HÍREK
A Rovatból

Drasztikusan emelkedtek idén az építőanyag-árak – megvan, mi jöhet 2022-ben

Több tényező miatt drágultak drámaian az építőanyagok és tűntek el egy időre bizonyos termékek az üzletekből. Ha hasonló építőanyag-hiánnyal nem is, jelentős áremelkedéssel jövőre is számolnunk kell.


Komoly kihívást jelentett 2021-ben az alapanyagárak erőteljes ingadozása ‒ nemcsak az építőipar, hanem az építőanyag-kereskedők és az építkezők számára is. Tavasztól kezdve intenzív növekedésbe, majd hullámzásba kezdtek az árak. Néhány termékkörben 50-60 százalékkal drágultak az építőanyagok, egyes termékek ‒ például a fűrészáruk ‒ esetén egyenesen hiány lépett fel, hetekkel, sőt, hónapokkal nőtt a kiszállítás ideje.

Pedig 2021 elején még optimista hangulat uralkodott az építőipari szektorban, mivel tavaly sok építési engedélyt adtak ki, és a súlyos tavaszi covidhullám ellenére erősnek bizonyult az évkezdés. Csakhogy év közben a hullámvölgyek miatt roppant nehézzé vált az erőforrásokat tervezni, akár készletgazdálkodásról, akár szállítási kapacitásról vagy munkaerőről volt szó.

Mi állt az áremelkedés hátterében? Mi várható 2022-ben az építőanyagok terén? Valóban tovább emelkednek az árak? Amennyiben igen, hogyan lehet ellensúlyozni az áremelkedést? Erről Juhász Attila, az Építőanyag.hu webáruházat üzemeltető ÚjHÁZ Centrum Piramis Építőház Kft. ügyvezetője beszélt.

Drasztikus mértékű áremelkedés az építőiparban

„A tavaszi időszak után egy dinamikus forgalomnövekedést tapasztaltunk, egyrészt a kereslet növekedéséből, másrészt az áremelkedésből adódóan” ‒ mondja Juhász Attila.

„Az építőiparban három termékkörre volt halmozottan igaz az inflációt jelentősen meghaladó mértékű, legalább 50-60 százalékos drágulás.

A faanyagok, fenyő fűrészáruk köre, az acél és különféle vasipari termékek, illetve az építési kemikáliák termékköre. A legnagyobb mértékű keresletnövekedést az előző évhez képest a hőszigetelő, a tetőfedő, és a burkolati anyagoknál tapasztaltunk, de erős kereslet mutatkozott a falazóanyagokra is. A fenyő fűrészáru esetében volt, hogy majd’ háromszorosára nőtt az ár az év elejihez képest.”

Mi okozta az építőanyagok árának növekedését?

Mint azt Juhász Attila kifejtette, a faáruk esetén nem csupán a családok építkezési szándéka vagy az otthonteremtési támogatások igénybevételéből adódó többletnövekedés állt a háttérben. A legnagyobb felhasználónál, az Amerikai Egyesült Államoknál kialakult geopolitikai viszonyok és globális piaci tendenciák alakították az árat, ami egyébként világszerte nőtt. Az USA államaiban a magyarországinál jóval nagyobb mértékben, hat-hétszeresére emelkedett a fűrészáruk ára, így még Európából áthajóztatni az óceánon is jobban megérte számukra. Ezért is alakult ki Európában hiány fűrészáruból.

Az építőanyag árakat számos tényező alakíthatja, ezek közül az egyik legfontosabb a kereslet. 2021-ben több olyan hatás jelentkezett együttesen, ami ezt élénkítette: az állami otthonteremtési és felújítási program, a kedvező adókörnyezet (mivel 5%-os áfával lehet vásárolni új ingatlanokat), a családok új otthonhoz jutásának segítése kedvező kamatozású hitelekkel és vissza nem térítendő támogatásokkal. Ez rendszerint hatalmas lökést ad az építőiparnak ‒ az építőanyag-kereskedőknek és a kivitelezőknek egyaránt.

Különösen a betonacélok, a szigetelőanyagok és a kerámia termékek (de általánosságban az összes építőipari alapanyag) esetén az árakat jelentősen befolyásolja az energiahordozók ‒ főként a földgáz, az elektromos áram és a gázolaj ‒ árának emelkedése is. „Magyarországon a lakosság helyzete szerencsésnek mondható az államilag fixált energiaárak miatt, de ez a rögzített ár az iparra nem érvényes” ‒ magyarázza Juhász Attila. „Ott előfordult, hogy háromszor-négyszer akkora árat kellett fizetni a földgázért vagy a villamos energiáért, mint év elején. Beszállítóink döntő többsége szabadpiacról vásárolja az energiát, márpedig számos építőanyag előállításánál hatványozott hatása van az energiaárak változásának a termékek gyártási és szállítási költségére.”

Külön kihívás az építőipari gyártóknak, hogy a szén-dioxid kvóta költségével is számolniuk kell. Ez a keret évről évre fokozatosan csökken, ezzel szeretnék ugyanis ösztönözni az ipart a környezetkímélőbb technológiák használatára. Ám a növekvő kereslet nem a kevesebb energiafelhasználás irányába viszi az ipart, és így egyre nagyobb kiadás a szén-dioxid kvóta megváltása. Ez akkora mértékű költséget jelent egyes gyártóknak, hogy a teljes éves gazdasági eredményességüket is veszélyezteti, kénytelenek tehát ezt a faktort is beépíteni az árakba.

„A piaci hatásokról érdemes megjegyezni, hogy amikor túlságosan magasak az árak, elindul egy olyan folyamat, hogy elkezdik a drága termékeket kiváltani, esetleg tudatosan visszafogják a beruházásokat vagy a lakossági építkezéseket, így a lufi kipukkad” ‒ mondja Juhász Attila. „Fenyő fűrészárunál augusztus környékére érte el a csúcspontját az ár. Onnantól hirtelen elkezdett visszaesni a kereslet a nagy faipari termelő cégeknél, mi pedig körülbelül kéthetente folyamatosan kaptuk az új, csökkenő árakat.”

Mi várható 2022-ben?

Ha a következő hónapokban nem csökken számottevően az energiahordozók ára, további áremelkedésekre kell számítani Juhász Attila szerint. Ez minden más termék árára is hatással lesz az élelmiszerektől a tartós fogyasztási cikkekig.

„Pontos százalékot nem mernék mondani, de úgy vélem, lesz olyan termék, ami akár negyedével is drágább lehet, ha nem mérséklődnek az energiaárak. Megítélésem szerint általánosan kétszámjegyű áremelkedésre számíthatunk az építőanyagoknál. Különösen azoknál a termékeknél - például a falazóanyagoknál, tetőcserepeknél, gipszkartonnál, szálas szigetelőanyagoknál - várható további, akár 20 százalékos árnövekedés, amelyek előállítása erősen energiaigényes.”

Juhász Attila úgy látja, hogy ha az energiaárak mérséklődni fognak, akkor sem állnak vissza a korábbi szintre. Meglátása szerint a jövőben felértékelődik azoknak a technológiáknak a szerepe, amelyekhez kevesebb erőforrás szükséges, és azok az építőanyagok fognak az előtérbe kerülni, amelyek kis emberi erőforrás ráfordítással beépíthetők. Még az is elképzelhető, hogy a gyorsház technológiák elterjednek ‒ bár Magyarország konzervatív ezen a téren, és az Építőanyag.hu is a hosszabb élettartamú, a terhelést jobban bíró, minőségi épületek készítése mellett foglal állást.

„Ilyen energiaáraknál fokozódni fog az épületekkel szemben elvárt energiahatékonysági igény. Jóval több olyan épület lesz, ami közelít a zéró energiaszinthez, vastagabb szigeteléssel, jó minőségű nyílászárókkal épül”

‒ fejti ki Juhász Attila. „Azt gondolom, néhány termékkörnél a hiány rövid távon nem fog megoldódni, ilyenek a szálas szigetelőanyagok, az üveggyapot, kőzetgyapot termékek, amikre most is hónapokat kell várni.”

Hogyan lehet kivédeni a negatív hatásokat?

Juhász Attila azt javasolja az építkezőknek, lakásfelújítást végzőknek, hogy időben tervezzenek, és vásároljanak be még idén építőanyagot a várható áremelkedések miatt. Amennyiben lehetőségük és kapacitásuk van rá, tárolják, raktározzák otthon vagy az építkezés helyén az alapanyagokat, hiszen közülük sokat nem feltétlenül kell fedett helyen tárolni, az udvaron is el lehet helyezni. Aki most előre gondolkodik, jelentős megtakarítást könyvelhet el.

A webáruházak a jelenlegi helyzetben meglehetősen jó felületet nyújtanak az azonos műszaki termékek összehasonlítására, így könnyebben kiválaszthatók a legjobb ár-érték arányú termékek.

„Azért is fontos minél gyorsabban döntést hozni, még akkor is, ha az építkezés vagy felújítás csak jövő tavasszal lenne, mert áremelések idején a piac természetes reakciója az, hogy betárolnak a kereskedők” ‒ magyarázza Juhász Attila. „Hirtelen mindenki szeretné régi áron feltölteni a készleteit, és a lakosság is szeretne minél gyorsabban hozzájutni még a régi áron, ezért ilyenkor hiány alakul ki, meghosszabbodnak a szállítási határidők.”

Az Építőanyag.hu erős 2022-es forgalomra számít. Juhász Attila emiatt arra figyelmeztet, érdemes a kivitelezőknél (ácsoknál, kőműveseknél, burkolóknál stb.) is minél előbb lekötni a kapacitást, mert rengeteg munkájuk lesz, válogathatnak a megrendelők között, és az építkezőknek nehéz lesz megfelelő minőségi szakembert találniuk.

„A vásárlás módja is fontos. Most, az újabb covidhullám idején egyre inkább felértékelődik azoknak a webáruházaknak a szerepe, ahol fizikai kontaktus nélkül lehet vásárolni. Nálunk ezért is biztonságos a vásárlás: szinte a teljes építőipari termékkör elérhető, logisztikával, bankkártyás fizetéssel, és a teljes vásárlási folyamat végigvihető biztonságosan. Mi elkötelezettek vagyunk a minőségi termékek, illetve a megfelelő ár-érték irányába. Nem kínálunk olyan termékeket, amelyek minőségükben nem hozzák azt az elvárt szintet, amit mi magunk is a saját házunkba beépítenénk.”

Hiány esetén lényeges a megfelelő raktárkészlet, ahol nem kell hónapokat várni, hogy beérkezzen az áru. Az Építőanyag.hu ügyel arra, hogy főleg azokból a termékekből, amelyek jól fogynak, keresettek, mindig legyen megfelelő mennyiség raktáron. A tavalyihoz képest idén másfélszeresére növelték a készletüket, ezzel igyekeznek a piaci torzulásokat ellensúlyozni, hogy továbbra is az elvárt színvonalon teljesítsék a vevőik igényeit.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
„Orbán óriásit hibázott” – Markó Béla szerint a magyar kormányfő komoly zavart keltett Erdélyben Simion támogatásával
A volt RMDSZ-elnök szerint nem sikerült eltalálni a prioritásokat, amikor Orbán kiállt a magyargyűlölő Simion mellett. Úgy véli, a miniszterelnök ezzel kárt okozhatott az erdélyi magyar közösségnek a választás előtt.


Markó Béla a Klubrádiónak nyilatkozva kifejtette: Orbán Viktor hibát vétett azzal, hogy nem vette figyelembe az erdélyi magyar közösség érdekeit, és nem igazodott a Romániai Magyar Demokrata Szövetség kampányához sem. Az RMDSZ volt elnöke úgy látja, a miniszterelnök nyilatkozata zavart keltett Erdélyben, különösen George Simion elnökjelölttel kapcsolatban.

Orbán Viktor a hétvégén Tihanyban beszélt róla, hogy egyetért a román szélsőjobboldali elnökjelölt álláspontjával, amely szerint most a kereszténységért és a nemzeti szuverenitásért való küzdelem a legfontosabb Európában. Hozzátette: „biztosítjuk Románia népét és jövendő elnökét, hogy az összefogás és együttműködés talaján állunk, és semmilyen elszigetelést, retorziót nem fogunk támogatni Romániával és annak új vezetőjével szemben”.

A nyilatkozatot több magyar ellenzéki párt és a kormánykritikus sajtó úgy értelmezte, hogy a magyar kormányfő elárulta a határon túli magyarokat.

Markó Béla nem osztja ezt a megközelítést, de hangsúlyozta, hogy a miniszterelnök komoly hibát vétett. „A magyar miniszterelnök azt nyilatkozta, hogy ha ez a szélsőjobboldali jelölt, – aki, legyünk őszinték, a román fasiszta mozgalom nosztalgiáját is visszahozta – nyer, akkor éppen azért, mert keresztény Európát hirdet, és ugyanakkor a mostani Brüsszellel szemben áll, vele is együtt lehet működni” – fogalmazott.

Markó szerint választások előtt néhány nappal nem segíti a határon túli magyarokat az, ha egy ellenséges jelölttel kapcsolatban az együttműködés lehetőségéről beszélnek. Úgy véli, ilyen helyzetben vagy hallgatni kell, vagy az RMDSZ mellé kell állni.

Kiemelte: az RMDSZ célja, hogy George Simion ne kerüljön az államfői székbe. Ellenfeléről, Nicușor Danról pedig azt mondta, ő továbbra is európai irányultságú politikát képvisel, míg Simion egy elszigetelt nemzetállamot építene, ahol a kisebbségi nyelveknek és kultúráknak csak akkor van helye, ha azok igazodnak a román identitáshoz.

„Az erdélyi magyar közösségnek, amely egy jóval több mint egymilliós közösség, nem lehet érdeke elfordulni egy nyitott Európától” – mondta.

Azt is hozzátette, nem feltételezi Orbán Viktorról vagy más vezető magyar politikusról, hogy a határon túli magyarok érdekei ellen dolgozna, ugyanakkor úgy látja, a prioritásokat nem sikerült megfelelően felállítani.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
A nyugdíjasok nagy része fideszes, kivéve egy fontos kérdést, amiben a TISZA Párttal értenek egyet
A Medián mérése alapján elsöprő többsége van a nyugdíjasok körében a TISZA Párt ígéretének. Inkább akarnak olcsóbb egészséges ételt, mint visszatérítést.


Orbán Viktor februári évértékelőjében áfa-visszatérítést ígért a nyugdíjasoknak, Magyar Péter március 15-i beszédében pedig nyugdíjas SZÉP-kártyát lebegtetett be. Mindkét politikai oldal próbál kedvezni a nyugdíjasoknak, de kérdés, kinek sikerül jobban.

A Medián legutóbbi, február 27-e és március 8-a között készült felmérése szerint a 65 év felettieknek 41 százaléka szavazna a Fideszre, 25 százaléka a Tiszára, 6 százaléka a DK-ra, 4 százalék más pártokra, és 24 százalékuk nem mondott pártpreferenciát.

Egyértelmű, hogy a Fidesz ebben a korosztályban még mindig jobban szerepel, de két fontos változás elég szembetűnő, és ezzel a TISZA járhat jól.

Egyrészt a Fidesz támogatottsága csökkent a nyugdíjasok körében egy év alatt – bár ez a visszaesés a magasabb hibahatárok miatt fenntartásokkal kezelendő –, másrészt a Tisza Párt márciusban jobban mozgósította az idősebb szavazókat, mint 2024 márciusában a DK.

Most 25 százalék támogatja Magyar Péteréket a 65 év felettiek közül.

Egy októberi Medián-felmérés szerint a nyugdíjasok egy kicsit derűsebben látják az ország gazdasági helyzetét, mint az össztársadalom, de a saját háztartásuk helyzetét rosszabbnak ítélik meg. Több mint felük szerint romlott a gazdasági helyzete az előző 12 hónapban, és ennek a csoportnak a fele úgy véli, hogy sokat romlott. Csak 11 százalék érzi úgy, hogy javult, ezen belül nagyon kevesen mondták, hogy sokat javult. A jövőt 13 százalékuk látja javulónak, 45 százalék további romlásra számít, 42 százalék pedig nem vár változást.

A márciusi Medián-felmérés összehasonlította a Fidesz és a Tisza áfajavaslatát is, anélkül, hogy megnevezték volna az előterjesztőket.

A válaszadók elsöprő többsége inkább támogatta az egészséges élelmiszerek áfacsökkentését, mint a nyugdíjasok áfa-visszatérítését. A teljes népesség körében a mindenkire vonatkozó verzió lett népszerűbb, de a 64 év felettiek körében is a Tisza javaslata győzött.

A nyugdíjasok 70 százaléka inkább az általános 5 százalékos élelmiszeráfát választaná, mint a zöldség és gyümölcs áfájának visszatérítését.

A felmérést 1000 fős országos reprezentatív minták alapján végezték, telefonos megkereséssel. A minták súlyozása a KSH adatai alapján történt. A teljes mintában a hibahatár legfeljebb ±3,5 százalék, a 65 éves és idősebbek körében pedig legfeljebb ±7,2 százalék – írja a Medián közleménye.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor: Brüsszel puccsot akar, a nemzeti kormányokat ellehetetleníti, ügynökpártokat segít hatalomra
A miniszterelnök a mai EU-s konferencián brüsszelezett. Szerinte az unió nyíltan be akar avatkozni a magyar politikába.


Orbán Viktor az Országházban ma rendezett, uniós parlamenti elnökök részvételével zajló, a tavalyi EU-s magyar elnökséghez kapcsolódó parlamenti események zárókonferenciáján hirdette a magyar kormány álláspontját. Eszerint Brüsszel beavatkozik a nemzeti kormányok működésébe.

A miniszterelnök szerint Brüsszel azokat a pártokat segíti hatalomra, amelyek feladják a nemzeti szuverenitást.

„Brüsszel a nemzeti kormányokat ellehetetleníti, beavatkozik és megbuktatja, a neki tetsző nemzeti szuverenitást feladó ügynökpártokat segít hatalomra” – fogalmazott. Hozzátette: Brüsszel fenyegetéssel, az uniós források megvonásával próbál nyomást gyakorolni azokra, akik kiállnak a nemzetállami keretek mellett.

A kormányfő kifejtette: ezt a módszert Magyarországon már kétszer, 2018-ban és 2022-ben is próbára tették, most pedig harmadszorra is megteszik. „A dolgok mára odáig fajultak, hogy nyíltan bevallják, Magyarország esetében le akarják rontani a gazdaságunkat, hogy a nemzeti kormányok helyett brüsszeli érdeket szolgáló bábkormányt ültessenek a helyére.”

Orbán Viktor úgy gondolja, „ezt nem lehet másképp nevezni, mint puccskísérletnek a nemzeti parlamentekkel szemben.”

A miniszterelnök megjegyezte: „dagad a brüsszeli NGO-botrány” is, és kiderült, hogy a brüsszeli bürokrácia sok százmillió euró közpénzt juttatott olyan szervezeteknek, amelyek a föderális Európa szószólói és lobbistái.

Orbán Viktor Ukrajna uniós csatlakozása ellen érvelve azt is hangsúlyozta, hogy szerinte „az alapító atyák nem ebből a célból hozták létre az Európai Uniót. Ebből nem lesz erős, ebből csak gyenge Európa lesz.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Euronews: Simion kampányának emberei kapcsolatban álltak és állnak Orbán kormányával
A román politikus barátkozni próbál Magyarországgal, pedig korábban gyűlölködve beszélt rólunk. A Fidesz többször magyarellenesnek minősítette, de Orbán és Simion most mégis közös harcot emleget.


George Simion, a romániai elnökválasztás radikális jobboldali jelöltje minden szavazatért lehajol a vasárnapi második forduló előtt. A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetője korábban évekig nacionalista üzeneteket hangoztatott, amelyek gyakran a romániai magyarok ellen is irányultak. Most új stratégiát követ, és hazája magyar közössége, illetve az RMDSZ támogatását keresi – csodálkozik rá a pálfordulásra az Euronews.

Simion a választások első fordulójában jelentős győzelmet aratott, de a legfrissebb román közvélemény-kutatások szerint még egyáltalán nem biztos, hogy elnök lesz. Kampányában most azt hangsúlyozza, hogy nem euroszkeptikus és nem oroszbarát. Inkább azt állítja:

„Én eurorealista vagyok. Nemzetek Európáját akarunk, és én voltam az, aki a legtöbbet harcolt az orosz propaganda ellen a politikába lépés előtt.”

A lap budapesti forrásai szerint Simion kampányának emberei kapcsolatban álltak és állnak Orbán kormányával a vasárnapi döntő szavazás előtt, és azt remélik, Orbán Viktor befolyást gyakorol a határon túli magyar közösségre, és így szerez újabb szavazatokat a második fordulóban. Ez nem biztos, hogy sikerült.

Simion olyan közép- és kelet-európai szövetséget szeretne létrehozni, amely Donald Trump amerikai elnökkel is kapcsolatban áll. Az Euronewsnak korábban azt nyilatkozta: „Teljes ideológiai összhangban állunk a MAGA-mozgalommal. Ahogy Giorgia Meloni is teszi, mi is jól fogunk együttműködni a Trump-adminisztrációval. Sok barátunk van. Ismerjük egymást, és együtt fogunk dolgozni, komoly partnerei leszünk az Egyesült Államoknak a NATO keleti szárnyán.

Május 18-án választások lesznek Romániában és Lengyelországban is. Azt reméljük, hogy két MAGA-párti elnöke lesz mindkét országnak, Bukarestnek és Varsónak egyaránt.”

A múlt csütörtöki elnökjelölti vitán Simion a magyar kormányfőről is beszélt: „Sok tekintetben követni szeretném Orbán Viktor példáját. Természetesen vannak vörös vonalak, természetesen vannak különbségek az álláspontjaink között, de Orbán Viktor bebizonyította, hogy kiáll a család, a demokrácia és a kereszténység mellett az EU intézményeiben, így számunkra partner lesz a Fidesz és az RMDSZ is.”

Azt is kijelentette, hogy „sok Orbán-álláspont, nem mind, de sok, állami politikává válik Romániában is”. Simion szerint „a magyarok jó román állampolgárok”, és azoknak, akik viszályt akarnak kelteni magyarok és románok között, „a történelem szemétdombjára” kell kerülniük. Ez a kifejezés Orbán Viktor poloskázós ünnepi beszédéből lehet ismerős.

Az Euronews megemlíti, hogy Orbán Viktor pénteken reagált is Simion nyilatkozataira. Tihanyi beszédében azt mondta: „Teljesen egyetértünk”, később az X-en ezt írta: „Románia választása nem a mi dolgunk… de biztosítjuk a román népet és leendő elnöküket: Magyarország az egység pártján áll, nem a megosztásén. Nem támogatjuk Románia vagy vezetői politikai elszigetelését. A románok számíthatnak a magyarokra a kereszténységért és a szuverenitásért folytatott harcukban.”

Simion gyorsan válaszolt: „Ezt a harcot együtt kell megnyernünk.”

A cikk idézi Kelemen Hunort, az RMDSZ elnökét is, aki vasárnapi Facebook-videójában Simion korábbi magyarellenes (pl. a nyelv- és szimbólumhasználat kapcsán tett) fellépésével érvelve azt mondta,

az elnökjelölt „nem a magyarok barátja – és soha nem is lesz az”.

Hozzátette: Simion azért nem támogatja Ukrajnát sem, mert szerinte sérülnek a román közösség jogai – ami egybeesik a Kreml álláspontjával. Kelemen szerint „George Simion nem szuverenista, hanem szélhámos. Minden sejtje azt az elvet képviseli, hogy a magyaroknak nincs helyük Romániában.”

A Fidesz korábban többször is bírálta Simiont, azért, mert nyíltan magyarellenes megnyilvánulásai voltak. 2024-ben a Fidesz tüntetőleg ki is lépett az euroszkeptikus ECR-frakció csatlakozási tárgyalásaiból is, miután az AUR belépett a szövetségbe.

Romániában több mint egymillió magyar él, főként Erdélyben, ahol Orbán továbbra is népszerűnek és megbecsültnek számít. A magyar kormányok mindig is stratégiai partnerként kezelték az RMDSZ-t, és támogatták a romániai magyar közösséget – jegyzi meg az Euronews.


Link másolása
KÖVESS MINKET: