OTTHON ÉS KERT
A Rovatból

Helikopterrel is építenek már Magyarországon – van, akinek a hegyoldal sem akadály

Nincs akadály a hegytetőn sem! Egy magyar építőipari cég helikopterrel emelt fel SIP paneleket a dunai panorámás házhoz Tahitótfalun.


Az ADAM-HOUSE nem ismer lehetetlent: helikopterrel építkezett a hegytetőn

A SIP házak építésének hazai éllovasa ismét bizonyította, hogy nincsenek számára lehetetlen kihívások. Szeptember 12-én Tahitótfaluban, egy gyönyörű dunai panorámás hegytetőn lévő ház építésénél alkalmaztak most itthon még sosem látott módszert: helikopterrel emelték a SIP paneleket és KVH gerendákat a helyszínre.

Az épülő ház különleges szerkezeti megoldásaihoz nemcsak a könnyű, de masszív SIP panelek, hanem hosszú fagerendák is szükségesek voltak, amelyek szállítása hagyományos úton szinte lehetetlennek bizonyult. A hegytetőhöz vezető szűk, meredek úton ugyanis még a kisebb személyautók számára is kihívás a közlekedés, nemhogy a nagyobb teherautóknak. Márpedig a szükséges fagerendák között akadtak szép számmal 6 métert meghaladó példányok is, a házra pedig a tetőszerkezet is SIP panelekből készül. Éppen ezért döntött úgy a cég, hogy a szállítási feladatot a levegőbe emelik – szó szerint.

Az építkezés nagy port kavart: helikopteres teheremelés a Heliforce csapatával

A Heliforce egy Mi-2-es helikoptert állított szolgálatba a feladathoz, amit Imreh Lajos, repülős körökben elterjedt nevén Lujó irányított. A szállítás során a helikopter 14 alkalommal fordult, hogy a Tahitótfalu melletti, Kerékpáros pihenőként ismert területen lepakolt SIP paneleket és KVH gerendákat a hegyoldalba szállítsa. A munka gördülékenysége érdekében nem szállt le minden forduló után: mind a le- és felszállási helyszínen egy-egy tapasztalt csapat gondoskodott a terhek rögzítéséről és levételéről, miközben a gép a levegőben lebegett.

Sietni is kellett a munkálatokkal: 20 percenként szükség volt egy rövid tankolásra, amihez elkerülhetetlen volt a leszállás, és 11 órától várható volt egy szelesebb, a teheremelés számára kedvezőtlen időjárás megjelenése. Ez végül csak délben következett be – mintha az égiek is arra vártak volna, hogy utolsó terhével is sikeresen célba érjen a helikopter.

Ez az innovatív megoldás jelentősen felgyorsította az építkezést, amely során egy 154 négyzetméteres, teraszos, panorámás ház épül, amelyben helyet kap alul egy pince, garázs, liftakna, fent pedig szinteltolással egy tágas lakótér is. A kulcsrakész átadás novemberre várható, amely az ADAM-HOUSE és a Heliforce hatékony együttműködésének köszönhetően reális céldátum.

Na de mit szólt ehhez Tahitótfalu?

A cég munkatársai próbáltak mindent elkövetni, hogy az emelés a lakosság számára a legkevesebb terhet jelentse: az első tervezett alkalommal (aminél az időjárás közbeszólt) szórólapokat helyeztek a nagyobb parkolóban álló autókra és az érintett területeken a postaládákba, a tényleges emelési dátum előtt pedig az Önkormányzat bevonásával értesítették a lakosságot. A helikopter a lenti helyszínen töltötte a megelőző éjszakát az ADAM-HOUSE önrakodó kamionjával együtt. Azonban a munkálatok kezdetével így is megvárták a fél nyolcas időpontot.

A falu lakossága a visszajelzések szerint értékelte a fenti törekvéseket: a helikopter 14 fordulója alatt mindössze egyetlen lakossági panasz érkezett a zajterhelésre, miközben rengetegen fejezték ki bátorításukat. Azokon a pontokon pedig, ahonnan biztonságos távolságból ugyan, de jól lehetett látni a munkálatokat, igazi piknikhangulat alakult ki. Többen valóban takarókkal kitelepülve gyönyörködtek az egyedi látványban. Azt is sokan megjegyezték, hogy Tahitótfalu még sosem látott ilyet. Ebben igazuk voltak: helikopteres teheremeléssel történő ház szállításból Magyarországon ez volt az első.

Ha SIP ház, akkor ADAM-HOUSE – mit tudunk a cégről, aki kitalálta ezt az egészet?

Az ADAM-HOUSE 100%-os magyar tulajdonú, kizárólag SIP paneles készházakkal foglalkozó gyártó, kivitelező és tervezőcég. A teheremelést megelőző hetekben kapták kézhez EPD tanúsítványukat – ez a környezeti terhelést elemzi a termék teljes élete során, a SIP házak esetén független tanúsítványként bizonyítja, hogy a technológia használata nemcsak a SIP házakban élőknek, de a bolygónak is áldás. A cég 2018-as alapítása óta folyamatosan fejlődik, mostanra két telephelyen gyártják hulladékmentesen a SIP házakat. Az őrült ötletek nem idegenek tőlük, a gyakori földi szállítás mellett hollandiai lakópark projektjük során kipróbálták már a vízi utat is. Igazán itt volt az ideje egy légi szállításnak… A SIP technológia előnyei közé tartozik az energiatakarékosság, a gyors építési idő, valamint a rendkívüli tartósság. A cég filozófiája, hogy minden akadályt legyőznek, legyen szó bármilyen nehéz terepről, mint a mostani hegytetői projekt.

SIP technológiával általában az előre gyártott elemek, milliméterpontos és tökéletesen egyenes falszerkezetek és a szárazépítészet előnyei miatt lesz a megszokottnál sokkal gyorsabb a szerkezetépítés, itt azonban az is megmutatkozott előnyként, hogy nem kellett „minden egyes téglát” kézzel felvinni az elkészült betonalapra.

Ha kíváncsi vagy, miért ebben a technológiában hisz és miket tud megvalósítani az ADAM-HOUSE, nézd meg a honlapjukat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


OTTHON ÉS KERT
Tízezrek újíthatják fel otthonukat díjmentesen – indul a program!
Több tízezer háztartás juthat teljesen díjmentesen energetikai korszerűsítéshez – különösen a hőszigetelés és a nyílászárók cseréje terén.


Remek hír mindazoknak, akik lakásfelújítást terveznek: egy friss törvénymódosítás új lendületet ad az energiahatékonysági kötelezettségi rendszernek (EKR). Ennek eredményeként több tízezer háztartás juthat teljesen díjmentesen energetikai korszerűsítéshez – különösen a hőszigetelés és a nyílászárók cseréje terén.

Mi ez a lehetőség?

Az EKR egy olyan szakpolitikai mechanizmus, amelyben a kötelezett energiaszolgáltatók és a fogyasztók közösen tesznek az energiahatékonyság javításáért. A kötelezett szolgáltatók (a hitelesített energiamegtakarítások megvásárlásán, vagy önálló intézkedéseiken keresztül) fizetik a korszerűsítések költségét (finanszírozzák például a padlásfödém szigeteléseket) a háztartások pedig hozzájárulnak ahhoz, hogy a megtakarított és hitelesített energiamennyiség elszámolható legyen az energiaszolgáltatók törvényi kötelezettségének teljesítésekor. Így segítenek csökkenteni a lakosság energiafelhasználását.

Ilyen korszerűsítések lehetnek:

  • padlásfödém utólagos szigetelése
  • homlokzati hőszigetelés
  • nyílászárók cseréje korszerű típusokra
  • régi kazánok lecserélése takarékosabb megoldásokra

Már több tízezer háztartás élt vele

2024-ben közel 40 000 családi házban történt meg a padlásfödém szigetelése teljesen díjmentesen az EKR keretében. Ez az egyik leggyorsabb és legköltséghatékonyabb módja az energiamegtakarításnak, különösen a régi típusú házak esetén. 2025 második felétől pedig újabb több tízezer háztartás juthat hasonló korszerűsítéshez – a lehetőség tehát valós és nagyszabású!

Mire kell figyelni?

1. Csak tartós megoldások számítanak bele

Az új szabályozás szerint legalább 6 év élettartamú beruházások vehetők figyelembe az EKR-ben. Azaz: csak olyan korszerűsítések jöhetnek szóba, mint pl. hőszigetelés, nyílászárócsere vagy fűtéskorszerűsítés – rövid távú, kisebb megtakarítást eredményező intézkedések (mint zuhanyfej- vagy izzócsere) már nem támogathatók.

2. Írásos megállapodás szükséges

A programban való részvétel feltétele egy írásos megállapodás a háztartás és az adott energiaszolgáltató (vagy más közreműködő szereplő) között.

Ebben kell rögzíteni, hogy ki lesz a hitelesített energiamegtakarítás tulajdonosa, és milyen ellenszolgáltatás jár a háztartásnak, ha azt átengedi a szolgáltatónak.

3. Csak környezetbarát, minősített anyagok használhatók

A lakóépületek energiahatékonysági felújításánál csak olyan kulcstermékek alkalmazhatók, amelyek rendelkeznek az ÉMI (Építésügyi Minőségellenőrző Intézet) egyszerűsített környezeti minősítésével, legalább 8-as pontszámmal.

Ez azt jelenti, hogy például a beépített szigetelőanyagoknak is környezetbarát minősítésűnek kell lenniük.

4. A felújítás pontos műszaki tartalmát a katalógus határozza meg

Az ún. energiahatékonysági intézkedés-katalógus előírja, hogy mely beruházások számolhatók el, milyen műszaki paraméterekkel (pl. szigetelés vastagsága, típusa stb.). A katalógus frissítése folyamatban van, és várhatóan fontos változás lesz például a homlokzati hőszigetelés és a nyílászárócsere elszámolásánál.

Jó hír: más támogatásokkal is kombinálható!

A programban elérhető energiamegtakarítások összekapcsolhatók más lakossági felújítási támogatásokkal – például a vidéki otthonfelújítási programmal –, ha a szabályozás ezt lehetővé teszi. Ez még nagyobb mértékű felújításokat is elérhetővé tehet.

Miért éri meg most lépni?

  • Tényleges rezsicsökkentés
  • Kényelmesebb, korszerűbb otthon
  • Akár önerő nélkül is megvalósítható
  • Hosszú távon csökkennek a költségek
  • Környezetbarát megoldások

A törvénymódosítás alapján jelentősen nő az energiaszolgáltatók megtakarítási kötelezettsége – emiatt a program is kiterjedhet újabb beavatkozásokra: homlokzati hőszigetelésre, nyílászárócserére, fűtési rendszerek korszerűsítésére is.

Az építőanyag-kereskedők és kivitelezők is felkészültek a fokozott érdeklődésre – így a kivitelezések gyorsan és zökkenőmentesen valósulhatnak meg.

Maradj naprakész!

Érdemes figyelemmel kísérni a program frissítéseit, és időben felkészülni a pályázásra. Az energiahatékonyság ma már nem csak környezetvédelmi szempont – hanem valódi lehetőség a hosszú távú költségcsökkentésre is.

Ha kérdésed van, keresd bizalommal a tanácsadókat:

www.otthonfelujitastamogatas.hu/tanacsadas


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
OTTHON ÉS KERT
Tízezrek újíthatják fel otthonukat díjmentesen – indul a program!
Több tízezer háztartás juthat teljesen díjmentesen energetikai korszerűsítéshez – különösen a hőszigetelés és a nyílászárók cseréje terén.


Remek hír mindazoknak, akik lakásfelújítást terveznek: egy friss törvénymódosítás új lendületet ad az energiahatékonysági kötelezettségi rendszernek (EKR). Ennek eredményeként több tízezer háztartás juthat teljesen díjmentesen energetikai korszerűsítéshez – különösen a hőszigetelés és a nyílászárók cseréje terén.

Mi ez a lehetőség?

Az EKR egy olyan szakpolitikai mechanizmus, amelyben a kötelezett energiaszolgáltatók és a fogyasztók közösen tesznek az energiahatékonyság javításáért. A kötelezett szolgáltatók (a hitelesített energiamegtakarítások megvásárlásán, vagy önálló intézkedéseiken keresztül) fizetik a korszerűsítések költségét (finanszírozzák például a padlásfödém szigeteléseket) a háztartások pedig hozzájárulnak ahhoz, hogy a megtakarított és hitelesített energiamennyiség elszámolható legyen az energiaszolgáltatók törvényi kötelezettségének teljesítésekor. Így segítenek csökkenteni a lakosság energiafelhasználását.

Ilyen korszerűsítések lehetnek:

  • padlásfödém utólagos szigetelése
  • homlokzati hőszigetelés
  • nyílászárók cseréje korszerű típusokra
  • régi kazánok lecserélése takarékosabb megoldásokra

Már több tízezer háztartás élt vele

2024-ben közel 40 000 családi házban történt meg a padlásfödém szigetelése teljesen díjmentesen az EKR keretében. Ez az egyik leggyorsabb és legköltséghatékonyabb módja az energiamegtakarításnak, különösen a régi típusú házak esetén. 2025 második felétől pedig újabb több tízezer háztartás juthat hasonló korszerűsítéshez – a lehetőség tehát valós és nagyszabású!

Mire kell figyelni?

1. Csak tartós megoldások számítanak bele

Az új szabályozás szerint legalább 6 év élettartamú beruházások vehetők figyelembe az EKR-ben. Azaz: csak olyan korszerűsítések jöhetnek szóba, mint pl. hőszigetelés, nyílászárócsere vagy fűtéskorszerűsítés – rövid távú, kisebb megtakarítást eredményező intézkedések (mint zuhanyfej- vagy izzócsere) már nem támogathatók.

2. Írásos megállapodás szükséges

A programban való részvétel feltétele egy írásos megállapodás a háztartás és az adott energiaszolgáltató (vagy más közreműködő szereplő) között.

Ebben kell rögzíteni, hogy ki lesz a hitelesített energiamegtakarítás tulajdonosa, és milyen ellenszolgáltatás jár a háztartásnak, ha azt átengedi a szolgáltatónak.

3. Csak környezetbarát, minősített anyagok használhatók

A lakóépületek energiahatékonysági felújításánál csak olyan kulcstermékek alkalmazhatók, amelyek rendelkeznek az ÉMI (Építésügyi Minőségellenőrző Intézet) egyszerűsített környezeti minősítésével, legalább 8-as pontszámmal.

Ez azt jelenti, hogy például a beépített szigetelőanyagoknak is környezetbarát minősítésűnek kell lenniük.

4. A felújítás pontos műszaki tartalmát a katalógus határozza meg

Az ún. energiahatékonysági intézkedés-katalógus előírja, hogy mely beruházások számolhatók el, milyen műszaki paraméterekkel (pl. szigetelés vastagsága, típusa stb.). A katalógus frissítése folyamatban van, és várhatóan fontos változás lesz például a homlokzati hőszigetelés és a nyílászárócsere elszámolásánál.

Jó hír: más támogatásokkal is kombinálható!

A programban elérhető energiamegtakarítások összekapcsolhatók más lakossági felújítási támogatásokkal – például a vidéki otthonfelújítási programmal –, ha a szabályozás ezt lehetővé teszi. Ez még nagyobb mértékű felújításokat is elérhetővé tehet.

Miért éri meg most lépni?

  • Tényleges rezsicsökkentés
  • Kényelmesebb, korszerűbb otthon
  • Akár önerő nélkül is megvalósítható
  • Hosszú távon csökkennek a költségek
  • Környezetbarát megoldások

A törvénymódosítás alapján jelentősen nő az energiaszolgáltatók megtakarítási kötelezettsége – emiatt a program is kiterjedhet újabb beavatkozásokra: homlokzati hőszigetelésre, nyílászárócserére, fűtési rendszerek korszerűsítésére is.

Az építőanyag-kereskedők és kivitelezők is felkészültek a fokozott érdeklődésre – így a kivitelezések gyorsan és zökkenőmentesen valósulhatnak meg.

Maradj naprakész!

Érdemes figyelemmel kísérni a program frissítéseit, és időben felkészülni a pályázásra. Az energiahatékonyság ma már nem csak környezetvédelmi szempont – hanem valódi lehetőség a hosszú távú költségcsökkentésre is.

Ha kérdésed van, keresd bizalommal a tanácsadókat:

www.otthonfelujitastamogatas.hu/tanacsadas


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

OTTHON ÉS KERT
A Rovatból
Eleged van a kontárokból? Találd meg a profi szakembert pár kattintással!
A szakemberkeresés gyakran stresszes és bizonytalan, de ennek nem kell így lennie. A szakemberajanlo.hu segítségével te irányítasz: te választasz, te kérsz ajánlatot, és te döntöd el, kivel dolgozol együtt.


Ha valaha kerestél már szakembert – legyen szó burkolóról, festőről, vízvezetékszerelőről vagy más kivitelezőről –, akkor biztosan megtapasztaltad, hogy a legnehezebb feladat nem maga a munka, hanem az, hogy ki végezze el azt megbízhatóan. A közösségi csoportokban ajánlott szakik gyakran hetekkel későbbre vállalnak munkát, a szomszéd javaslata pedig lehet, hogy nem felel meg az elvárásaidnak. És mi van akkor, ha valaki ajánlása ellenére mégsem jól sikerül a kivitelezés?

Itt jön képbe a szakemberajanlo.hu, amely egy díjmentesen használható, megbízható platform, ahol a felhasználók valós értékelései alapján választhatsz kivitelezőt – egyszerűen, gyorsan, és biztonságosan.

Miért éri meg regisztrálni?

  • Átlátható szakemberprofilok: minden szakember adatlapján fotós referenciákat, elérhetőségeket, értékeléseket találsz.
  • Valós tapasztalatokra alapozhatsz: korábbi ügyfelek visszajelzései segítenek elkerülni a kontárokat.
  • Gyors keresés: szakterület és település alapján is szűrhetsz.
  • Ingyenes használat: se a regisztrációért, se a keresésért nem kell fizetned.
  • Ajánlatkérés egy kattintással: nem kell telefonálgatnod, az oldalon keresztül egyszerűen kérhetsz árajánlatot.

Mit mondanak azok, akik már használták?

Dobrai András hidegburkoló a Szakemberajánló rendszernek köszönhetően szerzett új ügyfeleket:

"Az itt talált megrendelők jellemzően felkészültek és konkrét elképzelésekkel keresnek meg. A rendszer Budapesten az elsők között ajánl engem, így sokan bizalommal fordulnak hozzám. Egyik visszatérő partneremmel is itt találkoztam, és azóta is folyamatosan együtt dolgozunk nagyobb projekteken."

A szakemberkeresés gyakran stresszes és bizonytalan, de ennek nem kell így lennie. A szakemberajanlo.hu segítségével te irányítasz: te választasz, te kérsz ajánlatot, és te döntöd el, kivel dolgozol együtt. Spórolj időt, idegeskedést és pénzt – válassz profi szakembert néhány kattintással!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

OTTHON ÉS KERT
A Rovatból
Fordulat az építőiparban: olcsóbb lett a munkadíj, de a szakemberhiány továbbra is komoly kihívást jelent
Az építőipari munkadíjak 7%-kal csökkentek, így az átlagos négyzetméterár ismét a tízezer forintos lélektani határ alá esett. A szakemberhiány azonban továbbra is ugyanazon a szinten maradt, februárban az átlagos várakozási idő 53 nap volt – derül ki a Mapei Kft. legújabb országos kutatásából.


Az építőipari munkadíjak csökkenése meglepetésként érhette az ingatlanfelújítást tervezőket:

2025 februárjában az átlagos négyzetméterár 7 százalékkal esett vissza, ezzel újra a tízezer forintos lélektani határ alá került.

A szakemberhiány azonban továbbra is komoly kihívást jelent – derült ki a Mapei Kft. friss országos kutatásából.

Munkadíjak csökkenése: mit jelent ez a gyakorlatban?

A februári adatok szerint az építőipari szakipari munkák átlagos négyzetméterára 9 495 forint volt, ami komoly enyhülést jelent az előző évhez képest. A visszaesés elsősorban a fővárosban és Közép-Magyarországon volt érzékelhető, míg vidéken inkább egyfajta árkiegyenlítődés zajlik. Észak-Magyarországon például továbbra is meghaladja a tízezer forintot az átlagos munkadíj, míg az Alföldön és a Dunántúlon az országos átlag alatt maradnak az árak.

A szakemberek több mint fele (64%) azonban azt tervezi, hogy idén emeli az árakat, átlagosan 14 százalékkal.

„Az építőipari árak változása mögött elsősorban gazdasági kényszer húzódik meg, nem pedig árrésnövelés a cél” – mondta Markovich Béla a Mapei Kft. ügyvezetője.

Az áremelési szándék hátterében leginkább a tartós infláció (65%), az üzemanyagárak (22%), az anyagköltségek (17%), valamint a vállalkozások működési kiadásainak (16%) növekedése áll. A munkabérek emelkedése (12%) szintén hozzájárul a költségnyomáshoz. Ezzel szemben a piaci árakhoz való igazodás (4%) és az elmaradt korábbi áremelések pótlása (3%) csupán kisebb mértékben befolyásolják az árképzést.

A szakemberek 36 százaléka ugyanakkor nem tervez áremelést idén, 80 százalékuk ezt a fizetőképes kereslet hiányával és az ügyfelek árérzékenységével indokolja. A válaszadók 58 százaléka érzékeli úgy, hogy nőtt a verseny, illetve kiszámíthatatlan a gazdasági környezet, ami ugyancsak jelentősen befolyásolja az árazási döntéseiket is.

A visszafogott kereslet és a piaci bizonytalanság miatt sok vállalkozás inkább az árstabilitást tartja elsődleges szempontnak, és elkerüli az áremelés kockázatát, mivel attól tartanak, hogy a jelenlegi, rendkívül árérzékeny piacon a drágulással elveszíthetik megrendeléseiket.

Szakemberhiány: keletről nyugatra nő a várakozási idő

Hiába csökkentek az árak, a szakemberhiány továbbra is fennáll.

Az országos átlag szerint 53 napot kell várni egy szakemberre, ami gyakorlatilag változatlan a tavalyi 52 naphoz képest.

„Ez a várakozási idő már mind a szakemberek, mind pedig a megrendelők számára optimális, tervezhető” – mondta Markovich Béla. A szakember szerint a probléma ma már nem is a vállalási idők hosszában keresendő, hanem a visszaeső keresletben és a piaci bizonytalanságban.

A legrövidebb átfutási idő Nógrád megyében van (40 nap), míg Somogy megyében kell a legtovább várni (54 nap). A fővárosban az átlagos várakozási idő 47 nap.

A tendencia egyértelmű: keletről nyugatra haladva egyre hosszabb a várakozási idő. Míg Észak-Alföldön és Észak-Magyarországon 42 napot kell várni, addig Nyugat-Dunántúlon már 54 napot. A Dél-Alföldön is viszonylag magas, 48 napos a várakozási idő, amit a térségben zajló nagyberuházások – például a szegedi BYD-gyár és a kecskeméti Mercedes-bővítés – is befolyásolnak.

Mely szakmákban a legrosszabb a helyzet?

A várakozási idők szakmánként is jelentősen eltérnek. A generálkivitelezőknél a leghosszabb, 63 napos az átlagos vállalási idő, őket a bádogosok (62 nap), az épületszigetelők (60 nap) és a kőművesek (57 nap) követik. Ezzel szemben az épületgépészek 42 napos vállalási idővel dolgoznak, míg az ácsoknál, villanyszerelőknél és víz- és gázszerelőknél az 50 nap körüli időszak számít átlagosnak.

A munkák mérete is befolyásolja a vállalási időt: míg egy kisebb javításra 49 napot kell várni, addig egy nagyobb beruházásra már 59 napot.

A csökkenő lakáspiac és az állami beruházások alacsony szintje miatt azonban a nagyobb projektek vállalási ideje mérséklődött az elmúlt évben.

Lesz-e fordulat az építőiparban?

Bár az építőipari szakemberek 47 százaléka továbbra is borúlátó, ez az arány 11 százalékponttal alacsonyabb, mint egy éve. Javulást 24 százalék érzékel, ami 8 százalékpontos növekedés.

A piac tehát bizonytalan, de már nem olyan kilátástalan, mint korábban. A kérdés, hogy az alacsonyabb munkadíjak és a szakemberhiány stagnálása mellett hogyan alakul a kereslet – mert ha az tovább csökken, a szakemberek még nehezebb helyzetbe kerülhetnek.

„Bár továbbra is nehézségekkel küzd az ágazat, már pislákol a fény az alagút végén.

Az, hogy egyre többen érzékelnek javulást, azt mutatja, hogy a piaci szereplők alkalmazkodtak a körülményekhez, és kezd visszatérni az óvatos optimizmus”

– vélekedik Markovich Béla. A cégvezető szerint a stabilizálódó alapanyagárak, az állami ösztönzők és a kereslet lassú élénkülése mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a szakemberek megítélése pozitívabb irányba mozdult.


Link másolása
KÖVESS MINKET: