SPORT
A Rovatból

Hrutka János: Spanyolországnak az Eb-döntőben a világ legértékesebb, legjobb játékosait felvonultató keretét kell legyőznie

A szakértő szerint az idei Eb-n a showt elviszik a búcsúzó játékosok. Úgy véli, hogy a magyar válogatott németországi szereplése abszolút a realitás volt.


Órákon belül eldől, hogy Spanyolország vagy Anglia válogatottja emelheti magasba idén az labdarúgó Európa-bajnokság győztesének járó Henri Delauney-kupát. Az idei Eb főszereplője a két döntőbe jutott válogatotton felül legalább annyira a VAR, a nagy nemzetek csalódást keltő játéka, a kezezést mérő, labdába épített érzékelő és a szinte gyerekként az Eb-győzelem kapujába érő Lamine Yamal volt.

Többek között ezekről kérdeztük Hrutka Jánost, a korábbi 24-szeres válogatott labdarúgót, fociszakértőt, akivel még a berlini döntő előtt beszélgettünk.

– Kezdjük azzal, ami mindenkit a legjobban érdekel: ki nyeri a ma esti döntőt? És melyik válogatott érdemli meg jobban?

– Nem szeretek tippelgetni. Azt azonban érzem és látom, hogy a szurkolók többsége mennyivel jobban értékeli, ha egy válogatott kezdeményező, kreatív és látványos futballal próbálja elérni céljait. A francia és az angol csapat nem szerzett sok szimpatizánst a kontinenstorna alatt. Az emberek többsége ennek okán sokkal inkább Spanyolország sikerére vágyik, azonban ez nem ennyire egyszerű: mégiscsak a világ legértékesebb, legjobb játékosait felvonultató keretét kellene legyőzniük. Bármennyire is van visszafogva Gareth Southgate csapata. Ami bizakodásra adhat okot, hogy három évvel ezelőtt is egy támadófutballt játszó válogatott diadalmaskodott a Wembley-ben és akkor is Anglia volt az ellenfél.

– A világ nagyobb része az Eb alatt talán legjobb, de mindenképp legszórakoztatóbb focit játszó spanyoloknak szurkol. Mennyire jó ez a spanyol válogatott valójában, ha régebbi, meghatározó csapatokhoz próbáljuk hasonlítani őket?

– Luis de la Fuente érkezésével minimálisan átalakult a csapat játéka. Bár megtartotta a spanyol válogatottra jellemző stílusjegyeket, de a Luis Enrique által megkövetelt és alkalmazott dominanciát, mint például a katari világbajnokságon való 76 százalékos labdabirtoklást már nem tartotta annyira fontosnak. Ez a spanyol válogatott kiválóan tud alkalmazkodni az ellenfeléhez és akár mérkőzésen belül is képes váltani, ahogy láttuk azt az elődöntő második félidejében. Minden elképzeléshez megvannak a tökéletes, gyors és kreatív játékosai.

– Anglia az elődöntő első félidejét leszámítva miért nyújtott ilyen visszafogott teljesítményt? Valóban ennyire képesek csak, vagy tényleg Southgate fogta vissza szándékosan a csapatot?

– Ez a legnagyobb kérdés az angol válogatottal kapcsolatosan: a világ legértékesebb kerete valóban csak ennyire képes? Amennyiben megnyeri a tornát Anglia, bárki feszegetni fogja ezt a kérdést, vagy a siker oltárán elfogadást nyernek Southgate elképzelései és feláldozása kerül az esetleges jogos kritika? Ami tény, hogy ezek a játékosok egytől-egytől kreatív támadófutballt játszanak csapataikban, sokkal inkább előrefele játékban erősek, mint a saját tizenhatosuk elé visszarendelve. Borzalmas látni ezeket a sztárokat biztonsági futballt játszani a saját védekező harmadukban.

– Folytassuk a játékosokkal. Ki volt az Eb sztárja és csalódása, valamint a torna felfedezettje szerinted?

– Rendkívül megbizható és kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtott eddig Rodri, számomra ő a torna legjobb játékosa. A felfedezettek - ha lehet ilyen jelzőt használni egy már ismert, top bajnokságokban bizonyított labdarúgókra - sorát talán Lamine Yamal és Dani Olmo vezeti, mindkettőjüknek rendkívüli Eb-je az idei, de én ide sorolnám Kobbie Mainoot is.

– Rengeteg kritika érte a játszani kevésbé, csak továbbjutni akaró, jellemzően nagy focinemzetek válogatottjait. Ide lehet sorolni a döntőbe jutó angolokat, a franciákat, a portugálokat, a címvédő olaszokra pedig talán már senki nem is emlékszik. Mi az oka annak, hogy 2024-re ilyen lett a válogatott foci?

– Szerintem semmit sem változott az elmúlt évekhez képest a válogatott futball. A legjobb játékosok minimum ötven mérkőzéssel a lábukban érkeznek ezekre a tornákra, válogatott találkozók nélkül. A szövetségi kapitányok nem tudnak sok időt együtt tölteni a kereteikkel, így nagyon plusz dolgokat nem is képesek kitalálni, begyakorolni a közös idő alatt. A bátrabb szakvezetők, akiknek meg is vannak hozzá a labdarúgóik kockáztatnak, a többiek, mint Marco Rossi is, inkább a biztonságra helyezik a fő hangsúlyt. A legesélyesebb csapatok edzői pedig pluszban bíznak abban, hogy egy-egy világsztárjuk egy villanással el tudja dönteni az adott mérkőzést. A katari világbajnokságon sem volt ez másképp. Ott a kreatív német és spanyol csapat idő előtt búcsúzni kényszerült.

– Talán ez volt az a világesemény, ahol a VAR minden eddiginél nagyobb szerepet kapott. Mennyit változtatott a focin, hogy milliméterre pontosan látjuk a leseket, ahogy azt is, hogy ma már labdába épített érzékelők mérik a kezezést?

– Ezt már tendenciának látom az elmúlt időszakban: a VAR-t mindig szidni kell, foglalkozni kell vele. Egy-egy hibát sokkal jobban felnagyít a közvélemény, mint az indokolt lenne. El kellene már végre fogadni, hogy a videóbíró érkezésével nem szűntek meg a hibák, csak a számuk relevánsan lecsökkent. Észre kell venni a folyamatos fejlődést is, például a leshelyzeteknél a félautomata rendszer beválását, a gyorsabb ítéletek meghozatalát. Eltűntek a katari véget nem érő mérkőzések és a pár hiba ellenére nem látok semmi kirívót ezen a területen.

– Van ennek az Eb-nek nagy tanulsága? Tanult valami olyat a világ focija ez alatt a négy hét alatt, ami ha nem is gyökeresen, de valamennyire alakít a játékon, a taktikán?

– A legnagyobb tanulsága szerintem, hogy az olló két szára tovább szűkült, közelebb került egymáshoz, most már nem csak Magyarország tudja megnehezíteni a nagycsapatok dolgát, hanem lett jó pár olyan nemzet, aki fel tudja venni a harcot a legjobbakkal. Ha nincs megfelelő utánpótlásod, ha nem tudsz minőséget és tudást integrálni a keretbe és a keret körül dolgozókba, akkor nem reménykedhetsz a messzire jutásban.

– És mi volt az Eb legnagyobb sztorija vagy legemlékezetesebb pillanata, amire szerinted évek, évtizedek múlva is emlékezni fogunk?

– Számomra a legemlékezetesebb pillanatokat elviszik a búcsúzó játékosok. Olyan korszakos zsenik távoznak a futballból és mondtak búcsút az Európa-bajnokságnak, akikre mindenki emlékezni fog, amíg él. Cristiano Ronaldo, Toni Kroos, Thomas Müller, Olivier Giroud és sorolhatnánk, örök és felejthetetlen (Eb-)emlékeket hagyott a futballszeretők számára.

– Térjünk ki a magyar válogatottra is. Két hét már eltelt azóta, hogy eldőlt, nem sikerült a csoportból továbbjutni. Ennyi idő után talán objektívebben lehet megítélni, hogy Rossi csapatának szereplése inkább volt kudarc az előzetes várakozásokkal szemben, vagy ez volt a realitás, itt a helyünk valójában.

– Abszolút a realitás! Ez továbbra is ugyanaz a szerethető csapat - hogy egy futballközhellyel éljek, mint volt az Eb-n játszott három mérkőzést megelőzően. Egy csapat, amelynek továbbra is felfelé vezet az útja és pozitív irányba tart fejlődéstörténete. Azonban látnunk kell a korlátjainkat is, hogy még mindig nincs megfelelő mennyiségű és megfelelő minőségű helyen játszó játékosunk. A lehetőségeink korlátozottak. Amennyiben ez nem változik, akkor elképzelhető az is, hogy bár Marco Rossi sokkal többet kihozott ebből a társaságból, mint amit eleinte elképzeltünk, de közel vagyunk már elérhető eredményeink tetőfokához. Ettől függetlenül csak gratulálni lehet ennek a csapatnak és köszönetet mondani olyan élményekért, felejthetetlen pillanatokért, amilyet például a skótok elleni 100. perces eufórikus pillanatok eredményeztek. Egyszer, először nem hozta a magyar válogatott a csodát, csak a realitást. Meg kell tanulnunk ezt is szeretni!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SPORT
A Rovatból
„Arany-Rolexszel parádézol, te takony hülye gyerek!” – Dietz Gusztáv kiakadt Szoboszlai Dominik nyilatkozata miatt
A magyar labdarúgó válogatott csapatkapitányának szavai nagy felháborodást váltottak ki a törökök elleni vereség után. Dietz Gusztáv kemény üzenetet küldött neki a Facebookon.


Dietz Gusztáv keményen bírálta Szoboszlai Dominikot a magyar-török mérkőzés után tett nyilatkozata miatt. A magyar labdarúgó válogatott vasárnap este sima vereséget szenvedett a törököktől, így kiesett a Nemzetek Ligája A divíziójából. A találkozó után a csapatkapitány, Szoboszlai Dominik azt üzente a szurkolóknak, hogy akik nem tudják támogatni a csapatot a vereségek idején, inkább akkor se szurkoljanak, amikor győznek.

„Azok, akik akkor nem tudnak nekünk szurkolni, amikor vesztésre állunk, akkor se szurkoljanak nekünk, amikor nyerésre állunk”

– fogalmazott Szoboszlai, hozzátéve, hogy szerinte a kárörvendők nem fognak sokáig örülni, mert a válogatott vissza fog jutni az A ligába, és a vb-re is kijutnak majd.

A csapatkapitány kijelentései többeket felháborítottak, köztük Dietz Gusztávot is, aki nyilvános Facebook-posztban reagált a focista szavaira.

A színész és küzdősportoló szerint Szoboszlai kijelentései elfogadhatatlanok, és úgy véli, hogy a játékos nem vállalja a felelősséget a csapat gyenge teljesítményéért.

„Nem tudok elmenni emellett a Szoboszlai gyerek mellett szó nélkül, ne haragudjatok... Azt mondja a valóban sztárfocista ugye!? Hogy aki csak akkor szurkol nekik, amikor győzünk, az inkább ne is szurkoljon!? Mi a f@szról beszélsz te szép öcsém? Ti nem szoktatok nyerni... azaz csak nagyon ritkán, mondhatni egészen véletlenül ugye!? Titeket egy amatőr csapat, egy sziget, aki épphogy ki tud állítani 11 játékost taknyosra sz@pat!?” – idézte a Mandiner Dietz Gusztáv szavait.

Dietz még hozzátette, hogy véleménye szerint a magyar női kézilabda-válogatott is könnyedén legyőzné Szoboszlaiékat, még labdarúgásban is. A színész úgy véli, hogy

egy csapatkapitánynak ilyenkor legalább annyit illene tennie, hogy rosszul érzi magát a csapat teljesítménye miatt.

„Miközben a több százmilliós autódban ülve, arany-Rolexszel parádézol te takony hülye gyerek! Te vagy a csapatkapitány és ha már többre sem voltál képes, a minimum az, hogy rosszul érzed magadat a csapatod teljesítménye okán... De tudod mit, ne tedd! Inkább a szemétdombon egyél meg egy menüt, tudod a neveddel fémjelezve! Ennyit érsz pont, te sztárfocista” – írta Dietz Gusztáv.

A színész bejegyzése azóta már eltűnt a nyilvános Facebook-oldaláról.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SPORT
A Rovatból
Szoboszlai Dominik keményen beszólt az egyik török játékosnak, de még a szurkolók egy részének is a magyar-török meccs után
A törökök viszont azt nehezményezték, hogy a magyar szurkolók tiszteletlenül viselkedtek az ország nemzeti himnusza alatt.


A magyar labdarúgó-válogatott hazai pályán 0-3-ra kikapott a törökök nemzeti tizenegyétől, így két meccs alapján sima 6-1-es győzelemmel a törökök jutottak tovább a Nemzetek Ligájában, így a magyarok a B-ligában folytathatják.

A találkozó egyik meghatározó játékosa a Real Madridban keveset szereplő Arda Güler volt, aki ezúttal kezdőként lépett pályára, és a második török gólt is ő szerezte. A mérkőzés során összeszólalkozott a magyar válogatott csapatkapitányával, Szoboszlai Dominikkal, akit csendre intett.

A magyar játékos az NSO Instagram-oldalán egy rövid kommentben válaszolt neki: „1088”, amely Güler eddigi játékperceire utal klubcsapatában a szezonban.

Szoboszlai a meccs után a vb-selejtezőkről is beszélt, és elmondta, hogy a csapatnak fel kell ráznia magát, őt is beleértve. „Össze kell kapnia magát a társaságnak, beleértem saját magamat is, és kitalálni nyárra valami olyat, ami előre visz minket, a vb-selejtezőkön segíteni fog” – mondta a csapatkapitány. Hozzátette, hogy olyan játékosokra van szükség, akik negyven év után ismét világbajnokságon szeretnének szerepelni, mert ez újabb történelmi sikert jelentene a magyar futball számára.

A magyar válogatott nem tudta megőrizni helyét az A-ligában, így a következő idényben a B-ligában folytathatják a Nemzetek Ligájában. A mérkőzésen két újonc, Dárdai Bence és Tóth Alex is bemutatkozott, akiknek teljesítményéről Szoboszlai elismerően nyilatkozott.

A török sajtó kiemelten foglalkozott a győzelemmel. A Sabah sportrovata szerint történelmi sikert arattak Budapesten, hiszen a török válogatott először jutott fel az A-ligába. A lap fontos pillanatként említette Ugurcan Cakir védését Gazdag Dániel ziccerénél az első félidőben. A török ifjúsági és sportminiszter, Osman Askin Bak a helyszínen nézte végig csapata győzelmét, ami tovább növelte a siker jelentőségét.

A lap ugyanakkor kritikát is megfogalmazott a magyar szurkolókkal szemben, akik egyesek szerint tiszteletlenül viselkedtek a török himnusz alatt, mivel füttyszó hallatszott a lelátóról.

Szoboszlai Dominik az interjú végén azoknak is üzent, akik most örülnek a magyar válogatott kiesésének. Úgy fogalmazott:

akik nem szurkolnak nekik a nehéz időkben, azok akkor se támogassák a csapatot, amikor sikerrel járnak.

A csapatkapitány elszántan beszélt arról, hogy újra visszajutnak az A-ligába.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SPORT
A Rovatból
Meghalt Jakabházy László
A válogatott jégkorongozó, edző és sportvezető 86 éves volt.


Életének 87. évében elhunyt Jakabházy László válogatott jégkorongozó, edző és sportvezető, írja az MTI.

Az 1964-es, innsbrucki téli olimpián szerepelt magyar csapat játékosa a hazai szövetség honlapjának szerdai megemlékezése szerint 1950 és 1970 között az Építőkben és a Ferencvárosban játszott, a nemzeti együttessel tíz világbajnokságon vett részt.

Visszavonulása után tevékeny részese volt a KSI jégkorong-szakosztályának megalakításának, majd 1971-ben az FTC vezetőedzője lett, csapatával öt bajnoki címet és négy kupadiadalt ünnepelhetett.

A válogatott szövetségi kapitánya volt 1969 és 1971 között, majd 1973 és 1975 között Boróczi Gáborral közösen, aztán 1979 és 1981 között és 1987-1988-ban is irányította a nemzeti csapatot.

Jakabházy László nyugdíjba vonulásáig a Testnevelési Főiskolán tanított, 2011-ben beválasztották a Magyar Jégkorong Hírességek Csarnokába.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SPORT
A Rovatból
Hatalmas siker a fedettpályás atlétikai vb-n: Bronzérmes a magyar férfi 4x400 méteres váltó
Világbajnoki bronzérem! Nincsenek szavak! És persze országos csúcs is - írta a Magyar Atlétika - Hungarian Athletics a közösségi oldalán.


Az Enyingi Patrik, Wahl Zoltán, Kovács Árpád, Molnár Attila összetételű négyes az ötcsapatos döntőben 3:06.03 perces országos csúccsal ért célba az amerikai és a jamaicai váltó mögött.

Molnárék

a magyar atlétika történetének hatodik érmét szerezték meg fedettpályás vb-n, egyúttal 2020 óta az elsőt.

Akkor a súlylökő Márton Anita az első magyar aranyat gyűjtötte be Birminghamben.

"Világbajnoki bronzérem! Nincsenek szavak! És persze országos csúcs is" - írta a Magyar Atlétika - Hungarian Athletics a közösségi oldalán.


Link másolása
KÖVESS MINKET: