ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

3+1 ok, amiért a sportot válaszd újévi fogadalomnak

A sport által nemcsak fizikumunk kapcsán számíthatunk pozitív változásokra, hanem lelkünk is erőt nyer a rendszeres testmozgásból.

Link másolása

Leendő és végzett pszichológusok hozták létre a 7köznapi pszichológia blogot, mert a pszichológia mindenki életének része és mindenkire tartozik.

Az újév közeledtével sokaknak terítékre kerülnek az újévi fogadalmak, és a sport beépítése általában kiemelt helyen szerepelt a fogadalmak listáján. Jó hír, hogy a sport által nemcsak fizikumunk kapcsán számíthatunk pozitív változásokra, hanem lelkünk is erőt nyer a rendszeres testmozgásból. A mozgás ugyanis rengeteg potenciállal rendelkezik pszichés jóllétünk javításában. Néhány perc lendületes séta is már alkalmas arra, hogy élénkebbnek, energiával teltebbnek érezzük magunkat és hangulatunk is javuljon.

A rendszeres sport jelentősen javítja az önbecsülést. Onnantól kezdve, hogy rendelkeznünk kell elegendő énerővel ahhoz, hogy rendszeresen összeszedjük magunkat, és elmenjünk például a tornateremig vagy akár a futópályáig, azon keresztül, ahogy megéljük állóképességünk javulását, illetve testünk átalakulását, számos olyan előnnyel bír a sport, ami által jobbnak, értékesebbnek, vonzóbbnak érezzük magunkat. A sport azáltal is pozitív hangulathoz vezet, hogy jelentősen csökkenti a stresszt és a szorongást. Nem véletlen, hogy számos tanulmány igazolja a sport mentális zavarokkal kapcsolatos prevenciós hatását, ami általánosan jobb életminőséghez vezet.

1. Tényleg javítja a sport a hangulatot?

Egy tanulmány során arra kérték a résztvevőket, hogy értékeljék a hangulatuk közvetlenül fizikai mozgást követően, illetve inaktív időszak után, például TV nézés vagy olvasás. A válaszokból kiderül, hogy a mozgást végző résztvevők lényegesen nagyobb elégedettségről számoltak be, mint nem mozgó társaik. Az is kiderült, hogy a hangulatra gyakorolt pozitív hatás azoknál volt a legerőteljesebb, akiknek kezdetben negatív hangulatuk volt. Ha tehát úgy érzed, hogy gyakran van rossz kedved, akkor különösen érdemes sportoláson gondolkodnod!

A kutatások többféle mozgásformát és intenzitást vizsgáltak. 30-35 perc aerobik típusú mozgás, heti 3-5 alkalommal, 10-12 héten keresztül már jelentős pozitív változásokat idéz elő. A fizikai aktivitás a depresszió kiegészítő kezelési módja is lehet.

Enyhe depresszió esetén akár önállóan is segíthet a gyógyulásban, illetve súlyosabb esetekben pszichoterápia és gyógyszeres kezelés mellett kiegészítő szerepet kaphat. Középsúlyos szorongásos tünetek esetén a sport jelentősen csökkentheti a kellemetlen tünetek szintjét, és nem csupán magával a mozgással, hanem azáltal is, hogy a beteg jobb önmenedzselést élhet meg a rendszeres testmozgás beépítése által.

2. Kevesebbet stresszelünk, ha rendszeresen sportolunk?

Amikor olyan eseménnyel szembesülünk, amelyet fenyegetőnek, a lelki egyensúlyukból kibillentőnek éltünk meg, akkor a szervezetünk úgynevezett stressz-válasszal reagál, mely jelentős negatív fizikai tünetekkel jár, és amely gyakran az érzelmek erőteljesebb megélését is maga után vonja. A stressz leggyakoribb tünetei az alvásprobléma, az izzadás és az étvágytalanság.

Ezeket a tüneteket a testünkben a stressz hormonok okozzák, amelyek az ’üss vagy fuss’ válaszért felelősek. Kutatások egyértelműen alátámasztják, hogy a rendszeres mozgást végzőknél jellemzően alacsonyabb a stressz szintje, amely jobb alvási minőséggel és kiegyensúlyozottabb táplálkozással jár.

3. Agyam is jobban működik, ha rendszeresen mozgok?

A sport általánosan prevenciós eszköz a gondolkodási képességek leépülése ellen. Ahogy a fejlett országokban javultak az egészségügyi szolgáltatások, úgy megnövekedett a várható élettartam, így a 65 éven felüliek száma és ezzel együtt emelkedett a társadalom egészét nézve a demenciával és gondolkodási képesség leépülésével élők száma.

Amikor azt vizsgálták, hogy milyen protektív tényezőket lehetne kiemelni a demenciával kapcsolatban, akkor egyértelműen kiderült, hogy az aktív mozgás kiemelt szerepet tölt be. A rendszeres testmozgás már kialakult betegségnél is lassítja a mentális leépülés ütemét. A kutatások azt mutatják, hogy a napi fizikai aktivitás 20-30 %-al csökkentheti a demencia és a depresszió kialakulásának valószínűségét.

+1 Értékesebbnek érzem majd magam a rendszeres sporttól?

Az önbecsülés annak összessége, ahogy önmagunkkal kapcsolatban érzünk, ahogy saját értékünket megéljük. Az önbecsülésnek kulcsfontosságú hatása van a mentális jóllétre és jelentősen meghatározza, hogy hogyan tudunk az élet stresszes eseményeivel megküzdeni. A sport és a pozitívabb önbecsülés kapcsolatát fiataltól idősig mindkét nemnél kimutatták.

Jól látható, hogy a mozgás testre és lélekre egyaránt pozitív hatással van, így ha csupán egy fogadalmunk lesz az új évre, akkor válasszuk a rendszeres sportot, amivel biztosan nyerhetünk!

Ha érdekel a pszichológia közérthető nyelven, ne hagyd ki a 7köznapi pszichológia blogot!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: