SZEMPONT
A Rovatból

„Már minden véglegesítésnél imádkozom” – a KSH számlálóbiztosai szerint is akadozik a népszámlálás rendszere

Az online kitöltés ellenére sok helyen ismét csöngetnek a számlálóbiztosok. A KSH szerint erre csak a címek pontosítása miatt lehet szükség, a számlálóbiztosok viszont pontatlan adatokról, lefagyó rendszerről írnak.

Link másolása

Már a népszámlálás online része sem volt épp zökkenőmentes. Rögtön az első nap lefagyott a rendszer. A KSH azt mondta, nem számítottak rá, hogy már az elején ennyien akarják kitölteni a kérdőívet, és túlterheléses támadást is emlegettek, ami miatt rendőrségi nyomozás indult. Aztán a véghajrában minden megismétlődött, megint rengetegen próbálkoztak egyszerre, ismét hiába. Olyannyira, hogy végül az online kitöltés határidejét három nappal meg is hosszabbították.

Végül október 19-ig az adatgyűjtésben érintett mintegy 5 millió cím 63,5 százalékáról érkeztek meg online a válaszok. A többi helyre elindultak a számlálóbiztosok, akiknek november 20-ig van idejük felvenni az adatokat.

Csakhogy a rendszer továbbra sem tökéletes. Sok olvasónk panaszkodott arra, hogy

hiába töltötték ki online a kérdőívet, a számlálóbiztosok mégis becsengettek hozzájuk, és az igazoló kódot kérték tőlük.

A KSH kérdésünkre, hogy ez miért fordulhat elő, azt írta: „a számlálóbiztosoknak jogszabályban foglalt feladatuk, hogy a hozzájuk tartozó összes címet ellenőrizzék, és szükség esetén pontosítsák azokat. Azaz olyanokhoz is visszamennek, ahol online kitöltés történt.” Hozzátették, hogy az „online kérdőívek között jelentős számú olyan cím szerepel, melyet eddig nem sikerült megfelelően pontosítani, ez október 20-a után a számlálóbiztosok feladata.”

A Népszámlálás 2022 oldalon viszont sok számlálóbiztos panaszkodik például arra, hogy az általuk használt rendszerben rosszul jelenik meg, ki töltötte ki az online kérdőívet, és ki nem.

„Sajnos a rendszer nagyon rosszul működik. Elvileg ahhoz, aki online kitöltötte, már nem kellene kopogtatnunk, de sajnos a mi címlistánkon nem jelenik meg minden online beküldött cím. Nagyon kellemetlen. Rengeteg ajtó csapódott előttem, jellemeztek mindenféle jelzővel” - írja a számlálóbiztosok egyike.

„Nekem 10 kérdőív kitöltés nélküli címnél legalább 9 esetében kiderül, hogy van kitöltés”

- írja egy másik.

Szerencsére ilyenkor nem kell megismételni a teljes válaszadási procedurát. „A népszámlálási kérdőívet ilyen esetben nem kell újra kitölteni, a korábban, a válaszok online beküldése után kapott visszaigazoló kóddal igazolni tudjuk, hogy a kérdőívet már kitöltöttük és beküldtük” - írja a KSH.

Feltéve, hogy az online kitöltés végén lementettük a gépünkre a kitöltést igazoló kódot. Utólag ugyanis már hiába próbálnánk belépni a népszavazás felületére a postán kapott belépőkódunkkal, erre nincs lehetőség. És a kitöltés után a rendszer e-mailben sem küldte el automatikusan az igazolást.

A KSH szerint erre is van megoldás: a visszaigazoló kódot bárki újra elkérheti a [email protected] címre írva, ha elküldi oda a lakcímét, és a kérdőív kitöltéshez használt 12 jegyű belépési kódját.

De akadnak problémák azokban az esetekben is, amikor valaki nem az online kitöltést választotta, hanem inkább személyesen válaszol a számlálóbiztosok kérdéseire. A Facebookon megjelent beszámolók szerint előfordul, hogy a számlálóbiztos végül nem tudja elmenteni a kérdőívet.

„Informatikai szempontból tényleg tragédia a népszámlálás. Pedig 11 évük volt felkészülni. Én is népszámláló vagyok, és már többször jártam úgy, hogy nem tudtam elküldeni a beírt adatokat, és elmenteni sem tudta a gép, azaz minden adat elveszett. Ez már nálam négyszer fordult elő, azaz kb. 4 órám elveszett. Ezek szerint erre nem gondoltak, hogy ha nincs kapcsolat az interneten a szerverrel, akkor legalább a tablet memóriájába mentse el az adatokat? Azóta belépni sem tudok, hogy újra kitöltsem, mert már nem enged be a kérdőívbe. Egy programozó fél óráig próbálkozott mindenfélével, de ő sem tudott belépni. Látszott rajta, hogy ő is elégedetlen a programozók munkájával. Én is az vagyok, mert ez így nagyon nagy szívás!” - olvasható egy újabb beszámolóban.

Van, aki egyenesen úgy fogalmaz:

„Már minden véglegesítésnél imádkozom!”

Október 28-án délután pedig teljesen le is állt a rendszer.

„17:39-kor állt le a szerver eléhetősége és jó óra múlva - 18:57-kor lehetett általánosan ismét elérni.”

Volt, aki pont akkor fejezte be az adatfelvételt.

„Én ma 18 óra után kaptam emailt, nem működik a rendszer! Az utolsó interjúm 18 óra előtt volt pár perccel, de már a kódot nem adta ki, felfüggeszteni sem tudtam.”

Mindez nemcsak a számlálóbiztosoknak bosszúság. Ugyanis azokat, akiktől nem érkeznek adatok, megbüntethetik. De mivel előfordul, hogy valaki az összes kérdésre válaszolt, majd a számlálóbiztos sem a helyszínen, sem később nem tudta elmenteni a válaszokat, a KSH külön hibakódot adott ki az ilyen esetekre - számol be a Facebook-csoportban egy számlálóbiztos. Idéz is a KSH körleveléből:

„Több megkeresés érkezett hozzánk a 85-ös kóddal kapcsolatos helyzetről. Országosan előfordultak olyan esetek, hogy az interjú közben/végén a számlálóbiztos nem tudta elmenteni a kérdőíveket, felfüggesztés esetén pedig elvesztek az adatok. Az adatszolgáltatói plusz terhek elkerülése, valamint a számlálóbiztosok érdekeinek szem előtt tartása végett a felvett, de végül elveszett és nem pótolható kérdőívekre ezeken a címsorokon tudják alkalmazni a 85-ös kódot.”

Vagyis az ezzel a kóddal ellátott címeknél elvileg akkor sem szabnak ki az ott lakókra büntetést, ha onnan nem érkeznek be adatok.

Kíváncsiak voltunk, mit gondol a népszámlálás lebonyolításáról Mellár Tamás, a Párbeszéd Magyarországért országgyűlési képviselője, aki 1998 és 2003 között a Központi Statisztikai Hivatal elnöki tisztét töltötte be.

Azt mondta, ma már nem lát bele a szervezet belső működésébe, hogyan szervezték meg az idei népszámlálást, mennyi ember vesz részt benne, és mennyi pénzt fordítottak rá. Véleményt csak arról tud mondani, amit egy átlag magyar állampolgár kívülről is lát.

„Ahhoz képest, hogy ma már olyan technikai lehetőségek vannak, amik 10 vagy 20 évvel ezelőtt nem voltak, eléggé nyögvenyelősen megy a számlálás. Úgy gondolom, hogy a KSH nem használta ki kellő mértékben a technikai lehetőségeket”

- fogalmazott a volt elnök.

Hozzátette, hogy a nyugati országok jelentős részében már nem is készítenek hagyományos népszámlálást, mert regiszterekből, azaz meglévő adatbázisokból állapítják meg az ország népességét. Magyarországon ehhez képest mindössze annyi előrelépés történt, hogy lehetővé tették az online kitöltést.

„Én azt gondoltam, hogy ha az online kitöltésre lehetőség lesz, akkor a magyar társadalom nagy része élni fog vele”

- tette hozzá a képviselő, aki szerint hiába elterjedt az internethasználat itthon, nem volt sem elég idő, sem megfelelő tájékoztatási kampány.

Szerinte a kérdezőbiztosok munkája nem csak költséges, de hosszadalmas és nehézkes is. Az, hogy a mostani, második szakaszban sikerül-e 30 nap alatt minden hiányzó címet bejárni, Mellár Tamás szerint azon is múlik, hogy pontosak-e a címlisták, van-e elegendő számú számlálóbiztos, és van-e megfelelő koordináció.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: A fideszeseket Mr. Nobodynak, Senki úrnak hívják az Európai Parlamentben
A politikus szerint a Fidesz képviselői csak felveszik a pár száz milliós fizetést, és egyébként semmit nem csinálnak. Azt mondja, érdemes összehasonlítani, milyen emberek vannak pártja EP-listáján, és kik alkotják a Fideszét.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Magyar Péter szerint március 15-én és április 6-án már bebizonyította mozgalma, hogy vannak vidéki támogatói és nem csak egy „belpesti médiahekkről” van szó. Szerinte a vidéken élőket többek között őszinteséggel lehet megszólítani, nem pedig „lejönni dzsippel és megmondani, hogyan kellene élni”.

A politikustól megtudtuk, hogy 538 jelentkezőből választották ki másfél nap alatt azokat, akik az internetes szavazás után pártja EP-képviselőjelöltjei lehetnek majd.

„Van olyan, aki hat nyelven beszél. (...) Egyedül több nyelven beszél, mint a Fidesz-frakció húsz év alatt az Európai Parlamentben. Ami nem nehéz persze: százszor nulla az nulla, hiszen tudjuk, hogy a legtöbb semmilyen nyelven nem beszél.

Mr. Nobodynak, Senki úrnak hívják őket az Európai Parlamentben, akik felveszik a pár száz milliós fizetést évente és egyébként semmit nem csinálnak.”

Magyar szerint figyeltek a nők arányára, a jelentkezők életkora is fontos szempont volt, ahogy az is, hogy legyen víziójuk.

„Össze kell hasonlítani a Fidesz EP-listáját Deutsch Tamással az élen, meg a mi EP-listánkat. Szerintem ha nem is a pártokról beszélünk, akkor elég könnyű eldönteni, hogy az ember kire szavaz”

– tette hozzá Magyar Péter.

A teljes beszélgetést és a békési országjáróról készült beszámolót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Eljön az ember közéjük és nem lejön egy dzsippel, és megmondja, hogyan kéne élni
Elkísértük Magyar Pétert vidékre, az országjárása első állomására. Egy résztvevő azt mondta, utoljára ilyen zizegés a rendszerváltás környékén volt Békés megyében.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

„Olyan bebetonozott dolgok vannak az országban, amit egy úgymond friss erőnek kell valamilyen szinten megoldani” – mondta lapunknak Magyar Péter Békés megyei országjáró rendezvényének egyik résztvevője. A férfi szerint két éve az ellenzéki összefogás nem működött.

Két másik résztvevő ezt úgy fogalmazta meg, hogy „teljesen elkopott az ellenzék”. Szerintük „utoljára ilyen zizegés a rendszerváltáskor volt itt Békésben”.

„Én MZP-s vagyok, de mindenki szimpatikus, aki Orbánt le akarja váltani” – mondta a rendezvényre lányával érkező nő. A tinédzser lapunknak úgy fogalmazott: nagyon reménykedik abban, hogy Magyar változást tud hozni az országnak.

„Meggyőzött minket. Aki itt van, szerintem annak a nagy részét meggyőzte”

– jelentette ki a gyűlés végén egy férfi.

A politikus orzságjárásának első állomásáról készült beszámolónkat itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Tegyenek börtönbe, akkor nem 50%-ot fogunk elérni, hanem 80-at, és akkor nem nekik lesz kétharmaduk, hanem nekünk háromnegyedünk
A TISZA Párt alelnöke bohócnak nevezte a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetőjét, miután Lánczi Tamás azt írta egy posztban Magyarnak: börtönbüntetés jár annak, aki tiltott külföldi támogatást használ fel.

Link másolása

Megalakulása óta az első vizsgálatot indította meg a Szuverenitásvédelmi Hivatal, írja azt rtl.hu. A kormány kezdeményezésére februárban létrehozott intézmény a kormánypárti Magyar Nemzet egyik cikkére hivatkozik. Az állami hírügynökséggel azt közölték: a lap információi alapján felmerül a gyanú, hogy „ugyanaz a külföldi és magyar szereplőkből álló érdekkör” próbál beavatkozni a magyar választásokba, amelyik a 2022-es választás előtt Márki-Zay Péter mozgalmát támogatta.

A hivatal Magyar Péter nevét nem említette, de a Tisza Párt alelnöke tegnap Facebook-posztban reagált. Azt írta, a vizsgálat vele kapcsolatban indult. Azt javasolta Lánczi Tamásnak: kérdezze a Fideszt, „évente hány milliárd forintot költenek 2015 óta az amerikai kampányguruknál, a gyűlölet propaganda mestereinél”.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője erre szintén a közösségi médiában reagált: felhívta Magyar Péter figyelmét arra, hogy „amennyiben egy jelölt vagy jelölő szervezet tiltott külföldi támogatást használ fel, az három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő”.

Magyar Péter ma a Békés megyei Mezőhegyesen kampányolt, innen üzent Lánczinak Tamásnak:

„Innen is üzenem neki, hogy irtó nagy bohóc. Kit akar börtönbe tenni, engem? Vagy a magyar népet? Mit gondol, hogy tényleg azt el fogják fogadni az emberek egy ordas kamu alapján, amit a propaganda állít, majd engem börtönbe rakjanak?

De tegyen börtönbe, szerintem annál jobb lesz, akkor nem 50%-ot fogunk elérni, hanem 80-at. És akkor nem nekik lesz kétharmaduk hanem nekünk háromnegyedünk.”

A Magyar Nemzet csütörtökön azt írta, hogy Magyar Péter mozgalma mögött a Bajnai Gordonhoz köthető DATADAT nevű cégcsoport állhat, erre az egyesület honlapjának adatvédelmi tájékoztatójában találtak nyomokat. A cégcsoport ügyvezetője szerint hazugság, ami a Magyar Nemzetben megjelent.

„Sosem találkoztam velük, sem Magyar Péterrel, sem a hozzá kötődő párttal, sem a hozzá kapcsolódó egyesülettel soha semmilyen viszonyt nem ápoltunk”

- mondta Szigetvári Viktor, aki szerint azért szerepeltek az adatvédelmi tájékoztatóban, mert a Magyar Péter által átvett egyesülettel volt kapcsolatuk régebben.

Szigetvári Viktor azt mondta, nem tartnak a vizsgálattól, és együttműködnek majd a Szuverenitásvédelmi Hivatallal, ha felkeresik őket.

A szervezettel kapcsolatban épp tegnap terjesztett be határozattervezetet az Európai Parlament öt frakciója. Eszerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal felállítása és működése sérti a szabad és tisztességes választások elvét. Arra szólítanák fel az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja felül a korábbi döntését és függessze fel a Magyarországnak adott támogatásokat, amíg az összes korábban támasztott feltételt nem teljesíti a kormány. A tervezetről jövő héten szavazhat az Európai Parlament.

Az RTL Híradójának riportját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
„Majdnem összeverte a dühös tömeg az Emirates alkalmazottait” – Beszámoló egy magyartól, aki 20 órán át a dubaji reptéren ragadt
Egy minden bizonnyal mesterségesen előidézett vihar miatt kaotikus állapotok alakultak ki, teljesen megbénult a közlekedés. Olyanok is akadtak, akik négy napon át vesztegeltek a reptéren, mire felszállt a gépük.
Láng Dávid - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Volt kollégánk, Csákvári Péter egy hackerversenyre utazott az Emirátusokba, amit egy jachton rendeztek meg. Az eredetileg tervezett kezdési időpont előtti este viszont nem várt fejlemények történtek.

„A főszervező felső körökből kapott tájékoztatást arról, hogy este 8-kor elkezd esni az eső, és 24 órán keresztül vihar lesz. Ez az illető hozzátette azt is, hogy generált viharról van szó, amit felhővetéses technikával idéznek elő.”

Erre korábban mindig büszkék voltak, most azonban, hogy ekkora káosz lett belőle, Péter szerint már tagadják, hogy bármi közük van hozzá, sőt büntetés is jár érte, ha valaki ezt mondja. „Pedig az intenzitásából ítélve egyértelmű, hogy emberi beavatkozás állt mögötte” – teszi hozzá.

Azzal egyébként alapvetően nem lenne baj, ha esik az eső, az igazi problémát az okozta, hogy nem tudott elfolyni, mert a homokkő nem ereszti át a vizet.

Magát a vihart kollégánk a 62. emeletről nézte végig, elmondása szerint „kegyetlenül durva volt”, az egész felhőkarcoló beázott. És ő még szerencsésnek mondhatta magát, egy másik szállodában lakó ismerőse egy teljes napig áram nélkül volt, el se lehetett őt érni. Végül csónakkal menekítették ki és helyezték át máshová.

Voltak olyan utcák, ahol derékig vagy egyenesen fejmagasságig ért a víz, de mivel Dubajban szinte mindenkinek van legalább egy, vagy inkább több terepjárója, a helyieknek ez pont nem okozott akkora nehézséget. A taxiközlekedés viszont teljesen leállt, a metrók és a villamosok se közlekedtek, tehát a turisták már közel se mondhatták ennyire szerencsésnek magukat.

„A rendezvényt áttették egy nappal későbbre és rendben lement, hiszen eleve vizen volt. Az igazi problémák másnap kezdődtek, amikor realizáltam, hogy még mindig nincs közlekedés, nekem viszont ki kellene jutnom a 30 kilométerre lévő reptérre. Be is pánikoltam teljesen.”

Végül úgy sikerült taxit fognia, hogy a bőröndjére állva kiugrott az autópályára, aminek hatására megállt neki valaki. A sofőr egyébként megnyugtatta, hogy más is csinált már ilyet. A reptérre kiérve aztán kiderült számára, hogy akiket ott ért a vihar, azok azóta is ott vesztegelnek, ekkor már harmadik napja.

„Két gépnyi magyar torlódott fel, elképesztő idegállapotban volt mindenki. Kicsit a Terminál című filmhez hasonlított a helyzet, ráadásul információt se kaptunk senkitől. Amint megjelent valaki Emirates-egyenruhában, azonnal egész tömeg rohanta le, kezdte el rángatni és üvöltözni vele, szóval gyorsan el is tűntek mindig.”

Nagyjából félóránként csúsztatták egyre későbbre a gépek indulási idejét, ez ment 20 órán keresztül. Étel- és italkuponokat ugyan kaptak, de idővel a vendéglátóhelyek készletei is elkezdtek kifogyni.

Egészen szürreális szituációk is adódtak: „Egyszer átírták a gépünket a tel-avivi gépre, majd amikor mindenki felhördült, visszaírták Budapestre. Ekkor viszont az Izraelbe tartók akadtak ki nagyon, úgyhogy végül újra átírták Tel-Avivra, mondván, hogy nagyon kiabáltak, menjenek ők. Ezután viszont a magyarok is majdnem összeverték őket.”

A gépek egyébként rendelkezésre álltak, inkább a személyzet hiányával volt probléma, a fenti esetben is őket rakták át végül a Tel-Avivba tartó járatra. Ezután újabb 6 órán át tartó várakozás következett az éjszaka közepén – aludni a legtöbben egy percet se tudtak –, mígnem ma reggel 8-kor egyszer csak felkiáltott valaki, hogy „B2-es kapu!” Erre már csak szkeptikusan legyintettek, de tényleg ott állt a gép, sőt, személyzet is volt hozzá.

„Amikor megbizonyosodtunk róla, hogy nem viccelnek, mindenki elkezdett tapsolni és ordibálni örömében.”

Végül délután fél 4 körül landoltak Budapesten. Bár időjárás okozta késés esetén általában vis maiorra hivatkozva megtagadják a légitársaságok a kártérítést, Péter szerint ebben az esetben ez az érv aligha fog megállni.

„Nem lehet vis maior egy olyan vihar a sivatag közepén, ami 4 nappal később is megbénítja a közlekedést, szóval mindenképpen rámegyünk egy csoportos perre.”


Link másolása
KÖVESS MINKET: