SIKERSZTORIK
A Rovatból

„Önbizalmat ad, ha sikerül külföldön helytállni” - Tamás fizikusként kezdett új életet Svájcban

Sok segítséget kapott, de meg kellett szoknia, hogy magára van utalva. Most a baseli egyetemen a doktoriját csinálja. Miért pont ott, mik a nehézségek, és mitől könnyebb ott az élet – erről mesélt nekünk.
Söptei Zsuzsanna - szmo.hu
2019. november 06.



Tamás 2017-ben végzett Budapesten a BME-n, fizikusként, majd a diplomát követően pár hónap múlva már a baseli egyetemre ment, ahol a doktoriját csinálja topologikus kvantumrendszerek a szilárdtestekben témában.

A 28 éves Tamás új életet kezdett egy másik országban. Miért pont ott, és mitől más ez a hely? Mik a nehézségek, és mitől könnyebb ott az élet? Erről mesélt nekünk.

Érdemes kipróbálni, hiszen bármikor haza lehet menni

A nyelvtanulás, a világ megismerése anyukámtól ered. Nálunk a családban mindig fontos volt, hogy ismerjünk meg más kultúrákat is. Hárman vagyunk testvérek, de mindannyian már diákként eljutottunk külföldre, cserediákként, táborba, gyakorlatra, meg dolgozni is. Most a három testvérből ketten külföldön élünk, azt pedig, hogy merre visz az utunk tovább, még csak homályosan látjuk… A távoli terveinkben szerepel, hogy majd egyszer hazatérünk, de most még más feladatok várnak ránk.

Az biztos, hogy – bár sokan félnek a külföldi élettől – önbizalmat ad, ha sikerül helytállni, sok izgalmas tapasztalatot lehet szerezni,

érdemes kipróbálni, hiszen bármikor haza lehet menni.

Basel élhető, kellemes város, a Rajna-part nyáron remek hely

Bár Baselben van az egyetem, Allschwilben – egy másik kantonban – lakom, a két település a gyakorlatban szinte össze van nőve, de itt mégis alacsonyabbak az adók, olcsóbbak a lakások.

Egy ukrán-olasz fiúval osztozunk a lakáson, őt még a párizsi tanulmányaim alatt ismertem meg, és teljesen véletlenül ő is itt készíti a doktoriját.

A barátnőm is velem él már itt kint, ő orvosi fizikus, és az MSc képzést csinálja, de már a vége felé jár, és azt innen is be tudja fejezni. A hosszú távkapcsolat nem volt túl kecsegtető (így is volt vagy másfél év, amíg nem laktunk együtt huzamosan), ezért inkább utánam jött, és itt próbál munkát találni. Közben szervezzük az otthoni esküvőnket is, amit ősszel szeretnénk majd megtartani. Szóval, nem igazán stresszmentes most az életünk.

Basel élhető, kellemes város, a Rajna-part nyáron remek hely, lehet kiülni, sörözni, a folyóban úszkálni, a belvárosban nagy az élet, izgalmas kiállítások vannak, sok a park és az egyetemen is van bőven sportolási lehetőség is.

Sok a diák, és nemzetközi a közösség. Budapesthez képest kisebb, és nem annyira nyüzsgő hely, így van, aki emiatt „laposabbnak” tartja.

A vidék is szép, jókat lehet bringázni a városban és azon kívül is. Külön előny, hogy közel van Franciaország és Németország is, élelmiszerért Németországba érdemes menni, míg repülni Baselből olcsóbb, sokfelé indulnak fapados járatok.

Svájc egy nagyon szép ország, fantasztikus helyekre lehet kirándulni. Szeretem az itteni jólétet, a nyugalmat, azt, hogy az emberek kedvesek, normális a közhangulat, és működnek a dolgok. Itt az a természetes, hogy mindenki arra törekszik, hogy minőségi módon alakítsa a politikát, a szolgáltatásokat, és az emberek ezt el is várják. Emiatt gyakoriak a népszavazások, van lehetőség arra, hogy az emberek értelmesen alakítsák az életüket, és van jövőkép.

Itt több nyelven is elboldogul az ember (bár ez inkább szükség is, mint csak lehetőség). Izgalmas, hogy franciául, németül, de még olaszul is lehet (és kell is) kommunikálni. A svájci német ugyan kihívás, de kevés a valódi svájci ismerősöm, így igazából csak a boltban tudom ezt gyakorolni. A munkahelyemen az angol a társalgási nyelvünk, mert a csapat teljesen nemzetközi. A lakótársammal franciául (és olaszul mostanában, mert Anna olaszul tud) beszélünk, mert ezt szoktuk meg korábban. Mivel imádom a nyelveket, ez is fontos szempont volt, mikor eldöntöttem, hogy ide jövök a doktorit megcsinálni.

Amikor eldöntöttem, hogy „doktorizni fogok”, már tudtam, hogy külföldre szeretnék menni.

Több ország is szóba került, végül Svájcban jó témát találtam, a hangulat is tetszett, és úgy tűnt sok szakmai lehetőséget tartogat. A meghallgatásom után pedig meglepett, hogy szinte azonnal egy sütögetős parti kezdődött, ahol néhány sör után ültettek le végül, hogy akkor beszéljük meg a részleteket. A város is megnyerő volt, így eldőlt, hogy ide jövök.

Sok segítséget kaptam

Sok segítséget kaptam a tanszéki titkárnőtől, így jutottam olcsó egyetemi szálláshoz, és elintézték, hogy a kauciót és az első két havi díjat is kifizették előre nekem (végül nem kellett ezt sem visszafizetnem).

Az itt tartózkodáshoz egy B típusú tartózkodási engedély kell, de mivel volt már munkám és lakásom, így ez nem volt nehéz. Ha ezek nem lettek volna meg, akkor bizony nehéz lett volna és nagyon sok indulótőkét igényelt volna (kb. 1-1,5 millió forint).



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SIKERSZTORIK
A Rovatból
Tanárnak nézték az osztálytársai az ország legidősebb, 71 éves frissdiplomását
Szegedi Dezsőt 68 évesen vették fel a Miskolci Egyetemre. A színművész határozottan emlékszik az első napjára is.


Szegedi Dezső, az ország legidősebb egyetemistája az iskolai élményeiről számolt be az RTL-nek.

A 71 éves Szegedi arról is mesélt a tévécsatornának, hogy milyenek voltak az egyetemi évek, amit ráadásul nappali tagozaton végzett el.

Szegedit 68 évesen vették fel a Miskolci Egyetemre. A színművész határozottan emlékszik az első napjára.

"Első szemeszter, első óra. Mentem a folyosón végig, és fiatalok nézték, hogy ki ez az öreg és következő: jónapot tanár úr, azt hitték, hogy tanár vagyok"

- emlékezett vissza a színművész, aki azt is elmondta: volt, amikor éjszaka kettőig írt beadandót munka mellett.

Szegedi egy ma már nem létező miskolci városrészről, Gordonról írta a szakdolgozatát. Ezzel a kutatómunkával nemcsak emléket szeretetett volna állítani a miskolci roma muzsikosoknak, hanem meg szerette volna azt is mutatni a fiataloknak, hogy tanulni sohasem késő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SIKERSZTORIK
A Rovatból
Hide the Pain Harold 80 éves lesz jövőre, de most is dolgozik és tele van tervekkel és meghívásokkal
Előfordult, hogy külföldön testőröket kellett mellé állítani, mert annyian akartak vele fotózkodni. Ám ő szívesen pózolt mindenkivel.


Arató Andrást - aki világszerte a „Hide the pain Harold” nevezetű internetes mémnek köszönhetően vált ismertté - igazi világsztárként fogadják Hegyeshalmon túl. Kolumbiában például testőröket kellett mellé adni, mert annyian akartak fotózkodi vele - árulta el.

Nemrégiben is több felkérése volt külföldön és most is készül, például Olaszországba. Reklámot csinált, fesztiválra készül, beszélgetéseken vesz részt.

Jövőre lesz 80 éves, de tele van tervekkel

- mondta a Reggeli műsorában.

A családja és a menedzsere, akivel igazi baráti viszonyban vannak, áll mellette - árulta el.

VIDEÓ: Az RTL Reggeli beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SIKERSZTORIK
A Rovatból
Megvan a következő magyar űrhajós, az autóiparból emelkedik a csillagok közé Kapu Tibor
44 évvel Farkas Bertalan után megvan a következő magyar űrhajós. Nemsokára a NASA-nál fejezi be kiképzését Kapu Tibor és a tartalékos Cserényi Gyula.


Megvan a végleges döntés a következő magyar űrhajósról – derül ki a külgazdasági és külügyminisztérium közleményéből. A szakértői bizottság végleges döntése alapján Kapu Tibor lehet az az ember, akit Magyarország hosszú évtizedek után ismét a világűrbe küld, míg a tartalék űrhajós Cserényi Gyula lesz, ők fogják elvégezni a kiképzés utolsó fázisát.

A kiválasztott Kapu Tibor 32 éves gépészmérnök, aki eddig leginkább az autóiparban dolgozott, és főleg akkumulátor-fejlesztéssel foglalkozott.

Vele azonos kiképzést kap a 35 éves villamosmérnök, Cserényi Gyula, aki szükség esetén helyettesíti őt, máskülönben a Földről segíti majd a küldetését.

240-en jelentkeztek a küldetésre, akik közül a szakértők végül kiválasztottak négy jelöltet. Ők mindannyian komoly kiképzésen estek át az űrdinamikától kezdve a könnyű repülőgépes pilótakiképzésen át a különböző fizikai tesztekig és tudományos munkákig. Végül közülük választották ki Kaput és Cserényit. Ők ketten hamarosan az Egyesült Államokba utaznak, ahol az amerikai űrkutatási hivatal (NASA), illetve egy szerződés alapján az Axiom Space nevű vállalat fogja biztosítani a kiképzésük utolsó fázisát.

Farkas Bertalan 44 évvel ezelőtt vált az első magyar űrhajóssá, és most küszöbön áll a következő magyar küldetés – magyarázta a bejelentés apropóján Szijjártó Péter miniszter –, a kormányzat ugyanis a tudományos és ipari fejlesztések, vívmányok tökéletesítése érdekében nemzeti kutatóűrhajós programot indított. A magyar űripar a fejlett nemzeti iparágak közé tartozik Szijjártó szerint, a tesztek pedig nagymértékben segíteni fogják a magas hozzáadott értékű, high-tech szektorok, például az egészségtudomány fejlődését.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SIKERSZTORIK
A Rovatból
Közönségdíjat nyert a tiszadobi Andrássy-kastély
Business Traveller Hungary szerkesztősége által alapított Business Excellence díjjal idén is olyan piaci szereplők teljesítményét ismerték el, amelyek szolgáltatásuk színvonalával kiemelkednek versenytársaik közül és a jövőben hangsúlyosan hozzájárulnak a magyar üzleti turisztikai piac növekedéséhez.


A Business Traveller Hungary szerkesztősége által alapított Business Excellence díjjal idén is olyan piaci szereplők teljesítményét ismerték el, amelyek szolgáltatásuk színvonalával kiemelkednek versenytársaik közül és a jövőben hangsúlyosan hozzájárulnak a magyar üzleti turisztikai piac növekedéséhez.

A Business Excellence díj közönségdíjazottja 2024-ben a „Legjobb új piaci szereplő” kategóriában a tiszadobi Andrássy-kastély.

A hazai historizáló építészet egyik legimpozánsabb műemléképülete – hat éven át tartó felújítást követően – 2023. decemberében tárta ki újra kapuit, s megnyitása óta közel 32 000 látogatót fogadott.

A rekonstrukció során teljesen megújult a korabeli élettér és a kastélypark is. Az átadást megelőzően 12 éven keresztül gyűjtötték össze a család hagyatékát képező festményeket, szobrokat, bútorokat és használati tárgyakat a világ minden tájáról. A

megújult kastély földszinti terében az Andrássy család egykori élettere került visszaállításra, ahol a legtöbb bútor és tárgy az eredeti helyére került.

A tiszadobi kastély műkincs gyűjteménye felbecsülhetetlen értékű. Az emeleti tér „A szellem arisztokratái – az Andrássy család tovatűnt élete” című kiállításnak ad otthont, ahol a látogatók különböző interaktív megoldások révén a családtagok élettörténete mellett közéleti és politikai pályájukat is megismerhetik, mindamellett, hogy itt egy rendezvényterem is funkcionál.

Oláh Zsanett a NÖF Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója a díjátadón elmondta: „Elismerést kapni mindig nagy büszkeség, de mind közül kiemelkedik, amikor közönségdíjat érdemlünk ki, hiszen a megújult műemlékhelyszínek állandó kiállításai, kastélyparkjai és az ott megvalósuló programok mind-mind a látogatóközönségünknek szólnak. Így az ő elismerésük különösen értékes számunkra. A díj mellett büszkék vagyunk arra is, hogy az átadás óta közel 32 000 látogatót fogadhattunk!”

A felújított kastély épülete és az újjávarázsolt kastélypark olyan színvonalas rendezvények számára fog helyszínt biztosítani, amelyek országos vonzerőt jelentenek mind a történelmi örökségek, mind a kulturális rendezvények érdeklődői számára. Tiszadob így megérdemelten válhat az Észak-alföldi régió kulturális turizmusának centrumává és szimbólumává.


Link másolása
KÖVESS MINKET: