„Az Árpád Gimnázium eddig minden politikai rezsimtől független tudott maradni” - Hiába tiltakoztak a szülők, a tanárok nagy többsége támogatta a fenntartóváltást
Csütörtök estére kiderült, az iskola tanárainak többsége támogatta, hogy augusztus 1-től az óbudai gimnázium a Nemzeti Közszolgálati Egyetem fenntartásában, annak gyakorlóhelyeként működjön. A titkos szavazás 97%-os részvétel mellett, 44 igen, 24 nem és 3 tartózkodó szavazat született.
A szülők csak másfél hete, december 2-án tudták meg, hogy az NKE bejelentkezett fenntartónak a gimnáziumnál. Az egyetem szerint fontos nekik az iskola, mert jövő évtől tanárképzést indítanak, és így szükségük lesz egy saját gyakorlóiskolára. Cserébe többek között magasabb fizetést és kevesebb óraszámot ígértek a tanároknak, valamint azt, hogy a gimnázium eszközparkját is fejlesztik.
Ebben többek közt azt írják, nem értik, miért kell átvenni a fenntartói jogokat egy gyakorlóiskolai státuszhoz, amikor például a Budapesti Fazekas Mihály Általános Iskola és Gimnázium is gyakorlóiskola, miközben tankerületi fenntartású. Hiányolják az érdemi információáramlást és a párbeszédet az egyetem, az iskola és a szülők között, és úgy érzik, kihagyják őket a döntésből.
Csütörtök reggel 40-50 szülő és diák élőláncot is vont az iskola köré. Volt aki azt írta egy táblára: „Félek a görögöktől, még ha ajándékot hoznak is”.
Egy tizedikes diák a helyszínen azt mondta, hogy szerinte az NKE fenntartói szerepe alapjaiban változtathatná meg az iskolai közösséget. „Ha az NKE lesz a fenntartó, másféle diákok jönnének az iskolába, sokan pedig elmennének” - fogalmazott. Egy szülő szerint a gimnázium jelenlegi erősségei, például a speciális matematika tagozat és a tanári kar szakmai színvonala kerülhet veszélybe egy olyan egyetem felügyelete alatt, amelynek tanárképzése még el sem indult. Több résztvevő hangsúlyozta, hogy az iskola nemcsak a magas szintű oktatás, hanem a nyitottság, a diákélet és a közösségi szellem miatt is kiemelkedő.
Volt, aki arra hivatkozott, hogy a gimnázium eddig tradicionálisan távol tartotta magát a politikától. Olyannyira, hogy 1963–1971 között a Kádár börtönéből egy évvel korábban szabadult Litván György menedéket kapott az iskola falai között, mint tanár és könyvtáros, miközben a hasonló előéletű ötvenhatosok nem nagyon kaptak képzettségüknek megfelelő állást máshol.
„Ez az iskola mindig is a minőségi oktatás és a politikai függetlenség bástyája volt. Ha ez elvész, az nemcsak az Árpádnak, hanem az egész magyar közoktatásnak óriási veszteség" – fogalmazott egy öregdiák is, aki a kellemes reggeli kávézás helyett a reggeli didergést választotta az iskola falainál, holott „csak” egykori diák, nem szülő.
Bár az NKE többek között magasabb fizetéseket és infrastrukturális fejlesztéseket ígért az iskolának, a tiltakozók azt mondták, erről eddig semmilyen írásos dokumentumot nem láttak. „Szép ígéretek, de ezek egyelőre csak szóbeli vállalások" – fogalmazott egy kilencedikes diák édesanyja. Egy másik szülő is szkeptikus volt. „Nem vagyok túlzottan optimista. Nyilvánvalóan az ígéretek azért elég kecsegtetőek, de nagyon sok helyen láttunk nagyon sok ígéretet, nagyon sok fenntartóváltás történt sok reményekkel, és aztán azokból semmi nem valósult meg.”
A szülők azt is sérelmezték, hogy a fenntartóváltás előkészítése szerintük rendkívül gyorsan és átláthatatlan módon zajlott. Egy résztvevő egyenesen úgy fogalmazott:
A tiltakozás egyik kulcsfigurája Mikusi Imréné, az iskola korábbi igazgatóhelyettese. Férje, Mikusi Imre, az iskola legendás matematika tanára volt, akinek emlékét tábla örökíti meg az iskola előcsarnokában. „Az Árpád Gimnázium mindig is különleges helyet foglalt el az oktatásban, ahol a politika nem szivároghatott be az iskolai életbe. Ezért voltunk mindig büszkék az intézményre" – mondta az egykori igazgatóhelyettes, aki a szülők között toporgott a hidegben. Ő az iskola jövőjébe tanárként már nem szólhat bele, 17 éve nyugdíjban van, az új kollégák közül sokat már nem nagyon ismer.
A fenntartóváltással kapcsolatban szerinte nem a gyakorlóiskolává válással van gond, hanem azzal, hogy az NKE, amelynek tanárképzése még csak most indul, nincs felkészülve egy ilyen kaliberű gimnázium átvételére. „Az Árpád Gimnázium ennél többet érdemel." Azt is hangsúlyozta, hogy a döntési folyamat átláthatatlansága kifejezetten aggasztja: „Miért kell ennyire sietni? Miért nem lehet erről szélesebb körű párbeszédet folytatni, ahol minden érintett – szülők, diákok, tanárok – véleményt formálhat? Az ígéretekkel már tele van a padlás.” Szerinte a gimnázium tradícióinak megőrzése kulcsfontosságú: „Ez nem csak egy iskola. Ez egy közösség, amely generációkat köt össze. Ha ezt elveszítjük, azzal nemcsak az Árpád Gimnázium veszít, hanem az egész magyar oktatási rendszer.”
A tanári kar támogatása azt jelenti, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem február 28-i határidőig beadhatja kérelmét a jelenlegi iskolafenntartó Észak-Budapesti Tankerületi Központhoz. A végső döntést a Belügyminisztérium hozza majd meg.
Képgalériánk a csütörtöki demonstrációról: