SZEMPONT
A Rovatból

„A kleptokratikus rendszerben az elnök a keresztapa” – repedések a Putyin-család sérthetetlennek vélt védőburkán

Feltárulnak az orosz maffiaállam összefonódásai, a szálak szerte Európában felsejlenek.

Link másolása

Az orosz-ukrán háború és Vlagyimir Putyin belső köreihez tartozók elleni nyugati szankciók kapcsán egyre több részlet lát napvilágot az orosz diktátor családjáról, akik már régóta hatalmának első számú haszonélvezői.

A New York Times egészen 2008-ig megy vissza, amikor az orosz elnök nagy barátja, Silvio Berlusconi akkori kormányfő Szardínia szigeti luxusrezidenciájának, a Villa Certosának vendége volt.

Itt töltötte a nyarat bőséges vásárlásokkal és hajókirándulásokkal Putyin két huszonéves lánya, de kilétüket a legszigorúbban titokban tartották. A család védelme egészen az ukrajnai invázióig jól működött, azóta azonban ez a páncél töredezni látszik.

Az első repedés azonban éppen 14 évvel ezelőtt A Villa Certosában tartott közös sajtókonferencián következett be, amikor Natalja Melikova, a Nyezaviszimaja Gazeta munkatársa rákérdezett egy néhány nappal korábban megjelent hírre, mely szerint Putyin 25 év után titokban elvált feleségétől. A jól értesült Moszkovszkij Korreszpongyent azt is tudni vélte, hogy az elnök beleszeretett az akkor 25 éves Alina Kabajeva ritmikus gimnasztika olimpiai bajnokba.

Putyin ingerülten elutasította a feltételezéseket, Berlusconi pedig kezével géppisztolyt utánozva nézett Melikovára, mire vendége, akit több újságíró meggyilkoltatásával vádoltak, kínosan mosolygott. Néhány nappal később a Korreszpongyent „pénzügyi okokra” hivatkozva megszűnt. Mindez nem meglepő annak fényében, hogy az egykori KGB-tiszt lányainak életét nemzetbiztonsági ügynek tekinti.

Putyinnak hivatalosan két lánya született az első házasságából, de független orosz és meg nem erősített nemzetközi sajtóértesülések szerint további négy gyermeke lehet két másik nőtől. Még elismert lányait is annyira rejtegeti, hogy fel ne ismerjék őket a moszkvai utcákon. Első felesége is, akit egyes életrajzírói szerint azért vett el, hogy beléphessen a nőtleneket elutasító KGB-be, gyakorlatilag eltűnt, még mielőtt elváltak volna.

Az idén márciusban Luganó egy oroszok által felvásárolt villanegyedében petíció kezdett terjedni, amelyben követelték Kabajeva hazatoloncolását. A helyiek arról suttognak, hogy az egykori bajnoknő, akit egyenesen Eva Braunhoz, Hitler szeretőjéhez hasonlították, egy tóra néző zöld üvegpalotában él szigorú testőrség őrizetében. Továbbá a nő állítólag a luganói Szent Anna kórházban szülte meg 2015-ben ikreit, akik itt is járnak iskolába. Kabajevát és a gyerekeket azonban senki sem látta. Egy Monte Carlo-i luxusépület lakói egy másik szeretőről és egy másik gyermekről véltek fotókat látni. Ezek a rejtélyes történetek kapóra jönnek azoknak, akik le akarják rombolni a családi értékeket védő Putyin imázsát, és azoknak is, akik az orosz elnök gazdagságát, férfiasságát akarják alátámasztani. Így látja ezt Nyina Hruscsova, a New York-i New School külügyi tanszékének professzora is, aki szerint Putyin egyszerre megszállottan rejtőzködő és exhibicionista, mint a Nyugat által lefestett „szupergonosz”.

Alina Kabajeva
A néhai szovjet pártfőtitkár, Nyikita Hruscsov dédunokája szerint Putyinra jellemző a Kreml tipikus bizánci világnézete, és mint Sztálin, szívesen terjeszt igazsággal vegyített mítoszokat. Mindazonáltal az egyértelműnek tűnik, hogy Putyin családi köre nagy haszonélvezője annak a kleptokratikus rendszernek, amelyben az elnök a keresztapa, oligarcha alvezérei pedig pénz, jól jövedelmező állások vagy luxusvillák formájában róják le tiszteletüket

Ezen az évtizedeken keresztül áthatolhatatlannak látszó védőburkon most rést ütöttek a szankciók. Az Egyesült Államok által áprilisban bejelentett büntetőintézkedések közvetlenül érintették Putyin két lányát. Ők Washington szerint az orosz hadiipart támogatják és több milliárd dollárt kapnak olyan pénzalapokba, amelyeket Putyin közvetlenül felügyel. Az amerikai kormány Kabajeva szankcionálását is fontolóra vette, de ettől az utolsó pillanatban elálltak.

A szakértők szerint az intézkedések inkább üzenetértékűek voltak, hogy értésére adják Putyinnak: agressziójával átlépett egy határt és hogy az ő magánbirodalma sem sérthetetlen.

A Putyin-szálak Hollandiában is felbukkannak. Nemrégiben egy Amszterdam melletti telken tüntettek Putyin ellen, idősebbik lányának, Maria Voroncovának üzenve. Ennek háttere, hogy a földterületet az a Jorrit Faassen vásárolta meg, aki egy ideig Maria férje volt, és gyermekének apja. Maria sosem volt túl népszerű Hollandiában, és a helyzet különösen feszültté vált 2014-ben, amikor oroszbarát szakadárok lelőtték Ukrajna felett a maláj légitársaság Amsterdamból induló gépét, rajta 200 holland állampolgárral. Számos holland polgármester követelte akkor Voroncova kitoloncolását, most ez az ügy új dimenziót nyert. A Follow the Money holland oknyomozó lapnak sikerült elérnie Oroszországban Faassent, aki tagadta, hogy valaha is férje lett volna Voroncovának. Azóta a lap munkatársainak nem működnek a telefonjai, sőt, a cikk egyik szerzőjének egy moszkvai szerverről feltörték az e-mail fiókját.

Jorrit Faassen

Ennél sokkal nagyobb port vert fel, hogy egy Danny Pleizer nevű holland népdalénekes elmesélte fellépését Faassen és Voroncova 2008-as lakodalmán, amelyet Hollandia egyik legelőkelőbb helyén tartottak. A vőlegényt régóta ismerte, a menyasszonyról viszont nem is sejtette, hogy Putyin lánya. Mint ahogyan a násznép sem, bár Faassent, aki 2006-ban Moszkvába költözött üzleti okokból, haverjai gyakran cukkolták azzal, valójában gazdag orosz lányokra vadászik az orosz főváros klubjaiban. Maria szülei természetesen nem voltak ott a lakodalomban. Faassen unokatestvére, Casper, elismert képzőművész, később többször találkozott Mariával, aki még néhány képet is rendelt tőle, de ő sem volt tisztában a nő valódi személyazonosságával.

2010-ben azonban az orosz Novoje Vremja arról számolt be, hogy Jorritot, aki akkor egy orosz tanácsadó cég munkatársa volt, az utcán verték meg az egyik legmenőbb bankár, Matvej Urin testőrei, akik nem tudták, kivel van dolguk. Urin hamarosan elvesztette bankengedélyét, testőreit pedig lecsukták. Később Faassen hivatalosan a Gazprombank alkalmazottja lett.

Caspar elmondta, hogy unokatestvére nagy orosz üzlet lehetőségét csillantotta fel előtte, de addigra már egyre több pletyka keringett Maria családi hátteréről, és a művész, aki amúgy is utálta Putyint, úgy döntött, hogy távol tartja magát a pártól. Hollandiai lakhelyükön, Voorschootenben azonban sokaknak feltűntek, az egykori szomszédok utólag rájöttek, hogy Maria hasonlít az apjára és egy kisfiúra is emlékeztek. Szergej Roldugin csellóművész, akit Putyin tett dúsgazdaggá, egyben Maria keresztapja, egy interjúban elmondta, hogy a gyermek 2012-ben született. Öt évvel később Putyin az Oliver Stone-nak adott interjúban maga is elismerte nagyapaságát. A kisváros néhány lakójának meggyőződése, hogy Putyin meg is látogatta azóta unokáját.

Maria 2014-ben, mint a törpenövés specialistája alapítványt hozott létre Elfa-Endo néven az ilyen betegségekben szenvedő gyermekek számára. Legnagyobb támogatója az állami Alfa Bank volt, amelyet azóta szankciókkal sújtottak. Ez súlyosan érintette őt.

Független orosz médiumok áprilisi jelentése szerint elvált Faassentől, és egybekelt egy orosz férfival, aki a Novatek gázvállalatnál kapott munkát. Ennek a cégnek az igazgatótanácsába került be nemrégiben Gennagyij Timcsenko oligarcha, akit gyakran a Putyin-család kijárójaként emlegetnek, és aki szintén a szankcionáltak listáján szerepel.

Az érintettek ezúttal sem nyilatkoztak.

Putyin hatalomra jutásától kezdve a család védelmezőjének szerepében tetszelgett. 2001-ben megjelent hivatalos életrajzában elmesélte, hogy meztelenül mentette ki dácsájuk égő szaunájából szeretteit, és hogy ez a baleset mennyire megviselte a lányokat, akik szinte minden kincsüket e házban tartották. A tűz kapcsán derül ki, hogy kisebbik lánya, Kátya volt a „legfegyelmezettebb”, mert amint apja azt kiáltotta, hogy „mindenki hagyja el a házat”, ő azonnal elindult kifelé, anélkül, hogy bármit kérdezett volna. Valószínűleg Kátya, azaz Katyerina Tyihonova az, aki erősebben kötődik Putyin érdekköréhez. Úgy tudni, 2013 februárjában ment férjhez Kirill Salamovhoz, Nyikolaj Salamov fiához, aki Putyin közeli barátja és az Orosz Bank egyik fő részvényese.

Katyerina és Kirill Salamov

A Meduza és más orosz független médiumok 2020-ban szerezték meg az e-mailben küldött esküvői meghívót Mariának, Jorritnak és a fiúknak. A szertartást egy fedett jégcsarnokban tartották és az alkalomból felépítettek egy orosz makettfalut. Katyerina maga kiváló akrobatikus rock and roll táncos volt, aki partnerével még világversenyeken is részt vett. Az egyik versenybíró szerint mindenki tudta, hogy Putyin lánya, de sosem érzett nyomást, hogy emiatt magasabb pontszámot kellene neki adni. Katyerina az egyik nagy, Svájcban székelő szövetség alelnöke is lett, de 2015-ben már apósával vett részt a davosi gazdasági fórumon. Közben az Innopratika kutatóintézet vezetője lett, amelyet fiatal tudósok támogatására hoztak létre, és amelyet részben a Rosznyeft állami olajcég pénzelt.

A Reuters közben kiderítette, hogy az Innopratika igazgatótanácsa tele volt Putyin bizalmas embereivel és volt KGB-tisztekkel, akik közül többükkel együtt szolgált Drezdában az 1980-as években. 2014-ben Katyerina rektorhelyettesként felügyelte a moszkvai állami egyetem 1,7 milliárd dolláros bővítését. Ez idő alatt férje vagyona szépen gyarapodott: Kirill Salamov 3 milliárd dollár értékű részvényt vett Tyimcsenkótól a legnagyobb orosz olajvállalatban, és ugyancsak Tyimcsenkótól vettek meg egy tengerparti villát a franciaországi Biarritzban.

2018-ban Katyerinát egy orosz tévéműsorban úgy mutatták be, mint az Innopraktika igazgatóját és a moszkvai állami egyetem komplex rendszereket tanulmányozó matematikai intézetének igazgatóhelyettesét. E funkciói miatt helyezte az Egyesült Államok szankciók alá, mint az orosz hadiipar támogatóját. Ugyancsak szankció alá esik Salamov is, akitől Katyerina négy évvel ezelőtt elvált, és a Bloomberg információi szerint 2 milliárd dolláros vagyonon osztoztak.

Putyin és "titkos lánya", Lujza

Vannak más nők is Putyin életében. Például a 19 éves Jelizaveta Krivonogih aki több tízezer követőt szerzett az Instagramon azzal, hogy elterjesztette, "köze van Putyinhoz". Lujza több interjúban is hangsúlyozta, hogy nagyon hasonlít Putyinhoz, és hogyha egyszer az elnök ott állna előtte, megkérdezné tőle: „Miért?" A háború miatt azonban hívei ellene fordultak, és oldala gyorsan el is tűnt.

Egyébként Lujza anyja, a 47 éves Szvetlana egykori szentpétervári takarítónő, aki a Putyinhoz fűződő állítólagos viszonynak köszönhetően valóságos ingatlanbárónő lett, és igazgatótanácsi tag Putyin személyes bankjában, a Rosszijában. A 2021-ben az offshore cégekről kiszivárgott Pandora-akták néven ismert több millió dokumentum között szerepelt Szvetlana is. Vagyonát 105 millió dollárra becsülték, benne egy Monte Carlo-i lakással a nagyhercegség nevezetes kaszinójának tőszomszédságában. Az épület lakosai állítják, hogy sosem látták sem őt, sem a lányát, a portás szerint nem is laknak ott.

Maria Pevsih, az Alekszej Navalnij orosz ellenzéki által létrehozott korrupcióellenes alapítvány vezetője biztos abban, hogy Putyinnak születtek gyermekei a szeretőitől, és azok luxuskörülmények között élnek külföldön. Erre utal az is, hogy a Gazprom egyik alvállalata milyen fényűző lakásokat adott Moszkvában Kabajeva és Krivonogih anyjának. Április 22-én Putyin új szeretője, egyes beszámolók szerint Kabajevával együtt megjelentek a hazafias indíttatású Alina tornafesztiválon, hogy támogatásukról biztosítsák az Ukrajna elleni inváziót. Nem mellesleg az egykori tornásznő tanácsadói minőségben tagja a Nemzeti Médiacsoportnak, amelynek vezetője egy nagyhatalmú oligarcha, Jurij Kovalcsuk. Így lesz teljes a putyini „családi kör”. Amelyet azonban már nem védenek hétpecsétes titkok.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Somogyi Zoltán: Magyar Péter változtatott az eddigi stratégiáján, és nagyon komoly kockázatot vállalt
Szerinte az EP-választással nem vállalt olyan sokat a Tisza Párt politikusa, de abban, hogy önkormányzati helyekért indulnak, sokféle csapdahelyzetbe kerülhetnek.

Link másolása

Somogyi Zoltán politikai elemző szerint Magyar Péter taktikát váltott azzal, hogy a kampány közepén döntött úgy: részt vesz az önkormányzati választásokon is. Szerinte olyan hangulat állt elő, ami elragadta magával a politikust és a Tisza Pártot – fejtette ki a Népszavának.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, Magyar Péter első három polgármester-jelöltjét olyan kerületekben (a VII.-ben, a XI.-ben és a XVIII.-ban) mutatta be, ahol jelenleg ellenzéki (DK-s) városvezetők irányítanak, ami miatt vitába került Dobrev Klárával, a párt vezető politikusával is.

Pénteken aztán bejelentette, hogy azonos számű jelöltet indítanak ellenzéki és fideszes vezetésű kerületekben is, igaz, mindeközben a Színes Erzsébetváros jelöltje, Lajos Béla közölte: mégsem a Tisza Párt színeiben indul a VII. kerületben.

Somogyi Zoltán szerint egyelőre csak annyit lehet biztosan állítani, hogy Magyar Péter eltér attól a stratégiától, amit eddig követett, és ami láthatóan jól működött. A NER-ből év elején kiszálló politikus eddig egyenlő távolságot igyekezett tartani Orbán Viktortól és Gyurcsány Ferenctől is, akikhez képest alternatívát igyekezett nyújtani. Azokat a választókat szólította meg, akiknek elegük van nemcsak a Fideszből, hanem abból az ellenzékből is, amely – a közvélemény egy része szerint – alkalmazkodott a kormányzati kívánalmakhoz.

Somogyi szerint ehhez a taktikához ideális volt az EP-választás, amivel egy „bent is vagyok, kint is vagyok” állapottal tudott belépni a politikai színtérre.

„Azzal, hogy elindul az önkormányzati választásokon, Magyar Péter feladja az eddig követett stratégiát”

– jelentette ki a politikai elemző.

Ezzel már nem tudja fenntartani azt a látszatot, hogy a jelenlegi pártstruktúra felett áll. „Ha túlságosan elmérgesedik a viszony a DK-val, akkor az szavazatveszteséget is okozhat Magyar Péter pártjának” – tette hozzá Somogyi. Szerinte az önkormányzatokban viszont napi szinten kell döntéseket hozni, a Tisza Párt politikusai nem kerülhetik el, hogy egy-egy adott ügyben együttműködjenek akár a Fidesszel, akár az ellenzéki pártokkal.

Hozzátette: Magyar Péternek felelősséget kell majd vállalnia azokért a politikusokért is, akik a Tisza Párt színeiben kerülnek be adott esetben önkormányzati testületekbe. A politikai elemző nem állítja, hogy az önkormányzati indulás feltétlenül rossz ötlet volt a pártvezető részéről, „de azt igen, hogy nagyon komoly kockázatokkal jár számára.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Kishitű voltam, már azon dolgozom, hogy senkivel ne kelljen koalíciót kötnünk
Néhány hete még úgy gondolta, hogy háromosztatú lesz a magyar politikai tér, most már másképp gondolkozik erről. Magyar Péter nem szeretne koalíciót kötni sem Orbán Viktorral, sem Gyurcsány Ferenccel.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

Közel három órán keresztül kérdezte Magyar Pétert Puzsér Róbert a Hard Talk legutóbbi adásában. A kritikus egy ponton arról kérdezte vendégét, hogy a Tisza Párt politikusa mit tekintene az Orbán-rendszer végének. Magyar ugyanis korábban nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy hatalomra jutva megfontolná a koalíciót egy Orbán Viktor nélküli Fidesszel.

Magyar Péter a válasza elején Horn Gyulát idézte, aki szerint mindenekelőtt azt kell megnézni, hogy milyen felhatalmazást kapnak majd a választások során az emberektől. Magyar ezután azt mondta, hogy az első interjúi idején még ő sem gondolta volna, hogy néhány héttel később már Puzsér és Kóczián faggatják.

„Kishitű voltam, és azt gondoltam, hogy egy háromosztatú politikai teret kell elképzelni”

– kezdte a választ Magyar arra utalva, hogy Orbán és Gyurcsány pártja mellé szerinte még be lehet férkőzni.

„Most már nem így gondolom. Azt hiszem, hogy ez most már egy kétosztatú politikai tér lesz” - folytatta a Tisza Párt alelnöke, aki hangsúlyozta: ő abban reménykedik, hogy idővel „tényleg elmehet a gyerekeivel játszani és lesz száz másik Magyar Péter vagy nem Magyar Péter, aki átveszi”.

„Azon fogok dolgozni, hogy nekünk senkivel ne kelljen koalíciót kötnünk. Engem nem érdekel Gyurcsány Ferenc, megmondom őszintén. Soha egy asztalhoz nem akarok vele leülni, mert tudom, hogy mit tett ezzel a hazával”

– mondta Magyar Péter.

A politikus azt is leszögezte, hogy Orbán Viktor sem érdekli, aki szerinte jól indult, de mégis csak ő vezeti „a kormánynak vagy maffiának nevezhető konglomerátumot”.

Puzsér és Magyar beszélgetését ebben a cikkben lehet végignézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
„Ha nem jön össze, májusban pihenünk” – Órákkal a határidő előtt még nem adta le az ajánlásokat sem a Momentum, sem Márki-Zay pártja, sem a Jobbik
Magyar Péter felbukkanása eddig leginkább az ellenzéki pártoktól szívott el támogatókat. Ez már az ajánlásokért folytatott küzdelemben is érződik. Végigjártuk Budapest legforgalmasabb pontjait, hogy lássuk a véghajrát.

Link másolása

A február óta eltelt időszakban a semmiből vált az egyik a legerősebb ellenzéki erővé Magyar Péter Tisza pártja, és ezzel teljesen felforgatta a politikai térképet, főleg az ellenzéki térfélen. Ezt jól mutatja az is, hogy több ismert ellenzéki pártnak is nehezére esik összegyűjteni az Európai Parlamenti választáson való résztvételhez szükséges 20 ezer aláírást.

Néhány óra múlva, pénteken 4 órakor lejár a határidő, de az ajánlóíveket még nem sikerült leadni mindenkinek.

Elsőként a Tisza párt jelentette be, hogy összegyűjtötték a szükséges számú ajánlást, rögtön az első napon, igaz, leadni csak április 30-án adták le az íveket. A Fidesz szintén az első nap végzett, és ők április 27-én, elsőként le is adták azokat. Április 30-án továbbította a Választási Irodához ajánlásait a Mi Hazánk, a Kétfarkú Kutyapárt és a Gattyán-féle MEMO is. Az MSZP-DK-Párbeszéd a szükséges 20 ezer aláírást háromszorosan túlteljesítve csütörtökön adta le az íveket, és ugyanezen a napon végzett az LMP is.

Péntek reggel, órákkal a határidő lejárta előtt azonban az NVI honlapja szerint még nem adta le az aláírásokat sem a Momentum, sem a Jobbik, sem a Mindenki Magyarországa Mozgalom.

Az olyan kisebb indulókról nem is beszélve, mint a Jakab Péter-féle Nép pártján, vagy a Vona Gábor fémjelezte Második Reformkor.

Csütörtökön több helyen is jártunk Budapesten, hogy megnézzük, hogyan folyik a véghajrá. Arra számítottunk, biztosan kint lesz az összes aktivistájával az összes még nem végzett párt. Ennél nagyobbat nem is tévedhettünk volna.

A Nyugati aluljáróban Márki-Zay Péter Mindenki Magyarországa Mozgalma várta az aláírókat. Két nappal korábban az MMM kiküldött egy levelet azoknak, akik korábban bármikor feliratkoztak a mozgalom hírlevelére, melyben többek között ez áll:

„Sajnos az erőn felüli munka dacára sem sikerült még összegyűjteni a 20 ezer aláírást, ahogyan sok más pártnak sem. Több száz aktivistánk gyűjti napok óta az ajánlásokat, azonban a tapasztalat az, hogy az emberek fásultak, bizalmatlanok és a legtöbben elutasítóak a politikával szemben.”

A Nyugatinál nem kerteltek, őszintén elmondták, hogy

rezeg a léc, állításuk szerint mindenki kint van, és gyűjti az aláírásokat (ezt később tapasztaltuk is, több helyszíneken láttuk az MMM pultját).

Egy idősebb aktivista személyes véleményként mindehhez hozzátette: azért is dolgoznak ilyen kitartóan, mert úgy gondolják, hogy személyesen Márki-Zay Péterért, és a mozgalom által képviselt értékekért kár lenne, ha elvesznének. Természetesen szóba került Magyar Péter felbukkanása, elszívó hatása, az aktivista szerint „minden kicsi megérzi” a Tisza párt felemelkedését. És hogy mi lesz, ha nem jön össze a húszezer? „Májusban pihenünk” – mondja szomorkás mosollyal.

Kissé odébb állt a Jobbik pultja is, amelyen csupán a listavezető Róna Péter neve és arcképe látható, és nagyítóval lehetett megtalálni, hogy ez valójában a Jobbik pultja. Akkor, utunk elején még nem mentünk oda, gondolván a következő helyszínen is lesznek jobbikosok.

Mekkorát tévedtünk!

Átvillamosoztunk a Széll Kálmán térre, ahol egy idős hölgy ücsörgött egy elhagyott MMM pult mögött. Volt ott még Vona Gábor Második Reformkor pártjának pultja is, és egy nagy sátor Karácsony Gergely arcképével, de sem Momentum, sem Jobbik, sem LMP nem volt sehol. Így hát metróval átrobogtunk az Astoria aluljáróba, ahol senki nem volt, csak a szokásos tömeg.

Egy megállóval odébb, a Blahán megtaláltuk az LMP pultját. Az aktivisták, akik közül az egyik Vitézy Dávidos sapkában volt, elmondták, a Tisza áradását ők is megérzik, de talán éppen most lesz meg a húszezredik aláírás. Este még mennek kopogtatni, elsősorban olyan körzetekbe, ahol a bázisuk van, tehát a felső-középosztály által lakott budai kerületekbe, ott fogékonyak a környezetvédelmi témákra, illetve az

„akksigyáras helyekre, ott aktív volt a párt, hamar össze lehet szedni száz aláírást”.

Sikerült is: estére az NVI honlapján már felkerült a párt aznapi dátummal, mint listát leadott szervezet.

Kimetróztunk az Őrs Vezér térre, ahol az MMM mellett Karácsony sátra és Gattyánék bódéja állt. Momentum, Jobbik, LMP sehol. Visszafele körülnéztünk a Keletinél, ahol hasonlóan üres volt minden, majd átlibbentünk a Kálvin térre. Sehol semmi. Szintén üres volt a Corvin negyed aluljárója is, így hát visszavillamosoztunk a Nyugatiba.

Ott még állt a Róna Péter név alatt futó Jobbik pultja. Az ottani aktivisták szerint megvan a húszezer, már csak a hibahatárra gyúrnak, azaz arra a többletre, amely akkor kellhet, ha diszkvalifikálnak néhány aláírást (és ez mindig megtörténik).

Magyar Péterről viszont érdekes dolgot mondtak: szerintük jót tett, hogy felkavarta az állóvizet. Az aktivista azt vette észre, hogy

az emberek kiléptek a komfortzónájukból és elkezdtek gondolkodni, vitatkozni és beszélgetni.

Bár a fenti beszámoló reprezentatívnak nem tekinthető, de nehéz elképzelni, hogy az összes Momentumos stand pont ott állt, ahol nem jártunk. Az is látszott, hogy a Mindenki Magyarországa Mozgalom valóban kint volt mindenhol, ahogy Márki-Zay kérte levelében a párt aktivistáit, de sem az LMP, sem a Jobbik már nem igyekezett.

Meglehet, a Momentumnak is meglett a húszezer, azért vonultak le, de péntek reggel az NVI honlapján ennek még nincs nyoma.

A hazai választási törvény egyik furcsa rendelkezése, hogy egy választópolgár több jelöltet is ajánlhat: azaz több szervezetnek is aláírhat. Így, elméletben Magyar Péter felbukkanása önmagában még nem jelenthetett veszélyt a kisebb pártokra, hiszen aki Magyart támogatja, attól még aláírhatott volna más pártoknak is.

De úgy tűnik, lesznek, akik már ezen a ponton elvéreznek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: A Tisza Pártnak még csak 19 tagja van, az EP-választás után fog belépni sok ezer ember
Nincs egy hónapja, hogy a politikus a Tisza Párt alelnöke lett. Azóta úgy fest, hogy Magyar pártjánál már csak a Fideszre szavaznának többen, ha most lenne a választás.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

„Hol volt az a pont, amióta nem vagy fideszes?” – kérdezte Puzsér Róbert Magyar Pétertől a Hard Talk legutóbbi adásában. A kritikus és a politikus beszélgetése szerdán került fel a YouTube-ra, ahol azóta is a legfelkapottabb videónak számít.

„Lehet, hogy még fideszes vagy, mert Gulyás Geri azt mondta a kormányinfón, hogy van még 47 ezer forint tagdíjtartozásom a Fideszbe, de azt nem mondta, hogy kirúgtak és én ebben a hitben éltem” – kezdi a válaszát Magyar Péter. A 15-20 pontos, országjárása során többször ismertetett politikai hitvallása kapcsán a Tisza Pártra kitérve elmondja:

„Nyilván ez nem a Tisza Pártnak a programja, hiszen még csak 19 tagunk van, és majd az EP-választás után fog belépni sok ezer ember, aki szeretne, és majd együtt határozzuk meg a pontos alapvetéseket.”

Magyar Péter még március 15-én jelentette be, hogy Taplra Magyarok Közössége néven mozgalmat indít a demokratikus értékek és szabadságjogok védelme érdekében. Mivel egy új párt alapítására már nem volt elég ideje a június 9-i választásig, ezért a Tisza Párt színeiben indul a nyári EP- és önkormányzati választáson, melynek alelnöke is lett áprilisban.

Magyar pártjának népszerűségét azóta több közvéleménykutató is mérte. A Medián héten publikált eredménye alapján a Tisza Párt toronymagasan a legnépszerűbb a Fidesz után. Magyarékra most majdnem háromszor annyian szavaznának, mint Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klára pártjára, a DK-ra.

Magyar Péter és Puzsér Róbert teljes beszélgetését ebben a cikkben lehet végignézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET: