HÍREK
A Rovatból

„Azért mondtam le, mert úgy éreztem, becsaptuk a tanárokat” – mondta az Oktatási Hivatal korábbi elnöke

Gloviczki Zoltán szerint ma nincs oktatáspolitika Magyarországon. 2012–13 óta sem léptünk előre szerinte, sőt, még Gyurcsány alatt sem volt ekkora a baj. A Nemzeti Alaptanterv tankönyvei pedig politikai nyomásra születtek.


Gloviczki Zoltán, az EMMI korábbi helyettes államtitkára, az Apor Vilmos Katolikus Főiskola jelenlegi rektora szerint lényegében megszűnt az oktatáspolitika Magyarországon. Sőt úgy véli, hogy még a Medgyessy–Gyurcsány-kormányok alatt sem voltak akkora bajok, mint most.

A VálaszOnline-nak adott interjúban Gloviczki elmondta, hogy szerinte 1990 óta sok sebből vérzik az egész magyar közoktatás. Úgy véli, a politika rengeteg jószándékú paradigmaváltással próbálkozott, ami vagy elhalt, elkorcsosult, félbemaradt vagy elbénázták.

Szerinte a 2010-11-es, jelenleg is érvényes köznevelési törvény rendszere, mint struktúra alkalmas lenne a szakmai irányításra, de ő maga sincs meggyőződve arról, hogy a vezetők kiválasztásánál tisztán a szakmaiság döntött.

"2012–13 óta sem léptünk előre. Pedig lett volna rá alkalom. Tíz év után elmondható, hogy nem nagyon van oktatáspolitika Magyarországon"

- emelte ki a volt államtitkár.

A 2012–13-as évet fordulópontnak tartja, amikor nagyobb lett a szigor és a csúcspolitikát absztraktabb problémák kezdték el foglalkoztatni, az ágazati ügyek helyett pedig toposzok, általános politikai kérdések jelentek meg.

"Azért mondtam le, mert úgy éreztem, becsaptuk a tanárokat. Megalkottunk egy törvényt, a kapcsolódó rendeleteket, kitaláltunk és bejelentettünk egy rendszert, majd Matolcsy miniszter úr 2012 végén azt mondta, nincs pénz a pedagógusbér minimálbérhez kötésére"

- emlékezett vissza a lemondás egyik okára.

Kiemelte, hogy az elmúlt évek hivatalos nyilatkozataiból, reflexióiból nyilvánvalóvá vált, hogy a politikai elit alapvetően 70-es, 80-as évek iskolai ideáljában él, ezért nem foglalkoztatja őket többek között a pedagógus bérek. Az iskolát egy üzemnek tartja, ami így is - úgyis működik, de nincs benne koncepció.

"A bér nem megoldás, hanem feltétel. Hogy világosan beszéljünk: itt nem arról van szó, hogy sokat kell-e keresni egy pedagógusnak vagy keveset, hanem a helyzet az, hogy konkrétan nem lehet megélni abból a fizetésből, amit a kezdő pedagógus kap"

- hozzátette, amikor 2012-13-ban elkezdődött a pedagógusi életpályamodell és ’13-ban a Klebelsberg Ösztöndíj, látványosan meglódult a tanárképzésbe jelentkezők száma, tehát van viszonyítási alap, milyen az, amikor működik a rendszer.

A kormányzat belső mechanizmusa Gloviczki szerint egyfajta sikerpropagandaként működik, ahol mindig találnak egy-egy jó mintát, amit sikerként értékelhetnek.

Gloviczki Zoltán szerint a kormány most azt kommunikálja, hogy "csönd legyen", pedig először gesztusértékű irányokba kellene indulni és akkor már egészen más lenne a helyzet.

Ha ő maga szabad kezet kapna ahhoz, hogy megreformálja az oktatásügyet, akkor a nemzeti alaptanterv munkaanyagát odaadná felnőtt értelmiségi embereknek és engedné, hogy húzzák ki, ami szerintük nem kell, majd írjanak még 10-15 kérdést, hogy mit szeretnének adott területen tudni.

2010-ben még azt hitte, másról is szól a politika, nemcsak a hatalomról meg az erőről. 2020-ban viszont már azt gondolta, hogy a Nemzeti Alaptanterv tankönyvei politikai nyomásra születtek.

„Hálás vagyok a politikában eltöltött évekért, egyáltalán nem arról van szó, hogy utólag azt mondanám, borzalmas korszaka volt az életemnek. Fontos munkám volt, amit tisztességesen próbáltam végezni. Egészen addig, amíg ez lehetséges volt.”

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Török Gábor magára vette Orbán megjegyzését, és visszaszólt: A politikai elemzők tudása minden esetben korlátos
A miniszterelnök Tölgyessy Péter kapcsán tett egy rövid megjegyzést a politológusokra: „A politológus az, akinek nem sikerült” - mondta. Erre reagált Török.
F. O. - szmo.hu
2025. július 06.



A politológusoknak is odaszúrt Orbán Viktor a Hotel Lentulai című műsorban, és ezt nem hagyta szó nélkül Török Gábor. A miniszterelnök Tölgyessy Pétert méltatva tett egy rövid megjegyzést a politológusokra: „A politológus az, akinek nem sikerült” – fogalmazott Orbán.

Török Gábor politikai elemző megosztotta a műsort a Facebook-oldalán, és pontosan megjelölte az idézett rész. Első posztjában szűkszavúan csak annyit írt: „Politológus az, akinek nem sikerült” – vagyis mintha önmagára is vonatkoztatta volna a mondatot, nem titkolt iróniával.

Ezt követően egy hosszabb bejegyzésben elmélkedett arról, hogy a politikai elemzés része-e az előrejelzés.

„Van egy vicces pavlovi reflex:

ha írok valamit, ami az egyik politikai oldalnak nem tetszik, akkor rendre előjönnek azok a cikkek, amelyekben korábbi nagy tévedéseimet próbálják meg összefoglalni.

Az csak még szórakoztatóbb, hogy általában nem a legnagyobbakat találják meg, most legutóbb például valahol azt kérték rajtam számon, két ciklussal ezelőtt miért nem láttam, hogy a Momentum majd nem indul el a 2026-os választáson” – kezdte írását Török Gábor.

A politológus szerint fontos kérdés, hogy a politikai elemzés része-e az előrejelzés, mert a sokan ehhez kötik a nyilvánosságban egy-egy elemző megítélését.

„Miközben az ezzel foglalkozó kutatók már többször bebizonyították, hogy a dartsdobáló csimpánzoknál (Philip E. Tetlock munkái nyomán) csak kicsivel mutatnak az előrejelzésben jobb teljesítményt a szakértők, az egyetemi hallgatók pedig ugyanezen kutatások szerint képesek rosszabb eredményt is elérni ebben a versenyben, mint amit pénzfeldobással el lehetne érni” – tette hozzá, majd kiemelte: a politikai elemzők tudása minden esetben korlátos.

„Mondunk valamit, amit akkor legjobb tudásunk szerint a legvalószínűbbnek tartunk, de ez

a tudásunk minden esetben korlátos, hiszen olyan dolgokkal értelemszerűen nem tud számolni, amelyek még nem történtek meg.

Így aztán ezek az előrejelzések (valószínűségek) leginkább a jelenről és nem a jövőről szólnak, a politikai elemző munkáját pedig nem az minősíti, hogy mit tud a jövőről (a semmit és a nagyon keveset között valahol), hanem az, mennyire érti azt a politikai helyzetet, amelyről lehet és kell is, hogy legyen tudása” – zárta gondolatait Török Gábor.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter reagált az Orbán-interjúra: Miniszterelnök elvtárs, ki kellene már bújni a nők szoknyája mögül
Magyar szerint a miniszterelnök csak a lényegről nem beszélt: „Egészen gyomorforgató volt, amikor arról értekezett, hogy milyen kár, hogy már nincsenek azok a nők a közéletben, akiket pont ő alázott meg, ő mondatott le és ő lökött a busz elé, hogy mentse a saját irháját.”
F. O. - szmo.hu
2025. július 06.



„A miniszterelnök ma az egyik házi propagandistájánál szokás szerint csak a lényegről nem beszélt. Volt minden, mint a búcsúban: űrutazás, ökölvívás, múltba révedés, világmegváltás, gyalázkodás. Csak

épp a széteső egészségügyre, a tönkretett gazdaságra, a földbe állt repülőrajtra, a megélhetési válságra, az Orbán-inflációra, a leálló MÁV-ra és az ipari méretű lopásra nem jutott a szűkös műsoridőből

– ezekkel a szavakkal reagált Magyar Péter arra az interjúra, amit Orbán Viktor adott a Hotel Lentulai című műsornak. Orbán a beszélgetés során Varga Juditot és Novák Katalint is méltatta.

A Tisza Párt elnöke szerint

„egészen gyomorforgató volt az előre megírt »interjú« azon része, amikor a miniszterelnök megint a nők szoknyája mögé bújt, és arról értekezett, hogy milyen kár, hogy már nincsenek azok a nők a közéletben, akiket pont ő alázott meg,

ő mondatott le és ő lökött a busz elé, hogy mentse a saját irháját.”

„Miniszterelnök elvtárs, ki kellene már bújni a nők szoknyája mögül, össze kellene szednie a bátorságát, el kellene jönnie vitázni. Vagy abba kéne hagyni. Mindenkinek jobb lenne. Az országnak biztos” – fogalmazott Magyar, majd hozzátette: „ez így egyre kellemetlenebb vergődés. Magyarország és a magyar emberek sokkal többet érdemelnek”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Vészhelyzet! Estére elfogyhat az ivóvíz ebben a magyar városban
A hőség miatt drasztikusan megnőtt a vízfogyasztás Gödöllőn. A polgármester már arra kéri a lakosságot, hogy ne locsoljanak, és ne töltsék tele a medencéket.


Gödöllőt is elérte a vízhiány, amely korábban már Veresegyházon, Szadán és Fóton is problémát okozott. A városban a kánikula hatására jelentősen megnőtt a vízfogyasztás, a Vízmű előrejelzése szerint pedig estére elfogyhat az ivóvíz, írja a Blikk.

Bár egyelőre nem vezettek be korlátozásokat, Gémesi György polgármester arra kérte a helyieket, hogy lehetőség szerint ne locsoljanak, és ne töltsék fel a medencéket. A Vízmű is arra szólította fel a lakosságot, hogy a nagy meleg idején kizárólag a legszükségesebb célokra használják az ivóvizet, és mellőzzenek minden vízpazarló tevékenységet.

„A térségben 40 ezer liter fogy el naponta, ennyi a maximális kapacitás. Ez gyakorlatilag estére el is fogy, és ez azt eredményezi, hogy kisebb a nyomás és a magasan fekvő területekre nem jut elég víz.

Bízom abban, hogy a lakosság egy kicsit kontrollálja magát és igyekszik kevesebbet használni medencébe meg a fűnek az öntözésére, és akkor nem kell elrendelni vízkorlátozást, de van esély arra is, hogy megtörténik” – nyilatkozta az ATV Híradónak a polgármester.

Gémesi György arra is felhívta a figyelmet, hogy a vízvezeték-hálózat az elmúlt években nem bővült, ráadásul

a meglévő vezetékek állapota is rossz, így a víz egy része elszivárog a földben. Emellett a lakosság száma is folyamatosan emelkedik,

nemcsak Gödöllőn, hanem az egész agglomerációban, ezért nagyobb mennyiségű vízre van szükség, mint korábban.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Az egyik oktató homofób bejegyzése miatt tiltakoznak a szegedi egyetem hallgatói
A diákok szerint az ilyen kijelentések összeegyeztethetetlenek az egyetem értékeivel. A vezetés eddig nem szólalt meg nyilvánosan.
F. O. Fotó: SZTE - szmo.hu
2025. július 06.



A Szegedi Tudományegyetem egyik oktatója a 2025-ös Budapest Pride után egy nyilvános Facebook-bejegyzésben a következő bibliai idézetet tette közzé: „Halállal lakoljanak, vérük rajtuk.” A posztot azóta eltávolították, a Szociológia Tanszék pedig közleményben határolódott el az esettől, írja a Telex.

A tanszék a közösségi oldalán azt írta: „A Szegedi Tudományegyetem BTK Szociológia Tanszéke egyértelműen elhatárolódik mindenféle kirekesztő, homofób, embertársaikat méltóságában sértő megnyilvánulástól, származzon az bárkitől, oktatótól, hallgatótól, bármilyen kontextusban is hangozzék el, bármilyen kifejezett vagy látens céllal történjék.”

A tanszéki reakció azonban nem nyugtatta meg az egyetem hallgatóit. Több korábbi és jelenlegi diák nyílt levélben fogalmazta meg tiltakozását. Ebben azt írták:

„Mi, az egyetem korábbi és jelenlegi hallgatói megdöbbenve és felháborodva értesültünk arról, hogy a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Szociológia Tanszékének egyik oktatója a 2025-ös Budapest Pride rendezvényt követően nyilvános Facebook-bejegyzésben tett homofób, gyűlöletkeltő kijelentéseket.”

A levél szerint a kifogásolt bejegyzés nemcsak az LMBTQ+ közösséget sérti, hanem minden jóérzésű embert. Úgy vélik, hogy az ilyen nyilvános véleménynyilvánítás nem egyeztethető össze az egyetemi oktatói szereppel, valamint az SZTE által képviselt értékekkel, amelyek a sokszínűség és az emberi méltóság tiszteletén alapulnak.

A hallgatók aggasztónak tartják, hogy az egyetem vezetése a történtekre eddig nem reagált érdemben. Úgy látják, a vezetőség tartózkodása ebben az esetben nem semlegesség, hanem hallgatólagos elfogadás.

A levélben azt is hangsúlyozzák, hogy

az egyetem felelőssége biztonságos és befogadó környezetet biztosítani minden hallgatónak és munkavállalónak, függetlenül azok származásától, nemi identitásától vagy szexuális orientációjától.

Szerintük egy egyetemi oktató által közzétett gyűlöletbeszéd nem magánvéleménynek minősül, hanem a közbizalommal való visszaélésnek, különösen akkor, ha az illető hallgatókat tanít és értékel.

A nyílt levélben a hallgatók az alábbi lépéseket követelik: az SZTE indítson független etikai és fegyelmi vizsgálatot az érintett oktató ügyében; az egyetem rektora és vezetése nyilvánosan határolódjon el a homofób megnyilvánulásoktól; az SZTE vállaljon nyilvános elköteleződést az LMBTQ+ hallgatók, oktatók és munkavállalók védelme mellett; valamint dolgozzon ki egy olyan világos és nyilvános protokollt az ilyen esetek kezelésére, amely prevenciós és képzési elemeket is tartalmaz.

A levél zárásában a tiltakozók azt írják, hogy ha az egyetem vezetése nem reagál érdemben, kénytelenek lesznek további lépéseket tenni méltóságuk védelmében.


Link másolása
KÖVESS MINKET: