HÍREK
A Rovatból

Kínos: az árrésstop miatt kiderült a magyar élelmiszeripar legféltettebb titka

A kormány új szabálya miatt mindenki láthatja, mennyiért adják tovább a termékeket a boltoknak. Ez hatalmas előnyt jelenthet a külföldi gyártóknak és a konkurens láncoknak is.


Rendkívül kínosan érinti a magyar élelmiszeripari szereplőket, hogy

a korábban titkolt beszállítói áraik lényegében azonnal ismertek lettek az árrésstop bevezetésével a szóban forgó termékek esetében

- írja az Agrárszektor.hu.

Az árréstop március 17-től lépett életbe 30 élelmiszernél, és azt jelenti, hogy a kiskereskedők legfeljebb 10 százalékos árrést alkalmazhatnak ezen termékek esetében.

A portál szerint a beszállítói ár könnyen kiszámolható, ha ismert a fogyasztói ár, az áfa mértéke (5, 18 vagy 27%) és a legfeljebb 10%-os árrés. Így kiderül, hogy az élelmiszeripari szereplő mennyiért adja a terméket a kiskereskedőnek.

Ha például egy termék 100 forintba kerül a boltnak, és ehhez 10 százalék árrés társul, akkor a bruttó ár 110 forint. Erre még rájön az áfa, amely sok terméknél 27 százalék, de vannak, amelyeknél csak 5 vagy 18 százalék. Az étolaj és a burgonya például 27 százalékos áfakulcs alá tartozik. A különféle áfakulcsok alapján a végső fogyasztói ár lehet 115,5, 129,8 vagy akár 139,7 forint. Mivel az árrés maximumát jogszabály rögzíti, a legtöbb esetben a boltok valószínűleg ezt a felső határt alkalmazzák. Ezért a beszállítói árak tehát viszonylag pontosan visszafejthetők.

A portál szerint a beszállítók által a kereskedőnek továbbadott termékek árait nem véletlenül titkolták korábban. Ez az új helyzet ugyanis információt jelent a külföldi gyártóknak, akik így könnyebben beléphetnek a piacra. Az is kiderülhet, hogy egyes élelmiszeripari szereplők milyen áron adnak terméket különböző láncoknak.

A Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének elnöke, Éder Tamás azt mondta:

„Ha az jön ki, hogy a másik láncnak olcsóbban adja, akkor most követelheti azt, hogy neki is csökkentse az árat, noha az árazásban meglévő különbséget sok dolog befolyásolja, a vásárolt mennyiség nagyságától kezdve a kiskereskedők által a beszállító felé nyújtott szolgáltatásokig.”

Az új szabályok miatt több kereskedelmi lánc már meg is kereste a beszállítókat. Ezeken a megbeszéléseken közösen próbálják áttekinteni, milyen lépéseket tehetnek a piaci gondok kezelése érdekében.

A kiskereskedők most a nem érintett termékeknél is nagyobb nyomást gyakorolnak a gyártókra. Azokon a termékeken, amelyek nem tartoznak az árrésstop alá, könnyebben tudnak árrést növelni, ha sikerül lealkudni a beszerzési árat.

Az Agrárszektor.hu szerint a szabályozás miatt nemcsak a láncok veszítenek, hanem „az ostor végül az amúgy is gondokkal küszködő magyar élelmiszeriparon csattan.”

A külföldi konkurencia is kihasználhatja azt, hogy az eddig bizalmasnak számító árak most könnyedén kiszámolhatók.

Éder Tamás elmondta: „Az importnyomás folyamatosan jelen van, és az a tapasztalatunk, hogy minden ilyen intézkedés az elmúlt időszakban az olcsó import felkutatására sarkallta a kereskedelmet, valószínűleg most ismét nő ennek az esélye.”

Bárány László, a Master Good cégcsoport tulajdonosa szerint „valóban hétpecsétes titok volt” a cégek beszállítói ára. Ezt azért őrizték ennyire, mert különböző láncoknak különböző áron adták a termékeket.

A cégvezető úgy fogalmazott: „Most gyakorlatilag pucérra levetkőztettek mindenkit, kiállítottak a főtérre, és még azt is mondták, hogy forogjál körbe-körbe, hogy minden részedet hadd lássák.”

Bárány szerint ennek súlyos következményei lehetnek. Attól tart, hogy a boltok az árrésstopra hivatkozva egyre többször követelhetik majd a gyártóktól az alacsonyabb árakat, ha kiderül, hogy egy másik lánc olcsóbban jutott hozzá ugyanahhoz a termékhez.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Orbán Viktorra láthatóan rossz hatással volt a május 1-jei hideg virsli és langyos sör az erős napsütésben
A TISZA Párt vezetője szerint: „Attól nem lesz valaki nagy magyar mert folyamatosan a nemzetre hivatkozik, ha közben szétrabolja a saját hazáját és gyűlöletet kelt magyar és magyar közt. Sőt.”


Magyar Péter a közösségi oldalán reagált Orbán Viktor kijelentésére. A magyar miniszterelnök ugyanis május 1-én egy videót tett közzé, melyhez azt írta: "Ne hagyjuk, hogy Brüsszel a Tisza pártot felhasználva beavatkozzon a magyar választásokba!".

Erre válaszul a TISZA Párt vezetője azt írta:

"Orbán Viktorra láthatóan rossz hatással volt a május 1-jei hideg virsli és langyos sör az erős napsütésben.

A miniszterelnök 15 éves kormányzás után most épp nemzeti ellenállást hirdetett. Természetesen nem az ipari méretű korrupció, vagy a családja és az oligarchái urizálása, vagy a Nemzeti Bank kirablása ellen, hanem az általuk kreált, képzelt ellenségek ellen.

Orbán szerint a TISZA Párt felhasználásával akarnak beavatkozni a választásokba. Jól látja: a magyar emberek a TISZA segítségével fognak beavatkozni a választásokba, veszik kézbe a saját sorsukat és vissza a hazájukat.

És tegyük tisztába még valamit miniszterelnök elvtárs! Attól nem lesz valaki nagy magyar mert folyamatosan a nemzetre hivatkozik, ha közben szétrabolja a saját hazáját és gyűlöletet kelt magyar és magyar közt. Sőt."


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Zacher Gábor reagált arra, hogy megtiltották az energiaitalok árusítását a 18 éven aluliak számára
Nem elég a tiltás, felvilágosításra lenne szükség - mondja a toxikológus. Úgy véli, hogy a gyerekek más koffeintartalmú italokhoz így is hozzá fognak jutni.


Zacher Gábor szerint nem elég, ha csak megtiltják az energiaitalok árusítását a 18 éven aluliaknak, mert ez önmagában nem fogja megoldani a problémát. A toxikológus úgy véli,

fontos lenne felvilágosítani a fiatalokat is, mivel szerinte a gyerekek más koffeintartalmú italokhoz így is hozzá fognak jutni.

Az ATV riportjában több szakértő is megszólalt a napokban elfogadott törvényről, amely megtiltja, hogy energiaitalt adjanak el fiatalkorúaknak. A riportból kiderült, hogy évente 64 millió liter energiaital fogy el Magyarországon, ami fejenként körülbelül 27 darab negyedliteres dobozt jelent.

Zacher arról is beszélt, hogy más italokban is lehet sok koffein.

„Ha mondjuk egy jó erős ristrettot vagy espressot főz valaki, ott akár 150 miligram koffein is előfordulhat benne, ami jóval több mint másfélszerese annak, ami 1 doboz energiaitalban van”

– fogalmazott.

A Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke, Szűcs Zsuzsanna szerint sem elég csak a tiltás. Úgy véli, sokan nem elég egészségtudatosak, ezért további lépésekre lenne szükség.

A Magyar Energiaital Szövetség főtitkára, Csibi Sándor is úgy gondolja, érdemes lenne megvizsgálni azt is, hogy miért fogyasztanak egyáltalán koffeint az emberek. Emellett ő is a kávé szerepét emelte ki.

Forrás: Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Hadházy Ákos: Én tényleg nem akartam hidat zárni, de a rendőrök megtették – Fotók
A politikus a Margitszigetre indult a tüntetők tömegével, hogy ott a pedagógus szakszervezet sátránál fejezzék ki szolidaritásukat. Nem akartak lezárást, de rendőrsorfal várta őket.


Hadházy Ákos a Kossuth térre szervezett demonstráció végén azt kérte az egybegyűltektől, hogy békésen sétáljanak el a Margitszigetre, hogy ott meglátogassák a pedagógus szakszervezet sátrát.

Azt is elmondta, hogy nem szeretne hídlezárást, és nem akar balhét. Bejelentette azt is, hogy nem hagyják abba a tüntetést, és ezentúl minden kedden a Ferenciek terén fog békésen demonstrálni, bízva abban, hogy sokan csatlakoznak hozzá.

A beszéd után megindult a tömeg a szigetre. A hídon azonban rendőrök zárták le az utat, így jutottak be a Margitszigetre. A kordonról fotókat is megosztott a politikus:

A Kossuth térről a Momentum Mozgalom a Várba indult el, hogy ott a Karmelita kolostornál kitűzzék az uniós zászlót. A vonulókat azonban a rendőrség sorfala nem engedte át a Szabadság hídon. Ezért most a Belügyminisztériumhoz mennek. Fotókon az eddigi események:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Hónapok óta nem kapják meg a fizetésüket a paksi atomerőmű építkezésén dolgozó munkások a Roszatom alvállalkozójától
Úgy tudják, hogy az orosz cég is távozik Paksról, nem sokkal azután, hogy a vezérigazgató-helyettes ellen büntetőeljárás indult Oroszországban.


Sem a munkabérét, sem a felmondási időre járó pénzt nem fizette ki neki a Roszatom alvállalkozójaként dolgozó orosz cég, miután több száz munkást bocsátottak el január óta a paksi atomerőmű bővítésének építkezéséről. Az esetről egy néző tájékoztatta az RTL Híradót.

A külügyminisztérium a Híradó kérdésére azt közölte: a fővállalkozó, vagyis az orosz Roszatom vizsgálja, hogyan tudja rendezni a helyzetet.

Az új paksi blokkoknak a 2014-ben aláírt szerződés szerint már 2023 óta működniük kellene. Az építkezésen dolgozókat azonban másról tájékoztatták. Az egyik alvállalkozó, aki az orosz Orgenergostroy alkalmazásában dolgozott elmondta, hogy felmondtak neki.

De az Orgenergostroy még közel 500 másik magyarországi dolgozójával is azt közölte, hogy a rossz gazdasági helyzetben leáll a munka, és nincs tovább szükség rájuk. De a pénzüket sem kapták meg.

"Több, mint 700 ezer forintról van szó, igazándiból március, április havi bér. Van benne egy felmondási idő is" - mondta az egyikük.

"Az a helyzet, hogy még túl sok tájékoztatást is kaptunk erről. Mindig más más időpontok, még a törvényben is, ami benne van. Hogy felmondási idő és 5 munkanap és azon belül kell, hogy utalják, az se teljesült. Onnan is már a harmadik időpontot hallottam. A legutolsót épp 30-ra, a tegnapi napra".

Úgy tudják, hogy az orosz cég is távozik a paksi építkezésről. Mindez nem sokkal azután történik, hogy a vezérigazgató-helyettes ellen büntetőeljárás indult Oroszországban. Az Orgenergostroy illetve a Roszatom egy-egy vezetője korrupciós ügybe keveredett. A Roszatom vezetője ugyanis kenőpénzért adott munkát az Orgerenrostroy-nak.

Hadházy Ákos nemrég megnézhette az építkezést, és úgy vélte, hogy várható volt, hogy sokan elveszítik a munkájukat Pakson: "sok száz vagy akár ezer ember is elveszítette a munkáját ezen az építkezésen, gyakorlatilag minden munkálat leállt ezen a területen". A legrosszabb helyzet pedig ott van, ahol nem is fizették ki az embereket.

A Külügyminisztérium a Híradóval azt közölte, hogy az alvállalkozókkal közvetlen a fővállalkozó - azaz az orosz Roszatom - szerződik. Szerintük a Roszatom "több lépést is tett a kialakult helyzet felelős kezelése érdekében". Az orosz állami cég "jelenleg is vizsgálja, hogy mely esetekben tudják átvállalni Orgenergostroy kötelezettségeit".

VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET: