SPORT
A Rovatból

A „Numero Uno” legnagyobb védése – Gigi Buffon búcsúja

Nem volt még 18 éves, amikor első meccsén kivédte a BL-győztes Milan-csatárok szemét, de 43 évesen sem „kegyelemből” tartották a Juventusnál.

Link másolása

Nemcsak azért volt ő „Numero Uno”, mert negyedszázados pályafutása nagyrészében az 1-es számú mezt viselte, hanem azért is, mert nemcsak a Juve-hívek, az olasz drukkerek, hanem a négy égtáj futball-szerelmesei is egyetértettek abban, hogy Gianluigi Buffon minden idők egyik, ha nem a legnagyobb kapusa. Most elérkezett a búcsú ideje.

„Minden kezdetnek van egy vége. Most itt a vége a második Juve-korszakomnak. Hónapok óta érleltem ezt a döntést, de nem volt könnyű. Mert nem könnyű elvágni ezt a köldökzsinórt a történetemtől, az örömömtől, a könnyeimtől, az otthonomtól. De tudom, hogy most eljött ez a pillanat. Nem tudok eléggé köszönetet mondani. Mindent adtam. És még többet kaptam” – írta Facebook-oldalán Buffon, és bejegyzését 24 óra alatt 36 ezren kommentelték.

A kapus ezzel egyidőben beINSports tv-csatornának adott interjúban is megerősítette szándékát és hozzátette: „Vége egy ciklusnak és az a helyes, ha nem okozok több gondot.”

Amikor Buffon 2019 őszén visszatért egy éves, mindössze egy bajnoki címet és nemzeti kupát hozó párizsi kalandjából, vállalta, hogy második számú kapus lesz Wojciech Szczesny mögött, még az egyes mezt sem kérte vissza, megelégedett a 77-essel, és természetesen lemondott a csapatkapitányi tisztségről is. Csupán annyi kérése volt, hogy legalább 8 mérkőzésen védhessen, mert így tudta megdönteni Paolo Maldini 647 meccses első osztályú rekordját. Persze azóta sem kellett neki kegyelemkenyéren élnie a Juvénál, sőt, tavaly ősszel beállított egy különleges rekordot: a Barcelona elleni 3-0-as BL-meccsel ő lett az első kapus, aki négy egymást követő évtizedben képes volt a legnagyobb európai tornán gól nélküli meccset lehozni. Januárban azonban a „portierone” (nagy kapus) betöltötte 43. életévét, és úgy érezte: csapatával is úgy tisztességes, ha nem akarja elvenni a kispadot fiatalabb, tehetséges kollégáitól. Még akkor is, ha bizony az idény folyamán akadtak Szczesny-nek olyan bakijai, amelyek után a szurkolók felsóhajtottak: Buffon ezt megfogta volna…

A Repubblica így kommentálta a bejelentést: „Ez volt Buffon a legnagyobb védése, megállj parancsolni önmagának”

Egy nevéhez illően („bolond”) szertelen, nyakigláb kamaszt ismert meg a világ 1995-ben, amikor egyik pillanatról a másikra az akkor fénykorát élő Parma kapusa lett. Épp a bajnok, BL-győztes Milan ellen léptek pályára otthon a „hercegségiek”, és összes felnőtt kapusuk vagy sérült, vagy eltiltott volt. Így került a háló elé „Gigi”, 17 évesen és 295 naposan, és nemes egyszerűséggel megálljt parancsolt egyebek között az aranylabdás Roberto Baggiónak és George Weah-nak. Hamarosan ő lett az első számú hálóőr a sárga-kékeknél, akikkel 1999-ben megnyerte az UEFA-kupát. Közben 1997-ben 19 évesen és 9 hónaposan már a nagyválogatottban is bemutatkozott egy moszkvai havas vb-selejtezőn, amelyen csak későbbi világbajnok csapattársa, Fabio Cannavaro késztette megadásra egy öngóllal.

2001-ben jött a nagy fordulat Buffon életében, amikor mai áron 52 millió euróért megvásárolta a Juventus. Leszámítva a 2018-19-es szezont, amikor a Paris-St.Germannél védett, a Zebrák jelentették számára az otthont, az igazi közösséget. Nemcsak a torinóiakkal szerzett 10 bajnoki címnek volt fő részese, hanem azt sem felejtik el neki soha, hogy amikor 2006-ban a bundabotrányok miatt visszaminősítették a B-osztályba a Juvét, Buffon akkor is kitartott csapata mellett.

„A Juventus egy életre szóló választás” – mondta akkor és 5 évvel később is, amikor, bár számos ajánlatot kapott 33 évesen, maradt az Öreg Hölgynél. A bolondos kisfiú lehiggadt, kapitánya, vitathatatlan vezéregyénisége lett csapatának.

Leszokott az öncélú parádézásról, de még 40 felett is mutatott be olyan bravúrokat, hogy az ellenfelek az idegösszeomlás szélére kerültek. Sokszor megcsodáltuk elképesztő reflexeit, ruganyosságát, bátor kifutásait, vetődéseit, de legalább ennyire lenyűgöző volt az a szenvedély, ahogyan együtt élt a játékkal, ahogy biztatta, hergelte, nyugtatta, dicsérte csapattársait. Fogalommá váltak gesztusai, mimikái, és nem utolsósorban világító kék szemei, amelyeknek kereszttűzében aligha lehetett kellemes állni egy-egy védelmi hiba után. Ugyanakkor Buffonból soha nem áradt egyfajta „ki, ha én nem?” magatartás, egy saját értékeivel tisztában lévő, ám a sport iránti alázat, a társak, az ellenfelek tisztelete annál inkább.

Gigi Buffon 28 évesen ért a csúcsra, amikor 2006-ban világbajnok lett az olasz válogatottal, amelynek természetesen szintén rekordere 176 szerepléssel. Talán nem véletlen, hogy ha eszembe jut az olasz himnusz, a Fratelli d’Italia, az ő nem éppen operaénekesi hangján szólal meg bennem. Bár a 2006-os csapat tele volt világklasszisokkal, Cannavarótól Del Pieróig, Tottitól Inzaghiig, Buffon volt a csapat lelke, és a franciák elleni fináléban kivédte David Trézeguet büntetőjét. Akkor járt a legközelebb az Aranylabdához – éppen Cannavaro előzte meg. Bár a következő években az összes létező nemzetközi díjat begyűjtötte, amit egy futballkapus megkaphat – Nemzetközi Labdarúgás-történeti és -statisztikai Szövetségtől (IFFHS) háromszor is kitüntette minden idők legjobb kapusa címével – az Aranylabda kimaradt a gyűjteményéből.

Mint ahogy immár véglegesnek tekinthető az is, hogy nem emelheti magasra a Bajnokok Ligája Trófeát sem. Három vesztes BL-döntő jutott csak neki: 2003-ban a Milan, 2015-ben a Barcelona, 2017-ben a Real Madrid ellen kapott ki a Juve. Buffon éppen ezért ment el a PSG-hez, de csalódnia kellett, mint ahogy nem teljesült ez a vágya visszatérése után sem. Éppen emiatt nem vonult még vissza, de most már úgy érzi: kifutott az időből.

Attól nem kell tartania Gigi Buffonnak, hogy a következő években ölbe tett kézzel fog ülni. Néhány hete indította el kapusakadémiáját, és még az sem kizárt, hogy védeni is fog, mint az említett interjúban mondta, ha „igazi kihívás várja”. Máris felmerült anyaegyesülete, a Parma, amely épp most esett ki az első osztályból…

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SPORT
Gyászol a budaörsi sportvilág: 18 évesen meghalt Ferenczy Boglárka, a város kézilabdacsapatának kapusa
Egy éve volt tagja a klubnak, de nagy tehetségnek tartották. Szerdán lépett volna pályára, de elhalasztották a meccset.

Link másolása

Kedden este, 18 évesen, tragikus hirtelenséggel meghalt Ferenczy Boglárka, a Budaörs ifjúsági csapatának kapusa.

„Bogi nyáron érkezett klubunkhoz, az ifjúsági I. osztály és az NB II mellett alkalomszerűen bepillantást nyerhetett felnőtt együttesünk életébe. Együttérzésüket érezzük, ezért a részvétnyilvánítás mellőzését kérjük. A Budaörsi Kézilabda Család nevében a hozzátartozók fájdalmában osztozunk, mellettük állunk a nehéz időkben. Bogi emlékét szívünkben őrizzük, nyugodjon békében!”

A csapat szerdán a DKKA ellen játszott volna, a meccset azonban a történtek miatt elhalasztották.

Ferenczy Boglárka a Székelyudvarhelyi Iskolás Sportklubnál kezdett kézilabdázni, majd Magyarországra került, a Nemzeti Kézilabda Akadémiához. Pályafutása során megfordult a Tungsramnál, a Ferencvárosinál és a Budakalásznál, az utánpótlás-bajnokságok mellett a felnőttek között is bemutatkozott.

via 24.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SPORT
Telegdy Ádám, Kapás Bogi férje is az olimpiára kijutók között, ráadásul egyéni csúccsal
Ennek köszönhetően a japán fővárosban ötödik Telegdy a hazai rangsorban megelőzte Kovács Benedeket, így ebben a számban jelenleg a világbajnok Kós Hubert mellett ő tekinthető olimpiai indulónak.

Link másolása

Pénteken a Duna Arénában zajló úszó országos bajnokságon

Telegdy Ádám egyéni csúccsal nyert 200 méter háton.

A 28 éves versenyző 1:55.57 perccel csapott célba, ezzel a 2021-es, tokiói olimpián úszott 1:56.15-ös teljesítményen javított jókorát.

Ennek köszönhetően a japán fővárosban ötödik Telegdy a hazai rangsorban megelőzte Kovács Benedeket, így ebben a számban jelenleg a világbajnok Kós Hubert mellett ő tekinthető olimpiai indulónak.

"Az ob első napja óta érzem, hogy fizikailag és mentálisan is nagyon jó formában vagyok, nagyjából ilyen időt képzeltem el előzetesen. Az edzőmmel, Virth Balázzsal sikerült találnunk egy olyan edzésritmust, aminek köszönhetően most vagyok a leggyorsabb egész karrierem során" - nyilatkozott Telegdy, akinek felesége, Kapás Boglárka 200 méter pillangón úszott szerdán olimpiai szintet. Hozzátette, a háziverseny egészen a júniusi Európa-bajnokság végéig tart, így nem dőlhet hátra.

Győzelemmel fejezte be pályafutása utolsó országos bajnokságát az úszó Kapás Boglárka, aki a Duna Arénában pénteken 800 méter gyorson diadalmaskodott.

A harmincéves sportoló szerdán 200 méter pillangón olimpiai szintes idővel nyert, így az ötödik ötkarikás játékára készülhet. Az év végi rövidpályás világbajnokságot követően befejezi pályafutását, amelynek csúcspontjaiként a 2016-os, riói olimpián 800 méter gyorson bronzérmes, a 2019-es világbajnokságon, Kvangdzsuban pedig 200 méter pillangón aranyérmes volt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SPORT
Leállt a szíve, összeesett edzésen magyar válogatott röplabdás, csapattársa mentette meg az életét
Blázsovics Péter szerencséjére csapattársa, Árvai Péter, aki orvos, azonnal megkezdte az újraélesztést. Azt írja, örökké hálás lesz neki, hogy megmentette az életét.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 13.


Link másolása

Edzésen lett rosszul és összeesett Blázsovics Péter, válogatott röplabdázó, írta meg a HVG. Életét egy csapattársa gyors beavatkozása mentette meg. Az eset néhány napja történt a DEAC Extraligás férficsapatának edzésén.

Blázsovics Péter az utóbbi idényben Szlovéniában játszott, azelőtt hat évig a Kazincbarcika szélső ütője volt, hivatalosan csak a a következő szezontól erősítené a DEAC csapatát, de mivel számára az idei idény véget ért, ezért vett rész leendő csapata edzésén.

A debreceni klub honlapja szerint a 28 éves játékos váratlanul lett rosszul, összeesett, elvesztette az eszméletét. Az együttes egyik játékosa, Árvai Péter, aki orvos rögtön a segítségére sietett. Megállapította, hogy a csapattársának nincs pulzusa, azonnal megkezdte a szívmasszázst.

Ezt írta:

Görcsrohama kezdődött, egy embernél ez általában néhány percig tart, utána magához tér, de nála nem így történt. Leállt a légzése és a keringése, ezért elkezdtem az újraélesztést. A csapattársaim között voltak orvostanhallgatók is, akiknek már van alapképzése, ők segítettek. Végeztem a mellkaskompressziót, a többiek közben hívták a mentőt.

Megérkezett a mentő, Petit áttették a saját gépeikre, amik jelezték, hogy kamrafibrilláció áll fenn. Le is adták a sokkot, még a szakma szabályai szerint harminc másodpercig tartott az újraélesztés, majd visszajött a légzés, kinyitotta a szemét.

Ahogy kapta az oxigént, kezdett magához térni. Az újraélesztésekről azt kell tudni, hogy kevés százaléka sikeres, és még kevesebb az, amikor a beteg teljes életet tud utána élni, de úgy néz ki, Petinek ez sikerülhet. Jó érzés volt másnap reggel a köszönőüzenetére ébredni. Írta, hogy megvan és él.

Blázsovics így nyilatkozott minderről:

Semmi előjele nem volt ennek a rosszullétnek – mondta. – Elkezdtem az edzést, majd filmszakadás. Később képek villantak fel a mentőautóból, de teljesen csak a kórházban tértem magamhoz. Örökké hálás leszek Árvai Petinek, amiért megmentette az életemet.

Blázsovics jelenleg intenzív osztályon van, megfigyelésen.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Ilyet sem láttunk még a Forma-1-ben: kigyulladt a fű a pálya mellett a Kínai Nagydíj edzésein
Nemcsak Max Verstappen negyedik helyezése okozott meglepetést a sanghaji sprintidőmérőn, hanem a pálya mellett izzó-lángoló gyep is.
Fotó: X - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

A Forma-1 száguldó cirkusza 2020 óta elkerülte Kínát a koronavírus-járvány miatt, és már a szabadedzésen kiderült, hogy a visszatérés sem sikerül tökéletesre, ugyanis

negyedórával a kezdés után az Alpine francia pilótája, Esteban Ocon arról számolt be csapattársainak, hogy a pálya hetes számú kanyarja mellett kigyulladt a fű.

A versenyzőket le is állították, hogy eloltsák a tüzet, de az a sprintkvalifikációra visszatért a tűz, ezúttal az ötös kanyarban. Természetesen ezt is eloltották, és a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) tájékoztatott, hogy felvételeik szerint a felszikrázó autók miatt gyulladhatott ki a fű. A további tűzeset elkerülésében az időjárás is segített: az időmérő végére jelentős mennyiségű eső érkezett a pályára.

Az így kissé káoszosra sikerült edzést végül a McLaren pilótája, Lando Norris nyerte. Mellőle a szombati sprintversenyen Lewis Hamilton indulhat a Mercedesszel, míg a harmadik helyeről Fernando Alonso várhatja a rajtot Aston Martinjában.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk