A Rovatból

Félórája nyomkodtam az orrspray-t, mire rájöttem, hogy rajta hagytam a kupakot

Három menthetetlen szőkenős sztori Hargitay Judit életéből, amelyek igazolják egy férfibarátja mondását: „egy nő diplomával is csak nő”. Feminizmus ide vagy oda, röhögni ér.


A címben szereplő orrspray-s történet nem szorul magyarázatra. De ha végiggondolok eddigi életemen, azt hiszem, már akkor rosszul állt a szénám, amikor anno vezetni tanultam, és az oktatóm utasítására, miszerint "Jobbra!", riadtan visszaszóltam: "Jó, de most neked jobbra, vagy nekem jobbra?" Aztán amikor jópár évvel később, komoly állásban, még komolyabb, fekete nadrágkosztümben és dögös napszemüvegben – immár gyalog – nekimentem a járdaszigetnek, mert a mobilomat bámultam, és kb. Újbuda teljes törzsközönsége szeme láttára kiterültem az aszfalton, már tudtam, hogy a hajszín bizony kötelez. Íme három GARANTÁLTAN igaz sztori, amire... hát szóval nincs mentség.

Pisilni csak pontosan, szépen...

Kevés törvényszerűsége van a mindennapjaimnak, de egy biztosan: MINDIG öt perccel azután jövök rá, hogy iszonyatosan kell pisilni, miután a lehető legkényelmesebben becihelődtem az ágyamba, és épp készülök átadni magam a jóleső álomnak. Elmehetnék előtte is, de hát az túl ésszerű lenne. Így aztán az ágyban nagyobb dilemmával szembesülök, mint elsőre tűnik: a 2×2 méteres, pihepuha paplan marasztalóan beterít, a hálóm ablakából látom az égen pici fénypontként úszó repülőket, a kutya melengeti a talpamat (igen, az ágy végében alszik, külön tappancsmintás takarón), minden békés és tökéletes. Erre pisilni kell. Nagyon. Pedig az előbb még nem kellett. Persze alkudozással kezdem: á, nem is, csak akkor, ha megmozdulok... nem, mégsem csak akkor. Ha oldalra fordulok, jobb... nem, egyre rosszabb. Inkább nem koncentrálok rá, elalszom és kész, végülis minden agyban dől el....a francba, nem megy. A természettel szembeni nagy küzdelem veszteseként végül kihernyózok a takaró alól, a kutyát véletlenül lerúgom, a papucsom a sötétben sehol, a villany amúgy is végképp felébresztene. Kilábujjhegyezek a fürdőbe, fellököm a minikukát, lerántom az illatosítót, és természetesen ezen a ponton fogy el a vécépapír is, ami további öt perc négykézlábas keresgélés a töksötét fürdőszobaszekrényben. Ekkorra már jéghideg a lábam, de azért még belelépek a kövön valami csúszós trutyiba (asszem, öblítő, de néha takarításkor a Domestost is túltolom), újabb kerülő ki a konyhába papírtörlőért. Mire visszatámolygok az ágyba, a kutya már újra horkol (tudja, milyen hülye a gazdája), visszadidergek a paplan alá, és magamban átkozódom úgy általában mindenen. És ez az a szitu, amikor legalább fél óráig nem tudok elaludni, úgy felheccelem magam. Egyszer próbáljátok ki, nagyon megéri.

"Azért megismételhetné, drága... látványos volt!"

A munkából hazamenés olykor komoly kihívások elé szokott állítani. Mondhatnám, hogy a fáradtság miatt, de az, hogy pl. kifelé kopogok az irodám ajtaján, és tíz másodpercig illedelmesen várom, hogy valaki kiszóljon: "szabad!", azért mégsem tudható be szimpla agyi kimerültségnek. Ahogy az sem, hogy a hazaindulás előtti mosdó-járatnál percekig rángatom a vécéajtót, és már épp halálra rémülök, hogy beszorultam, amikor rájövök, hogy kifelé nyílik. Sajnos mindkettő megesett velem. De azon a délutánon, amiről most szó lesz, sikerült mindent alulmúlnom. Úgy fél hat lehetett, én pedig épp a munkahelyi lift előtti márványpadlón guggoltam, a táskám mellett. Körülöttem a földön a mobilom, az esernyőm, a sminkkészletem, egy üveg parfüm – jó, legalább Chanel volt, ennyi még megmaradt a méltóságomból -, egy csomag Algoflex forte és egy spongyabobos papírzsepi. A lift már háromszor elment, körberöhögött néhány öltönyös kolléga, két biztonsági őr és számtalan szánakozó tekintetű takarító hölgy - és az a rohadék belépőkártya még MINDIG nem volt meg! Kb. tíz perc további turkálás és a teljes kétségbeesés határán jöttem rá, hogy a dzsekim zsebében van. Ahová mellesleg öt perccel indulás előtt készítettem oda, nehogy elfelejtsem. Megszégyenülten kullogtam át a biztonsági kapun, és épp azon agyaltam, hogy a női táskákat be kéne tiltani – esetleg engem is – amikor a villamoson újabb megpróbáltatás várt. Fellibbentem a 41-es re, erre az egyik méregzöld körömcipőm úgy ott maradt a peronon, mint a sicc. Riadt tántorgás és hátranézegetés után egyszer csak a tömegből hopp, valaki felmarta a cipőt, és mielőtt észbe kaptam, rá is adta a kalimpáló lábamra. Jól szituált úriember volt, akinek ezúton ismét köszönöm, még akkor is, ha három megállóval odébb, amikor már reménykedtem, hogy mindenki elfeledte a történteket, leszálláskor odakiabált nekem: "Azért megismételhetné, drága... nagyon látványos volt." A villamos meg kórusban röhögött.

"Ez szerinted se nekem való, mi?"

És végül egy sztori, ahol végre nem én voltam a szőkébb. Vagyis csak hajszínre, az érdem mindenképp a történet másik szereplőjét illeti. Ismert kávézólánc, cuki szöszi kiscsaj a pultban.

Én: – Egy málnás sült sajttortát és egy buborékos vizet kérek.

Ő (hosszú pötyögés a gépen): – Milyen víz?

Én: – Buborékos.

Ő (tétován körülnéz): – Ja, amúgy azt el kell venni a pultból.

Én (odamentem, elvetem, elétettem).

Ő: – Itt fogyasztod?

Bólintottam.

Ő (teljes zavarban vakarta a fejét): – Akkor kéne pohár is, nem?

Ismét bólintottam. Egy ideig farkasszemet nézünk, aztán hirtelen észbe kapott, és lehajolt a pult alá. – Ja, a poharak amúgy itt vannak, várjál... – hallottam a fojtott mormolását, de látni nem láttam belőle sokat, csak az egyenruhás popóját, ami még kimeredt a pult mögül. Aztán győzedelmesen előbukkant egy kissé meggyötört papírpohárral, átnyújtotta nekem, és felbátorodva rám meredt: – És mit is kértél még? Egy flatwhite-ot?

Na itt tört ki belőlem a röhögés. Becsületére legyen mondva, visszaröhögött, és azt mondja: – Ez szerinted se nekem való, mi? Nagyon röhögve megint bólogattam, és megfogadtam, hogy ezentúl ide fogok járni kávézni. Már csak szőke női mundérbecsületből is.

Címkép: Pixabay


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Öltönyben tárgyalnak, a ringben és a vízen újulnak meg – egészséges életmód 40 felett
Ha az Anantara New York Palace elegáns folyosóin találkoznál velük, eszedbe sem jutna, hogy munka után mindketten kemény edzéseken vezetik le a feszültséget.


Fazekas Tamás, az Anantara New York Palace Hotel igazgatója és Földes Gábor, az Anantara Hotels PR- és marketingigazgatója nap mint nap vezetői döntéseket hoznak, tárgyalnak, szerveznek. Mégis, amikor kilépnek a hotel falai közül, teljesen más arcukat mutatják:

egyikük a vízen, másikuk a ringben találja meg azt a fajta testi-lelki frissességet, ami nélkül nem tudnák ugyanolyan lendülettel végezni a munkájukat.

Most arról meséltek, miért fontos számukra a sport, hogyan fér bele a vezetői lét sűrű napjaiba, és mit tanácsolnak azoknak, akik 40 felett szeretnének újra formába lendülni.

Fazekas Tamás és a kenu

Mit jelent az Ön számára az egészséges életmód – hogyan jelenik meg ez a mindennapjaiban?

Híve vagyok az „Ép testben ép lélek” mottónak. Gyermekkorom óta hozzá vagyok szokva a rendszeres sportoláshoz, és már akkor érzem rosszul magam, ha nem tudok eleget mozogni. A kenuzást is egészen fiatal korom óta űzöm, és a mai napig, heti több alkalommal jelen van az életemben. És amellett, hogy a hétköznapjaim része, néha még Masters versenyeken is elindulok.

Miért épp ezt a mozgásformát választotta? Hogyan segít ez a testi-lelki egyensúly fenntartásában?

Általános iskolás voltam, amikor eljöttek az iskolánkba diákokat toborozni, és azonnal a kenuzás bűvkörébe kerültem. Annyira hozzánőtt a mindennapjaimhoz, hogy amikor külföldön dolgoztam, ott is találnom kellett egy klubot, ahova lejárhattam. Úgy gondolom, a szellemi munka szint megkívánja, hogy valamilyen fizikai fáradságban is legyen részem. És bármilyen furcsán is hangzik, végül kifejezetten feltölt.

Mennyire tud időt szakítani a rendszeres sportolásra a vezetői munka mellett? Van-e valamilyen trükkje az egyensúly megtartására?

Mivel a sport valóban segít megőrizni az egyensúlyt és a koncentrációt, igyekszem mindig időt találni rá. Van, amikor már reggel hétkor vízre szállok, máskor csak munka után fér bele. A lényeg, hogy legyen elég belső motiváció a mozgásra.

Van olyan reggeli rutin, szokás vagy étkezési szabály, amit mindig betart, és ami bevált?

Igazából nincs. Persze igyekszem egészségesen étkezni, de mivel a sport eléggé kimeríti az embert, utána jól esik, azt enni, amit szeretek.

Mit tanácsolna azoknak, akik 40 felett szeretnének újra formába lendülni?

Úgy gondolom, nem az számít, mennyit edz az ember vagy hányszor egy héten, hanem az, hogy rendszeresen végezze. Legyenek fix napok a héten, amikor akkor is elmegy edzeni, ha esik, ha kánikula van. Ez a rendszeresség vezet a kitartáshoz és ahhoz, hogy az egész mozgás egy életformává váljon.

Földes Gábor és a thai box

Mit jelent az Ön számára az egészséges életmód – hogyan jelenik meg ez a mindennapjaiban?

Megmondom őszintén, pár éve tért vissza az életembe az egészséges életmód. Fiatalon jégkorongoztam, akkor napi szinten jégen vagy teremben voltam. Szinte minden magától ment.

Később a karrier egy kicsit elvette ezt tőlem, de cserébe kaptam plusz kilókat, így pár éve újra eldöntöttem, hogy odafigyelek az étkezésre és a mozgásra.

Miért épp ezt a mozgásformát választotta? Hogyan segít ez a testi-lelki egyensúly fenntartásában?

Húsz év jégkorong után nagyon hiányzott valami sport, de mivel egyre nehezebb volt beépíteni a rendszerességet az életembe, először könnyebb mozgásformát választottam: a teniszt. Nagyon komolyan vettem, heti három alkalommal edzővel edzettem, de még így is éreztem, hogy kell valami, ami fizikailag jobban megdolgoztat. A feleségem ajánlotta a helyi Muay Thai termet, és már az első edzés után tudtam, hogy itt a helyem. Az érzést úgy tudnám leírni, hogy minden edzésen „meghal” az ember, majd utána „feléled”. Kitisztulok, eltűnik a stressz, nyugodt vagyok, és persze nagyon fáradt.

Mennyire tud időt szakítani a rendszeres sportolásra a vezetői munka mellett? Van-e valamilyen trükkje az egyensúly megtartására?

Nem mindig egyszerű, de tudatos tervezéssel megoldható. Nálam a naptáramban a mozgás ugyanolyan fontos napirendi pont, mint egy tárgyalás. Ha beírom, akkor igyekszem nem kihagyni. Most hetente három alkalommal járok edzésre, szerencsére reggelente, amikor még könnyebben megoldható.

Van olyan reggeli rutin, szokás vagy étkezési szabály, amit mindig betart, és ami bevált?

Imádok enni, de sajnos rá kellett jönnöm, hogy a kenyeret és a cukrot le kell tennem, mert nem tesznek jót nekem. Csak ez a változtatás fél év alatt 16 kilótól szabadított meg (persze a mozgás mellett). Szerencsés vagyok, mert gyerekkorom óta nagyon szeretem a zöldségeket, így nem kell sanyargató diétát követnem. Elég, ha egy kicsit jobban odafigyelek.

Mit tanácsolna azoknak, akik 40 felett szeretnének újra formába lendülni?

Mindenkit más ösztönöz, ezért szerintem erre nincs univerzális válasz. Nekem az segít, hogy a motivációt megkapom az edzőmtől. Hajlamos vagyok halogatni, és nagy szerencsémre megtaláltam őt, aki képes húzni, és nem fél keményen hajtani.

Golden Muay Thai SE – Edzés minden korosztálynak és szinten

Gábor edzője, Berkes Ádám, a Golden Muay Thai SE vezetőedzője. Ádám 21  éve foglalkozik a Muay Thai sportág oktatásával és népszerűsítésével. Edzői pályafutását Dunaújvárosban kezdte, és azóta számos versenyző felkészítésében vett részt. Jelenleg Veresegyház és Fót városokban kínál lehetőséget a Muay Thai sportág megismerésére és elsajátítására. Célja, hogy a sportágat minden korosztály számára elérhetővé tegye, és hozzájáruljon a helyi közösség fejlődéséhez.

Fazekas Tamás és Földes Gábor példája jól mutatja, hogy a rendszeres mozgás nemcsak a fizikai állóképességet erősíti, hanem a vezetői munka terheit is segít kiegyensúlyozni.

Mindketten más sportágban találták meg a saját útjukat, mégis közös bennük, hogy a sport nem kötelesség számukra, hanem energiaforrás.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Jön a nyár leglátványosabb meteorraja, mutatjuk, mikor érdemes az eget kémlelni
A Perseidák meteorraj augusztus 12-én hajnalban éri el maximumát. Ebben az időben óránként akár 100 hullócsillagot is láthatunk.


A Perseidák meteorraj augusztus 12-én hajnalban éri el maximumát, óránként 50-70 hullócsillaggal - tájékoztatta a Svábhegyi Csillagvizsgáló csütörtökön az MTI-t; az obszervatórium augusztus 9-től több napon át különleges csillagászati programokkal várja a látogatókat.

A közleményben úgy fogalmaztak, hogy bár a telihold fénye idén zavarni fogja a "meteorlest", a meteorzápor megfigyelése így is szép élménynek ígérkezik.

A Perseidák meteorraj a maximum idején óránként akár 100 hullócsillagot is produkál. A rajból származó csillaghullás várhatóan augusztus 12-én hajnalban lesz a legsűrűbb. Hajnali 4-kor a raj radiánsa, azaz a hullócsillagok kisugárzási pontja a Perseus csillagképben, kb. 65 fok magasan helyezkedik majd el, így ideális pozícióban lesz a megfigyeléshez

- írták a szakemberek, hozzátéve, hogy

a Perseidák radiánsa már este 22 órakor is 25 fok magasan jár, így egész éjszaka láthatóak lesznek hullócsillagok.

A sajtóanyag szerint a Perseidák aktivitása július 17-től augusztus 24-ig tart, így az érdeklődők a maximum előtt és után is megfigyelhetnek Perseida meteorokat.

Mivel a hullócsillagok szabad szemmel látszanak, nem szükséges távcső a megfigyelésükhöz. Különösen sötét, fényszennyezéstől mentes helyről nézve szépek. A meteorok az égbolt bármelyik részén feltűnhetnek - olvasható a tájékoztatóban, amelyben arra is kitértek, hogy a Svábhegyi Csillagvizsgáló augusztus 9-től több napon át különleges csillagászati programokkal várja a látogatókat. Az érdeklődők nemcsak hullócsillagokat láthatnak, de távcsővel a nyári este legszebb csillaghalmazait és a hold sugárkrátereit is megfigyelhetik - olvasható a tájékoztatóban.

A szakemberek hozzátették, hogy augusztus 12-én hajnalban a Vénusz és a Jupiter is egészen közel, alig egy fok távolságra kerülnek majd egymástól, az év leglátványosabb bolygóegyüttállását rajzolva az égre. Úgy fogalmaztak, hogy "a két legfényesebb bolygó egy erőteljes fénnyel világító "csillagpárost" formáz majd, közel 15 fokkal a látóhatár felett". Mint írták, a jelenség augusztus 11-én és 13-án is látványos közelségből lesz megfigyelhető.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ez hogy lehetséges? Kétszer született meg egy csecsemő Texasban
A szükségszerű beavatkozás miatt a babát 23 hetesen kiemelték az anyaméhből, majd a műtétet követően visszahelyezték. Három hónappal később a baba újra megszületett.


A texasi Margaret Boemer ikreket várt, de a terhesség első trimeszterében elvesztette az egyik babát, írja cikkében a CNN. Egy későbbi vizsgálaton az orvosok észrevették, hogy a másik magzat, Lynlee, egy sacrococcygealis teratoma nevű ritka daganatot növesztett. Ez a daganat a magzat vérét vonta el, ami súlyos szívproblémákat okozhatott volna.

A daganat majdnem akkora volt, mint maga a baba, és az orvosok szerint mindössze egy a 30–70 ezer élve születésből fordul elő ilyen eset. Lynlee túlélési esélyét 50 százalékra becsülték.

Margaret a CNN-nek így mesélte a döntést: „A 23. héten a daganat leállította a szívét, és szívelégtelenséget okozott, így választanunk kellett, hogy hagyjuk a daganatot átvenni az uralmat a teste felett, vagy esélyt adunk neki az életre. Könnyű döntés volt számunkra: életet akartunk neki adni.”

A terhesség 23. hetében tehát, amikor Lynlee mindössze 0,53 kilogrammot nyomott, az orvosok kiemelték az anyaméhből, hogy eltávolítsák a daganatot. A műtét közben a szíve majdnem leállt, miközben a levegőben tartották. A daganat nagy részét sikerült eltávolítani. A beavatkozást követően a babát visszahelyezték az anyaméhbe, és a méhet összevarrták.

Margaret a terhesség hátralévő részét ágyban fekve töltötte. Lynlee 13 héttel később, június 6-án, császármetszéssel született meg, 2,4 kilogrammos súllyal. Nyolcnapos korában újabb műtétet végeztek rajta, hogy eltávolítsák a daganat maradékát a keresztcsont környékéről.

Ma, kilenc évvel később, Lynlee egészségesen él.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Kétszer érkezik a családi pótlék augusztusban, és az is kiderült, hogy miért
A júliusi összeget augusztus elején, az augusztusit a hónap végén utalják. Szeptemberben ennek okán már nem lesz újabb kifizetés.


Augusztusban kétszer érkezik a családi pótlék. A júliusi hónapra járó összeget augusztus elején, várhatóan 2–4. között utalja a Magyar Államkincstár, míg az augusztusi juttatást már a hónap végén, várhatóan 23–27. között kapják meg a jogosultak – számolt be róla az atv.hu.

Az iskolakezdés sok család számára jelentős kiadással jár a tanszerek és az iskolatáska megvásárlása miatt, ezért a szeptemberre járó családi pótlékot előrehozzák augusztusra.

Az előrehozott utalás következtében szeptemberben már nem érkezik újabb családi pótlék.


Link másolása
KÖVESS MINKET: