KULT
A Rovatból

Családi szórakozás és őrült jó árak egy helyen – 11. Társasjátékok ünnepe és társasjátékvásár

November 18-19-én tartják a Társasjátékok ünnepét és társasjátékvásárt a Millenáris B épületében. Immáron a 11. alakalommal látogathatjuk a társasok szerelmeseinek magyarországi Mekkáját. Aki szereti ezt a hobbit, annak ott van a helye!

Link másolása

Első alkalommal volt az esemény a Millenáris épületében, tavaly még a Lurdy-ház adott otthont az összejövetelnek. Ez egy igazi kockarendezvény, a kockák kedvelőinek, de családi programnak is tökéletesen alkalmas. A belépőjegy kicsit borsos, ha nagycsaláddal érkezik az ember, de a benti boltokban hatalmas kedvezmények várják a vásárlókat.

De nem csak a fogyasztói társadalom rákfenéjét lehet kiélni itt, hanem ki lehet próbálni számtalan társast különböző kiadóktól úgy, hogy közben játékmesterek irányítják az érdeklődőket, így a szabálytanulást is meg tudjuk kerülni.

Mint tapasztalt társasjátékos, akinek általában el kell magyaráznia másoknak a szabályokat, azt tudom mondani, hogy ez a Kánaán számomra.

Kezdjük a feketelevessel. A szervezést legközelebb átgondoltabban kell csinálni, hiszen az elővételes jegyekkel érkező emberek jelentős része több mint egy órán át állt sorban a rettenetes hidegben (köztük mi is) a Millenárison keresztül, ellenben azokkal, akik a helyszínen akarták megvásárolni a belépőt. Ők 5 perc után bejutottak, való igaz, hogy csak limitált létszámban.

Kicsit fura érzés volt, hogy aki előre gondolkodott, és próbált kényelmesebb megoldást találni, annak órákat kellett az utcán fagyoskodnia.

Még vasárnap (november 19-én) van egy napja a kiállításnak, aki gondolja, hogy érdekes lehet számára, az úgy jár legjobban, ha csak kimegy, és megveszi a jegyet 12 óra után. Természetesen van itt is egy veszély, ha elérik a maximális kapacitását a Millenáris B nagycsarnoknak, akkor bizony új ember nem mehet be, míg el nem mentek egy páran.

Miért menjünk ki? Ha van egy új játék, amit kinéztél neten, de nem vagy benne biztos, a Társasjátékok ünnepén biztosan ki tudod próbálni szakértő kezek között. Nagyon sokan ültek le kipróbálni a különböző újdonságokat, és korábbi sikeres game-eket az erre kialakított részeken.

Mivel egy komolyabb játék ára jelenleg elég komoly összeg is lehet – elég egy Homályrévre, vagy A gőz korára gondolni, melyek esetében az 50.000 Ft-os árcédula sem meglepő – így ez remek alkalom rá, hogy meggyőződjön arról a játékos, hogy megéri a kiszemelt csodajáték a befektetést.

Jó volt látni ennyi embert, felszabadultan játszani az asztaloknál. Persze megértem azt a játékost, akit zavar a tömeg és a zaj, azoknak a rendezvény ezen része nem lesz vonzó.

Hatalmas akciók! Minden kiadó szép portékával érkezett, amiknek a nagy részét kiemelkedően jó árakon lehetett megvenni. Mi bevásároltunk karácsonyra is, és ez nem kevés pénzbe került.

A Piatnik osztrák játékkiadó a szerdai akciós áraival érkezett a kiállításra

– náluk van egy „szerdakció”, amikor négy kiemelt játékot különlegesen jó áron értékesítenek, nos most szinte minden „szerdakcióban” volt.

A Gémklubnál, a Reflexshopnál és a Delta Visonnél is akadtak kihagyhatatlan akciók.

Sőt volt magyarországi premier is, a tavalyi hatalmas sikerű Ark Nova társas első kiegészítőjét itt lehetett elsőként beszerezni.

Sajnos, a sokak által várt díjnyertes Cascadia kiegészítőjét bármennyire is szerették volna, nem tudták megjelentetni a rendezvényig, így aki emiatt érkezik, annak csalódnia kell.

Nyereményjátékok és kuponok, kuponok hátán! Amint beléptünk az épületbe, és megkaptuk a karszalagunkat, megajándékoztak minket egy tombolafüzettel, és ha lekapartuk, nyerhettünk vele azonnal ajándékokat, a legjobb barátom haza is vihetett egy ingyen társasjátékot a „kaparósfüzetnek” köszönhetően. A szokásos promóciós lapokban pedig találhattunk feladatokhoz kötött kedvezményeket boltokba.

A Reflexshop pedig amíg várakoztunk a délelőtti fagyhalálban egy játékot hirdetett.

Minden várakozó látogatócsoportnak adtak három kártyát a Trió nevű új játékukból, és az volt a feladat, hogy a kapott különböző számmal ellátott kártyákat cseréljük el úgy, hogy három egyforma legyen nálunk, mire bejutunk. Így viszonylag gyorsan elindult a piaci hangulat a sorban, és mindenki próbált csencselni a kártyáival. Ha ezzel megvoltunk a pavilonban, csak meg kellett keresni a Reflexshop standját, hogy átvegyük az azonnali nyereményünket, és részt vehettünk egy sorsolásban. Nagyon kreatív reklámfogás ez a részükről, és kicsit szórakoztató is volt tőle legalább a sorban állás.

Aki szereti ezt a hobbit, azt nem kell csábítani a Millenárisba, aki ismerkedik csak vele, azoknak is jó lehetőség jobban megismerni ezt a világot. Rengeteg kiadó és tartalomgyártó is jelen volt,

jó érzés látni, hogy végre egy helyen van minden kedvencem.

Mivel ez a helyszín sokkal nagyobb, mint a Lurdy-házban lévő, így a kisebb kiadóknak is nagyobb teret engedtek, lehetőségük van leülős – játszós asztalt is „üzemeltetni”, nem csak egy kis értékesítő pultot. Úgy gondolom, remek program és lehetőség, hogy egy kisebb ország teljes GDP-jét elvásároljuk a kapitalizmus szellemében.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

A Rovatból
Több mint száz év után került elő egy eddig ismeretlen írás Agatha Christie-től
Az első Poirot-regénye környékén írhatta az első világháború alatt.

Link másolása

Váratlan szerzőre bukkantak egy, a Brit Pszichoanalitikus Társaság archívumában talált magazin hasábjain: minden idők legtöbb könyvet eladott regényírójára, Agatha Christie-re.

A magazint Sylvia Payne, a psziszhoanalízis brit úttörőjének papírjai között találták meg, aki még az első világháborúban, nővérként ismerkedett meg a krimi későbbi koronázatlan királynőjével.

A Mit csináltunk a Nagy Háborúban című, hatvanoldalas, saját készítésű szatirikus magazin is ebből az időből származik és Christie, Payne, illetve kolléganőik különböző írásait tartalmazza: novellákat, verseket, színdarabokat – és egy képregényt is egy mérgezéses esetről, amit Christie és szintén nővér barátnői „követtek el”.

Christie a magazinban elsősorban a kérdezz-felelek rovat vezetőjeként szerepel, ahol képzeletbeli olvasók kérdéseire válaszol, válaszait Agatha néni néven szignózva,

de rejtvényoldalt is szerkesztett, továbbá írt egy bírósági álhíreket tartalmazó rovatot.

A belsős nővérmagazint könnyed, pozitív hangvétele miatt minden bizonnyal saját maguk lelkesítésére készítették a nővérek, akik nap mint nap szembesültek a világháború borzalmaival a Franciaországból hazatért brit háborús sebesültek révén.

Christie nagyjából a magazin keletkezésekor írhatta első regényét is, A titokzatos stylesi esetet, a később legendássá vált Hercule Poirot detektív főszereplésével, de ekkor még senki sem sejthette, hogy az írónő könyveinek eladását csak Shakespeare és a Biblia tudja majd megelőzni, ugyanis első regényének kéziratát három éven át hat különböző kiadó utasította vissza.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.


Link másolása
KÖVESS MINKET: