A régi rendszer már nem működik, az új még nem jó: megpróbáltunk visszaváltani egy borosüveget Budapesten
Nincs könnyű helyzetben, aki vissza szeretné váltani a szilveszteri dorbézolásból megmaradt betétdíjas üvegeit. Az ügy azért messze nem reménytelen, de némi kitartás, utánajárás és főképp szerencse kell ahhoz, hogy akár az eddig bejáratott visszaváltós üzlet helyett megfelelőt találjunk.
Mi is megpróbáltuk visszakapni a január 1-je előtt vásárolt borosüvegek betétdíját Budapest egyik népszerű, belváros környéki utcájában, ahol három boltot is felkerestünk.
Elsőként egy Lidlben próbálkoztunk, ahol közölték, hogy a vásárlóterületen kívül, az utcán visszafelé haladva találjuk az üvegvisszaváltó pontot. Itt már az új automata fogadott minket, ami elvileg a korábban vásárolt üvegeket nem váltja vissza. Az üzletbe visszatérve azt a tájékoztatást kaptuk, hogy nyugodtan dobjuk a gépbe a betétdíjas üvegeinket, de a pénzt sajnos nem kapjuk vissza.
Az üvegvisszaváltó helyiségben legalább közelebbről is alaposan szemügyre tudtuk venni az automatát, ami ránézésre sebtiben lett felmatricázva, melynek egy része ottjártunkkor még lelógott. Feltűnő volt azonban, hogy a kijelző euróban jelezte (volna) a visszatérítendő összeget:

Az üvegvisszaváltó nyílás színvilága Dante poklának kapuját jutatta eszünkbe:

A sarokban elhelyezett kiegészítő konténer meglehetősen kicsinek tűnt, amit biztosan naponta többször is üríteni kell majd:

Tegyük hozzá, hogy az ide felragasztott tájékoztató alapján az automaták az üzletben kapott információkkal szemben nem fogadják el azokat a palackokat, amiken nincs rajta az új jelölés. Ezügyben egyébként az Országos Kereskedelmi Szövetség szerdai közleménye is ad iránymutatást. Ebben azt írják, hogy az év első napjaiban többen is megpróbáltak különféle italcsomagolásokat a gépekbe dobni, azonban

Ha mindehhez hozzávesszük, hogy az automatán és a helyiségben elhelyezett tájékoztatókon hivatkozott REpont applikációt pedig sem az App Store-ban, sem pedig a Play Áruházban nem találtuk, akkor elmondható: az új visszaváltási rendszernek csak jót tehet az a féléves türelmi idő. A rejtőzködő applikáció kapcsán kerestük az visszaváltó-rendszert üzemeltető MOHU-t is, de cikkünk megjelenéséig nem derült ki, hogy csak mi nem találtuk az alkalmazást vagy a hivatalos start ellenére még tényleg nem élesítették.

Utunk egy közeli Pennybe vezetett, ahol eddig egyáltalán nem volt üvegvisszaváltásra lehetőség, az új rendszert pedig még el sem kezdték kialakítani. Utóbbi azonban lesz, „még ebben az évben”.
Innen egyenesen egy kisebb Sparba tértünk be, ahol közölték, hogy az új rendszert csak a 400 négyzetméternél nagyobb boltokban kell kiépíteni, ezért az üzlet mérete okán nem is fogják ide telepíteni. Ha vissza akarjuk váltani a borosüveget, akkor megtehetjük a régi rendszer szerint, de csak azt típust veszik át, amit ők is árulnak.
A rövid palacktúrát így eredménytelenül zártuk, de a helyzet semmiképp sem reménytelen. Azt azonban Nagy Miklós, a Csomagolási és Anyagmozgatási Országos Szövetség szakmai titkára is megerősítette, hogy biztosan lesznek olyanok, akik a január 1-je előtt vásárolt betétdíjas palackokon bukni fognak néhány forintot.
Nagy Miklós szerint az új rendszerben is lesz majd hasonló vesztesége az embereknek. "Például ha elmegyünk külföldre nyaralni, ahova hazai, visszaváltható palackos ásványvizet viszünk magunkkal, nem valószínű, hogy hazahozzuk a vakáció végén. Vagyis minden külföldön szelektívbe helyezett visszaválható palackot 50 forintos veszteségként könyvelhetünk el.”
Vagyis az egyes országok hasonló rendszerei között nincs átjárás. A szakértő szerint azért, mert „az egyes rendszereket ugyanis a pénzügyi elszámolás teszi zárttá.”
„Örömteli, hogy a jogalkotó végül belátta: egy néhány hónappal a rendszer teljeskörű indítása előtt megjelentetett jogszabály esetében átmeneti időszakot kell biztosítani. Többek között rettenetesen hosszú és költséges folyamat már csak a forgalmazni kívánt italcsomagolások legyártása és mintáinak beküldése a rendszert üzemeltető MOHU-nak, akik rögzítik a felismeréshez szükséges paramétereket. Ezért jó lépés, hogy akik felkészültek, azok elindulhattak már január 1-jén, a többiek pedig majd fokozatosan bekapcsolódnak” - mondja erről.
Az átmeneti időszak július 1-ig tart. Mivel tavaly október közepére derültek ki a rendszer részletei, onnantól 6-8 hónap áll rendelkezésre arra, hogy a gyártók kifutassák a meglévő címkéket, legyártassák az újakat, amiket ellenőrizetnek a koncesszorral.
„Ez elég időnek tűnik mindenre. Ugyanakkor nagyon kíváncsiak leszünk arra, hogyan fogadja a lakosság a rendszert, különösképpen akkor, ha nem működik minden hibátlanul, az emberek nem kapják vissza azonnal a pénzüket, vagy nem fogadja be a csomagolóeszközt a gép. Feltehetően erre tekintettel is gondolkozhatott úgy a jogalkotó, hogy ad egy kis felkészülési időt a gyermekbetegségek kiküszöbölésére.”
Nagy Miklós szerint gyébként a világon mindenütt antipátiával fogadták az emberek kezdetben ezt a rendszert, ahol már bevezették, és csak idővel lett elfogadott és zökkenőmentes a működése.