SIKERSZTORIK
A Rovatból

Aki állatgondozóból lett szóvivő

Hanga Zoltánnak az Állatkert szóvivőjeként évi kétezer faladata akad, mégis minden hívásra mosolyogva reagál. Vajon mi a titka?

Link másolása

- Kezdjük az elejéről: honnan jött az állatok iránti érdeklődésed?

- Természetszerető családból származom, a felmenőim sok generációra visszamenőleg állatokkal foglalkoztak. A dédszüleimnek még komoly földbirtokuk volt, csak aztán a háború után kuláknak bélyegezték őket és elvették tőlük. Nagymamám öccse, aki a föld örököse lett volna, ezt követően állatgondozóként dolgozott az egyik téeszben. Amikor idekerültem az állatkertbe (szintén mint gondozó), akkor ő még élt, és mondogatta is gyakran, hogy végső soron én számítok a családi hagyomány továbbvivőjének. Azt azért hozzá kell tenni, hogy apám gépész-, nagyapám pedig építészmérnök, szóval nem mindenkire igazak a fentiek, de a természet szeretete róluk is abszolút elmondható.

Sokat kirándultunk együtt és gyakran jöttünk az állatkertbe is, ami nekem annyira megtetszett, hogy hamarosan bérletesként egyedül is elkezdtem járni ide. Önkéntesként segítettem a gondozóknak, majd szépen lassan itt ragadtam, és főállású állatgondozó lettem. A 90-es évek végére már benne voltam abban a két-háromfős csapatban, akiket a kamerák elé lehetett lökni, ha nyilatkozni kellett, és éppen most tíz éve neveztek ki hivatalosan szóvivőnek.

- Mit gondolsz, mekkora hatással van a személyed a kommunikáció stílusára, vagyis mennyire szabtad magadra a pozíciót?

- Nem mondanám, hogy saját magamra szabtam, hanem inkább gondolok valamit erről a dologról, és ezt próbálom a lehető leghatékonyabban keresztülvinni. Az állatkertnek van egyfajta ismeretterjesztő és szemléletformáló hivatása: általunk fontosnak vélt témákban juttatunk el üzeneteket a nagyközönségnek. Ezt viszont úgy kell tenni, hogy egyszerre legyen rendben szakmailag, valamint közérthetőség terén is. Tehát fontos, hogy átmenjen a mondanivaló, de mégis ügyelnünk kell arra, hogy a stílusa könnyed és szórakoztató maradjon, hiszen az emberek többsége kikapcsolódni jár hozzánk. És úgy gondolom, hogy ez az, amire az én személyiségem talán alkalmas.hanga4

- Mennyire feltétele a szóvivőségnek a kommunikációs végzettség?

- Alapvetően kétfajta szóvivő létezik: az egyik lehetőség, hogy valaki szerez egy kommunikációs végzettséget, amivel egyszer egy profitorientált cég szóvivője lesz, majd egy kormányzati szervvé és így tovább. A másik véglet pedig eleve az általa képviselt szakmából jön és később válik szóvivővé. Utóbbi körbe tartozom én, de ilyen például Győrfi Pali barátom is, aki eredetileg mentőtiszt volt. Nincs ebben semmi értékítélet, hogy az egyik jobb a másiknál, egyszerűen ezt a szakmát kétféle előélettel is be lehet tölteni. Nekem például okleveles agrármérnök és állattenyésztő üzemmérnök diplomáim vannak, illetve egy kulturális menedzseri végzettségem is, tulajdonképpen mindegyik passzol az állatkerti szóvivőséghez.

Névjegy

Hanga Zoltán 1978-ban született Budapesten, középfokú tanulmányait a Szinyei Merse Pál Gimnázium speciális biológia-kémia tagozatán végezte. 1990 és 1997 között a Fővárosi Állat- és Növénykert önkéntese, 1997 óta az intézmény főállású munkatársa. Az Állatkert sajtómunkájában 1999 óta vesz részt, 2004 óta a kert szakmai és sajtóreferense. Két könyv, egy könyvfejezet, több tudományos és számos ismeretterjesztő cikk szerzője, a Vadon és a Süni magazinok, illetve két további periodikusan megjelenő kiadvány állandó szerzője/közreműködője.

Kutatási területe az állatkerti állatgyűjtemények fenntartása, a veszélyeztetett fajok megőrzése, az erszényesek, illetve az állatkertek tudomány- és kultúrtörténete. A felsőfokú oktatásban meghívott előadóként (KE-ÁTK), gyakorlatvezetőként (BKF, IBS, KE-ÁTK), valamint külső konzulensként és felkért bírálóként (ELTE-TTK, SZTE-BMI, HJF) vesz részt.

A Magyar Szóvivők Egyesülete mellett 2002 óta a Magyar Biológiai Társaság (MBT) Állattani Szakosztályának, illetve Környezet- és Természetvédelmi Szakosztályának, 2003 óta a Magyar Újságírók Országos Szövetségének (MÚOSZ), 2005 óta pedig a National Geographic Society-nek (NGS) is tagja. 2007 februárjában megkapta a Magyar Távirati Iroda által alapított év sajtószóvivője díjat, 2009-ben pedig - a Magyar Szóvivők Egyesülete tagjainak szavazatai alapján - a szavak embere díjat vehette át.

(Forrás: www.szovivok.hu)

hanga1

- Látszik azzal kapcsolatban valamilyen tendencia, milyen típusú médiumok foglalkoznak inkább az állatkerttel?

- Maga az állatkert gyakorlatilag mindenkit érdekel, szóval ezzel szerencsére nincs probléma, inkább az ingerküszöb növekszik folyamatosan. Míg régen szinte bármilyen állat születése híradóképes téma volt, ma már közel sem magától értetődő, hogy mindenről beszámolnak. Ahhoz vagy egy tényleg érdekes/cuki állat kell, vagy éppen egy olyan nyári hétvége, amikor vért izzadnak a tartalomért. Erre a trendre nekünk is fontos odafigyelni: önmagában azért nem tartunk sajtótájékoztatót, hogy valaki kiálljon és beszéljen, mindig kell valami érdekes történés is. Ha például az a téma, hogy a komodói sárkány a legnagyobb gyík a világon, nemcsak elmondjuk, de rögtön utána bemegyünk hozzá, és le is mérjük. Kizárólag az ehhez hasonló fogásokkal garantálható, hogy továbbra is fennmaradjon a sajtó érdeklődése irántunk.

- Hogy zajlik egy átlagos munkanapod, inkább ide jönnek a tévéstábok, vagy te mész vendégként hozzájuk a stúdióba?

- Fix munkaidőről ebben a szakmában legfeljebb csak papíron lehet beszélni. Ha például reggeli műsorba hívnak meg állattal, bejövök már 6-7 körül összeszedni az adott állatot, majd innen tovább a stúdióba. A másik szélsőséget pedig a késő esti élő rádióadások jelentik 10-11 óra magasságában, ilyenkor nyilván csak utána mehetek haza. Ebből persze nem következik, hogy minden napom így telne, de nagyjából ezek a "tól-ig" határok. A munkám másik nagy hányadát az teszi ki, hogy a fenti meghívások mellett mi magunk is generálunk híreket. Évente átlagosan 80 sajtóközleményt készítünk és küldünk körbe, valamint ehhez jönnek még a helyszíni sajtótájékoztatók, például szezon elején, vagy egy új állat érkezésekor.

Végül, de nem utolsósorban pedig sokan keresnek meg minket olyan témákban, amelyek vagy velünk kapcsolatosak, vagy csak simán állatokkal, illetve állatkertekkel. Ilyen volt például a nemrég nagy port kavart dán zsiráf esete, vagy éppen a bizonyos időközönként befogott aligátorteknősöké. Ezek kapcsán mind szoktam nyilatkozni, illetve én kalauzolom körbe a tévéstábokat, ideális vágóképeket javasolva nekik. Ha minden feladatot összeszámolok – tehát a stúdiómeghívásoktól kezdve a közlemények írásán és az ilyen interjúkon át a telefonos megkeresésekig – olyan 1500 és 2000 között lehet a számuk egy évben.hanga3

- Hogy bírod ezt energiával? Nem merült fel, hogy felvegyenek valakit melléd, akivel megoszthatod a feladatokat?

- Ez sajnos nem úgy működik, hogy csak úgy felvehetnének valakit mellém. Az Állatkert egy közintézmény, létszámkeret alapján meghatározott számú közalkalmazott dolgozik benne. Ez a keret jelenleg 180 fő, ami teljesen ki is van töltve. Csak akkor vehetünk fel új embert, ha valaki kilép, de ebben az esetben is csak ugyanabba a pozícióba, hiszen különben az maradna betöltetlen. Igaz, a Vidámpark területének átvételével némileg bővült a dolgozók száma, de ezzel együtt is rengeteg olyan terület akad, ahová elkélne még a munkáskéz. Tehát még ha váratlanul növelnék is a kvótát, valószínűleg nem arra fordítanák, hogy mellém felvegyenek még valakit. Ugyanakkor ezzel nincs is probléma: a szóvivői munkakör eleve állandó készenlétet igényel, az évek során bőven volt alkalmam hozzászokni a tempóhoz.

- Mi a helyzet az alatt, mikor szabadságra mész?

- Azt szoktuk mondani a többi szakmabelivel, hogy nálunk a szabadság annyit tesz, hogy kicsivel később jövünk be dolgozni és korábban megyünk haza… (mosolyog) Nagyon ritkán fordul elő olyan, hogy zsinórban két napig nem vagyok elérhető. Szerencsére rugalmasan tudom kezelni az adott helyzeteket, például remek rádióinterjúkat adtam már a Balaton-partról, valamint álmomból felkeltve is rögtön rá tudok hangolódni bármilyen témára.

- Előfordult olyan, hogy egész héten rengeteg munkám volt, míg szombat-vasárnap végre alkalmam nyílt a megszokott 4-5 óránál kicsivel többet aludni, úgy 11-ig. A dolog egyetlen szépséghibája, hogy reggel 8-kor volt egy előre megbeszélt telefonos rádióinterjúm, ahol 5 percet kellett beszélnem élő adásban. A legtöbb ember ilyen szituációban azt mondaná, hogy „na, az aznap reggeli pihenést is megette a fene.” Én viszont szerencsés alkat vagyok, mert még ébresztőt sem kell beállítanom: a telefoncsörgésre ébredek teljesen tiszta fejjel, megcsinálom az interjút, leteszem és már alszom is tovább. Ezen minden ismerősöm ki van akadva, hogy lehetek rá képes, de működik a dolog.hanga2

- Mennyire vagy szoros viszonyban az állatokkal?

- Szóvivőként nekem elsősorban nem az állatokkal van dolgom, de azért mégsem ugyanaz a helyzet, mintha házon kívülről jöttem volna, hiszen a gondozói múltam és a szakirányú végzettségem is sokat nyom a latban. Ez három dolgot tesz lehetővé: egyrészt amikor beszélek az állatokról, nemcsak a másoktól szerzett információkat mondom fel, hanem a saját ismereteimre, tapasztalataimra is alapozhatok. Aztán elég gyakori kérés a televíziók, sőt az utóbbi időben már a rádiók részéről is, hogy ha bemegyünk egy beszélgetésre, vigyünk már magunkkal valamilyen állatot. Minden bizonnyal ők úgy gondolják, ennél egyszerűbb nincs, hiszen „annyi állat van ott, egyszerűen megfogunk egyet és visszük”. Miközben az állatok jelentős része nem alkalmas ilyesmire, elég szűk körből tudunk ilyenkor válogatni.

Ezen belül is vannak olyanok, akikkel csak a saját gondozójuk tud bánni, így neki is feltétlenül mennie kell. Viszont akad néhány olyan is, például az óriáskígyók, amelyeknél nem feltétlenül fontos, hogy a velük közvetlen viszonyban lévő személy hozza őket. Ilyenkor szintén jól jön az állatgondozói tapasztalatom, segítség nélkül is tudok bánni velük, míg külsős szóvivőként erről nyilván nem lehetne szó. A harmadik előnye pedig a gondozókkal való együttműködés: sokkal könnyebben meg tudom kérni őket bármire, mintha a felsőbb vezetéstől kapnának utasítást, hiszen vagy akár még dolgoztunk is együtt, vagy csak tudják rólam, hogy hozzájuk hasonlóan én is kétkezi munkával kezdtem.hanga5

Hol áll a budapesti Állatkert világviszonylatban?

Olyan világranglista ebben a műfajban nem nagyon létezik, ami alapján egyértelműen meg lehetne mondani, hányadik helyen áll a miénk. Szintekről viszont lehet beszélni: ilyen tekintetben a legelemibb szintet az úgynevezett mutatványos állatkertek képezik, amelyeknél a természetvédelem, mint olyan egyáltalán nem fontos, csak a látogatottság és a generált bevétel. Aztán vannak az eggyel komolyabb állatkertek, amelyek már tagjai valamilyen akkreditált szervezetnek. Itthon például ilyen a Magyar Állatkertek Szövetsége, ahová nem vesznek fel akárkit, meg kell felelni hozzá bizonyos előírásoknak.

Ugyanez a helyzet az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetségével, csak itt még szigorúbbak a sztenderdek. Legfelül pedig az Állatkerti Világszervezet áll, aminek sokkal inkább regionális szervezetek a tagjai, nem önálló állatkertek. Nos, a mi Állatkertünk 1970-óta benne van az utóbbi szűk körben, tehát saját jogán tagja Világszervezetnek. Nemzetközi megítélés terén ez például elég sokat nyom a latban. Hozzáállás, szakmai lehetőségek terén kivétel nélkül álljuk a sarat a nálunk szerencsésebb történelmi fejlődésű országokkal, a szokásos pénzhiányt pedig igyekszünk találékonysággal ellensúlyozni.

hanga6

- A Vidámpark tavaly ősszel kezdődött átvétele hogy áll jelenleg?

- A lehetőségekhez képest abszolút jól, hiszen a korábbi üzemeltető február közepén vonult le, mi pedig április 29-én megnyitottunk. Tehát tíz hetünk volt az átvételtől a megnyitásig, ami alatt egyrészt benépesítettük állatokkal az erre alkalmas helyeket – részben átköltöztetéssel, részben újak beszerzésével –, másrészt elvégeztük a műemlék játékok (például a körhinta, mesecsónak, hullámvasút) műszaki ellenőrzését, ami a biztonságos működésükhöz szükséges. Belefért továbbá a tíz hétbe az is, hogy a leszerelt és elszállított játékok helyére jó néhány újabbat, szelídebbet hoztunk, főként a kisgyerekes családokra gondolva. Valamint lefestettük az összes kandelábert, megszüntettünk egy nagy olajfoltot, illetve elvégeztünk jó néhány további szépészeti beavatkozást. Szóval egyelőre a tervek szerint halad a dolog, persze a vége még messze van, de eddig sikerült tartanunk a tervezett tempót.hanga7

- Időről időre felmerül a sajtóban, valamint a szavazásokon is rendre első helyen végez az óriáspanda, amikor arról van szó, ki milyen állat érkezésének örülne. Látsz erre reális esélyt a közeljövőben?

- Esély mindig van, de attól függ, mit értünk a közeljövő alatt: egy-két éven belül biztos nem. Puhatolózások persze zajlanak ilyen irányban, de közel sem olyan egyszerű a dolog, mint más állatok esetén. Külön államközi szerződések kellenek hozzá, amiben vastagon benne van a politika is. Például a washingtoni állatkert pandái a XX. század egyik legnagyobb jelentőségű találkozója során kerültek oda ajándékként, amikor Richard Nixon fogadta Mao Ce Tungot. Az első kérdés az, hogy a Kínai Népköztársaság külkapcsolataiban Magyarország milyen helyet foglal el.

Másrészt szakmai dolgokon is múlik, vagyis hogy az adott állatkert képes-e a pandák megfelelő elhelyezésére – azt gondolom, hogy nálunk ez nem lenne probléma. Illetve van egy olyan aspektusa a dolognak, hogy Kína elvárja minden országtól, amelynek valamelyik állatkertje pandákat mutat be, hogy anyagilag is járuljanak hozzá a faj szabadon élő példányainak védelméhez. Ezt nevezhetjük akár bérleti díjnak is, de mégsem pontosan erről van szó – szerintem egyébként teljesen korrekt és vállalható. Tehát összefoglalva rajta vagyunk az ügyön, ám jóval sokrétűbb annál, minthogy egyhamar meg tudnánk oldani. Ettől függetlenül idén még készülünk egy nagyobb dobással, ami egy újabb ikonikus állatkerti állat érkezése lesz, de erről egyelőre nem mondhatok többet – hamarosan ki fog derülni.

(Kiegészítés: éppen ma, az interjú megjelenésének napján jelentették be hivatalosan, hogy koalák érkeznek majd az Állatkertbe. Emellett három óriásvidrával is bővült az állomány.)

Ha tetszett az interjú, nyomj egy lájkot!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SIKERSZTORIK
A Rovatból
„Két napon át nem találták a szelvényt a lakásban” – sofőrként dolgozik az első magyar lottónyertes unokája
Gáborban csak nagymamája halálakor tudatosult, hogy híres család tagja: felmenője igazi híresség volt az ötvenes években. Miután nyertek, napokig keresték a lottószelvényt a lakásban.

Link másolása

Ring Sándorné vitte el a hazai lottójátékok történelmének első főnyereményét 1957-ben. Az asszony a 6. játékhéten játszotta meg négy gyermeke életkorának számát, ötödikként pedig a saját életkorát húzta be. Misi 23, Marica 26, Sanyi 33, Laci 37, ő maga pedig 66 éves volt. Pár nap múlva éppen ez az öt szám volt a nyerő, Ring néninek 855 ezer forint ütötte a markát. Érdemes tudni, hogy

az akkori az átlagkereset 1442 forint volt, mai értékre átszámolva pedig 146 millió forintot érne ez a nyeremény.

„Édesapám volt a legfiatalabb, ő nem is kapott olyan sokat a nyereményből. A nagyi elég szigorú asszony volt, poroszosan nevelte a gyerekeit és velünk is így viselkedett. Festményekbe, műtárgyakba fektette a pénzt, emlékszem, hogy édesapám is kapott egy nagy képet, de nagy gazdagság nem köszöntött ránk” – mesélte Gábor a Blikknek.

Nagy volt az izgalom a sorsolás után, ugyanis két napon át nem találták meg a szelvényt a lakásban.

Végül egy kabátzsebből került elő az értékes papírdarab. Ring Sándorné akkoriban azt nyilatkozta, hogy egyelőre takarékba teszi a pénzt. Később ugyan próbált okosan gazdálkodni az összeggel, de gyermekei nehezen tudták kezelni a hirtelen jött gazdagságot.

Gábornak ha pénz nem is jutott, a lottózás szeretete azért megmaradt. Ő is mindig ugyanazokkal a számokkal játszik, bízva abban, hogy egyszer rámosolyog a szerencse.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SIKERSZTORIK
A Rovatból
Balogh Levente: Az első évadban egészen szelíd voltam ahhoz képest, amilyen a másodikban vagyok
Keménykezű vezető vagy szőrösszívű üzletember? Milyen valójában Balogh Levente? Tényleg minden üzletet megköt? Az Álommeló és a Cápák között befektetője fogadott minket az irodájában.

Link másolása

Balogh Levente üzletember, befektető, televíziós személyiség, a Szentkirályi Magyarország Kft. alapítója és vezetője. Vízmárkája mellett kozmetikai termékeket és kávékat értékesít a piacon, közvetett módon több tízezer embernek ad munkát. Jelenleg is új munkatársat keres.

- Néhány hete indult az Álommeló 2, az első évad megosztó volt, egyértelmű volt a második évad elindítása?

- Nem volt egyértelmű. Amikor az első évadot forgattuk, szó sem volt a folytatásról, viszont olyan jól sikerült, hogy adta magát. A műsor nézettségét tekintve úgy döntöttünk az RTL Klubbal, hogy érdemes továbbvinni. Ami a személyes megélést illeti, nagyon jó élmény volt számomra, arról nem beszélve, hogy valóban egy remek munkatársat kaptam az Álommelónak köszönhetően.

- Mondjuk el, hogy az irodájában itt van velünk Keserű Balázs, az Álommeló első győztese, aki szemmel láthatóan jó munkaerő, amióta itt vagyok, elképesztő tempóban dolgozik, és az is látszik, hogy jól kijönnek egymással. De meg kell hagyni, hogy a műsorban kemény kezű volt a versenyzőkkel, és ez most sincs másképp.

- Az első évadban egészen szelíd voltam ahhoz képest, amilyen a másodikban vagyok.

Ez pedig semmi ahhoz képest, ahogy a műsor amerikai változatában viselkedik a cégvezető, igazi kispályás vagyok hozzá képest. Ezzel nem teljesen értek egyet, édesapám volt ilyen keménykezű, én ebben különbözök tőle.

Ugyanakkor tudom, hogy milyen sok múlik a kiválasztáson, ha rossz embert választok, akkor csak hátráltatom magamat, ha viszont megtalálom a pozícióra legalkalmasabb kollégát, akkor sokat tehetek a cégért. Vagyis az én elméletem a következő: legyél nagyon kemény, ha új munkatársak keresel.

- Ilyen az igazi Balogh Levente?

- Aki szeretné tudni, hogy milyen vagyok valójában, nézze meg az Álommelót és a Cápák között műsort. Az igazság a kettő között van.

Balogh Levente és Keserű Balázs, Az álommeló 1. évadának győztese. Fotó: RTL

- Az üzleti műsorról akartam kérdezni. Megszámlálhatatlan vállalkozásba szállt be, legalábbis mi ezt láttuk a képernyőn.

- Azért a gyakorlatban ez nem egy nagy szám, ráadásul folyamatosan változik, ezért most nem tudom megmondani, hogy ezen a napon pontosan mennyi együttműködésről van szó. Ennek oka, hogy folyamatosan változnak a részesedések,

van, hogy kivásárolnak engem a vállalkozásból, vagy hogy egy vállalkozó nem teljesíti a műsorban foglalt feltételeket, ezért nem tudok beszállni.

Persze még ez is változhat. Előfordult, hogy egy cég nem teljesítette a feltételeket, viszont sok pontenciál volt az üzletben, ezért újra tárgyaltunk arról, hogy érdemes lenne szerződni. Összességében a Cápák között műsorban kötött üzleteknek az ötven százaléka valósul meg.

- Ez játék vagy üzleti stratégia?

- Ezen a szinten játék. A Szentkirályi 70 milliárdot ér, ezzel szemben a néhány milliós vállalkozások eltörpülnek.

- Mi a helyzet a saját vállalatával? Van itt ivóvíz, kozmetikumok és már kávé is.

- A Szentkirályinál jelenleg kőkemény automatizálás folyik. A cél, hogy megőrizzük azt a minőséget, amit megszoktak a fogyasztók, ebből nem engedek. Most, amikor itt beszélünk, közvetlen módon négyezer embernek ad munkát a Szentkirályi, közben szépen halad a maga útján. Akárcsak a Vízangyal, amelyből két kategóriát készítettem, egy mindennapi, könnyen elérhető termékcsaládot, valamint egy prémiumkategóriás termékcsaládot, amelyre kozmetikai láncot építettem.

A legújabb üzletem a kávéra épül, ez egy szerelemprojekt, aminek a célja, hogy olyan magas minőségű kávét áruljak, amelyek vélhetően sosem fognak bekerülni a boltok polcaira, elvégre az igazán jó kávékat nem a multikban árulják.

Miért éppen kávé? Szeretem, jó ötletnek tűnt beszállni a kávépiacra, de a fókusz mindig a Szentkirályin lesz. Ez a legfontosabb minden üzlet között, és büszkén mondhatom, hogy a Szentkirályi tőkeszerkezete sokkal erősebb, mint bármikor korábban, arról nem beszélve, hogy a cég régen kinőtte magát. Negyven év múlva fellövöm az űrbe, ott lesz a Holdon a Szentkirályi!

Fotó: Ujvári Sándor

- Mintha csak a magyar Elon Musk lenne. Külföldre is terjeszkedik?

- Nem célom az exportálás. Nem lenne jó döntés, márcsak azért sem, mert az Európai Unió korlátozza. A kút forrástól számított ötszáz kilométeres sugarú körön kívül nem adhat vizet.

Ez védi a vízbázist attól, hogy ne fosszuk ki.

Így van ezzel minden nemzet, Szerbiában például ott van Milos víz vagy Ausztriában a San Pellegrino, és még hosszan sorolhatnám a többi ország nemzeti vízmárkáját. Ezt pedig tiszteletben tartja minden cégtulajdonos, valamint ezt támogatja a nemzetközi Centrál European Mineral Water Holding, amelynek ez elnöke vagyok.

- Mindig is erre vágyott: cégvezetés, üzleti döntések, elnöki poszt?

- Édesapámtól láttam, hogyan lehet felépíteni egy sikeres vállalkozást. Majd megismertem egy görög milliárdost, akinek tetszett a vezetői stílusa, az élete, a gondolkodása, és elkezdtem figyelni őt. Mellette rengeteget olvastam a világ legnagyobb, leghíresebb márkáiról, kezdve a Gucci háztól a Mercedesig. Tizennégy éves korom óta tudatosan építem magam, ez lett az eredménye, amit ön most felsorolt.

- Tehát kemény munka árán jutott ilyen magasra?

- Sok munka van benne, ez nem vitás, de azért hozzá kell tenni, hogy erre születni kellett. Mert vagy vezetőnek születik valaki, vagy nem. Itt vannak például a zeneművészek. Vegyünk egy zseniális hegedűművészt: hiába tanul sokat a virtuóz, ha nem erre született, akkor nem lesz nagy művész. A gyerekekkel is ezt akarom megértetni, amikor előadásokat tartok számukra. Arra ösztönzöm őket, hogy

vizsgálják meg, minek születtek: vezetőnek vagy menedzsernek. Ha vezetőnek, akkor ennek megfelelően kell továbbmenni az életben,

ha menedzsernek, akkor ennek megfelelően edukálják magukat. És van még valami, legyenek értékeik! Sajnos ma egyre kevesebben vagyunk azok, akik saját értékeink mentén teremtettünk vállalkozást, holott erre óriási szükség lenne ma Magyarországon, mert a német cégek nem fogják képviselni a mi értékeinket…

 

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SIKERSZTORIK
A Rovatból
Hide the Pain Harold 80 éves lesz jövőre, de most is dolgozik és tele van tervekkel és meghívásokkal
Előfordult, hogy külföldön testőröket kellett mellé állítani, mert annyian akartak vele fotózkodni. Ám ő szívesen pózolt mindenkivel.

Link másolása

Arató Andrást - aki világszerte a „Hide the pain Harold” nevezetű internetes mémnek köszönhetően vált ismertté - igazi világsztárként fogadják Hegyeshalmon túl. Kolumbiában például testőröket kellett mellé adni, mert annyian akartak fotózkodi vele - árulta el.

Nemrégiben is több felkérése volt külföldön és most is készül, például Olaszországba. Reklámot csinált, fesztiválra készül, beszélgetéseken vesz részt.

Jövőre lesz 80 éves, de tele van tervekkel

- mondta a Reggeli műsorában.

A családja és a menedzsere, akivel igazi baráti viszonyban vannak, áll mellette - árulta el.

VIDEÓ: Az RTL Reggeli beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SIKERSZTORIK
A Rovatból
A boldog gyerekekből lesznek sikeres felnőttek – fesztivállal ünnepelt a Csányi Alapítvány
A Csányi Alapítvány immár 19 éve támogatja a nehéz anyagi helyzetben lévő családok tehetséges gyermekeinek oktatását. Prioritásuk az idegennyelv-tudás és az informatikai ismeretek fejlesztése.

Link másolása

Több mint 600 támogatott, 105 diploma, 606 nyelvvizsga, 246 informatikai bizonyítvány. Csak néhány eredmény, amit a 19 éve működő Csányi Alapítvány és az általa mentorált fiatalok elértek.

Az alapítvány valódi sikere a számok mögött, a személyes történetekben rejlik – hangzott el Zánkán az Alapítvány által szervezett idei Életút Fesztiválon. A kiemelkedő informatikai és idegen nyelvi képzések mellett a végzett fiatalok a megszerzett kapcsolati tőkét, a közösség erejét tartják a legfontosabbnak. Nemcsak a Csányi Alapítvány nagykorú már, hanem egyre több mentoráltból vált olyan fiatal felnőtt, akik büszkén támaszkodhatnak az alapítvány segítségével megszerzett tudás mellett egymásra, „Csányisokra” is.

„Ha ki is repültem a kertből, mindig mikor visszatértem tudtam hozni olyan magokat, amiktől szebb lett a kert, a közösség” – így foglalta össze Járay Bianka, hogy mit jelent a Csányi Alapítvány mentoráltjának lenni. Biankát 2008 óta, 10 éves korától támogatja a Csányi Alapítvány. Idén három nyelv ismeretével és két diplomával búcsúzik a programtól. Kiemelkedő teljesítményét az Életút Fesztiválon Ágoston Attila-díjjal jutalmazták.

A siker kulcsa: nyelvtudás és informatika

A munka világába történő sikeres belépéshez manapság nélkülözhetetlen a használható idegennyelv-tudás.

A Csányi Alapítványnál a nyelvi órák, az alapítványi versenyek, a táborozások, valamint a külföldi önkéntesek bevonása mind azt a célt szolgálja, hogy a fiatalok ne csak nyelvvizsga bizonyítvánnyal, hanem használható nyelvtudással rendelkezzenek.

A Csányis diákok 2008 és 2023 között összesen 606 sikeres nyelvvizsgát tettek.

A nyelvtudás mellett Dr. Csányi Sándor alapító az Alapítvány létrehozásakor prioritásként határozta meg az informatikai tudás bővítését.

A mentorált fiatalok eddig 246 komplett informatikai vizsgabizonyítványt szereztek. Oktatásuk ezzel nem zárul le, további informatikai képzéseken is részt vehetnek. A digitális kultúra fejlesztése érdekében az első kísérleti év jó tapasztalatai alapján több Közösségi Házban is elindult a Maker’s Red Box projektek használata. Kaposváron immár második éve járnak a diákok a Digitális Tudásközpontba, ahol először a Szuperhősök, most pedig a Jövő városa projekt keretében ismerkednek a tudomány és a technológia újdonságaival.

Mohácson és Pécsett már a mentorok és az informatikai fejlesztők tanulták meg a kidolgozott tananyagok használatát. Mohácson a Jövő Városa, Pécsett a Global Warning projektben dolgoznak a diákok, mindenütt nagy sikert arat a program, hisz olyan készségeket fejleszt, amelyek a tanulás minden színterén kamatoztathatóak.

A gyerekek olyan eszközökkel ismerkednek meg a program során, mint a 3D nyomtató, lézervágó, megtanulják a mikrobit-ek programozását és alkalmazási területeit.

S ami a legfontosabb készség: megtanulnak közösen gondolkodni és együttműködni.

Jászberényben projektmunka keretében évek óta Lego-robot programozást is tanulnak a gyerekek, évről évre sikeresen szerepelnek az országos robotika versenyen.

Legfrissebb büszkeségük, hogy a Jász Stones csapat, vagyis a jászsági lego-programozók a FIRST LEGO League verseny 2024. évi országos döntőjében elért helyezésükkel – melynek része az innovációért járó különdíj is – kivívták a jogot, hogy Sydneyben a Macquarie Egyetemen megrendezésre kerülő Ázsiai, Csendes-óceáni Nyílt Bajnokságon induljanak 2024 nyarán.

Az Alapítvány további informatikai képzései: számítógépes grafika működik Nagybajomban, animációkészítés Kaposváron, 3D-s nyomtatás programozására van lehetőség Pécsett, professzionális Fotós Klub működik Szegeden.

A közösség ereje

Jelenleg hét Közösségi Házban – Jászberény, Nagybajom, Kaposvár, Pécs, Mohács, Szeged, Szentes - 21 tehetséggondozó csoportban több mint félezer hátrányos helyzetű diákot segít a Csányi Alapítvány az általános iskola 5. osztályától egészen az egyetem befejezéséig, vagy piacképes szakma megszerzéséig.

A támogatottak száma 2021 óta éves szinten meghaladja az 500 főt, a testvéreket és családtagokat is figyelembe véve több mint 1500 főt pártfogol folyamatosan az Alapítvány.

Az Életút Programot az idei évig 86 fiatal teljesítette sikerrel, idén további 19 fiatal búcsúzik ünnepélyesen, köztük négyen szakmai végzettséget, 15-en pedig diplomát szereztek. Mára nemcsak az Alapítvány lett nagykorú, hanem egyre több az olyan fiatal felnőtt, akik a támogatásnak köszönhetően megszerzett tudás és tapasztalat birtokában sikeresen állják meg a helyüket a nagybetűs életben. A program sikerét mutatja, hogy a végzettek közül egyre többen maradnak közel az Alapítványhoz és segítik a mostani fiatal mentoráltakat.

„Van 500 olyan barátom, akikben feltétel nélkül megbízok. Tudom, hogy ahogyan én is, ők is magas színvonalon művelik szakmájukat, munkájukat és bármikor számíthatunk egymásra” – mondta Szabó Gábor László, az Alapítvány Gyermekparlamentjének korábbi elnöke, az Alumni szervezet egyik alapítója, aki már maga is mentorál végzés előtt álló alapítványi fiatalokat.

Ezt a szellemiséget, a „Csányisok” összetartását emelte ki a kuratórium elnöke, Csányi Erika is: „Nemcsak a megszerzett tudás és a tanulás az érték, hanem a boldog gyermekkor is, mert ez vezet a sikeres, harmonikus felnőttkorhoz. Azt pedig még nagyobb öröm látni, hogy sokan igyekeznek visszaadni a közösségüknek a megszerzett tudást és tapasztalatot. Ezek a példák mutatják, hogy “Csányisnak” lenni nem a végzettségről szól, hanem egy szellemiség, ami egész életében elkíséri azokat, akik a részesei.”

A cél a legteljesebb tudás biztosítása

Az Alapítvány célja, hogy az élet lehető legtöbb területén nyújtson képzéseket a mentoráltjainak.

„A tehetség önmagában nem elegendő a sikerhez, kemény, kitartó munkára is szükség van. Az elmúlt közel két évtizedben elért eredmények alapján az Alapítvány működését alapítóként jó befektetésnek minősítem, amit visszaigazol a Nobel-díjas magyar tudós, Dr. Karikó Katalin elismerő támogatása is.” – mondta Dr. Csányi Sándor.

A fejlesztő munka támogatására 2021-ben Dr. Karikó Katalin a Széchenyi-díjjal járó pénzjutalom felét, 10 millió forintot juttatott a Csányi Alapítványnak. A támogatás összegét a támogató kérésének megfelelően a diákok természettudományos ismereteinek bővítésére, illetve kutatásokra fordították. A program eredményeit látva Dr. Karikó Katalin 2023-ban ismét támogatta az Alapítványt, ezúttal 10 ezer euróval.

Ennek felhasználásával ebben az évben is megrendezték a természetismereti tudást bővítő programokat, továbbá a kutatásokhoz szükséges eszközöket és anyagokat szereztek be. A támogatásból megvalósuló programokról, kutatásokról idén már a második kiadványt jelentette meg az Alapítvány.

A munka nem áll meg

2024-ben Kaposváron, Szegeden, valamint Mohácson és környékén a márciusban megtartott beválogatások alapján összesen 45 újabb kisdiák felvételére tesznek javaslatot a Kuratóriumnak az Életút Programba. Ezzel a támogatottak jelenlegi létszáma továbbra is meghaladja az 500 főt. Az ő fejlődésüket 21 főállású mentor, 54 fejlesztőtanár és 41 önkéntes, köztük 3 fő külföldi önkéntes segíti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: