HÍREK
A Rovatból

Az oroszbarát Orbán hetek óta kötéltáncot jár, de ma az eddigi legnagyobb kihívásával szembesülhet a CNN cikke szerint

Magyarország minden választással egyre illiberálisabb, a választás pedig egyre igazságtalanabb. Már csak ezért is óriási ma a tét – vélekednek a szakértők.


Hat héttel ezelőtt egészen másképp nézett ki a magyar választási kampány - írja elemzői cikkében a CNN.

A tét akkor is óriási volt, hiszen Orbán, az Európai Unió leghosszabb ideje hivatalban lévő nemzeti vezetője már a második évtizedre kívánja kiterjeszteni a miniszterelnökségét. Ám a politikai fókuszban ekkor még határozottan a belföldi események álltak.

Mostanra azonban minden megváltozott: Putyin Ukrajna elleni inváziója átírta a verseny menetét és a főbb szereplők álláspontját is.

Most Orbán, akit az EU leginkább Kreml-párti vezetőjének tartanak, politikai kötéltáncot jár. Reflektorfénybe került az évek óta tartó szövetség közte és az orosz elnök között, akivel az útjuk jelentős hasonlóságot mutat.

Sikerül-e oroszbarát békefenntartóként viselkedni?

„Ha elemezni akarjuk a választási kampányt, február 24-énél kell meghúzni a határt” – mondja Virág Andrea, a Republikon Institute budapesti agytröszt stratégiai igazgatója. – "A háború kitörése óta teljesen más a helyzet."

A vasárnapi választáson kicsúcsosodó versenyt az ellenzék Magyarország keleti és nyugati horizontja közti küzdelemnek tekinti.

„Csak egy választásunk van: Európát kell választanunk a kelet helyett” – mondta támogatóinak ebben a hónapban Márki-Zay Péter ellenzéki jelölt, aki jelenleg minden Orbán-kritikus egyetlen reménysége. Márki-Zay vezeti a nagyobb ellenzéki pártok alkotta "törékeny" koalíciót, ami az utolsó esélyt jelenti az ellenzék számára.

A magyar határon zajló háború tovább terhelte a kormány és az EU között amúgy is évek óta feszült viszonyt. Míg Orbán támogatta az Oroszország elleni szankciók nagy részét, addig itthon arra koncentrált, hogy Magyarországot távol tartsa a konfliktustól, és még a jelen helyzetben sem tagadta meg teljes körűen Putyint.

Most Orbán politikai jövője azon múlik, sikerül-e az eddigi legbonyolultabb alakváltása: előléphet-e önjelölt békefenntartóvá, aki mégsem hagyja cserben Oroszországot?

"Orbán Magyarországa nagyon távol áll Putyin Oroszországától, de Orbán már említette, hogy Oroszország az egyik példaképe" - mondja Krékó Péter, a budapesti Political Capital Institute vezetője.

"Ez a nyugatellenes, ultrakonzervatív, LMBTQ-ellenes világnézet és az államilag támogatott információkon alapuló ideológia meglehetősen hasonló Putyin korai lépéseihez" - tette hozzá. "Orbán a leginkább Putyin-párti miniszterelnök az EU-ban, és egyáltalán nem számított az invázióra."

Míg a legtöbb uniós ország összefogott Ukrajnáért, Orbán kapcsolata Kijevvel megromlott az évek során. Megakadályozta az ország NATO-val való szorosabb kapcsolatteremtési kísérleteit, és összeütközésbe került a Kijevben egymást követő kormányokkal. Külügyminisztere szerdán azzal vádolta meg Ukrajna kormányát, hogy egyeztet a magyar ellenzéki pártokkal, ám erre nézve semmilyen bizonyítékot nem tudott felmutatni.
Magyarország támogatta a legtöbb eddig hozott szankciót, ám Orbán határozottan kitart amellett, hogy az intézkedéseket nem terjesztik ki az orosz olaj- és gázimportra. Magyarország olaj- és földgázimportjának nagy része Oroszországból érkezik, és a magyar családok 90 százaléka gázzal fűti otthonát – mondta legutóbbi londoni látogatása során.

Párhuzamos valóságok léteznek

"A miniszterelnök tündököl az ilyen helyzetekben" - mondja Virág. „Nagyon szereti magát Magyarország védelmezőjeként pozícionálni – ezért a kampánystratégiájuk mindig is az volt, hogy ellenségeket és veszélyeket kreáljanak Magyarországra nézve. Ez már teljesen más ország, mint 12 évvel ezelőtt volt: az állam teljes szerkezete megváltozott, és az intézmények úgy viselkednek, mintha a kormány részei lennének."

"Magyarországon jelenleg is párhuzamos valóságok léteznek" - teszi hozzá Panyi Szabolcs oknyomozó újságíró, egyike azoknak, akinek a telefonjait a Pegasus kémszoftverével hallgatták le. "Az állami médiát fogyasztó magyar társadalom egyik fele megváltónak tekinti Orbánt, aki megvédi Magyarországot a nyugati globális liberális elittől. Elképzelhető, hogy ezt a Magyarországon bevált propagandagépezetet a hasonló gondolkodású jobboldali vezetők más országokban is átveszik" - mondja.

A kormánybarát médiát fogyasztók Magyarországon ma gyakran látnak "oroszbarát narratívát", többek közt olyan felvetéseket, amelyek szerint az ukrán agresszió váltott ki konfliktust. Ez segíti Orbán beavatkozásellenes üzenetét. Az egységes ellenzéki front kudarca újabb bizonyíték lenne Orbán dominanciájára, és ha kormánya jelentős többséget szerezne, akkor gyors lépésekre számíthatnánk a helyzet megszilárdítása érdekében - teszi hozzá Panyi.

"Magyarország minden választással egyre illiberálisabb. A választás egyre igazságtalanabb" - mondja Krékó. "Ha az ellenzék nem tud többséget szerezni, vagy nagyon szűk többségbe szorítja vissza Orbán kormányát, négy év múlva még nehezebb lesz."

 


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Húsz év után lemond egy fideszes képviselő – ezt üzente Orbán Viktornak
Riz Gábor húsz év után adta át az ózdi választókerület vezetését. Utódjának már sok sikert kívánt, de képviselőként még folytatja a munkát a 2026-os választásokig.


Riz Gábor húsz év után jelentette be, hogy lemond az ózdi központú borsodi választókerület elnöki tisztségéről – szúrta ki az ATV. A hírt a Facebook-oldalán tette közzé, ahol azzal kezdte bejegyzését: „Ne kergesd az időt, ha kell, úgyis eljön.”

A politikus arról írt, hogy húsz évvel ezelőtt Orbán Viktortól, a Fidesz elnökétől vette át a választókerület vezetésére szóló megbízólevelet, amely azóta már 71 települést foglal magába Nyugat-Borsodban.

„Benyújtottam Elnök úrnak – akitől húsz éve azt átvettem – lemondásom a választókerületi elnökségi kinevezésemről”

– közölte, hozzátéve, hogy utódjának, Dr. Csuzda Gábornak sok sikert kíván a feladathoz.

Riz Gábor köszönetet mondott azoknak, akikkel együtt dolgozott az elmúlt években: a helyi szervezeti tagoknak, polgármestereknek és aktivistáknak. Mint írta, velük együtt építették a keresztény-konzervatív értékközösséget, és közös munkájuknak köszönhetően kiváló eredményeket értek el az országgyűlési, önkormányzati és európai parlamenti választásokon.

A bejegyzésben utódjának is üzent:

„Őrizze meg a közbizalmat értékeink iránt, tartsa egyben azt a sikeres csapatot, akikre mindenben számíthattam és akik segítsége nélkül nincs eredményes politikai munka.”

A képviselő arról is beszámolt, hogy parlamenti munkáját a 2026-os választásokig tovább folytatja. Kiemelte, hogy választói támogatása nélkül nem sikerült volna közel 60 százalékos eredményt elérnie a legutóbbi választáson.

Riz Gábor jelezte, hogy amikor kijelölik utódját az országgyűlési munkára is, minden segítséget megad majd neki. Bejegyzését azzal zárta:

„Elnök úr! Köszönöm a húszévi bizalmat!”

A Szabad Európa közben arról számolt be, hogy Kubatov Gábor, a Fidesz pártigazgatója egy korábbi fórumon jelezte: várhatóan a képviselőjelöltek harmadát lecserélik 2026-ra. A lap szerint több ismert politikus, köztük Németh Zsolt, Lázár János, Simicskó István és Fürjes Balázs sem indul újra egyéniben. Budapesten pedig Dunai Mónika kivételével minden választókerületi elnök személye megváltozott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Trump bepöccent: az Egyesült Államok nem közvetít tovább Oroszország és Ukrajna között
Tammy Bruce szerint Trump csalódott, mert a háborús felek nem tesznek valódi lépéseket a béke irányába.


Az Egyesült Államok a jövőben nem vállal közvetítő szerepet az orosz–ukrán béketárgyalásokban – erről május 1-jén beszélt Tammy Bruce, az amerikai külügyminisztérium szóvivője. Azt mondta:

„Nem fogjuk körbe repkedni a világot, hogy közvetítsünk a felek között”.

A szóvivő kijelentette, hogy Washington „nem lesz közvetítő”, és hozzátette, Donald Trump elnök csalódott amiatt, hogy sem Ukrajna, sem Oroszország nem tesz olyan lépéseket, amelyek a megoldás irányába mutatnának. Szerinte eljött az ideje annak, hogy a felek nyíltan elmondják, milyen elképzeléseik vannak a háború lezárásáról.

Tammy Bruce hangsúlyozta, hogy

az Egyesült Államok nem oldja fel a jelenleg is érvényben lévő szankciókat Oroszországgal szemben.

A szóvivő Marco Rubio külügyminiszter álláspontját is ismertette: a miniszter úgy döntött, hogy az Egyesült Államok változtat a hozzáállásán és szerepvállalásán. Bár a jövőben is támogatják majd a békefolyamatot, közvetíteni nem fognak Ukrajna és Oroszország között.

Korábban J.D. Vance amerikai alelnök egy interjúban úgy fogalmazott, hogy szerinte a konfliktus nem ér véget egyhamar.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Drámai döntés: alkotmányellenesnek nyilvánították Németország legnagyobb ellenzéki pártját
A német titkosszolgálat szerint az AfD veszélyt jelent a demokratikus rendre. Már lehallgatásokra és besúgók beépítésére is joguk van a hatóságoknak.


A német Alkotmányvédelmi Hivatal mostantól hivatalosan is alkotmányellenes pártnak minősítette az Alternatíva Németországért pártot, vagyis az AfD-t – számolt be róla a Spiegel.

Ez a döntés azt jelenti, hogy a titkosszolgálatok könnyebben kérhetnek engedélyt a párt és tagjai megfigyelésére, például telefonlehallgatásra, lehallgatók telepítésére vagy informátorok beépítésére.

Korábban csak három tartományi szervezetet – a türingiai, a szászországi és a szász-anhalti szervezetet – minősítették alkotmányellenesnek. Az országos pártot eddig csak „gyanúsan” szélsőségesként kezelték. A hivatal most „bizonyítottan szélsőséges” minősítést adott a pártnak.

A döntést egy több mint ezer oldalas jelentéssel támasztották alá, amelyet a hivatal a szövetségi belügyminisztériumnak nyújtott be.

A dokumentumban számos példával és bizonyítékkal mutatják be, hogy az AfD nézetei szembemennek a német alkotmányos renddel.

A Spiegel cikke szerint a jelentés kiemeli, hogy a párt „etnikai alapon” értelmezi a nép fogalmát, és nem tekinti németnek azokat az állampolgárokat, akik muszlim többségű országokból származnak. A jelentés szerint ez „nem összeegyeztethető a szabad demokratikus renddel”.

Az Alkotmányvédelmi Hivatal eredetileg már tavaly év végén le akarta adni a jelentést, ám a kormánykoalíció felbomlása és az előrehozott választások miatt ezt elhalasztotta.

A 2025-ös szövetségi választáson az AfD 20 százalékos eredménnyel a CDU–CSU mögött a második helyen végzett, ami a párt történetének eddigi legjobb eredménye. A kampány során Elon Musk is kiállt a párt mellett, és interjút készített a párt kancellárjelöltjével, Alice Weidellel.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Gulyás Gergely: Amikor még beszéltem Magyar Péterrel, abban teljes volt az egyetértés közöttünk, hogy ő bolond
A Mandínernek adott interjúban az MNB-alapítványok ügyéről és a feljelentésről is szó volt. Gulyás szerint, ha a vádak igaznak bizonyulnak, felelősségre kell vonni az érintetteket.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 02.



Gulyás Gergely videós interjút adott a Mandiner Reakció című műsorában. A Miniszterelnökséget vezető miniszter az interjúban több témát is érintett, köztük Magyar Pétert, a Tisza Párt elnökét is, vette észre a Telex.

A beszélgetés során Gulyás azt mondta, hogy szerinte Magyar Péter pszichés állapota miatt sem alkalmas arra, hogy közhatalmat gyakoroljon. Hozzátette:

„Amikor még beszéltem Magyar Péterrel, akkor sok mindenben volt vele vitám, de abban teljes volt az egyetértés közöttünk, hogy ő bolond.”

A miniszter kitért arra a hangfelvételre is, amelyen Varga Judit hallható. A felvételen az akkor még igazságügyi miniszterként dolgozó politikus 2023-ban beszélgetett volt férjével, Magyar Péterrel a Völner–Schadl-ügyről. A hanganyagot Magyar Péter hozta nyilvánosságra, majd az ügyészségnek is átadta. Gulyás ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: ilyet „a náci házmesterek és a kommunista besúgók csináltak.”

Az interjúban szóba került az Állami Számvevőszék feljelentése is, amely az MNB-alapítványokat érinti. Gulyás Gergely szerint a kormánynak nem volt, és nem is lehet köze a jegybank működéséhez. Úgy fogalmazott, hogy amikor ezek az állítólagos cselekmények történtek, a balliberális sajtó úgy mutatta be a jegybank vezetését, mint amely a kormánnyal szemben állva alternatív gazdaságpolitikát képvisel. Hozzátette: az ügyet ki kell vizsgálni, és ha a vádak egy büntetőper során beigazolódnak, a felelősöket felelősségre kell vonni.

A teljes interjút itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET: