SZEMPONT
A Rovatból

Hollandiába ment egyetemre, a második évben már saját céget alapított egy magyar diák

Dani a mesterkurzust is befejezi hamarosan, miközben több helyi egyetem is érdeklődik az általa működtetett speciális szoftver iránt.


Dani a budapesti egyetemet cserélte fel egy hollandra. Bár a testvére sok mindenben segítette, azért a kezdeti nehézségek őt is próbára tették. De gyorsan beilleszkedett, iskola mellett munkába állt, és a második évtől már saját vállalkozása volt, amiben azóta is dolgozik, és új ügyfélkörrel tárgyal.

Jelenleg a mesterképzést végzi. Bár elég sűrűn hazajár, sokkal több minden köti már Hollandiához.

A sikereknek azonban ára van, meg kell dolgozni érte. Dani azt is elmesélte, hogy mire jó felkészülnie annak, aki most tervezi, hogy itt szeretne tanulni, vagy dolgozni a jövőben.

Scheveningen beach

Scheveningen beach - Hága tengerpartja, a turisták és helyiek kedvence

Scheveningen

A budapesti egyetem helyett Hollandia

2014 augusztusában költöztem ki Hollandiába. Odahaza a Budapesti Műszaki Egyetem Villamosmérnöki Karára jártam három évig, és nekem nagyon nem jött be, ezért más iskola után néztem. Mivel a holland egyetemi tandíj összemérhető a magyarral, így eldöntöttem, hogy külföldön tanulok tovább. Ráadásnak így nyelvet is tanulok.

A testvérem már tíz éve él Hollandiában, itt is tanult, és azóta letelepedett. Csak pozitív dolgokat hallottam tőle, ezért gondoltam, hogy én is megpróbálom itt.

Erasmus ktr

Erasmus egyetem könyvtára

Felvételi az egyetem

A felvételihez az érettségi bizonyítványom és pár gimnáziumi tantárgy kellett, mellette egy akkreditált nyelvvizsgát csináltam otthon. Elvileg egy külön matek-teszt is lett volna, de mivel a BME-en jó pár emeltszintű matematika tantárgyam volt, azt elfogadták. Kértek még egy motivációs levelet, és ezek összesített eredmény volt a felvételi.

Az iskola kezdetben jóval leterhelőbb volt, mint számítottam rá, főleg úgy, hogy gyakorlatilag az elejétől fogva dolgoztam.

Szerencsére mindenki kedves és barátságos, segítőkész volt, mindig volt, aki segítsen.

Duindorp

Duindorp - Hága másik tengerpartja, főleg a helyiek járnak ide

Az egyetemi évek

Az első egy év minden féle tekintetben sokszor sokkoló volt. A nyelvismeretem - bár azt hittem, hogy bőven elég lesz - nem volt megfelelő, főleg az iskolában. Rajtam kívül mindenki más tökéletesen beszélt legalább 3 nyelvet, és legalább 2-3-4 országban éltek már a diáktársaim. (Az iskolatársak nagy többsége gazdag diplomata családok sarjai, és költöztek országról országra egész életükben.)

Az Erasmus egyetemen csináltam az alapdiplomámat, és most a mestert is itt fogom befejezni rövidesen. Kiváló iskola, az Európai Unióban a 9. legjobb a business szakon. Az elején igen nehéz volt, de idővel belejön az ember.

Nagyon modern az oktatás, sok vendég előadó jön

(Heineken marketing igazgatója pl.), akikre én mindig felnéztem, és jobban elhittem dolgokat, mint egy - csak odaállított - tanártól, hiszen már az életben is bebizonyították, hogy van tudásuk.

Nekem már a második évtől nem nagyon voltak kötelező óráim, így nem nagyon jártam be, főleg azért, mert az iskolám Rotterdamban van, ami kb. 1,5 óra utazás Hágából, ahol élek.

A csalást itt nem tolerálják, a vizsgatermeket bekamerázzák, a telefon-frekvencia spektrumokkal együtt, és az első puskázós kísérletnél kiraknak az iskolából.

Ez egy általános holland hozzáállás, ami nekem nagyon fura volt, mivel a BME-n simán lehetett puskázni. Emiatt is úgy gondolom, hogy aki itt végez, az sokszor több, és valós tudással végez.

Az oktatás fizetős, 2000 Euro körül van egy év. A tanuláshoz egy állami támogatást vettem igénybe, ennek feltétele volt, hogy havi minimum 56 órát dolgozzak. Cserébe ingyen közlekedést adtak az egész országban, és havi kb. 500 eurót. Ezt azóta már megváltoztatták, a pénzt kölcsönként adják, minimális kamattal, úgyhogy sok holland kapásból felveszi, és berakja a bankba, mert a banki kamat több mint a kölcsön kamatja.

Delft

Delft – egy nagyon picike és régi város

Munka az első perctől kezdve

Anyagilag - munka nélkül – nagyon megterhelő volt az eleje, talán jobban is, mint gondoltam. A legalapvetőbb dolgok (szolgáltatások, élelmiszer) iszonyú drágák a magyar viszonyokhoz képest. Mivel én 22 évesen költöztem ki, és odahaza már dolgoztam előtte, itt is azonnal dolgozni kezdtem.

A második év óta már a magánvállalkozásomból élek, egy mini IT tanácsadó céget vezetek.

Az egyetemek minőségmanagement szoftverének használatát segítem, tanítom, coacholom. Így a holland fizetéssel viszont már nem megterhelő az itteni élet.

Nagyon kedvesek a helyiek

Az első évben a testvérem segített a legtöbbet, főleg adminisztrációs, berendezkedős dolgokban, hiszen ő már tapasztalt volt, lejárta ezeket a köröket. Egy idő után sikerült nekem is teljesen átlátnom a dolgokat, azóta nem nagyon van szükségem semmiféle segítségre senkitől.

A kezdetektől fogva el vagyok ragadtatva a hollandoktól. A hely, ahol élünk bizonyára nem reprezentatív, és nem általánosítható, de itt nagyon kedvesek. Az összes barátom holland, velük járunk már a Szigetre is harmadik éve, velük bandázunk, holland lakótárssal élek.

Nagyon közvetlenek, segítőkészek, és mivel a holland társadalom rendkívül kevert, ezért nem nagyon számít, hogy ki honnan való.

Hága még itteni viszonylatokban is nagyon nemzetközi, így nem tudom, hogy egy kisebb városban mennyire hasonlóak a tapasztalatok.

A szabadidőmben tanulok, mindennap sportolok. A magyarok közül csak a testvéremmel és a barátnőmmel vagyok kapcsolatban, az összes többi barátom és ismerősöm vagy nemzetközi, vagy holland.

Erasmus

A híres Erasmus-híd Rotterdamban

A beilleszkedéshez kell a holland nyelv is

Az otthon tanult angolról azt hittem, hogy megfelelő. De sajnos a magyar köztudatban lévő JÓ angol, akár egy felsőfokú nyelvvizsgával is, itt egy gyenge közepes szintet jelent, amivel nehéz tanulni, élni. A hollandot nem kell megtanulni, mert még a hivatalos dolgokat is lehet angolul intézni. De ha hosszabb távon akar valaki itt maradni, attól elvárják egy idő után a hollandot is, ennyivel megtisztelve őket.

Azt tapasztalom, hogy a hollandok az átlagosnál nyitottabbak, közvetlenebbek, de csak egy bizonyos pontig. Azon a ponton továbbjutni,

a bizalmukat elnyerni nem annyira könnyű. A kultúrájukba való beilleszkedés nélkül pedig sokszor nehéz.

Ilyen például a nyelv kérdése. Bár mindenki nagyon jól beszél angolul, de elvárják, hogy legalább alap szinten próbáld megtanulni a nyelvüket.

Más az élet

Nagyon más. A holland életszínvonal nagyságrendekkel jobb, mint az otthoni. Tiszta minden város, gyönyörűen karbantartott házakkal, nagyon jó a tömegközlekedés, és az emberek boldogok, gondtalanok, nincs stressz, nincs a holnappal való küszködés.

A kedvenc helyek, programok

Hágában a tengerparton élünk, és ez a környék a kedvencem. Főleg jó időben, olyankor sokat vagyunk a beach-bárokban. Rotterdamban is sok szép park van, ahova nagyon sokan kiülnek, ha kisüt a nap. Hollandoknál „extrém durván” megy a fesztiválozás (Amszterdamban a nyári 2 hónap alatt több mint 300 fesztivál van). Ezek mind elektronikus zenei fesztiválok, mivel

az ország a világ DJ-inek a 90 százalékát termeli ki, ezért mindenhol nagyon jó és híres emberek lépnek fel.

Ha tehetjük, sokat fesztiválozunk a nyár folyamán.

Mysteryland

Mysteryland - egyik legnagyobb fesztivál Amszterdamban

Saját lábon

A diákok általában éttermekben, vagy bárokban tudnak dolgozni (a munkához általában kérik a holland nyelvet).

Én az IT hátterem miatt, és régebbi munkatapasztalataim alapján kezdtem el dolgozni.

Jelenleg magánvállalkozó vagyok, és egyetemeknek adok tanácsot egy specifikus szoftverhez,

amit a kurzus kiértékelésekhez és professzor kiértékelésekhez használnak. A szüleim is ezzel foglalkoznak otthon, ezért már gyerekkorom óta ismerem és foglalkoztam vele. Először az egyetemen dolgoztam ezzel, mint diák, ami tökéletes volt a flexibilis munkaidő miatt. Idővel én lettem az egyetemen a rendszergazda, sokat tréningeltem az egyetemi felhasználókat, és minden ezzel járó problémát nekem kellett megoldanom. Aztán folytattam, mint külsős tanácsadó. Idén pedig már más egyetemekkel is kapcsolatba kerültem, és elkezdtünk a közös munkáról tárgyalni, most úgy néz ki, hogy másik két egyetemnek is fogok dolgozni.

Piecepalace

Piecepalace – a hágai nemzetközi bíróság

A tapasztalat fontos

A munkáltatók leginkább a tapasztalatot várják el. Ez a legfontosabb. Sajnos, ha valaki egyetem alatt nem kezd el dolgozni, és nem szerez tapasztalatot bármiben, akkor egy diploma miatt senki nem fog kapkodni utána. Ezért szerintem nagyon fontos, hogy az iskola közben is dolgozzanak a diákok, akár csak heti egy napban.

Alapvetően nem számít az, hogy ki honnan érkezett, csak a tudás a fontos.

Ugyanakkor szinte mindenhova kérik a holland nyelvtudást is, ez alól csak pár szakma, például az informatika, vagy a kifejezetten nemzetközi bárok a kivételek. Kedvesek és nyitottak a külföldiekkel, hiszen sokan települtek Hollandiába, és van, akinek már egy-két generációra visszamenően itt él a családja, és persze vannak más nemzetiségű hollandok is.

A tervek

Mikor kijöttem, az eredeti célom az iskola elvégzése volt. Most rövidtávon nem gondolkozom a hazaköltözésben, és már hosszútávon is inkább maradni szeretnék. Több mint négy éve élek Hollandiában, berendezkedtem és élvezem itt az életet.

Amszterdami

Amszterdam - Nagy, kiülős park, a Concert Hallal szemben

Kapcsolat az otthoniakkal

Régi gimnáziumi baráti társaságomon kívül (6 ember összesen) nem nagyon tartom szorosan már a kapcsolatot, nehéz a távolság miatt. Az nagyon változó, hogy milyen gyakran tudok hazamenni, a suli és a munka függvénye. Van, hogy egy-két hónap, de van, hogy akár fél év is eltelik két hazamenetel között

Nem olyan könnyű egy másik országban élni

Ami szerintem fontos: ezek alapján úgy tűnhet, hogy Hollandia a legjobb hely, és egyből ide kell költözni. Bár ez alapvetően, ha nem is teljesen, de igaz – de biztos rengeteg másik gyönyörű ország is van. A külföldön élés azonban nehéz, megterhelő, és bizony azt látom, hogy több embernek törik bele a bicskája, mint amennyinek nem. Visszahúzódó, félénk személyiséggel nem nagyon van értelme nekivágni, mert nagyon nyitottnak és elfogadónak kell lenni, főleg az elején. A másik országot nagyon tiszteletben kell tartani, mert különben nem fogadnak be soha, az pedig, hogy a családtól, és régi barátoktól messze él az ember, nehéz. Főleg az elején, aztán idővel talál mindenki itt is, ott is barátokat. Ráadásul nekem szerencsém volt, mert a testvérem már itt élt. Rengeteget tudott az elején segíteni, akár csak abban is, hogy tartsa bennem a lelket. Nem vagyok benne biztos, hogy nélküle, egyedül is sikerült volna átvészelnem a nehéz időszakokat.

hollandtulipan

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Kiss-Benedek József: A magyar kormány sohasem fogja beismerni, hogy kémeket küldött Ukrajnába
A körülmények azonban arra utalnak, hogy amit az ukránok állítanak, igaz lehet – mondja a biztonságpolitikai szakértő, aki három évtizeden át dolgozott a katonai hírszerzésnél. Mivel Ukrajnában hadiállapot van, az elfogott házaspár súlyos büntetésre számíthat.


Pénteken az Ukrán Biztonsági Szolgálat közleménye szerint lelepleztek egy magyar katonai hírszerzés által működtetett kémhálózatot, amelynek célja az ukrán védelmi rendszerek feltérképezése volt. Az ügynökség szerint a hálózat két tagját őrizetbe vették, és azt állítják, hogy közvetlenül a magyar hírszerzés megbízásából dolgoztak.

Az SBU szerint nemcsak az S–300-as légvédelmi rakétarendszerek pozícióira volt kíváncsi Budapest, hanem azt is vizsgálták, hogyan reagálna a lakosság, ha magyar katonák vonulnának be Kárpátaljára. A magyar kormány visszautasította az állításokat, lejáratókampányról beszél, és válaszként kiutasított két ukrán diplomatát, akik Szijjártó Péter szerint fedésben dolgozó ukrán kémek voltak. Az ukránok erre szintén kiutasítottak két magyar diplomatát. Igaz lehet az ukránok állítása, azaz valóban magyarok kémkednek Ukrajnában? Erről beszélgettünk Kiss-Benedek József biztonságpolitikai szakértővel, a Katonai Felderítő Hivatal nyugállományú ezredesével.

– Elképzelhető, hogy valóban magyar hírszerzők dolgoztak Ukrajnban?

– Úgy gondolom, hogy ennek van némi alapja. Különben miért utasított volna ki a külügyminisztérium két ukrán diplomatát? Elég nyilvánvalóan kémkedésről van szó, ami azt jelenti, hogy a magyarok indították, és ebben nagy valószínűséggel magyar nemzetiségű ukrán állampolgárok érintettek. Két fő, állítólag egy család, tehát férj és feleség. Őket őrizetbe vették. Folyik a kihallgatásuk, vagy tesznek vallomást, vagy nem. Nyilván hosszabb időn keresztül végezték ezt a tevékenységet, és az is valószínűsíthető, hogy egy jó ideje már figyelik őket az ukránok.

– Mennyire bevett dolog, hogy nem ellenséges szomszédos országba kémeket küldjön egy állam?

– Teljesen bevett dolog, gyakorlat.

– Az is lehet, hogy Magyarországon például szlovák kémek dolgoznak?

– Nem biztos, hogy szövetségen belül kémkednének, de Ukrajna nem szövetséges ország, és itt azért egy háborúban álló országról van szó. Ezzel kapcsolatban vannak hírigényei a magyar hírszerző szolgálatoknak is, akik ezt végrehajtották.

– Előfordulhat, hogy más NATO-szövetségesek is rádolgoznak az ukránokra?

– Nem hiszem, hogy ebben a stílusban dolgoznának, de mi szomszédok vagyunk. A NATO-n belül sem Portugália feladata az, hogy információkat gyűjtsön Ukrajnáról.

– Az ukránok szerint a kémhálózat tagjai azt is megpróbálták felmérni, hogyan fogadná a lakosság, ha esetleg magyar csapatok lépnének ukrán földre.

– Ez szerintem már inkább politika. Ez a politikai hírszerzés kategóriájába tartozik. Nyilván felmérik ezeket a dolgokat, politika megrendelésére a hírszerzés gyűjt olyen adatokat, amire a politika kíváncsi.

– De milyen céllal gyűjthet ilyen adatokat, hiszen a magyar kormány azt hangsúlyozza, hogy nem akarnak belesodródni a háborúba?

– Egy dolog az, hogy mit hangsúlyoz, egy másik dolog a valóság. A kommunikáció és a valóság nem feltétlenül esik egybe. Attól, hogy mi barátok vagyunk, attól még kíváncsiak lehetünk arra, hogy a másik oldal különböző dolgokat hogyan képzel el, pláne egy háborús helyzetben.

– Előfordulhat, hogy a valódi megrendelő nem is a magyar kormány?

– Azt nem hiszem, hogy ne a magyar kormány lenne a megrendelő.

– Vannak olyan spekulációk, hogy inkább orosz érdek ilyen módon kémkedni.

– Spekuláció lehet, de akik végrehajtották, az eddig nyilvánosságra került adatok alapján a magyar kormányhoz kötődnek, és nem máshoz.

Hogy aztán ezt a magyar kormány továbbadja-e, azt nem tudom, de a helyzet az, hogy itt inkább a magyar érdekeknek megfelelő adatgyűjtés folyik.

Nem hiszem, hogy nekünk kellene az ukránok ellen hírszerzési adatokat gyűjteni közvetlenül a határ mentén az oroszok részére, akik egyébként meglehetősen otthon vannak Ukrajnában.

– De nekünk mi érdekünk van abban, hogy olyan adatokat gyűjtsünk, hogy milyen fegyverzet található Kárpátalján?

– Szomszéd országról van szó, és azért kíváncsiak vagyunk arra, hogy mi van ott pontosan. Jó, ha tudjuk, hogy mi van a szomszédos országban.

Ez a katonai hírszerzés feladata. Amiben benne van az is – ez teljesen természetes –, hogy érdekel bennünket, milyen haditechnikai eszközök vannak a határ túloldalán.

– Az elhárításnak viszont az a feladata, hogy a kémeket elkapja. Ez most itt megtörtént. Mi várható? Őket elítélik, vagy kicserélhetik valakikre?

– Ezt nem tudom megmondani, ezt majd a bíróság fogja kimondani, de szeretném megjegyezni, hogy Ukrajnában hadiállapot van. Ez a cselekmény, ha ez megtörtént, ha igaz, akkor kémkedésnek minősül, és hadiállapotban ezeket nagyon súlyosan büntetik.

– Egy olyan ország, amelyik jelenleg élet-halál harcát vívja egy hatalmas ellenséggel szemben, miért jelentene veszélyt ránk? Okos dolog-e kémkedni vele szemben?

– A kémkedés a második legősibb mesterség a világon, folyik az békében és háborúban egyaránt. Vannak szervezetek, amelyeknek ez a feladata. A hírszerzési szolgálatokat azért tartják, hogy információkat szerezzenek az ország érdekének megfelelően. Az elhárításnak meg az a feladata, hogy megakadályozza ezeket. Tehát ezek dolgoznak. Hogy most ez erkölcsös-e, az egy teljesen más kérdés. Ha a kormányzatnak szüksége van rá, akkor természetesen igen.

– Ezek szerint a magyar kormányzatnak szüksége volt ezekre az adatokra?

– Ha a magyar kormány hajtotta végre, és ez igaz, akkor nyilvánvalóan igen. Ha nem, akkor lehet, hogy egy fake news, és lehet, hogy csak az ország lejáratását szolgálja, ezt én most nem tudom megmondani.

– Korábban azt mondta, hogy amit eddig tud, abból arra következtet, hogy ez valószínűleg igaz lehet.

– Nagyon úgy néz ki, hogy ez igaz lehet azok alapján, amik megjelentek különböző hírügynökségeknél.

– Mi alapján gondolja mindenképpen, hogy igaz? Én például ezt nem tudnám kihámozni.

– Én ezen a területen dolgoztam több mint 30 évet, tehát körülbelül ki tudom hámozni, hogy mi az, ami érdekes, és

ezek az adatok, amikről itt szó van, beleillenek a képbe.

– De ezt az ukrán elhárítás is tudja, és adott esetben tud ilyen ügyet kreálni.

– Hogyne tudnának. Azért mondom, hogy ha igaz, és nem egy kreátum. Csak ha az elhárítás ezeket az embereket már figyelte, nem beszélve arról, ha beismerő vallomást tesznek, akkor azért nem biztos, hogy azt kell mondani, hogy ez nem igaz.

– A magyar fél be fogja valaha ismerni, ha valóban kémkedés történt?

– Nem. Nem fogja beismerni, de az az ukrán bíróságot nem hiszem, hogy befolyásolja. Meglátjuk, hogy az ukránok milyen bizonyítékot tesznek közzé. Ha vannak terhelő bizonyítékok, és azokat elfogadja a bíróság, akkor onnantól kezdve teljesen mindegy, hogy mit mondanak a magyarok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SZEMPONT
A Rovatból
Kicsoda Robert Francis Prevost, aki első amerikaiként lett pápa?
A 69 éves egyházfő reformszellemű, és jól ismeri a katolikus egyház megosztottságait. Latin-amerikai tapasztalata is fontos szerepet játszhat a folytatásban.


Már a bejelentés előtt is ünnepi hangulat uralkodott a Vatikánban: a Szent Péter téren összegyűlt tömeg lelkesen skandálta, hogy „Éljen a pápa!”

Robert Prevost, aki mostantól a XIV. Leó nevet viseli, 69 éves, és ő lett a 267. pápa, aki elfoglalja Szent Péter trónját. 1955-ben született az Egyesült Államokban, Chicagóban. Már gyerekként bekapcsolódott az egyházi életbe, ministránsként szolgált, majd 1982-ben pappá szentelték, írja összefoglalójában a BBC.

Pályafutása hamar nemzetközi irányt vett: harmincéves korában Peruba költözött, ahol az Ágoston-rendi misszió tagjaként kezdett dolgozni. Később érseki kinevezést kapott, majd Ferenc pápa püspökké nevezte ki Chiclayóban, egy évvel azután, hogy maga is elfoglalta a pápai széket.

Perui állampolgárságot is szerzett, és sokan ma is szeretettel emlékeznek rá, mint olyan emberre, aki szívügyének tekintette a peremre szorult közösségek támogatását, és fontos szerepet játszott abban, hogy közelebb hozza egymáshoz a helyi egyház tagjait. Bár érseksége idején Peruban is megjelentek az egyházat érintő szexuális visszaélési ügyek, egyházmegyéje határozottan tagadta, hogy Prevost bármilyen eltussolásban részt vett volna.

A konklávén részt vevő bíborosok mintegy 80 százalékát Ferenc pápa nevezte ki, így sokak számára nem volt meglepő, hogy egy olyan vezető került az egyház élére, aki közel áll hozzá szemléletben.

Prevostot világszerte jól ismerik az egyházi vezetők, hiszen korábban a Püspöki Dikasztériumot vezette – ez az egyik legfontosabb hivatal a Vatikánban.

Első beszédében meghatottan emlékezett meg elődjéről: „Még mindig a fülünkben cseng Ferenc pápa gyenge, de mindig bátor hangja, amint megáldott minket” – mondta, majd így folytatta: „Isten kezét fogva, egységben haladjunk előre.”

A választást megelőző napokban a bíborosok tanácskozásain már körvonalazódott, milyen vezetőt keresnek. Matteo Bruni, a Vatikán szóvivője így fogalmazott:

„Egy prófétai lelkületű pápát szerettek volna, aki nem zárkózik be, hanem képes kilépni és világosságot vinni egy kétségbeeséssel teli világba.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Somogyi Zoltán: Hogy Gyurcsány Ferenc női álnéven megjelentetett egy könyvet, az már mutatott valamit, hogy valami nagyon más úton jár
A DK-n belül sem mindenki értette, mit csinál Gyurcsány Ferenc - mondja a politikai elemző, aki szerint Dobrev Klára akár még sikeresen is átveheti a DK-t. Magyar Péter hangfelvétele alááshatja az ellenzéket háborúpártisággal vádoló Fidesz-kampányt.


A héten egymást érték a váratlan fejlemények a politikában. Magyar Péter nyilvánosságra hozott egy hangfelvételt, amelyen a honvédelmi miniszter szerinte bevallja, hogy a kormány háborús üzemmódra állítaná át az országot. Gyurcsány Ferenc húsz évnyi permanens kampány után bejelentette: lemond minden tisztségéről, visszavonul a közélettől, a választásokon sem indul, és az is kiderült, Dobrev Klára és ő elválnak egymástól. Eddigi felesége pedig a DK élére pályázik.

És kirobbant a kémbotrány, az ukránok szerint magyar kémhálózatot lepleztek le Kárpátalján, akiknek a feladata többek között az volt, hogy felmérjék, hogyan fogadnák ott magyar katonák megjelenését. Válaszul a kormány kiutasított két ukrán diplomatát és látványos kommandósakcióval csapott le valakire, akiről azt mondták, ukrán kém. A Fidesz már egyenesen azzal vádolja a Tiszát, hogy összejátszik az ukrán titkosszolgálattal. Somogyi Zoltán elemző értékelte a történéseket.

– Nem akármilyen sűrű napokat élünk. A héten robbant ki a Magyar Péter által bemutatott hangfelvétel-botrány, aztán jött Gyurcsány Ferenc visszavonulása, majd kémügy. Kezdjük Gyurcsánnyal. Az utolsó emlékem róla, a lakóautós országjárása, amely függetlenül a politikai megítélésétől, bennem egyértelműen részvétet keltett. Várható volt a lemondása?

– Várható volt, és korábban jobb lett volna. Most azért okozott mégis meglepetést, mert napokkal előtte a DK egyes képviselői a momentumos Orosz Annát támadták, hogy miért mond le. Ha tudtak volna Gyurcsány szándékáról, egy kicsit halkabbak lettek volna.

– Inkább politikai oka lehetett vagy személyes?

– Mindkettő. Ami politikailag értelmezhető vagy indokolható, hogy Dobrev Klára akár még sikeresen is átveheti a DK-t, és új lendületet is adhat pártnak.

– Viszont talán nem véletlenül nevezték a DK-t Gyurcsány-pártnak. Ez is egy személyre épülő párt, és hiába Dobrev Klára minden tehetsége, hiába volt eddig Gyurcsány felesége, biztos, elég ennyi? Túl tudja élni a DK Gyurcsányt?

– Ezt majd meglátjuk. Szerintem a Gyurcsánnyal való elégedetlenség már megvolt a DK-n belül is.

Nem mindenki értette, mit csinál Gyurcsány Ferenc. Hogy női álnéven megjelentetett egy könyvet, amiről azért azonnal el is mondták, hogy az az ő könyve, az már mutatott valamit, hogy valami nagyon más úton jár,

mint amin egy politikusnak kellene, akinek a pártját meg kellene mentenie, mert a bejutási küszöb környékén van. Ráadásul amikor Gyurcsány Ferenc volt a DK arca – például a 2018-as kampány volt ilyen –, akkor alig jutott be a párt a parlamentbe. Egy évvel később Dobrev Klára teljesen váratlanul négy DK-s mandátumot szerzett az EP-választáson, úgy, hogy csak kettőt vártak. Ilyen szempontból ő egyben tudja tartani a DK-t, amennyire most lehet.

– A héten Magyar Péter nyilvánosságra hozott egy 2023-as hangfelvételt, amin a honvédelmi miniszter arról beszélt, hogy szakítanak a békementalitással, átállnak a háború felé vezető út nulladik fázisra. Gulyás Gergely "lepkefingnek" minősítette a hangfelvételt, Orbán Viktor pedig azt mondta, ebben nincs semmi újdonság, háború zajlik, ütőképes hadseregre van szükség. Én sem értem igazán, hogy mi a valóban botrányos a hangfelvételben.

– A probléma, hogy a baloldalt állítja be az Orbán-kormány folyamatosan háborúpártinak, magukat meg békepártinak.

Ez a narratíva nem engedi meg, hogy a kormány bármilyen értelemben háborús felkészülésről beszéljen.

Most azonban az van azon a hangfelvételen, hogy eddig békeszakaszban voltunk, de most már a háború nulladik szakaszában kell, hogy lépjünk. Hogy ez ártani fog-e a kormánynak, az a TISZA kampányától függ.

– De ez nem értelmezhető úgy, hogy eddig egy békés Európa kellős közepén éltünk, viszont manapság a háború itt van a szomszédunkban, tehát nekünk is háborús üzemmódra kell átváltanunk. Nem értelmezhető ez a beszéd így?

– Így is értelmezhető, a kormány így is akarja értelmezni, de úgy is értelmezhető, hogy akkor fejezzétek be az ellenzéket háborúpártisággal vádoló kampányt. Viszont ezzel aláássák a kormányzat eddigi kampányát.

Most egyelőre az van, hogy két értelmezés harcol egymással: a kormány értelmezése az, hogy ne adják oda a hatalmat a háborúpárti ellenzéknek. Az ellenzék értelmezése, mármint Magyar Péteré, meg az, hogy rosszul mennek az országban a dolgok. A két értelmezés közül, amelyik nyer, az fog kormányt alakítani jövőre.

Most a kormányzat értelmezése áll támadás alatt, azt mondja a TISZA, hogy ez az értelmezés hazug.

– Nyilván nem segít a kormányzatnak ebben a küzdelemben az ukrán kémbotrány sem. Az SBU szerint a magyar kémhálózat tagjai Kárpátalján a haditechnika elhelyezkedése mellett arra is kíváncsiak voltak, hogyan fogadná a lakosság, ha netán magyar erők lépnének ukrán területre. Persze, hogy ez mennyire igaz, egyelőre óvatosan kell kezelni, de nyilván nem használ egy ilyen hír a kommunikációs küzdelemben.

– Ezt én is óvatosan kezelném. Egyelőre azért nem nyilatkoznék erről, mert sokkal jobban kellene tájékozódni, de biztos, hogy nem jó a kormánynak, ha erről olyan egyértelmű részletek derülnek ki, amelyek az ukrán álláspontot erősítik meg.

– Ez viszont kapóra jön Magyar Péteréknek. Viszont az ellenzéknek itt vigyázni kell a lukra futással, nehogy úgy járjon, mint a Magyar Hang nemrég Aszad elnök gépével.

– Ez igaz, viszont szerintem a kormány a külpolitikában is elég rosszul áll, mert Trump eddigi politikája semmilyen módon nem segíti a kormány céljait.

– Az nem képzelhető, hogy annak idején Ruszin-Szendi Romulusz ezzel a hangfelvétellel kopogtatott be a Tiszához?

– Ezt a tiszásoktól kellene megkérdezni. A politikában minden elképzelhető: ez is, meg az ellenkezője is.

Az biztos, hogy ez a hangfelvétel nagyon érdekes, és nagy kérdés, hogy mi minden van még a birtokában az ellenzéknek.

– Most van május. Kevesebb mint egy év múlva lesznek a választások, és megint ott tartunk, hogy a kormány minden téren újfent defenzívába került.

– A kormányzatnak a legnagyobb problémája az, hogy mondhat bármit, amíg az emberek úgy ítélik meg, hogy rosszul megy a gazdaság, és rosszul megy az ő soruk, addig ez a teljesítmény nem lesz elég arra, hogy a TISZA-párttal meg tudjanak mérkőzni.

– Miközben Magyar Péter gőzhengere is lejjebb kapcsolt.

– Ebben nem vagyok biztos, amit ő országjárásban csinál, azt nagyon nehéz megítélni. A negyedik hulláma jön annak, hogy nap mint nap megy egyik településről a másikra, ez is egy teljesen új fejlemény, és ezt nem is fogjuk látni innen, hogy ez mennyire hat ott, a helyszíneken.

Nekem az a tippem, hogy erőteljesen hat ez a fajta személyes jelenlét.

– A kézigránát-ügy és most a kiszivárgott beszéd után elképzelhető, hogy Orbán lecseréli Szalay-Bobrovniczkyt?

– Inkább az valószínűsíthető, hogy nem engedheti meg magának, hogy lecserélje, mert az egy beismerés lenne. Azt aztán majd meglátjuk, hogy ez mennyire fog sikerülni neki. Nyilván mérik a honvédelmi miniszter elfogadottságát, hogy mennyire tekintik az emberek botrányosnak, ami körülötte történik, és lehet, hogy lesz egy pillanat, amikor már a miniszterelnök nem tudja tartani, és el kell engednie.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Erdő Péter elmondta, mit gondol XIV. Leó pápa megválasztásáról
Beszélt a megválasztás menetéről, a pápa névválasztásáról és arról is, hogy Ferenc pápa budapesti látogatása során többször személyesen beszélt a most megválasztott egyházfővel.


Robert Prevost bíboros pápává választása benne volt a levegőben, nem nagy a meglepetés, de annál nagyobb az öröm – nyilatkozta Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek az MTI-nek a pápaválasztás másnapján.

Megjegyezte, ezt bizonyítja, hogy az új pápa megválasztása gyorsan megtörtént.

Az esélyesek között számon tartott magyar bíboros kifejtette, a konklávén „egy-egy választási menet során felbukkannak nevek, és amikor nő a többség, benne van a levegőben, hogy alighanem ő lesz, aki megkapja a szükséges szavazatszámot”. A bíboros a piaristák egykori általános rendfőnöke, Tomek Vince mondását idézte, miszerint a konklávén minden szavazási menetnek külön lelke van.

Megjegyezte: a világsajtó sok mindenkit esélyesnek tartott, köztük Prevostot is, de nem szerepelt az elsők között.

„Azt hiszem, ebben a tekintetben nem nagy a meglepetés, de annál nagyobb az öröm”

– hangoztatta a pápaválasztó bíboros.

Erdő Péter elmondta, hogy Ferenc pápa budapesti látogatása alkalmával ő maga elég sokszor beszélgetett Prevost bíborossal, aki nem sokkal korábban került a vatikáni kúriára, és mindjárt felelősségteljes megbízatást kapott a püspöki dikasztérium prefektusaként.

A világ püspöki kinevezése több mint felét Prevost és munkatársai készítették elő, ami nagy áttekintési képességet igényel – emelte ki Erdő Péter.

Erdő Péter úgy vélte, az új pápa személye kapocs Észak- és Dél-Amerika között, mivel mindkét térségben jól ismerik, amiként Rómában is, ahol tanulmányokat folytatott, ledoktorált egyházjogból. Az Ágoston-rend általános főnökeként szintén széles nemzetközi elismertségre tett szert.

„Nem az állampolgársága, nemzetiségi hovatartozása, hanem inkább tapasztalati és emberi kapcsolati köre játszott szerepet”

– nyilatkozta a bíboros.

A XIV. Leó név választásával kapcsolatban, Erdő Péter kifejtette, hogy Prevost bíboros belső beszélgetésekben részletesen indokolta, miért így döntött.

Hangsúlyozta: az egyház társadalmi tanítását először nagy ívben XIII. Leó fogalmazta meg, és választ képviselt a kor legégetőbb problémáira, amelyek az ipari forradalomból, a munkások helyzetéből fakadtak. Mindennek a mély keresztény problematikáját az igazságosság kérdése képezte, és most XIV. Leó a mai világban is ezt érzi aktuálisnak.

A pápa úgy érzi, hogy a munkának az emberi méltósághoz való kapcsolatát, a munka értékét, az emberi kreativitást veszély fenyegeti, ami méltatlan körülményeket, a megbecsülés hiányát, kizsákmányolást jelenthet.

„További veszélyt képvisel, hogy az emberi munka feleslegessé válhat. A technológiai fejlődés, a mesterséges intelligencia számos munkahelyet helyettesít, és sok ember úgy érzi, tevékenységére, így rá sincsen szükség (..) pedig Isten üres embert nem alkot” – mondta Erdő Péter.

XIV. Leó pápa első beszédének első szava a béke volt: „Krisztus békéjének a gondolatával lépett fel, ami krisztocentrikus szemléletre utal, amely legitimitást ad a társadalomra és a nemzetközi közösségre vonatkozó szavainak”.

Erdő Péter emlékeztetett, hogy a béke szorgalmazása folytonosságot képvisel: nemcsak Ferenc pápa, hanem már XXIII. János Békét a földön kezdetű, 1963-as enciklikája is békét sürgetett.

Erdő Péter az MTI-nek elmondta, hogy a pápa május 18-i miséjén ismét a Vatikánban lesz.

(MTI)


Link másolása
KÖVESS MINKET: