusan lekapcsolt, a garázskapu pedig lezárt. A tűzoltóknak több mint egy órába telt, mire flexszel ki tudták nyitni. „Több mint egy órába telt, mire flexszel ki tudták nyitni a garázskapu lejárót” – mondta egy lakó.

A tűz után néhány órával egy 49 éves nő holttestére bukkantak két parkoló autó között. A Tények információi szerint

a nő az épületben lakott bérlőként, és valószínűleg nem tudott a tűzről. Reggel lement a garázsba, ahol rosszul lett, és már nem tudott kijönni.

A híradás szerint füstmérgezést szenvedett, ami a halálához vezetett.

Azt egyelőre nem tudni, hogyan jutott le az alagsorba. A pincelejáratot lezárták, a rendőrség halált okozó közveszély okozása miatt nyomozást indított ismeretlen tettes ellen. A Tények úgy tudja, hogy a garázsban található füstelvezető ventilátorok sem működtek megfelelően.

A Tények riportját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÉK HÍREK
A Rovatból
Gyárfás Tamás reagált a bűnügyi nyelvész szakértő szavaira: Csak a lényeget hallgatta el
A producer szerint a szakértő félrevezette a bíróságot és fontos részleteket hagyott ki a jelentéséből. Gyárfás állítja: sosem adott pénzt, és nem bólintott rá a gyilkosságra.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 03.



Gyárfás Tamás közleményben reagált arra az Indexnek, hogy Ránki Sára bűnügyi nyelvész szakértő először szólalt meg nyilvánosan a Heti Válasz podcastban. A producer szerint a szakértő fontos részleteket hallgatott el, amelyek szerinte perdöntők voltak az ügyében.

Azt írta:

„1 óra 20 percben Ránki Sára sok mindenről beszél. Egyről nem. A lényegről. Az ügyem perdöntőnek bizonyult mozzanatáról. Hiába kap ez nap mint nap kiemelt hangsúlyt a médiában: a súlyos tévedésről nem szól.”

Gyárfás szerint Ránki Sára egy olyan beszélgetésrészletet idézett, amely egy kaposvári áfacsalási ügyhöz kapcsolódik, nem pedig Fenyő János meggyilkolásához. Úgy véli, ezt bizonyítja, hogy háromszor is elhangzik benne a „Kaposvár” szó, amit Portik Tamás háromszor is megerősít: „Így van... Igen... Így igaz.”

A producer szerint Portik az ujjai összedörzsölésével jelezte, hogy pénzzel mindent el lehet intézni a kaposvári ügyben. Gyárfás úgy fogalmazott: „Portik szándékát én nem erősítettem meg, de tény, hogy azt nem is cáfoltam. A széttárt karral kimutattam, hogy csináljon ő azt, amit akar.” Hozzátette: „Egy biztos: tőlem soha nem kapott egy fillért sem. Márpedig pénz nélkül senkit sem lehet lefizetni, és ingyen nem is gyilkolnak.”

Úgy véli, ebben a beszélgetésben Fenyő János neve nem hangzott el. „Fenyő János soha nem élt Kaposvárott... A kéz széttárása tehát nem a gyilkosságra utal. Ennek sajátos értelmezése súlyos és mindmáig megmagyarázhatatlan tévedés” – tette hozzá.

A közlemény szerint a szakértő kihagyta azt a 2004. február 7-én rögzített hangfelvételt, amely alapján a bíróság egyik legfontosabb megállapítását tette. Ebben Portik azt mondja: „Szét*asszuk? Erre te mondtad, hogy igen.”

A producer az elsőfokú ítélet egy részletét is idézte: „Portik Tamás vádlott azon a sértett megölését jelentő kérdését, hogy a sértettet »szét*asszuk-e«, és egy ismeretlen, de ugyancsak a sértett megölését jelentő kézmozdulatát Gyárfás Tamás vádlott megértette, és a sértett megölésébe akként egyezett bele, hogy széttárta a kezét, és rábólintott.”

Gyárfás ezt vitatja, azt írta:

„Portik kérdésére én széttártam volna a karom?! Arra nem tártam szét. Arra azt kezdtem mondani, hogy »én úgy emlékszem...«, de mint annyiszor, Portik ekkor is félbeszakított, arra nem volt kíváncsi, hogy én mit mondok.”

Szerinte az ítélet indoklásában szereplő bólintásról nincs szó a felvételeken. „És hol van szó bólintásról?! A hangfelvételeken sehol. Netán ezt látta volna valaki? A 62 tanú egyike sem mondott ilyet. Videófelvétel pedig nem született.”

A közlemény szerint Portik Tamás tudatosan próbálta őt csapdába csalni. „Csőbe akart húzni, csapdát akart nekem állítani. Erre többen is megkérték. És ő mindent meg is tett, hogy kimondassa velem: fél évtizede én felkértem, hogy ölesse meg Fenyő Jánost.”

A producer szerint Portik azt is jelezte: „ha én ellene teszek, azt még a lányom is megbánja. Jócskán érzékeltette, hogy vele jobb nem szembekerülni. Mert ha ő egyszer azt mondja, hogy ez a betonoszlop holnap nem lesz ott, akkor az nem lesz ott.” Ezzel magyarázta, hogy miért nem szakította meg korábban a kapcsolatot Portikkal.

Azt is írta, különösen meglepő volt számára, hogy a szakértő arról beszélt, zaklatások érték a munkája során. „Ezzel a szakértő azt sejteti, hogy a zaklatások hátterében én álltam, embereket béreltem fel, hogy a szakértőt megfélemlítsék. Nem tudom, hogyan lehet védekezni ez ellen a sugalmazás ellen” – fogalmazott.

Gyárfás azt is elárulta, hogy már a podcast adás napján reagálni akart, de csak írásban tehette meg.

„Rossz érzés most várni. Annál is inkább, mert akit az én ügyem egyáltalán érdekel, az közvetlenül eseti nyelvi szakértő nyilatkozata után formál véleményt” – írta.

A közlemény végén hangsúlyozta: a podcastban elhangzottak között nincs szó azokról a részletekről, amelyeket ő az ügy kulcsmomentumaiként említ. Továbbra is fenntartja, hogy az ítélet súlyos tévedésen alapul, mert a bíróság szerinte különböző időpontokban és helyeken elhangzott mondatokat vont össze egyetlen beszélgetésként.

A Fővárosi Ítélőtábla 2025. április 10-én jogerősen is hét év börtönre ítélte Gyárfás Tamást, Portik Tamást pedig életfogytig tartó szabadságvesztésre.


Link másolása
KÖVESS MINKET: