FELFEDEZŐ
A Rovatból

Putyin rejtett vagyona – „Az, hogy az ingatlanok és egyéb vagyontárgyak nem az ő nevén vannak, nem számít”

Az orosz elnököt, aki hivatalosan „mindössze” évi 140 ezer dollárt keres, a bolygó egyik leggazdagabb embereként tartják számon.


A Fekete-tengerre néző dombtetőn elterülő, többmilliárd dollár értékű palotát egyesek úgy tekintik, mint az orosz korrupció legfőbb bizonyítékát - írja a CNN.

A „Putyin-palotának” nevezett, 190 ezer négyzetméteres mega-kastélyt állítólag az elnök személyes használatára építették a milliárdos oligarchák pénzéből. A bebörtönzött ellenzéki vezető, Alekszej Navalnij szerint az ingatlannak saját amfiteátruma, földalatti jégkorongpályája és privát kikötője van. Emellett repülési és hajózási tilalommal is védik a környékét.

Ez az erőd éles ellentétben áll azzal a 800 négyzetméteres lakással, amelyet Putyin a 2020-as adóbevallásában említ. Nate Sibley, az orosz korrupció szakértője azonban úgy fogalmazott: nagyon meglepődne, ha Putyin még valaha betenné ide a lábát. Szerinte a palota szimbolizálja Putyin letűnt korszakát, amelynek során az oligarchák gazdagságán keresztül fényűző életmódot folytatott, amit állami fizetéséből soha nem engedhetett volna meg magának.

Az elnök ugyanis a szakértők szerint egyre kevésbé támaszkodik gazdag jótevőire, és inkább kormányzati és katonai szövetségesekkel vette körül magát, akik osztják a keményvonalas nacionalista nézeteit.

Ez nem mindig volt így: közel két évtizeddel ezelőtt a Kreml leszállíttatta Oroszország leggazdagabb emberét magánrepülőgépéről, és államellenes bűncselekményekkel vádolta meg őt.

Mihail Hodorkovszkijt, aki Putyin vezetése alatt bírálta a kormányzati korrupciót, adócsalásért ítélték el, bár azt állította, hogy a vádak politikai indíttatásúak voltak. Putyin 2013-ban megkegyelmezett neki, azóta száműzetésben él. A per a milliárdos olajmágnás ellen sokak szerint egy üzenetet közvetített más oligarchák felé: lehet, hogy ők jönnek legközelebb.

A taktika megkövetelte az oligarchák rendíthetetlen lojalitását. Ez az egyik magyarázata annak, hogy Putyint, aki hivatalosan mindössze évi 140 ezer dollárt keres, a bolygó egyik leggazdagabb embereként tartják számon. A pletykák szerint nemcsak a fekete-tengeri palotát birtokolja, hanem egy 100 millió dolláros jachtot is, ám ezt eddig nem sikerült igazolni, és a Kreml elutasította a Putyin állítólagos rejtett vagyonáról szóló híreket.

Az, hogy az ingatlanok és egyéb vagyontárgyak nem az ő nevén vannak, nem számít – mondta Tom Burgis, a „Kleptopia” című nemzetközi pénzmosásról szóló könyv szerzője. Burgis Putyint a Keresztapához hasonlította, és azt mondta, érthető, hogy amikor egy oligarchától kér valamit, a nem igazán kérés. "Végső soron mindent a főnöknek köszönhetnek, amijük van, és Putyin egy mozdulattal mindent el tud venni” - mondta Burgis. "Bármilyen befolyásosnak tűnnek is, tőle függenek.”

A kiszivárogtatott információk szerint Putyin több közeli ismerőse – köztük gyerekkori barátok, egy nő, aki állítólag a szeretője volt, és egy hivatásos csellóművész, aki az egyik lányának a keresztapja – titokban hatalmas vagyonokat halmozott fel Oroszországon kívül.

Ám az elmúlt években sok minden kiszivárgott az offshore finanszírozási rendszert segítő cégektől. Putyinhoz kötődik például egy monacói luxusépületben található lakás, amely a hercegség kikötőjére néz. Ezt 2003-ban, 4,1 millió dollárért vásárolta meg a Brockville Development Ltd. nevű vállalat, a Brit Virgin-szigeteken bejegyzett cég – derül ki a The Washington Post által közzétett dokumentumokból.

A cég valódi tulajdonosa Szvetlana Krivonogik, egykori szentpétervári takarítónő, aki állítólag két évtizeddel ezelőtt romantikus kapcsolatot ápolt Putyinnal – derül ki az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciumának birtokába jutott dokumentumokból, amelyekről a Post és a The Guardian számolt be. A céget alig néhány héttel azután jegyezték be, hogy az akkor 28 éves Krivonogik kislányt szült.

A Proekt, az országban tavaly betiltott független orosz lap arról számolt be, hogy Putyin a 90-es években kezdett kapcsolatba Krivonogikkal, a takarítónő lányának családneve pedig azt jelenti, hogy "Vlagyimir lánya”. Krivonogik nem hajlandó nyilatkozni az újságíróknak Putyinról, de lánya elismerte, hogy hasonlít az elnökhöz. Krivonogik a monacói lakáson kívül többségi részesedéssel rendelkezik egy síparadicsomban, több más szentpétervári luxuslakásban és egy jachtban is.

A kiszivárgott dokumentumokból nem derül ki egyértelműen a Putyin belső körei által felhalmozott vagyon forrása, de több esetben a hozzájuk kapcsolódó vállalkozások és pénzintézetek nyertek jövedelmező állami szerződéseket.

Az Atlantic Council 2020-as jelentése szerint Oroszország rendelkezik a legnagyobb vagyonnal az offshore adóparadicsomokban, mind abszolút mennyiségben – ez óvatos becslések szerint 2017-ben 800 milliárd dollár körül mozgott –, mind a nemzeti GDP százalékát tekintve.

Átlagosan a világ GDP-jének 10 százalékát tartják offshore-ban. Oroszországban azonban az offshore-vagyon a GDP 60 százalékát tette ki 2015-ben a Journal of Public Economics 2018-as kutatása szerint, amely a rendelkezésre álló legfrissebb becslés.

Szakértők szerint ennek a pénznek mintegy negyedét közvetve Putyin és oligarchái felügyelik, és „komoly nemzetbiztonsági fenyegetést” jelent az Egyesült Államok számára. A Mueller-jelentés szemléltette, hogyan használtak orosz offshore számlákat a 2016-os választásokba való beavatkozásra.

A hónap elején az igazságügyi minisztérium bejelentette egy munkacsoport felállítását, amelynek feladata a szankciók és egyéb gazdasági korlátozások végrehajtása, amelyekkel elszigetelnék Oroszországot a globális piacoktól. A KleptoCapture munkacsoport nemcsak az orosz tisztviselőket és oligarchákat veszi célba, hanem "azokat is, akik segítik vagy eltitkolják jogellenes magatartásukat".

Gary Kalman, a Transparency International korrupcióellenes jogvédő szervezet amerikai irodájának igazgatója szerint a szankciók végrehajtása nem lesz könnyű.

„Rendkívül nehéz a bűnüldöző szerveknek megpróbálni 'követni a pénzt', mert egy ponton szó szerint téglafalba ütközünk” – mondta Kalman. „Nincs papírnyom.”

Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság ideális nagy mennyiségű pénz tárolására, és az Atlantic Council szerint mindkettő elfogadja a névtelen fedőcégeket. Nemzetközi kutatók egy csoportja szerint az Egyesült Államokban akár 200 dollárért is be lehet jegyeztetni cégeket anélkül, hogy nyilvánosságra kellene hozni, ki irányítja őket.

A nyugati bankok és ügyvédi irodák évtizedek óta profitáltak abból, hogy segítettek az orosz oligarcháknak elrejteni a pénzüket, és bonyolult vállalati struktúrákat hoztak létre, amelyek miatt szinte lehetetlen a bankszámlákat magánszemélyekhez kötni.

Néhány régi megfigyelő szerint azonban az orosz elnök most a vagyon halmozásáról a hatalom megszilárdítására helyezte a hangsúlyt.

"Nehéz pontosan megérteni, mi történik a Kremlben és Vlagyimir Putyin fejében. De egyre szorosabb kapcsolatban van egy nagyon szűk embercsoporttal, akik nem üzletemberek, inkább a katonai és hírszerzési oldalon állnak – mondta Jill Dougherty, a CNN volt moszkvai irodafőnöke.

"Jelenleg nem az oligarchákon van a fókusz" - tette hozzá Stanislav Markus, a Dél-Karolinai Egyetem nemzetközi üzletágának docense. "Ma a Kremlben a fegyverek beszélnek a leghangosabban, nem a pénz.”

Függetlenül attól, hogy a prioritások elmozdultak-e a Kremlben, Maria Pevchikh, a Navalnij Korrupcióellenes Alapítvány vizsgálati vezetője szerint a Fekete-tenger melletti palota és Oroszország Ukrajna elleni inváziója is azt mutatja, hogy Putyin sokkal többnek tekinti magát, mint kormányzati tisztviselőnek.

"Cárnak tekinti magát, valamiféle királynak" - mondta Pevchikh a CNN-nek. "Óriási tervei vannak. Az a víziója, hogy kiemelkedő történelmi személyiség lesz, és rengeteg pénzt fektet ebbe a narratívába."


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Török Gábor magára vette Orbán megjegyzését, és visszaszólt: A politikai elemzők tudása minden esetben korlátos
A miniszterelnök Tölgyessy Péter kapcsán tett egy rövid megjegyzést a politológusokra: „A politológus az, akinek nem sikerült” - mondta. Erre reagált Török.
F. O. - szmo.hu
2025. július 06.



A politológusoknak is odaszúrt Orbán Viktor a Hotel Lentulai című műsorban, és ezt nem hagyta szó nélkül Török Gábor. A miniszterelnök Tölgyessy Pétert méltatva tett egy rövid megjegyzést a politológusokra: „A politológus az, akinek nem sikerült” – fogalmazott Orbán.

Török Gábor politikai elemző megosztotta a műsort a Facebook-oldalán, és pontosan megjelölte az idézett rész. Első posztjában szűkszavúan csak annyit írt: „Politológus az, akinek nem sikerült” – vagyis mintha önmagára is vonatkoztatta volna a mondatot, nem titkolt iróniával.

Ezt követően egy hosszabb bejegyzésben elmélkedett arról, hogy a politikai elemzés része-e az előrejelzés.

„Van egy vicces pavlovi reflex:

ha írok valamit, ami az egyik politikai oldalnak nem tetszik, akkor rendre előjönnek azok a cikkek, amelyekben korábbi nagy tévedéseimet próbálják meg összefoglalni.

Az csak még szórakoztatóbb, hogy általában nem a legnagyobbakat találják meg, most legutóbb például valahol azt kérték rajtam számon, két ciklussal ezelőtt miért nem láttam, hogy a Momentum majd nem indul el a 2026-os választáson” – kezdte írását Török Gábor.

A politológus szerint fontos kérdés, hogy a politikai elemzés része-e az előrejelzés, mert a sokan ehhez kötik a nyilvánosságban egy-egy elemző megítélését.

„Miközben az ezzel foglalkozó kutatók már többször bebizonyították, hogy a dartsdobáló csimpánzoknál (Philip E. Tetlock munkái nyomán) csak kicsivel mutatnak az előrejelzésben jobb teljesítményt a szakértők, az egyetemi hallgatók pedig ugyanezen kutatások szerint képesek rosszabb eredményt is elérni ebben a versenyben, mint amit pénzfeldobással el lehetne érni” – tette hozzá, majd kiemelte: a politikai elemzők tudása minden esetben korlátos.

„Mondunk valamit, amit akkor legjobb tudásunk szerint a legvalószínűbbnek tartunk, de ez

a tudásunk minden esetben korlátos, hiszen olyan dolgokkal értelemszerűen nem tud számolni, amelyek még nem történtek meg.

Így aztán ezek az előrejelzések (valószínűségek) leginkább a jelenről és nem a jövőről szólnak, a politikai elemző munkáját pedig nem az minősíti, hogy mit tud a jövőről (a semmit és a nagyon keveset között valahol), hanem az, mennyire érti azt a politikai helyzetet, amelyről lehet és kell is, hogy legyen tudása” – zárta gondolatait Török Gábor.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Vége a katasztrófaturizmusnak: paravánnal takarják el a balesetek helyszíneit a jövőben
A bámészkodók miatt újabb dugó alakult ki az M1-esen egy tragikus baleset után. Az MKIF most különleges paravánnal próbálja megfékezni a katasztrófaturizmust.


Az MKIF Zrt. új eszközt vet be a katasztrófaturizmus visszaszorítására: egy paravánt, amely eltakarja a baleseti helyszínt a kíváncsiskodók elől. A kezdeményezés célja egyszerre biztonsági és emberi szempontú.

A társaság kedd esti posztjában arról számolt be, hogy korábban is többször hívták fel a figyelmet arra, mennyire veszélyes lehet, amikor a közlekedők fotózzák vagy videózzák a balesetek helyszínét, de a jelenség a mai napig nem csökkent.

A figyelmetlenség és indokolatlan lassítás miatt ugyanis úgynevezett fantomdugók alakulnak ki. A bejegyzés szerint ezek olyan torlódások, amelyeknél nincs valós forgalmi akadály, mégis lelassul, sőt akár meg is áll a forgalom. Ez önmagában is balesetveszélyes, főként, ha az autósok közül többen a telefonjukat nézik, vagy nem reagálnak időben az előttük haladó műszaki hibájára.

Az MKIF Zrt. arra is felhívja a figyelmet, hogy egy baleset helyszínén akár súlyos sérültek is lehetnek. Mint írják: „Valakinek az édesanyja, édesapja, nagymamája, nagypapája, gyermeke fekszik ott.” A poszt szerint feltehetően egyikünk sem szeretné családtagját ilyen kiszolgáltatott helyzetben viszontlátni a közösségi médiában.

Ezért az MKIF Zrt. kísérleti jelleggel bevezette a NO PHOTO feliratú molinót, amely külföldi mintára a baleseti helyszínt takarja el. Július 8-án az M1-es autópályán történt tragikus balesetnél már használatba is vették ezt az eszközt.

A cég szerint ezen a napon az országhatár felé vezető oldalon minden korlátozás nélkül haladhatott volna a forgalom, de a bámészkodók és a „ha nem videózom le, meg sem történt” hozzáállású sofőrök miatt mégis bedugult az autópálya.

A poszt zárásában a társaság együttérzését fejezte ki az elhunytak családtagjai felé, a sérülteknek pedig gyors felépülést kíván.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Megcsókolta az állatkert oroszlánját, ami játékból letépte a karját
Az amerikai nő régóta ismerte az állatokat, mégis megtörtént a baj. Az állatkert vezetői szerint az oroszlán viselkedése szokatlan volt.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. július 10.



Még vasárnap reggel látogatott el a queenslandi Darling Downs Állatkertbe Joanne Cabban tanárnő, amelyet testvére, Stephanie Robinson és annak férje, Steve vezet. A nő az állatokkal való közeli kapcsolat miatt rendszeres vendég volt a családi tulajdonú intézményben.

A látogatás során Cabban az oroszlán ketrecéhez lépett, majd a beszámolók szerint

megcsókolta és vakargatta az állatot a rácson keresztül. Ekkor az oroszlán hirtelen hátrakapta a fejét, és megtámadta a nőt.

A mentők rövid időn belül a helyszínre érkeztek, és kórházba szállították az ötvenes éveiben járó tanárnőt. Állapota stabil, de az egyik karját elveszítette a támadás következtében, írja a Mirror.

Az eset idején jelen volt a nő testvére és egy gondozó is, de egyikük sem látta pontosan, mi történt. Steve Robinson szerint az oroszlán nem támadási szándékkal lépett fel: „Szerintem csak játszani akart a sógornőmmel.”

Robinson hozzátette: „Mi magunk neveltük fel ezeket az oroszlánokat. Kiváló a természetük. A ketrec hálóján keresztül is tudunk velük kommunikálni.” Mint elmondta, az állatok kifutójába még a gondozók sem léphetnek be, és ez volt az első ilyen eset az állatkert történetében. Azt is kérte, hogy senki ne hibáztassa az oroszlánt a történtek miatt.

A Robinson család 2005-ben alapította az állatkertet, ahol 2017 óta oroszlánokat is tenyésztenek, miután a házaspár a veszélyeztetett és fogságban tartott fajok szaporítására szakosodott.

A történtekről videó is készült:

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Még el sem indult az óra, már bemondta a megfejtést a Szerencsekerék játékosa
A „porcelán ormányos” kategóriából érkezett szó csupán három hiányzó betűt tartalmazott. A teáskanna megoldásáért komoly nyeremény járt.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. július 10.



A Szerencsekerék legutóbbi adásában villámgyors megfejtés szemtanúi lehettek a nézők, írja a 24.hu. Dávid, a szerda esti játékos bejutott a fődíj játékba, ahol egy igazán különleges témakör, a „porcelán ormányos” várta.

A feladvány egy kilencbetűs szó volt, amelyből a megadott és megtippelt betűk után csupán három maradt ismeretlen.

Dávid annyira jól ráérzett a megoldásra, hogy még azelőtt kimondta, mielőtt a visszaszámláló óra elindult volna.

A helyes válasz: teáskanna. A szerencsés játékos ezzel közel 3 millió forintot vihetett haza.

A lap megemlíti, hogy a héten a szerencse nem mindenkinek kedvezett. Egy másik versenyzőnek egyetlen betűt sem sikerült eltalálnia a fődíj játék során, és még a műsor által megadott betűk sem segítették őt közelebb a megoldáshoz.


Link másolása
KÖVESS MINKET: