HÍREK
A Rovatból

Dráma a Downing streeten: szakított a brit miniszterelnök és legfőbb tanácsadója, a sötét lord

Boris Johnson brit miniszterelnök pénteken végleg menesztette politikai főtanácsadóját, Dominic Cummingst és Lee Caint, aki a miniszterelnökség kommunikációs igazgatója volt.


Arról, hogy mi vezethetett a szakításhoz egyelőre megoszlanak a vélemények. Johnson valószínűleg egy zöldebb, liberálisabb, nemzetközileg elkötelezettebb irányba szeretné folytatni a politikáját. Nagy valószínűséggel az amerikai választás eredménye miatt is úgy érzi, hogy lépéskényszerbe került, és úgy tűnik, hirtelen sokkal fontosabb lett számára, hogy ne alku nélkül hagyják el a britek az Európai Uniót, ezt pedig a Leave-tábor két prominens figurájával nem tudta volna elérni.

Dominic Cummings a brit miniszterelnök Boris Johnson legfőbb tanácsadója egy barna papírdobozzal a kezében hagyta el a Downing street-i miniszterelnöki rezidenciát péntek este.

Ki is Dominic Cummings?

Dominic Cummings volt a kampányigazgatója az euróellenes Britain for Sterling kampánynak, majd évekkel később a brexit-népszavazáson az elszakadáspárti Leave-kampány stratégiai vezetője lett. Később Boris Johnson legfőbb bizalmasa és tanácsadója lett. Segített neki megszerezni a pártelnökséget, és ezzel a miniszterelnökséget is, utána pedig rendkívül sikeres kampányt vezetett a 2019-es választáson, jelentős többséghez juttatva a konzervatívokat a brit parlamentben.

Cummings nem szereti a feltűnést, a háttérből irányít és állítólag kifejezetten nem zavarja, ha rossz körülötte a hangulat, feszült a légkör. Kinevezésekor sokan épp ezért úgy vélték, hogy a népszerűségére rendkívül érzékeny és hiú Johnson mellett ő lesz majd az, aki átviszi a kormányon a népszerűtlen döntéseket.

Boris Johnson 2019. július 24-én vonult be a Downing Street 10-be, hogy átvegye a miniszterelnökség irányítását és magával vitte Cummingsot is.  A brit politikában hagyományosan fontos szerep jut a miniszteri tanácsadóknak. A minisztériumi adminisztrációban közszolgaként dolgozó, pártfüggetlen szakértők segítik az egyes kormánytagok munkáját, ami egyfelől persze biztosíthatja a kormányokon átívelő szakmai munkát, másrészt viszont a minisztereknek igénye lehet olyasvalakikre is, akikkel politikailag is egy oldalon állnak. Ezt a szerepet töltik be az informálisan kinevezett tanácsadók, akiknek jelentős befolyásuk tud lenni egy-egy kormánytagra, miközben sokszor nem világos, hogy mi is pontosan a szerepük, hol állnak a hierarchiában, milyen felelősséggel és jogkörökkel rendelkeznek.

A most kirobbant botrány után azt feszegeti a brit sajtó, hogy régi, sokakat zavaró probléma ez a közéletben, és Cummings megmutatta, hogy mire is lehet képes egy tanácsadó, ha tényleg élni tud befolyásával a színfalak mögött.

Johnson kinevezése után Cummings radikális változásokat ígért a média kezelésével, illetve az általa mélyen megvetett közszolgákkal kapcsolatban is. Ráadásul nem egyedül érkezett, követték a miniszterelnökségre régi szövetségesei, akikkel még a Leave-kampányt vitték végig, köztük Lee Cain, aki a múlt hétig Johnson kommunikációs igazgatójaként dolgozott, és most szintén távoznia kellett.

A beszámolók szerint a konzervatív politikusok megvetéssel vegyes aggodalommal figyelték Cummings térnyerését. Ő pedig keményen irányított, aki nem tette azt, amit mondott, gyorsan lapátra tette. Cummingsot nevezték már sötét lordnak épp úgy, mint egy karrierista pszichopatának, és jó páran panaszkodtak a brit sajtónak arra, hogy stábja rettenetes légkört teremtett a miniszterelnökségen - írja a 444.hu.

A Financial Times szerint Cummings ötlete volt az is, hogy a brit kormány zsarolja meg az alku nélküli kilépéssel Brüsszelt, hogy ezzel jobb megegyezési lehetőséget érjenek el. Szintén hozzá köthető az ötlet, amikor megpróbálták a brexit-szavazások idején öt hétre felfüggeszteni a brit parlament működését, amit hatalmas felháborodással fogadtak a konzervatív képviselők is. Szinén Cummings volt amögött, amikor kizártak 21 olyan képviselőt a pártból, akik nem értettek egyet a kormány brexit-stratégiájával.

A Brüsszellel szembeni stratégiája azonban nem jött be: bár az EU-nak is fájna, ha a britek megegyezés nélkül távoznának, de a brit gazdaságnak vélhetően még jobban, ezért a zsarolásból nem lett semmi, és még mindig nem látni, hogyan fogja a londoni kormány feloldani a patthelyzetet. Ráadásul Cummings szándéka az volt, hogy az idei évet már az északi, elmaradottabb régiók gazdasági teljesítményének fellendítésével fogják tölteni, de a járvány elsöpörte a tervet.

Körön kívül

A brit sajtóban megjelent elemzések és belső források alapján írt riportok egyetértenek abban, hogy Cummings idén tavasszal eshetett ki végleg Johnson kegyeiből: májusban országos botrány lett abból, hogy kiderült, Cummings a márciusi lezárások idején a kormány korlátozásait semmibe véve 400 kilométert autózott lázas felesége és négyéves fiuk társaságában Londonból Durhambe. Cummings ráadásul később sem volt hajlandó elnézést kérni a britektől.

Ahhoz azonban, hogy Cummings végleg körön kívülre kerüljön, még hónapoknak kellett eltelnie, és a brit lapok szerint nagy szerepe volt ebben Johnson menyasszonyának, Carrie Symondsnak, illetve Cummings legközelebbi bizalmasának, Lee Cainnak is.

A The Times forrásai által elmondott részletek alapján még pár nappal korábban sem volt egyértelmű, hogy Cummingsnak mennie kell, és villámgyorsan eszkalálódott események vezettek a döntéshez. A lapnak név nélkül nyilatkozó források elmondása szerint Johnson szerda délután irodájában fogadta a kommunikációs igazgatójaként dolgozó Lee Caint, és egy esetleges előléptetésről tárgyalt vele: a miniszterelnök azt tervezte, hogy Cummings közeli szövetségesét kabinetfőnöknek nevezi ki. A kinevezés terve már kedd este kiszivárgott a sajtóban, és a kormányban sokan voltak, akik felháborodva fogadták az ötletet. A Times forrásai szerint ugyanis nemcsak politikusok, de Johnson menyasszonya Carrie Symonds is nagyon vehemensen ellenezte a kinevezést.

 Végső szakítás

Az események ezután gyorsultak fel igazán, és 48 óra múlva már se Cain, se Cummings nem volt a posztján. Csütörtök este még csak annyit lehetett tudni, hogy Cummings az év végén távozhat a főtanácsadói posztjáról, amit ő azzal kommentált a brit sajtóban, hogy eleve ez volt a terve, de a miniszterelnök délután behívatta őt és Caint is. Estére kiderült, hogy mindkettőjüknek azonnal távozniuk kell.

Johnson azzal vádolta Cummingsot és Caint, hogy ellene szervezkedtek: olyan tájékoztatást adtak a miniszterelnökség dolgozóinak, ami ellentétes volt Johnson, illetve menyasszonya, Carrie Symonds szándékaival. Johnsonnak állítólag még bizonyítékai is voltak ilyen üzenetekről.

De a lapoknak nyilatkozó források szerint Johnsonnak már enélkül is elege volt:  Cummings rendszeresen úgy viselkedett, mint akinek a miniszterelnök sem parancsolhat. Nem fogadta Johnson hívásait, volt, hogy napokon át nem volt elérhető, és egy súlyos szivárogtatás vádja alól sem tudta még tisztázni magát.

Október végén Johnson azután jelentette be, hogy a járvány miatt négy hétre ismét lezárják az országot, hogy előző nap már kiszivárgott a sajtóba, hogy erre készül, pedig a Times forrásai szerint ekkor még nem született döntés. Mindenesetre miután a brit lapok már kész tényként írtak a lezárásról, Johnson lépéskényszerbe került, és hétvégén be is jelentette a korlátozást. A lap a szivárogtatás mögött Cummingsot sejti, de a nyomozás még nem zárult le a miniszterelnökségen.

Lapozz a továbbiakért:



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Megszólalt a Blikk távozó főszerkesztője: Az új tulajdonos sem kér belőlünk, de ez rendben is van, szándékaink találkoztak
Nagy Iván Zsolt a közösségi oldalán részletesen elmesélte, hogy milyen tervekkel kezdtek neki a lap átalakításának, és milyen eredményeket értek eddig el. Most azonban a távozás mellett döntöttek.


Korábban megírtuk mi is, hogy Nagy Iván Zsolt a Blikk főszerkesztője közös megegyezéssel távozik a laptól. Mellette Szigeti Péter, a Ringier Hungary tartalomfejlesztési vezetője is elmegy a kiadótól, miután a Ringier eladta a lapot az Index tulajdonosának.

Nagy Iván Zsolt a közösségi oldalán írta meg, hogy mi történt.

Elmesélte, mire kérték fel őket:

"Április elsején, hét hónapja azért szerződtünk Szigeti Peterrel együtt a Blikkhez, ő tartalomfejlesztési és innovációs vezetőnek, én főszerkesztőnek, mert arra kértek minket: pozícionáljunk át egy bulvárlapot. Legyen kevésbé harsány, kevésbé „piros”, ne legyenek átverős címek, ne a szenzáció legyen a lényeg, hanem az érdekesség, és főként: legyen közéletibb, politikával, gazdasággal, kultúrával. Készítsünk egy modern, digitális, XXI. századi lapot, amely valamikor akár fizetős tartalmat is kínálhat!"

Beszámolója szerint egy izgalmas feladatba vágtak bele:

"A magyar sajtó legizgalmasabb feladatának mondtuk Petivel együtt, és belevágtunk. Nagyszerű kollégák álltak be mellénk, de a fő társunk Kiss Nóra volt, aki elképesztő energiájával, lelkesedésével és tudásával akkor is hajtott minket, amikor éppen elröhögtünk volna valamit, közben mindig volt valami egy ötlete, amit még nem próbáltunk ki. Tettestársak voltunk mi hárman.

Beteszem alább a fotót a hitvallásról, amelyet megfogalmaztunk. Mert komolyan is gondoltuk."

Úgy érezte, hogy sikerült megvalósítani az elképzeléseiket:

"És ami fontosabb: kiderül, hogy megannyi kétkedés dacára, amit célul tűztünk ki, az megvalósítható volt. Az irány is jó volt, a számok is elkezdtek bejönni, a csapat is mind jobban ráérzett arra, hogy merre megyünk.

Aztán most mi megyünk.

Peti is, magam is távozunk. Az új tulajdonos sem kér belőlünk, de ez rendben is van, szándékaink találkoztak. Ez a klasszikus közös megegyezés.

Köszi azoknak, akik szurkoltak nekünk. Jó kaland volt. Valahol csak kikötök majd ismét."


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Iványi Gábor: Én úgy tudtam, hogy tizenöt évet lehet kapni ezért, de egyáltalán nem rettent meg a dolog
A lelkész ellen csoportosan elkövetett hivatalos személy elleni erőszak bűntette miatt emelt vádat az ügyészség. Rajta kívül még négy jelenlegi vagy volt ellenzéki politikus és két további személy ellen is vádat emeltek.


"Nem tudtam, hogy vádat emeltek ellenem, de várható volt, hogy ezt fogják csinálni a választások előtt, ha úgy ítélik meg, hogy az ellenzék dolgozik, és ettől remélnek majd szavazatokat. De ez egy öngól volt a részükről"

- mondta Iványi Gábor a 24.hu-nak, miután vádat emeltek ellene hivatalos személy elleni erőszak bűntette miatt.

A vádlottak között van még Gurmai Zita (MSZP), Donáth Anna (Momentum), Szél Bernadett (LMP) és Herényi Károly (MDF) is. Iványi Gábort külön azzal vádolják, hogy ő vezette a hivatalos személy elleni erőszakra irányuló csoportot.

Egy 2022 februári NAV-akció során a nyomozók egy Dankó utcai épületben tartottak kutatást egy különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás gyanúja miatt. Az ügyészség szerint Iványiék ezt erőszakosan próbálták megakadályozni.

A lelkész a lapnak azt mondta:

"Ez arról szól, hogy a politikai ellenfeleik ellen akarnak harcba szállni. Azt gondolom, hogy ez egy öngól volt, mert nem történt semmilyen bűncselekmény, én fel akartam menni az irodámba, és a NAV-osok voltak azok, akik lökdösődtek és elállták az utamat. És ők voltak azok, akik nem engedték fel az újságírókat, amikor azt mondtam, hogy én vagyok otthon itt."

Azt is elmondta, számított rá, hogy sor kerülthet egy ilyen vádemelésre:

"Számítottam arra, hogy vádat fognak majd emelni még a választások előtt, ha ezt kívánja az érdekük. Sokatmondó, hogy csak ellenzéki politikusokat emeltek ki a tömegből annak ellenére, hogy több mint százan voltak ott. Aztán pedig ezer ember is összejött az utána lévő spontán akció során."

Arra a kérdésre, hogy akár tíz év szabadságvesztést is kaphat, azt felelte:

"Én úgy tudtam, hogy tizenöt évet lehet kapni ezért, de egyáltalán nem rettent meg a dolog. Amennyiben bezárnak, akkor a börtönből folytatom majd a börtön-pasztorációt, és elolvasom majd azokat a könyveket, amikre eddig nem jutott időm".

A portál megkeresésére a Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője azt mondta, nem publikus, hogy az ügyészség milyen büntetést kért a vádlottakra. Ugyanakkor annyit közölt, hogy a csoport vezetője, azaz Iványi Gábor esetében 5-10 évig terjedő szabadságvesztés a büntetési tétele ennek a bűncselekménynek, míg társai esetében 2-8 évig terjedő szabadságvesztés.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Vége a találgatásnak: Nagy Ádám bejelentette, ki veszi át a kutyapártos Csoki helyét a Jólvanezígyben
Két hónapnyi vendégeskedés után végre pont került az ügy végére. A nézők már régóta őt akarták, most végre megkapták.
Szerző: GJ - szmo.hu
2025. november 03.



A Fókuszcsoportból is ismert Nagy Ádám bejelentette, ki lesz az állandó műsorvezetőtársa a Jólvanezígyben. A választás a csatorna eddigi szerkesztőjére, Bucsek Barnabásra esett, aki azt a Szabó Márton "Csoki" által hagyott űrt tölti be, aki kutyapártos szerepvállalása miatt távozott a műsorból.

A Telex emlékeztet: Bucsek arca nem ismeretlen a nézőknek, hiszen korábban is feltűnt már műsorvezetőként, a kommentelők pedig állandóan kiemelték, hogy méltó lenne a feladatra.

Az elmúlt két hónapban adásról adásra váltották egymást a vendég-műsorvezetők Nagy Ádám mellett, megfordultak a stúdióban színészek, zenészek és újságírók is.

Nagy egy friss videóban elárulta, hogy bár inspirálónak találta az elmúlt időszakot, be kellett látnia, hogy ez a megoldás hosszú távon nem fenntartható. Azt azonban hozzátette, hogy a jövőben egy-egy hónapra még visszatérhet a vendég-műsorvezetős koncepció. A stáb az év végén pihenőre vonul, mert több csatornára kell figyelniük, és fontos számukra a megújulás - közölte Nagy.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Takács Péter beszólt a fiatal szakdolgozóknak: A mai fiatalok stresszesebbek, hamarabb kiégnek, gyorsabban felmondanak
A kamara újabb levelet küldött a minisztériumnak, választ vártak több fontos kérdésre is. Takács Péter szerint viszont nem a fizetés az egészségügy legnagyobb gondja.


A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara közzétette honlapján az egészségügyért felelős államtitkár válaszlevelét, amelyben leírta, miért nem tartja indokoltnak az újabb fizetésemelést az egészségügyi dolgozóknak.

Takács Péter szerint,

ha a korábbi kilenc béremelés nem hozott változást az egészségügyi szakdolgozók számában, akkor a tizedik sem fog.

Az államtitkár úgy látja, hogy nem csak a bérek miatt nem vonzó az egészségügy a fiataloknak. Takács Péter azt írta, az elmúlt években történt fizetésemelések megteremtették annak a lehetőségét, hogy a fiatalok is lássanak jövőt az egészségügyben.

Úgy gondolja, hogy egyre több kutatás mutatja: a Z generáció számára a segítő szakmák nem vonzóak. A mai fiatalok stresszesebbek, hamarabb kiégnek, gyorsabban felmondanak, ezért önmagában a magasabb fizetés nem oldja meg azt, hogy elhelyezkedjenek az ágazatban.

Szerinte szakítani kell azzal a kommunikációval, amely szinte kizárólag a bérhelyzetet nevezi meg okként a szakdolgozói létszámhiány mögött.

A szakdolgozói kamara még augusztus 7-én küldött levelet a Belügyminisztériumnak, mert a korábbi válasz nem adott kielégítő tájékoztatást a fizetésekről, a munkakörülményekről és az életpályamodell jövőjéről. A kamara választ várt arra is, felülvizsgálják-e a bértáblát, terveznek-e lépéseket a dolgozók megtartására, és miként biztosítják az egészségügyi ellátás működőképességét. Emellett érdemi párbeszédet sürgettek a szakmai érdekek képviseletében.

A MESZK a Facebook-oldalán azt írta, hogy

az államtitkár méltatlan, lekicsinylő hangnemben beszélt a fiatal dolgozókról, és megkérdőjelezte a munkához való hozzáállásukat.

Takács Péter korábban a háziorvosokat is bírálta egy podcastban, amikor azt mondta: „a háziorvosok maradékelven választódtak ki az egyetem után”. A Magyar Orvosi Kamara szerint ezzel súlyosan megsértette a szakma méltóságát. Az államtitkár erre úgy reagált: valójában arról beszélt, hogy a háziorvosi hivatást alulértékelik, és szerinte a MOK csak propagandát folytat - írja az economx.hu.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk