SPORT
A Rovatból

A kiszőrösödött izomkolosszus-hölgyektől a nőies fitneszig hosszú út vezetett – a testépítés és a női versenyzés kezdetei

A Magyar Testépítő és Fitnesz szakszövetség elnöke, Huber István büszke rá, hogy Magyarország fitneszben a világ éllovasa. Pedig 1977-ben még csodabogárnak nézték, amikor az első budapesti konditermeket elkezdte látogatni.


A női testépítés örökké vitatott téma: akad, aki csodálja a mögöttes teljesítményt, másokat pedig taszít a kidolgozott izomzatú hölgyek látványa. Kezdetben a testépítés kizárólag a férfiak terepe volt, 1965-től kezdve a híres Mr. Olympia versennyel az élen, melynek éveken keresztül Arnold Schwarzenegger volt a szimbóluma. A későbbi színészlegenda 1976-ban sorozatban immár a hatodik Mr. Olympia-győzelmét ünnepelte.

Egy évvel később, Jimmy Carter elnökké választásának évében indult el a nők bevonása is a hasonló megmérettetésekbe. Előtte nem igazán érdekelt senkit a nők izomépítése. Valójában nem is volt különösebben látványos, inkább az egészséges életmódról és diétáról szóltak ezek a kezdetleges bemutatkozások. 1977-ben viszont létrejött egy – nem hivatalos, de annál elszántabb – női szövetség, az Izmos Nővéri Rend. Mégpedig azzal a céllal, hogy lerombolják a női testépítéssel kapcsolatos előítéleteket. Naponta órákat emelgették a súlyokat, hogy felfigyeljenek az erőfeszítéseikre.

Ekkortájt kezdte hirdetni a daytoni Fiatalok Keresztény Egyesülete (YMCA) egyik tagja, Henry McGhee, miszerint a férfiakhoz hasonlóan a nőknek is meg kell adni a lehetőséget fizikumuk építésére és a versenyzésre.

Elindultak az első komolyabb megmérettetések a Las Vegas-i Resort and Casino szállodában (ahol utána Miss Universe szépségversenyeket rendeztek, sőt, rendeznek manapság is).

Az igazi áttörést azonban az jelentette, amikor 1979-ben megrendezték az IFBB által is elismert, a Világ Legjobbjai elnevezésű női testépítőversenyt, 2500 dolláros fődíjjal. Egy évvel később elindult a Ms. Olympia verseny is, amely máig a legrangosabb professzionális verseny testépítőnők számára. Az első nyertes Rachel McLish volt, a legeredményesebb versenyzőnek mindezidáig pedig Iris Kyle számít a maga 10 győzelmével.

A nemek közötti különbségtétel abban nyilvánult meg, hogy a Ms. Olympiát másfél évtizeddel később vezették be, mint a férfi megfelelőjét. De az elnyerhető pénzjutalomban is: a 2012-es Mr. Olympia például 250 000 dollárt vitt haza, míg Ms. Olympia csupán 28 000 dollárt.

Ennek több oka is lehet: egyrészt a nőknek más a testfelépítése, izommennyisége, és a tesztoszteronszintjük alacsonyabb, így a természetes módon építhető izomzat mennyisége is korlátozott számukra. Továbbá eleinte a női testépítés nem volt figyelemfelkeltő, mert a férfiaknak nem tetszett a műfaj, a nők pedig nem értették, hogy ez mire jó.

Megkérdeztük a magyar kezdetekről az MTFSZ (Magyar Testépítő és Fitnesz szakszövetség) elnökét, Huber Istvánt. Ő már csak tudja, mi fán terem hazánkban a testépítés, hiszen 1977-ben kezdte a testépítést. A világon majdnem minden országban képviselte már a szakmát, és két évtizede vezeti a szövetséget.

"Csodabogaraknak néztek minket akkoriban" – kezdett bele a mesélésbe István.

"Amikor végigmentem az utcán, mondták, hogy „odanézz!”, mire én is odanéztem, kiderült, hogy engem néztek. Az egész országban voltunk körülbelül százan, akik nagyon izmosak voltunk, akkoriban ez nem volt divat, a bodybuilder szót sem ismerték. Még arra is emlékszem, hogy 1970-ben az Athenaeum nyomda színiben versenyeztek az első testépítők.

Ami a női versenyzőket illeti, eleinte nem jött könnyen az áttörés. Amikor 1986-ban Lengyelországban megrendezték a női európai testépítő bajnokságot, a nyertes jó irányba vitte volna a sportágat, de a szakma azt szerette volna, ha a nők is nagyon izmosak lennének, holott szerintem nem szép, ha egy hölgyikén 20 kiló többletizom van. Illetve a férfiakra szabott szerektől (pl. tesztoszteron, szteroid) akkoriban a nők szőrösek lettek, és hangjuk is elváltozott.

Aztán szerencsére jött egy csodás hölgy, Szikszay Gabriella, aki tényleg csinos tudott maradni" – mondta az MTFSZ elnök, hozzátéve, hogy Gabriella 1991-ben lett amatőr női testépítő világbajnok, valamint páros testépítő világbajnok és első magyarként kijutott a Ms. Olympiára, ami hatalmas eredmény.

A következő fontos mérföldkő az volt, amikor sikerült bevezetni a fitness kategóriát. A ’90-es évek közepén indult be nálunk a fitnesz-őrület: ekkoriban nyerte meg a Fitness Magyar Bajnokságot Palatinus Tünde, valamint ekkortájt kezdte el a bajnoki címeit begyűjteni Béres Alexandra is, aki szintén sokat tett a műfaj népszerűsítéséért.

"A női testépítés elkezdett háttérbe szorulni a versenyzői létszám csökkenése és a szponzorok távolmaradása miatt, ezért az IFBB 2013-ban eltörölte ezt a kategóriát" – eleveníti fel a múltat István.

Magyarország fitneszben azóta is a világ éllovasa, Szlovákia a második, és Ukrajna a harmadik a rangsorban, és ez a hármas felállás időről-időre felcserélődik.

Arra a kérdésre, hogy hazánkban mióta léteznek konditermek és mióta járnak oda nők is, a Magyar Testépítő és Fitnesz szakszövetség elnöke azt válaszolta, hogy az 1970-es évek közepén egyszerre négy konditerem is nyílt Budapesten. Érdekességként megemlítette, hogy az első, Spartacus nevű hely ma is működik a Bartók Béla út 57. szám alatt, csak más néven. Hölgyek pedig körülbelül egy évtizeddel később, az 1980-as évek közepén kezdtek el edzőteremben súlyzózni.

– Akkoriban még nem izomkolosszusokat faragtunk belőlük, amit a világ elvárt, de az említett Szikszay Gabi is így kezdte, és volt egy Rubos Katalinunk is, aki juniorban világbajnoki címet szerzett. Aztán kiemelném a későbbi évekből Vargha Violát, az MTFSZ  jelenlegi főtitkárát, aki junior testépítésben fél évtizeden át élmezőnyben volt a rendkívüli genetikájával, majd páros testépítésben 2. helyen végzett Európa-bajnokságon, végül fitneszmodell világbajnok lett. ​

Ő nem használt szereket, és belevitt egy nőies vonalat a versenyzésbe, ráadásul a testépítésből át tudott menni a bikini fitneszmodell kategóriába és vissza, miközben mindkét kategóriában tudott versenyezni.

Az biztos, hogy a 21. századra jócskán változott a női izomépítés megítélése és szabályrendszere, és egyre szélesebb rétegeket szólít meg a súlyzós edzésforma. Manapság a világ legtöbb részén már teljesen természetes látvány egy lány egy konditeremben, miközben egyes muszlim vallású országokban, például Afganisztánban máig tilos a női testépítés.

Források: Csupasport, Wikipédia

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SPORT
Szoboszlai Dominik a Bosznia elleni döntetlen után: „Tizennégy veretlen meccs után kicsit elszálltunk”
A Liverpool labdarúgója elmondta, az 5-0-s pofon után „az egész csapat lejött a földre”. A kimaradt helyzetek ugyanakkor idegesítik.


Szoboszlai Dominik, a magyar labdarúgó-válogatott csapatkapitánya azt mondta, büszke az együttesre és a társaira, mert olyan választ tudtak adni a németektől szombaton elszenvedett 5-0-s vereségre, amire ő maga is számított – idézi a labdarúgót az MTI.

A Liverpool 23 éves középpályása a Nemzetek Ligája A divíziójának második fordulós mérkőzése, a Bosznia-Hercegovinával a Puskás Arénában játszott keddi 0-0 után úgy fogalmazott, a csapat elindult a jó irányba, amit folytatni szeretne.

„Természetesen mindenki jobban örült volna a három pontnak, de szerintem nem megszokott, hogy a válogatott egy olyan vereség után, mint amilyen a németországi volt, ennyire motiváltan és ilyen küzdőszellemmel játszik” – jelentette ki.

Szoboszlai kiemelte, nemcsak az ő szabadrúgásból elért kapufája, hanem az összes kimaradt helyzet „idegesíti”, ugyanakkor azt pozitívan kell értékelni, hogy a bosnyákok ellen ilyen sok lehetőséget tudtak kidolgozni.

„Lehet az az 5-0-s pofon jól jött, és kicsit, magamat is beleértve, az egész csapat lejött a földre, visszatértünk a valóságba, mert lehet a tizennégy nyeretlen meccs után kicsit elszálltunk”

– fogalmazott.

„Minden szurkolónak köszönjük, aki eljött a stadionba, mert az ilyen nehéz időszakokban van rájuk igazán szükségünk” – fogalmazott, egyúttal azt is elárulta, hogy a mérkőzésen mindent pontosan úgy sikerült megvalósítaniuk, ahogyan azt a kezdő sípszó előtt, illetve a félidőben megbeszélték és eltervezték az öltözőben.

Nagy Zsolt, a Puskás Akadémia szélsője elmondta, bosszantja, hogy két lövése közül egyikből sem lett gól, mert ha legalább az egyik a hálóban köt ki, akkor a magyar válogatott nagy valószínűséggel megnyerte volna a meccset.

„Az ellenfél meglehetősen passzív volt, átadta a területet, és sajnos a kapusuk volt ma a legjobb közülük, gratulálok neki” – nyilatkozta a 31 éves játékos. „Ennyi helyzet alapján, ha egy góllal is, de nyerni kellett volna, úgyhogy ez most számomra olyan, mint egy vereség. Úgy gondolom, hogy a játékunkkal nem volt probléma, csak az eredményességünkkel.”

A magyarok két kör után egy ponttal a 3. csoport utolsó helyén állnak. Legközelebb október 11-én a hollandokat fogadják, három nappal később pedig Boszniában vendégeskednek.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

SPORT
A Rovatból
Ezt üzente Kabát Péter és Curtis a magyar válogatott veresége után Szoboszlai Dominiknak
A magyar labdarúgó-válogatott kapitánya a közösségi média oldalán azt írta, hogy előre kell nézni, kedden újra a pályán lesznek! Ugyanakkor hozzátette: a csapat köszöni a támogatásokat, amelyekre a nehéz pillanatokban is éppúgy szükség van, mint a győzelmekkor.


A magyar válogatott szombaton 5:0-ra kapott ki a németektől, bár az első félidőben még voltak esélyeik.

A vereség után megosztottak lettek a szurkolói reakciók, de Szoboszlai posztjában azokhoz szólt, akik továbbra is kitartanak mellettük.

Curtis és Kabát Péter is reagált Szoboszlai Dominik bejegyzésére, amelyben a focista megköszönte a szurkolók támogatását a nehéz időkben.

„Sok sikert kedden! Hajrá Magyarok!”

– írta Kabát, nem sokkal később pedig Curtis ezt kommentelte a poszt alá:

„Nem maradunk padlón”.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


SPORT
Gól nélküli döntetlennel zárult a Magyarország-Bosznia-Hercegovina mérkőzés
A magyarok legközelebb október 11-én a hollandokat fogadják, három nappal később pedig Boszniában vendégeskednek.


A magyar labdarúgó-válogatott gól nélküli döntetlent játszott Bosznia-Hercegovinával a Puskás Arénában kedden, a Nemzetek Ligája A divíziójának második fordulós mérkőzésén.

Marco Rossi szövetségi kapitány együttese, amely múlt szombaton 5-0-ra kapott ki a németektől Düsseldorfban, az egész találkozón fölényben futballozott, több gólhelyzetet is kialakított, de nem tudta legyűrni a feltűnően passzív játékot produkáló bosnyákokat.

A magyarok így két kör után egy ponttal a 3. csoport negyedik helyén állnak. Legközelebb október 11-én a hollandokat fogadják, három nappal később pedig Boszniában vendégeskednek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SPORT
A Rovatból
Hihetetlen baleset zárta az év eddigi legizgalmasabb Forma-1-es versenyét
Oscar Piastri, a McLaren ausztrál versenyzője nyerte a vasárnapi Forma-1-es Azeri Nagydíjat Bakuban, ahol az idei szezon eddigi legizgalmasabb viadalát láthatták a szurkolók.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. szeptember 15.



A 23 éves Piastrinak ez pályafutása második futamgyőzelme, az elsőt július végén a Hungaroringen aratta. Ő a hetedik olyan versenyző az F1 történetében, aki 24 éves kora előtt legalább két viadalon diadalmaskodott, írja az MTI. Az ausztrál pilóta mögött a pole pozícióból rajtoló Charles Leclerc, a Ferrari monacói versenyzője ért célba másodikként, míg a harmadik helyen George Russell, a Mercedes brit pilótája zárt.

Az egyéni világbajnoki címért versengő Lando Norris (McLaren) a 15. helyről startolva - a leggyorsabb kört is megfutva - lett negyedik, ezzel három pontot hozott a címvédő és háromszoros vb-győztes, az összetettben élen álló Max Verstappenen (Red Bull), aki ötödikként zárt.

A rajtnál Leclerc magabiztosan megőrizte az első helyet, mögé Piastri sorolt be, a harmadik helyért viszont Sergio Pérez megküzdött Carlos Sainzcal (Ferrari) és a második kanyarban a Red Bull mexikói pilótájáé lett a pozíció. Norris a második kör végére már négy helyet tudott javítani és 11. volt.

A verseny elején Piastri rövid ideig közel tudott kerülni Leclerc-hez, de aztán lemaradt a monacói riválistól, aki viszont nagyon magabiztosan száguldott és építgette előnyét az élen. A dobogós pozíciókban haladók közül elsőként Pérez állt ki kerékcserére a 16. körben, majd rögtön utána Piastri is friss abroncsokat kapott.

A Red Bull mexikói versenyzője az eddigre már ötödik helyen száguldó Norris mögé tért vissza a pályára, a McLaren brit pilótája pedig igyekezett őt feltartani, hogy a használt gumikkal jelentősen lelassuló csapattársának, Piastrinak kedvezzen. A stratégia bejött, Piastrinak sikerült nagyjából másfél másodperccel Pérez elé visszatérnie a pályára, majd Leclerc állt ki az élről kerékcserére.

Kisvártatva Piastri gyorsabbnak bizonyult az élen álló ferraris ellenfelénél, akit egy bátor manőverrel a célegyenes végén meg is előzött. A féltávhoz közeledve így Piastri, Leclerc, Pérez volt az első három helyen a sorrend, de köztük egy másodpercnél kevesebb volt az időkülönbség.

Az élen száguldó hármas gyakorlatilag a leintésig "vonatozott" egymás mögött, végül Pérez járt nagyon rosszul, amikor megpróbálta megelőzni a jelentősen lelassuló Leclerc-t.

A monacóit ugyanis nem tudta maga mögé utasítani, viszont utolérte őket a negyedik Sainz, akivel Péreznek csatáznia kellett, ez pedig kettejük ütközésével zárult.

A futam így virtuális biztonsági autós figyelmeztetés mögött ért véget, Russellnek pedig így hullott az ölébe a harmadik hely.

Norris a hajrában előzte meg Verstappent, a McLaren pedig ezen a viadalon átvette a vezetést a konstruktőrök vb-pontversenyében a címvédő Red Bulltól.

Az eltiltását letöltő dán Kevin Magnussent (Haas) helyettesítő brit Oliver Bearman 10. lett, így egy pontot szerzett, a két hete Monzában debütáló argentin Franco Colapinto (Williams) pedig nyolcadikként pályafutása első F1-es vb-pontjait gyűjtötte be.

A világbajnoki idény a jövő hétvégén Szingapúrban folytatódik.

Link másolása
KÖVESS MINKET: