UTAZZ
A Rovatból

Őszi túrák Magyarország legszebb borvidékein

Ez az a program, amire garantáltan nem lesz elég egy hosszú hétvége. Ugyanis hazánkban 22 olyan borvidék található, ahol finomabbnál-finomabb borokat kóstolhatunk.

Link másolása

Magyarország egyike a világ leghíresebb és legrégebbi bortermelő országainak. Szokták mondani, mióta világ a világ, létezik bortermelés, hiszen már a régi öregek is felfedezték, hogy bizony a szőlőből bódító hatású italt lehet készíteni. A magyar bortermelés első virágkorát a XIX. századra datálják, ekkor a szőlőültetvények területe a 430 hektárt is meghaladta. Majd visszaesés következett, az első és a második világháborúnak „köszönhetően”. Az újabb felfelé ívelés a ’70-es, ’80-as években indult el, ami a rendszerváltozás következtében újfent megtorpant, az utóbbi időben viszont megint ott vagyunk az élvonalban világszinten a vörös, és fehér borainkkal egyaránt.

Cikkünkben most négy olyan borvidéket mutatunk be nektek a huszonkettőből, amik manapság talán a legkedveltebb bortúrák helyszínei:

Tokaji borvidék

Hazánk egyik leghíresebb – világszerte is ismert – borvidéke, Északkelet-Magyarországon a Tisza és a Bodrog találkozásánál, 6000 hektáron terül el. A Tokaji borvidéken szokták mondani, hogy mindenki az aszúsodást, azaz a szőlőszemek nemesrothadást várja (az aszúsodás a szőlőnek a Botrytis cinerea nevű gomba által okozott nemesrothadása, aminek az aszúbor előállításában van jelentősége), hogy aztán elkészülhessen belőle a borok királya, az a Tokaji Aszú, amellyel a világ bármely pontján találkozhatunk. Ha Tokajban jártok, azért ne felejtsétek el megkóstolni az Aszú és a Szamorodni mellett az illatos Hárslevelűt, a Furmintot vagy a Sárgamuskotályt. Azok is mennyeiek.

Badacsonyi borvidék

Ha Tokajnak az Aszú, akkor Badacsonynak a Kéknyelű az igazi büszkesége. A Közép-Dunántúlon elterülő vidéken már a rómaiak is szőlőtermesztéssel és bortermeléssel foglalkoztak. Az éghajlatnak és a magas páratartalomnak köszönhetően a terület leginkább a Szürkebarát, az Olaszrizling, Rózsakő és a Kéknyelű fajtájú szőlőknek kedvez. Ez utóbbi kettő kifejezetten csak erre a vidékre jellemző. A kizárólag vulkáni talajon fellelhető kéknyelű – mely 2013-ban hungarikum lett – érdekessége, hogy sehol máshol a világon nem terem meg ez az ősi magyar szőlőfajta. Itt is csupán csak 30 hektáron, így nem csoda, hogy rengeteg borász fáradozik azon, hogy ez az „úri szőlőfajta” fennmaradhasson. Nevét egyébként a kékes-vöröses árnyalatú levélnyeléről kapta. Kóstoltad már? Ha még nem, és szereted a borokat, ezt nem szabad kihagyni, nagyon különleges!

Villányi borvidék

A Duna mentén, a horvát határ mellett található Magyarország legdélebbi bortermelő vidéke. Villányban bármerre járunk, egészen biztos, hogy boros pincékbe és borászatokba botlunk. A magyar borászok legnagyobb szaktekintélyei azt vallják, hogy a XIX. század elején valószínűleg innen indultak hódító „világkörüli” útjukra ezek a nemes italok. Ez a vidék igazi szubmediterrán terület, ami főként a lágyabb, testesebb, zamatosabb, és savasabb borok előállításának kedvez. A Cabernet Franc, a Merlot, és a Portugieser, ezek mind-mind a borvidék zászlóshajói. Híres vörösboruk még az Oportó, a Kadarka, a Kékfrankos és a Zweigelt. Ha testes, intenzív színű és ízű vörösborokra vágysz, akkor mindenképpen Villányban a helyed!

Szekszárdi borvidék

A több mint 2000 éves borvidék kitűnő domborzati-, és talajadottságokkal rendelkezik. A területen – amely mintegy 2600 hektáron húzódik Szekszárd és Báta között – remek vörösborok készülnek. Ez elsősorban a mediterrán jellegű hatásoknak (Enyhe tél, száraz hosszú nyár, kevés fagy.) és a könnyen felmelegedő világos színű löszös talajnak köszönhető. A szekszárdi vörösborokat ízében bársonyosnak, színében gazdagnak nevezik. Legismertebb közülük a Kadarka, az egyre kedveltebb Kékfrankos, valamint a házasításukból megszületendő Szekszárdi bikavér. Ugyanakkor ezen a vidéken kóstolhattok rozét, és mediterrán stílusú fehérborokat is.

AZ ÉV HOTELE múlt heti adásának főszereplői, Dorottya és Dániel abba a szerencsés helyzetbe kerültek, hogy hoteltesztelő hétvégéjük első állomása egy borhotel volt a szekszárdi vidéken. Nevezetesen a közel 82 hektáron gazdálkodó Takler család kúriáját.

Dorottya és Dániel már hat éve alkotnak egy párt. Egy családi-baráti összejövetelen ismerték meg egymást a Balatonon. A kölcsönös szimpátiából nagyon hamar szerelem és kapcsolat lett. A fiatalok annyira jó megértik egymást, hogy azóta egy közös vállalkozásban is dolgoznak. Azt mondják, nekik sosem okozott gondot külön választani a munkát és a magánéletet, mégis az utóbbi időben nagyobb teret kapott a sok-sok feladat, a felelősség, és a munkahelyen való helytállás. A múlt hétvégén kicsit együtt szerettek volna lenni, munka és kötelezettségek nélkül, ami egész jól sikerült nekik. Ha láttad az adást, akkor azt is tudod, hogy mit szóltak a két dél-dunántúli szállodához, ha viszont lemaradtál volna és érdekel a régió két utolsó versenyzője, akkor mindenképpen nézd vissza AZ ÉV HOTELE legutóbbi epizódját, az RTL Most!-on.

Ez az a két dél-dunántúli szálláshely, mely a héten összeméri erejét:

Takler Kúria

A Szekszárdtól 8 km-re, a Decsi szőlőhegy lábánál fekvő szálláshely az 1700-as évek óta szőlőtermesztéssel és borkészítéssel foglalkozó Takler család tulajdonában van. A romantikus hangulatú, rusztikus stílusban épült kúria elődje egy 1927-ben épült ősi sárközi tanya, mely az elmúlt években folyamatos átalakuláson esett át. 2002-ben kezdődtek meg az építési munkálatok, egy évvel később kialakították a szőlőfeldolgozóként üzemelő szárnyat, majd megépült a palackozó, az irodaszint, a kóstolóterem és a panzió, aztán 2012-ben a 19. századi verandás épületet is hasznosítani kezdték. A kúria jelenlegi formájában négy éve üzemel. A szálláshelyen tágas terekkel, egyedi gyártású bútorokkal és finomabbnál finomabb borokkal, igazi vidéki vendégszeretettel találkozhat az idelátogató. Ha valaki erre jár semmiképpen se hagyja ki a pincelátogatást, a wellnesst és a napfelkeltét. Utóbbi talán a verandáról a legszebb.

További részletek ITT!

Hubertus Ökopark, Bükkösd

A Hubertus Ökopark, a Dél-Zselic és a Nyugat-Mecsek lankáinak találkozásánál, Pécstől és Szigetvártól nem messze, egy 500 hektáros területen fekszik. A szállás a park területén található, aminek közvetlen közelében számos kirándulási lehetőség nyílik. Honos és őshonos magyar állatokon kívül különböző magyarországi nagyvadakkal is találkozhatnak a vendégek. Ezeket az állatokkal már a szálláshely elfoglalásánál is találkozhattok, sőt később meg is etethetitek őket. A vendégházban hat meglehetősen tágas lakosztály található, melyek összesen 24 fő elszállásolására alkalmasak. A szobák mindegyikéből páratlan kilátás nyílik az erdőre, étkezésre pedig a park területén található étteremben van lehetőség. Az ételek minőségét helyi kistermelők és hely saját állatállománya biztosítja. A Hubertus Ökoparkban szauna és jakuzzi, valamint kültéri medence is fellelhető, melyek további garanciát adnak a felhőtlen pihenéshez.

További részletek ITT!

Szavazz és nyerj egy wellness hétvégét!

A www.facebook.com/azevhotele oldalon vasárnap délig szavazhatsz a műsorban bemutatott szállodák valamelyikére. Ugyanis aki szavaz, az nyerhet egy wellness hétvégét abba a szállodába, ahová voksát leadta. Idén is minden szavazat számít, ugyanis ez egy verseny, ahol Te döntheted el, hogy melyik szálloda legyen a régió legjobbja, azaz A HÓNAP HOTELE, majd végül AZ ÉV HOTELE.

Vasárnap most egy adásban megnézhetitek a hat dél-dunántúli szállodát

A hét utolsó napján AZ ÉV HOTELE összefoglaló epizódjában a műsorvezető, Éry-Kovács Zsanna feleleveníti azt a hat novemberben bemutatott dél-dunántúli hotelt, amelyek még mindig versenyben vannak A HÓNAP HOTELE, azaz a régió legjobbja címért. Ha nem emlékszel mindegyik szálláshelyre és biztos akarsz lenni döntésedben, akkor mindenképpen nézd meg AZ ÉV HOTELE legújabb epizódját vasárnap 12:45-kor, az RTL Klubon.

Ez a hat szálloda nem veszítette el a korábban bezsebelt szavazatait. Tehát a szavazatok nem nullázódnak le. Viszont nagyon fontos, hogy annak a hotelnek add oda utolsó voksodat, amelyiknek szerinted helye van a másik öt régiós nyertessel együtt a döntőben. Arra a szállodára essen a választásod, amelyiket szívesen látnád viszont a döntőben.

Voksolni erre a hat szálláshelyre lehet, a https://www.facebook.com/azevhotele oldalon.

Bock Hotel Ermitage**** (Villány)

Donautica Étterem és Hotel (Fadd)

Prestige Luxus Apartmanház (Kaposvár)

Hotel Európa Dombóvár-Gunaras*** (Dombóvár)

Takler Kúria (Szekszárd)

Hubertus Ökopark, Bükkösd (Bükkösd)

Mondd meg Te, melyik legyen AZ ÉV HOTELE!

Magyarország egyetlen televíziós hotelversenye, az RTL Klubon futó AZ ÉV HOTELE közönségszavazás lehetővé teszi, hogy szavazatukkal a nézők válasszák meg az egyes magyarországi régiók legjobb hotelét, azaz a HÓNAP HOTELE végül AZ ÉV HOTELE nyertes szállodáját. Idén is érdemes hetente voksolni, mert minden egyes szavazattal nő az esély az év végi főnyereményre, azaz egy teljes hétre AZ ÉV HOTELE győztes szállodájában. A szavazatokat a műsor facebook oldalán lehet leadni. Az elismerés rangját mutatja, hogy AZ ÉV HOTELE díj a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége Év Szállodája szakmai díjának testvérversenye.

AZ ÉV HOTELE közönségszavazáshoz kapcsolódó televízió műsor az RTL Klubon az utazók szemszögéből, személyes élményeiken keresztül mutatja be a címért versenybe szálló szállodákat. Minden adásban egy-egy pár vagy család kalandjait láthatjuk, akik elutaznak egy hétvégére két magyarországi hotelbe valamilyen céllal a lánykéréstől a házassági évfordulóig és kipróbálják, illetve értékelik is a bemutatott hoteleket.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Egy nap nem elég! - Új fejezet nyílt a miskolci turizmus történetében
Felújított épített és megújult természeti környezet várja a Miskolcra érkező turistákat több uniós forrásból finanszírozott fejlesztésnek köszönhetően. Új arcát mutatja a miskolctapolcai Csónakázó-tó és az azt körülölelő őspark, a felújított Avasi kilátó és a Horváth-tető is.

Link másolása

Miskolctapolca jól ismert brand a hazai turizmusban, a város idegenforgalmának zászlóshajójaként emlegetett desztináció évtizedek óta nagyszámú vendéget vonz. A Barlangfürdő szomszédságában található Csónakázó-tó és park felett viszont eljárt az idő, egy népszerű utazási céltól pedig elvárható, hogy rendezett környezettel fogadja az oda érkezőket. Ezt a célt szolgálta a „Miskolctapolca turisztikai fejlesztése” elnevezésű - Széchenyi 2020 Program részét képező -, európai uniós pályázat, melynek köszönhetően olyan fejlesztések mentek végbe, melyek hozzájárultak Miskolc turisztikai vonzerejének növeléséhez.

Újrafestett zászlóshajó

A komplex turisztikai fejlesztéscsomagnak köszönhetően az ide érkezők megtapasztalhatják, hogy lépten-nyomon egy-egy csoda várja őket, azokat megismerni szinte egy nap már nem elég. Amellett, hogy iszapmentesítették a tavat, a parkban új sétányokat alakítottak ki, pihenőpadokat, asztalokat és szeméttárolókat helyeztek ki. Az utcabútorok és a kandeláberek telepítése mellett növényeket ültettek. A komfortérzetet fokozzák az új, interaktív táblák is, melyek hasznos információkkal ellátott, háromdimenziós felületeken mutatják be a környék élővilágát. Egy digitális kijelzőt is telepítettek, az érintőképernyős felületen a látogató minden alapvető, fontos és érdekes, helyi információt megkap, a tájékozódást digitális térkép segíti. Egyfajta kincskeresésként pedig bronzból készült minifigurák mutatják be a térség állatvilágát és nevezetességeit a látogatóknak. Erről bővebb információkat ide kattintva találsz!

Régi terek új időkre hangolva

Felújították az Akropolisz Szabadtéri Színpadot is. A padokat kényelmes székekre cserélték, a kavicsos talaj helyére térkő borítás került, felújították az öltözőket, valamint külön feljárót építettek ki a színpadhoz. A Barabits Fülöp sétány egységes arculata jó példa lehet további, hasonló beruházásokhoz, az ötletek között pedig még számos, további elem szerepel a szabadtéri mozitól kezdve, a napozóágyak telepítésén át gasztronómiai és zenés programokig. További információk Miskolctapolcáról, ide kattintva!

A hegy megmozdult, az utóhatások most következnek

A vonat ablakából megpillantott lakótelep toronyházai, vulkanikus domb, amit a város hegyének becéznek, kőkori szakócák, a református templom miskolcikumként emlegetett jellegzetes harangjátéka, az emblematikus kilátó, borospincék, kilátás a városra és a Bükkre. Volt idő, amikor státuszszimbólumnak számított, ha valakinek pincéje volt a 114 méterrel Miskolc fölé magasodó dombon, amiről sokan, sok mindent gondoltak és éreztek az elmúlt évtizedekben. Ez mind az Avas.

Egy évtizede ha valaki a belvárosból az Avasra pillantott, a református templomon és a kilátón kívül szinte csak fákat és bokrokat láthatott. Ma már több látszik a hegyből, főleg amikor valamilyen rendezvény miatt nyüzsög zenével, lampionokkal, tömeggel és jó hangulattal. A környéken több mint kilencszáz pince és borház, valamint számtalan kanyargós utca található különleges, egyedi hangulattal. Az önkormányzat, civilek, borbarátok és turisztikai szereplők fogtak össze Miskolcon, hogy a sokáig szunnyadó történelmi Avas újra egy szebb arcát mutathassa. Ehhez kapcsolódott a Borangolás nevű bor- és gasztronómiai rendezvénysorozat is azzal a céllal, hogy a hagyományos, helyi és egyedi pincekultúrát újjáélesszék. A rendezvény kezdetben hatszáz érdeklődővel indult, 2023-ban viszont a program két nap alatt elérte a harmincezres látogatószámot. Az Avason való boros kalandozás, az egyedi környezet és a változatos zenei kínálat - mindez pár lépésre a belváros nyüzsgésétől - egyre több vendéget vonz. A környék népszerűségét jelzi, hogy az utóbbi években csaknem száz pince cserélt gazdát.

Fotó: Horváth Csongor

Turizmust erősítő beruházások

Tovább erősítette a turizmust az a beruházássorozat, mely a Széchenyi 2020 Program részeként valósulhatott meg. A Történelmi Avas turisztikai fejlesztése című projekt részeként a többi közt átépítették és modernizálták az Avasi kilátót, melynek korlátján található mini szobrok pedig egy városismereti sétára invitálnak, továbbá fejlesztették a környezetét, bővítették a Bormúzeumot, felújították az Avasi Református Templom tetőszerkezetét, izraelita emlékhelyet alakítottak ki, továbbá fejlesztették a Bortanyát is.

Régi iránytű új köntösben

Egyre több dolog miatt van miért felmenni a hegyre, és egyre gyakrabban téma az Avas, az ottani társasági események és a Horváth-tetőn épült szabadidőpark. A 60 éves Avasi kilátó már sok mindent látott, ha beszélni tudna, sok mindent mondana. Látta az acélváros virágzását, a változást, az ezredfordulót, a kiútkeresést, és minden bizonnyal látja majd a jövőt is. Tervek bőven maradtak: új parkolók, sétányok, kerékpárosok számára tervezett beruházások. Egy biztos, az Avas mindig a miskolciaké volt és az is marad. Az pedig, hogy mi tartogat a következő években Miskolcnak, és hogy mit tesznek érte az itt élők, az csak rajtuk múlik. A jelek szerint konkrét tervek és eredmények is vannak, ezért is mondják: Ideje másképp gondolni az Avasra. További információk az Avasról, ide kattintva!

Fotó: Horváth Csongor


Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET: