SZEGED

Hogy került a különleges napsugaras díszítés a házak homlokzatára?

Szegeden az Alsóvárosban a régi épületek különös dolgokról mesélnek. Például arról, hogy mi közük van a pusztító tiszai árvízhez, vagy a típustervekhez.


Szegedi sétánkat folytatva egy kicsit eltávolodtunk a belvárostól. No, nem nagyon, csak úgy 15-20 perc laza sétányira. Persze ha kényelmes vagy, mehetsz busszal, autóval is, akkor pár perc alatt eléred az Alsóvárost.

szeged_napsugarashaz_2016_09-101

A családias, inkább falusias környezetből kimagaslik a ferencesek kolostora és temploma, innen már csak pár saroknyira vannak a sokat látott, különleges történettel rendelkező napsugaras házak utcái. (A ferencesekhez persze még visszatérünk!)

szeged_napsugarashaz_2016_09-123szeged_napsugarashaz_2016_09-126

A Nyíl utca közepe táján található a Tájház, ahol mindig szívesen látják a betérőket. És érdemes bekopogtatni, mert a ház érdekes, jó programok vannak és még egy sétára is meginvitálnak.

szeged_napsugarashaz_2016_09-124

A napsugár

A nap már jóval korábban, az ősidők óta fontos díszítő eleme volt az embereknek. A jelképben az ősi napimádat és a természettel szoros kapcsolat is mind benne van. Az emberek életét alapvetően meghatározta a napfény, a napszakok, a nap éltető ereje.

A barokk templomokban előszeretettel használták a napot, a napsugarat a freskókon, díszítéseken. De kapcsolódik a minta a Szentháromság jelképéhez is, mely mutatja, hogy az itt lakók hisznek abban, hogy Isten mindent lát és megóv a bajtól.

Szegeden az 1700-as években gyakoriak voltak a járványok, a tűzvész is sokszor pusztította a nádfedeles, zsindelyes házakat. Ez pedig kedvezett a Szentháromság-tisztelet elterjedésének.

szeged_napsugarashaz_2016_09-130

De a szegedi napsugaras házak története is messzire nyúlik vissza. Már a 18. század vége felé elterjedt díszítőelem volt a fából faragott, díszes oromzat. Biztos nem véletlen, hogy pont a Napfény Városában lett ennyire népszerű ez a díszítés.

napsugar_sulinat

Fotó forrása: sulinet

A nagy árvíz előtt épült napsugaras házak mind a víz áldozatai lettek.

A Nagy Tiszai Árvíz következménye

Az 1879-es nagy árvíz alapjaiban változtatta meg Szegedet, benne az Alsóvárost is. A víz annyira pusztító volt, hogy szinte a teljes települést lakhatatlanná tette.

Szeged újjáépítését Lechner Lajos vezette. Ő volt az, aki körzővel és vonalzóval kialakította a körutakat és sugárutakat, meghatározta a középületek és lakóházak helyét. (Szeged ma is utcaneveiben őrzi azokat a városokat, amelyek anyagilag is segítették az újjáépítést.)

A belvárosi utak, házak mellett a külváros falusias részét is teljesen újjá kellett építeni. A gyorsabb és hatékonyabb építkezéshez pedig „típusterveket” készítettek. Mindenki a saját lehetőségei, igényei szerint tudott választani a négy féle tervtípus több alvariációja közül.

Egy komplett kézikönyv tartalmazta az építéshez szükséges rajzokat, a hozzávalók listáját, az ajánlott építési módot és a költségvetést is. Sőt, az egységes arculathoz a díszítőelemeket is megtervezték.

Így került a nyeregtetős házak oromzatára, a kapukra, kerítésekre, de még a sírkövekre is a napsugaras motívum. A lakók pedig tisztelve a Szentháromságot, bíztak abban, hogy a jelkép megóvja őket a betegségektől, az átkoktól, a bajtól.

napsugarashaz_1napsugarashaz_2napsugarashaz_4

Fotó forrása: wikipedia

Később ez a népi építészeti elem kezdett kikopni, a szegények a fa drágulása miatt inkább téglából építették meg az oromzatot. Ráadásul az idő múlásával egyre több házat lebontottak, vagy újjáépítettek, és a régi szép fadíszítések egyre inkább eltűntek.

A még ma is meglévő épületek közül többet műemlékké nyilvánítottak. A Tájház környékén a Nyíl, a Pásztor és a Tabán utcában is látható több szépen karbantartott napsugaras ház.

szeged_napsugarashaz_2016_09-128

A napsugaras motívum

A nyeregtető utcai részén láthatók a fából készült háromszög alakú felületek. Közepén általában egy padláslyuk van, amely a szemet ábrázolja (Istenszöm) és ebből indulnak ki a napsugarak. Korábban ezeket színesre festették.

A szem alatti részt a nagyobb házaknál általában 7 részre osztott betét zárja, míg a kisebbeknél általában 4 részes. Az oromzatot egy csipkés esővető deszkával szegélyezték, melyből tudni lehetett, hogy ki készítette. Ennek mintázata ugyanis a mesterek „névjegye” volt.

A házak előtt az utcákat is beültették, virágok, fák, bokrok sorakoznak végig a járda mellett, így igazán barátságos, természetes környezetet nyújtanak.

szeged_napsugarashaz_2016_09-129
A világban

A legtöbb napsugaras ház Szegeden, az Alsóvárosban található. De innen elterjedt a környező tanyavilágban is, eljutott a Délvidékre, a Tisza-mentére és Bácskába is. Találhatók hasonlók még Eurázsiában, Kaukázusban és Szibériában.

A Tájház

A Nyíl utca 43. számú ház ma bemutató és foglalkoztató helyként működik. Az Alsóvárosi Tájház valaha Rácz József földműves otthona volt, aki 1880-ban építette a nagy árvíz után családjának ezt az 1963 óta műemléki védettséget élvező parasztházat.

VIDEÓ: a Tájházról

Az épület szintén típusterv alapján készült, az Alföldre jellemző soros elrendezésben. Az alápincézett házban utcai tisztaszoba, szabadkéményes konyha, és belőle nyíló másik szoba is van. Az udvar felé egy fakorlátos ereszalját alakítottak ki. A ház végében istálló, kocsiszín és kis kamra is volt.

szeged_alsovaros_tajhaz8_rgb

Fotó forrása: Tájház

A Tájházban megismerheted, hogy hogyan élt itt a házat építő család. Kiderül, hogy miért van külön része a férjnek és külön az asszonynak. Hogy miért kellett a konyhába szemöldökfa, vagy hogy miért magasabb a padlózata az udvar felőli szobának.

Néhány különös berendezési tárgyat is láthatsz, a csizmahúzótól a tarhonyakészítőig.

szeged_napsugarashaz_2016_09-101szeged_napsugarashaz_2016_09-105szeged_napsugarashaz_2016_09-108szeged_napsugarashaz_2016_09-115szeged_napsugarashaz_2016_09-118szeged_napsugarashaz_2016_09-109szeged_napsugarashaz_2016_09-113

A szegedi paprika sok családnak nyújtott megélhetést, de elég keveset tudunk arról, hogy miképpen is zajlott mindez a hétköznapokban. Az itteni kiállítás azonban bemutatja, hogyan éltek a paprikások, hogy termesztették a fűszernövényt, mi volt az asszonyok dolga, és hogyan piacoztak vele.

szeged_napsugarashaz_2016_09-107

A legszögedibb szögedi

Szeged egyik híres szülöttét, Bálint Sándort is megismerheted az itteni bemutatón. Alsóvárosban élt, édesapja korán meghalt, édesanyja paprikakufa volt, azaz felvásárolta a paprikát hasítatta, őröltette, és eladta. Így teremtette elő a megélhetésükhöz és fia taníttatásához szükséges pénzt.

A néprajzprofesszor az alsóvárosi népélet kutatója volt, a magyar néprajztudomány egyik legnagyobb életművét ő teremtette meg. Foglalkozott a népi élettel, a nyelvezettel, a kultúrával, a hagyományokkal, a kutatás mellett pedig oktatóként is dolgozott.

szeged_napsugarashaz_2016_09-103szeged_napsugarashaz_2016_09-104

Programok

A Tájház nem csak bemutatóhely, hanem nyüzsgő élet zajlik itt. Rendszeresen tartanak foglalkozásokat, programokat diákoknak, családoknak, turistáknak. Sőt elkísérnek egy sétára, a környék felfedezésére is, melyben megnézhetsz jó pár darabot a még megmaradt mintegy 70 napsugaras házból.

Az Alsóvárosi séta itt még nem ér véget, hanem – ahogy ígértem – folytatódik majd a Ferences Látogatóközpontban. Ám az már egy másik mese lesz.

Bővebb információkat a Tájházról és a programokról ITT találsz-

dscf8500nanprikanap5

Fotó forrása: Tájház

A szegedi sétánk előző részeit ITT és ITT és ITT olvashatod.

Ha érdekes volt, oszd meg másokkal is!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEGED
A Rovatból
Szeged adventi díszben pompázik: megannyi látványosság, kedves, visszatérő figurák, fényfüggöny és varázslatos hangulat
A Tisza-parti város télen, az ünnepi időszakban egészen más arcát mutatja. Mint egy mese elvarázsolt díszlete, olyan a belváros és környéke.
Fotók: Papdi Balázs - szmo.hu
2024. december 21.



Az egyik leghangulatosabb adventi dekorációt Szegeden láthatjuk. Évek óta visszatérő látványosságok mellett mindig vannak újdonságok is. A belváros, a Kárász utca, a Dóm környéke, a Széchenyi tér ilyenkor fénypompában úszik. A csodaszarvas és a fényvillamos is évről-évre láthatók, és sokak kedvencei.

Idén is káprázatos lett a Tisza-parti város, amit a sejtelmes köd is még meséssebbé varázsolt.

Képgaléria: Szeged adventi fényekben (A fotókért kattints a képre)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEGED
A Rovatból
Szeged, ahogyan még nem ismered
Adunk néhány tippet, hogy mit nézz meg, ha legközelebb Szegeden jársz!


A dél-magyarországi Szegedet nem véletlenül nevezik a „napfény városának”! A szerb határhoz közeli nagyváros mindig is fontos gazdasági, közlekedési és kulturális csomópontja volt az ország ezen felének. A turisták is kedvelik, hiszen számtalan izgalmas látnivalóval büszkélkedhet és itt mindig van néhány olyan program is, ami miatt érdemes ellátogatni ide!

Most mi is adunk néhány tippet, hogy mit nézz meg, ha legközelebb Szegeden jársz!

Szegedi Vadaspark

A város jóideje már egy saját vadasparkkal is büszkélkedhet, amit akár állatkertnek sem túlzás nevezni! Itt ugyanis a világ minden tájáról találhatók állatok! Van itt tankméretű orrszarvú, cuki bébivíziló, több zsiráf, rozsomák, teve és persze néhány elefánt is! A hazánkban őshonos állatok közül is jónéhányat megcsodálhatunk itt! Figyelem! A zoo csemegét kunyeráló kecskék elég szemtelenek!

Bővebb információ ide kattintva!

A Holt-Maros

A Maros egykori kanyarulatából, a folyószabályozások során, 1860-ban választották le ez a több, mint 4 km hosszú, 10-15 méter széles ágat. A holtágat örökzöldek, nádasok, virágok, csend és nyugalom veszi körbe. Ha szeretjük a madarakat megfigyelni, akkor ez nekünk való hely, mivel száznegyvenhárom madárfaj, többek között törpegém, nádi rigó, poszáta továbbá mocsári teknősök és kétféle védett bogárfaj egyedei élnek errefelé. De ha horgászni szeretünk inkább, akkor is érdemes pár órára kijönni ide: a vízmélység 1-2 m között változik és több, mint tízféle hal él benne. És ha már itt vagyunk, akkor nézzünk el a Pajori elemi népiskola emlékhelyhez is!

Bővebb információ ide kattintva!

Szegedi paprika kiállítás

Ha már Szeged, akkor mindenkinek eszébe jut a halászlé, a világhírű szalámi és persze a piros paprika! Naná, hogy ennek is van egy kiállítása! Igaz, nem éppen Szegeden, hanem pár kilométerrel arrébb, Ópusztaszeren. Szeged környékén feltehetően a ferencesek kezdték el termeszteni a paprikát, majd innen terjedt el a környékbeli tanyavilágban. Szeged környéke kiválóan alkalmas a paprika termesztésére, mivel magas a napsütéses órák száma, jók a talaj adottságai, de a szegediek tapasztalatai és kísérletező kedve mind hozzájárultak a paprika sikeréhez, formálták a világhírű szegedi paprika színét, ízét, aromáját.

Bővebb információ ide kattintva!

Molnár Tibi, művésznevén Trap Kapitány is Szegeden nőtt fel, majd miután országosan is ismert lett a 2014-es X-Faktornak köszönhetően, a fővárosba költözött. Az elmúlt 10 évet gyakorlatilag minimális pihenéssel dolgozta végig, aminek következtében sajnos szívproblémái és alvászavarai lettek. Orvosi tanácsra ezért aztán úgy döntött pár hónappal ezelőtt, hogy hazaköltözik a napfény városába, gyermekkora helyszínére.

Tibi mostanság már sokkal jobban megfontolja milyen felkéréseket, munkákat vállal el és ennek a túlpörgetett korszaknak záróakkordjaként elkészítette a „TRAP KAPITÁNY – DUHOS LP”-t.

Tibi jóformán nyaralni sem volt az elmúlt tíz évben, így kifejezetten örült a felkérésnek, hogy legyen ő AZ ÉV HOTELE egyik szállodatesztelője a műsor idei évadában. A háromnapos utazásra egyik legjobb barátját, a SzkiTon Produkció egyik alapítóját, Haintz Olivért hívta el, mivel biztos volt abban, hogy így igazán vidám lesz az utazás!

Ha lemaradtál volna AZ ÉV HOTELE legutóbbi adásáról, akkor azt megnézheted most az RTL+-on!

A zenészek először egy szegedi hotelt teszteltek, így Tibinek nem is kellett messzire utaznia a lakásától.

Safari Hotel***, Szeged

Az új, háromcsillagos szálloda - a napfény városának is nevezett - Szeged belvárosától néhány perces autóútra, a helyi Vadaspark bejáratától csupán 150 méterre, csendes környezetben található. A szálloda a fővárosból az M5-ös autópályán körülbelül 2 óra alatt érhető el. A szálloda épületének eklektikus, egyedi körfolyosós hangulatát a tulajdonos Egyesült Államokban szerzett utazási élményei inspirálták.

A háromszintes szállodát gondozott, pálma és olajfás kert veszi körbe. Az épület mellett sorompóval védett zárt parkoló is található. A hotelben két- és háromágyas standard, összenyitható két- és egyágyas, valamint akadálymentesített szobák is foglalhatók, reggelis ellátással. Meleg időben a reggeli akár a teraszon is elfogyasztható. A szálloda remek kiindulópont lehet Szeged és környékének felfedezéséhez.

További információ ide kattintva!

Levendula Hotel***superior, Algyő

A háromcsillagos superior Levendula Hotel Szegedtől 10 kilométerre, Budapesttől körülbelül 2 órányi autózásra található. A tradíciók és a modernitás házasságából született, letisztult épület modern szobákat rejt, ugyanakkor a díszítő elemek és a kiegészítők a régi korokat idézik. A hotel családi pihenésre, esküvőkre vagy más eseményekre, de akár céges rendezvényekre is alkalmas. A Levendula Hotel 18 kétágyas szobával - ebből egy mozgáskorlátozottak fogadására is alkalmas – valamint két családi lakosztállyal rendelkezik. Minden szoba klímával, széffel, minibárral, és síkképernyős televízióval felszerelt. A szállodában szaunázni és jacuzzizni is lehet. A hotel udvarán zárt parkoló található. A 120 főt befogadó étteremben elsősorban a magyar konyha népszerű ételeit kóstolhatjuk meg. A séf nagy hangsúlyt fektet a minőségi és környékben termelt alapanyagokra.

További információ ide kattintva!

Szavazz és nyerj szállodai ajándékutálványt minden héten!

Szavazatodat AZ ÉV HOTELE Facebook oldalán adhatod le, az adásban bemutatott szálláshelyek valamelyikére vasárnap délelőtt 11 óráig. Ha voksolsz, nyerhetsz is egy-egy szállodai ajándékutalványt oda, ahová a szavazatodat leadtad.

Ha hétről-hétre megteszed ezt, akkor nő az esélyed arra, hogy elvidd a havi, majd pedig az évvégi főnyereményt, ami egy teljes hetet jelent AZ ÉV HOTELE-ben!

Jövő héten vasárnap folytatódik AZ ÉV HOTELE idei évada!

A következő adásban újra megmutatjuk azokat a szálláshelyeket, melyek az alföldi régióból neveztek AZ ÉV HOTELE versenyre.

Mondd meg Te, melyik legyen AZ ÉV HOTELE

Az RTL-en futó, AZ ÉV HOTELE verseny lehetővé teszi, hogy szavazatukkal a nézők válasszák meg az egyes magyarországi régiók legjobb szálláshelyét, majd az AZ ÉV HOTELE végső győztesét. Idén is érdemes hetente voksolni, mert minden egyes szavazattal nő az esély az év végi főnyereményre, azaz egy teljes hétre AZ ÉV HOTELE-ben. A szavazatokat a műsor facebook oldalán lehet leadni.

AZ ÉV HOTELE közönségszavazáshoz kapcsolódó televízió műsor az utazók szemszögéből, személyes élményeiken keresztül mutatja be a címért versenybe szálló szálláshelyeket. Minden adásban egy-egy ismert embert és kísérőjének kalandjait láthatjuk, akik elutaznak egy hétvégére két magyarországi szálláshelyre, hogy kipróbálják azokat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZEGED
A Rovatból
Mindenki elsétált az ájult idős nő mellett, egy 5 éves kislány mentette meg az életét
Senki sem törődött az idős nővel, aki egy buszmegállóban rosszul lett. Végül nem várt helyről érkezett a segítség.


„A felnőttek elmentek mellette, az 5 éves Léna sietett a beteg segítségére” – ezzel kezdődik az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) hétfői Facebook-posztja. Egy idős nőről írnak, aki egy csongrádi buszmegállóban lett rosszul.

„Az eszméletlen beteg mellett többen elmentek, anélkül, hogy segítséget nyújtottak volna neki, mire egy autóban utazó kislány észrevette őt”

– részletezi a poszt. Léna szólt apukájának, aki félreállt, hogy megnézzék, jól van-e a nő.

„Miután nem tudták felébreszteni a beteget, a férfi a mentők segítségét kérte”

– írják. A mentők végül Léna segítőkészségének hála stabil állapotban tudták kórházba vinni a nőt. A mentők posztja végül ezzel ér véget:

„A kislányt később vendégül látták a Szegedi Mentőállomáson, ahol sokat beszélgetett az életmentőkkel. Bár Léna még csak most készül iskolába, a mentőhívás és az elsősegélynyújtás területén igen tájékozott, amit be is mutatott a bajtársaknak és amiről sok felnőtt is példát vehetne.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEGED
Michelangelo-, Van Gogh- és anime-stílusban alkotta újra a mesterséges intelligencia az Ásító inast Szegeden
A kiállításon több, mint 70 MI által generált képet láthatnak az érdeklődők. Az Ásító inas megjelenik barlangrajzokon, egyiptomi és ókori görög alkotásként is.


A mesterséges intelligencia értelmezte újra Munkácsy Ásító inas című festményét többféle művészeti stílusban. A szegedi Móra Ferenc Múzeum ezekből az MI által készített alkotásokból nyitott kiállítást a Munkácsy-tárlathoz kapcsolódóan.

Egy újszerű kamarakiállítással jelentkezik a Móra Ferenc Múzeum a jelenleg látható Munkácsy-kiállítás kapcsán. Munkácsy Mihály ikonikus alkotását, az Ásító inast gondoltatták újra a mesterséges intelligenciával különböző művészeti stílusokban. A tárlat létrehozásának célja az volt, hogy megmutassák, milyen egyedi módon használható az MI a hagyományos kiállítások kapcsán.

A projektet a múzeum grafikusa, Magyar Milán bonyolította le, aki az egyik képalkotásra létrehozott mesterséges intelligencia programot „kérte meg” arra, hogy az Ásító inast alkossa újra különböző parancsok alapján.

A feladat nem bizonyult könnyűnek: noha pontos utasításokat kapott az MI, mégsem született olyan kép, mely az eredeti festmény minden elemét pontosan megjelenítette volna.

A kiállításon több, mint 70 MI által generált képet láthatnak az érdeklődők. Az Ásító inas megjelenik barlangrajzokon, egyiptomi és ókori görög alkotásként, Michelangelo, Klimt vagy éppen Van Gogh stílusában. Továbbá találkozhatunk pop art, cyberpunk-, graffiti- és anime- újraértelmezésekkel is. Mindemellett a tárlaton ismertetik a projekt menetét, kihívásait és nehézségeit.

„Az Ásító inas, én és MI” című kiállítás 2024. november 17-ig látható a Móra Ferenc Múzeumban.


Link másolása
KÖVESS MINKET: