KULT
A Rovatból

A barátság a természet törvényénél is erősebb – a Madagaszkár premier előtti színházi előadásán jártunk

Családi kalandtúra és annál egy kicsit több a Pesti Magyar Színházban.

Link másolása

Szinte egy pillanatra sem szűnő pörgés, pezsgés a színpadon, dögös és érzelmes dallamok, emberszabású állatok, karikatúra-szerű emberek. Ez a Madagaszkár, a Pesti Magyar Színház új bemutatója, egy újabb sikerfilm-adaptáció a hazai színpadokon, amely talán jobban megérint kicsiket és nagyokat, mint az eredeti.

Engem biztosan, mert nem láttam a filmet, valahogy leragadtam a klasszikus rajzfilmeknél, a 21. századi animációs stílus távol áll tőlem, de legalább nem csábított az ilyenkor kikerülhetetlen összehasonlítás. „Családi kalandtúrának” hirdetik Kevin Del Aguila, George Noriega és Joel Someillan darabját, de azért a Madagaszkár mondanivalója sokkal több és mélyebb egy könnyed szórakozásnál. Szól mindenekelőtt a természetes környezetből való kiszakadásról és itt nem is annyira az állatkert-ellenességről van szó, hanem rólunk, homo sapiensekről, akik a modern életben már annyira elkényelmesedtünk, annyira a szokásaink rabjaivá váltunk, hogy bizony, nehéz helyzetbe kerülnénk, ha ebből kiszakadva a fennmaradásunkért kellene küzdenünk.

Jól példázza ezt a hajóeltérítő pingvincsapat, amely a vágyott Antarktiszra érkezve rájön, hogy micsoda zord hely, és hülyék lennének itt maradni, bezzeg a túszul ejtett embereket sorsukra hagyják, boldoguljanak, ahogy tudnak.

Szól nem utolsósorban a toleranciáról, Marty, a zebra már önmaga is egy kétely, hogy „fehéren fekete, vagy feketén fehér”, és amíg nem lép életbe a vadon törvénye, olyan állatok lehetnek a legjobb barátok, akik valós körülmények között egymás természetes ellenségei. Ezért őrlődik kétségek között az éhség által gyötört oroszlán, Alex, akinek ragadozó természetéből adódóan a zebra finom préda, de nem vinné rá a lélek, hogy felfalja legjobb „spanját”. Nem is annyira finom fricskát kap a szenzációhajhász média a magát pakoló, nem túl okos műsorvezetőnővel, aki kiszolgálja a közönség rettegés-igényét. Egy állatkertből szökött fenevadakról szóló hír biztosan vezető sztori mindenütt a világon, miként a befogásukról szóló élő tudósítás is.

A lemurok által kínált algavacsora pedig arra figyelmeztet: lehet, hogy egészséges a vegakoszt, de reménytelen vállalkozás, hogy mindenki erre álljon rá. A mesében persze minden lehetséges: a barátság legyőzi a természetet, a pingvinek is inkább a „béke szigetét” választják és vidáman „riszál” együtt az egész társaság a napfényes tengerparton, a pálmafák között, a végén még a tévés hölgy is fűszoknyát ölt, és igent mond asszisztensének.

Mindezt persze nagy szeretettel és játékkedvvel adják elő a színészek, táncosok Gémes Antos rendezésében, Vincze Balázs koreográfiájával.

A jó hangulathoz nagyban hozzájárul a magyar szöveg, Olt Tamás és Váradi R. Szabolcs munkája, a szellemes szójátékokkal, elcsépelten divatos kifejezésekkel tarkított párbeszédek és dalszövegek itt-ott már Romhányi József parád-riposztjait idézik.

Pavletits Béla Alexe viszi a prímet, belépője, nem is tudnám megmondani miért, nekem Koppányt idézte, az altatólövedék utáni dalából öreg fülem rögtön kihallotta a Beatles Lucy In The Sky with Diamonds-át, de remek az éhségjelenetekben és amikor visszafogadják a többiek.

Murvay Márton érző szívű Marty, Soltész Böske „kecsesen” lejt a vizilólány Glóriaként, míg Kosznovszky Márton jól hozza Melman, a hipochonder zsiráf, bábjátékos-képességeket is kívánó szerepét. A pingvinek élén Fillár István kalózkodik, míg a szomorú sorsú legénység ír sztepptáncba fojtja bánatát, Barsi Márton pedig celebesen ripacs Julien lemúrkirály. A színpad végig rendkívül látványos, színes, szerencsére kerülik a szemrontó vizuális effektusokat. Talán a műfüst lehetne kicsit kevesebb.

No meg a nézőtér egy kicsit melegebb. Pedig óvatosságból nem adtuk le kabátjainkat a ruhatárban, mégis fáztunk, és nem a látottaktól.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

A Rovatból
Több mint száz év után került elő egy eddig ismeretlen írás Agatha Christie-től
Az első Poirot-regénye környékén írhatta az első világháború alatt.

Link másolása

Váratlan szerzőre bukkantak egy, a Brit Pszichoanalitikus Társaság archívumában talált magazin hasábjain: minden idők legtöbb könyvet eladott regényírójára, Agatha Christie-re.

A magazint Sylvia Payne, a psziszhoanalízis brit úttörőjének papírjai között találták meg, aki még az első világháborúban, nővérként ismerkedett meg a krimi későbbi koronázatlan királynőjével.

A Mit csináltunk a Nagy Háborúban című, hatvanoldalas, saját készítésű szatirikus magazin is ebből az időből származik és Christie, Payne, illetve kolléganőik különböző írásait tartalmazza: novellákat, verseket, színdarabokat – és egy képregényt is egy mérgezéses esetről, amit Christie és szintén nővér barátnői „követtek el”.

Christie a magazinban elsősorban a kérdezz-felelek rovat vezetőjeként szerepel, ahol képzeletbeli olvasók kérdéseire válaszol, válaszait Agatha néni néven szignózva,

de rejtvényoldalt is szerkesztett, továbbá írt egy bírósági álhíreket tartalmazó rovatot.

A belsős nővérmagazint könnyed, pozitív hangvétele miatt minden bizonnyal saját maguk lelkesítésére készítették a nővérek, akik nap mint nap szembesültek a világháború borzalmaival a Franciaországból hazatért brit háborús sebesültek révén.

Christie nagyjából a magazin keletkezésekor írhatta első regényét is, A titokzatos stylesi esetet, a később legendássá vált Hercule Poirot detektív főszereplésével, de ekkor még senki sem sejthette, hogy az írónő könyveinek eladását csak Shakespeare és a Biblia tudja majd megelőzni, ugyanis első regényének kéziratát három éven át hat különböző kiadó utasította vissza.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.


Link másolása
KÖVESS MINKET: