HÍREK
A Rovatból

Azt találgatja mindenki, hogy igazi vagy kamu ez a villámfotó

Egy viharvadász fotóstól megtudhatod a választ, hogy létezik-e ilyen, vagy csak képszerkesztő programmal készülhetett?


Tóth Gábor Gyula (HeavenMan) az Időképen írta le véleményét arról a villámfotóról, amely nagy vitát kavart. Egy hatalmas lecsapóról készült a nem mindennapi kép.

Íme a fotós véleménye a képről:

"Az utóbbi néhány napban rengeteg helyen felbukkant az ominózus kép, a közösségi oldalak és néhány szakmai portál is írt röviden a fotóról, amelyre az emberek reakciói elég vegyesek voltak. Hitetlenkedők és gratulálók egyaránt. Sokan pedig még a fotós megléte felől is érdeklődtek, mondván, hogy ilyen közeli villámcsapást már szerencse kell túlélni. De egyáltalán nem tragikus a helyzet!

Peter Pammer fotójáról van szó, amelyet 2017. június 23-án készített Alsó-Ausztriában. Az eredeti leírás alapján a fotós és a lecsapó villám között körülbelül 18 méter távolság volt, ami tényleg extrém közelinek számít, és fotós szemmel/fényképezővel sem egyszerű rögzíteni. A legtöbb kételkedő ebben látja a valótlanságot, hiszen aki látott már villámot, főleg közelieket, jóval erősebb fényűnek és vastagabbnak látták, mint az alábbi fotón, ami a neten kering:

villam

A fotón egy vékony, fura fényerejű villámot látunk, ami megint csak arra engedi következtetni a kételkedőket, hogy ez egy megszerkesztett kép, sőt az egész, úgy mindenestül, valamelyik képszerkesztő program gyermeke. Jómagam, aki a képszerkesztésben is jeleskedem, elég hamar kiszúrom, hogyha egy kép több képelemből van összerakva. Mindig van valami árulkodó jel vagy hiba benne egy szakavatott szemnek.

Ami a fényességet illeti, a jobb minőségű tükörreflexes gépek dinamika tartománya lehetővé teszi, hogy a képek sötét részeit világosítva, a világos részeket sötétítve (fényerősség csökkentésével) használható részleteket nyerjünk vissza egy-egy képből. Az effajta utómunka egyik jele a fehér részek nem teljes fehérsége (inkább halvány szürke), valamint a világosabb részektől távolodva egyfajta körkörös sávosodás figyelhető meg, ez majd a lentebbi képen látszik.

Az utóbbi pár évben a villámok kialakulását és "természetét" is folyamatosan tanulom, korábban írtam egy cikket a villámok típusairól és kialakulásukról is "Mi fán teremnek a villámok" címmel, amiben arról esik szó, hogy

"
a lecsapó villámoknál (mint a mostani) alapvetően nem a földbe csap a villám, hanem a föld fölött (általában maximum pár méterrel) találkozik egy, a talajból induló ággal. A villámlás előkisüléssel kezdődik, amely fentről lefelé haladva szakaszosan terjed, majd a talaj fölött kevéssel találkozik az ellenkisüléssel, amely a talajról indul.

Mindkettőnek több ága van, a képen tökéletesen láthatóak a felfelé induló szikrák a főkisülés körül. Az angol szaknyelv ezeket upward leadersnek, vagy upward streamersnek nevezi. Volt aki ezek valódiságát kérdőjelezte meg, azonban ezek tényleg léteznek.

Egy másik vitatott dolog a valós távolság, ami a fenti kép alapján nehezen becsülhető, mert csak egy kivágata az eredeti képnek, de a legtöbben csak azt a képet látták. Az alábbi fotó a teljes kép, ezen látszik, hogy nem távoli a villámfotó, teleobjektívvel elkapva, hanem egy viszonylag nagy látószögű objektívvel készült. Technikai adataim nincsenek, de kutatom még a témát. A nagyobb látószög eredménye lehet a világosabb színű gabonamező "fölött" látható enyhe görbülése a horizontnak, amely a nagylátószögű objektívek egyik jellemző torzítása. Ezt hordó- vagy párna torzításnak is nevezik.

villam2

Többen a technikai beállításokat kérdezték, hogy hogyan lehet ilyen közeli villámot fotózni: Nos, a már fentebb említett dinamikai tartományon túl van még számos opció, mint a tömörítetlen (raw) fájlformátum nagyobb információtartalma, egyes gépek extrém alacsony ISO (fényérzékenység) képessége, erős rekeszelés (a fény csak egy nagyon kis nyíláson jut be a képrögzítő szenzorra), a rövid záridő használata, amely akár fényre automatikusan kioldó szerkezet is lehet, illetve különböző filterekkel is csökkenthető a gép érzékelőjére bejutó fény mennyisége.

Utolsó megjegyzésként, olyat is olvastam, hogy a villám lökéshulláma gyakorlatilag fel kellett volna borítsa a fotóst az állványával együtt, ilyen közelségből. Nos, valóban igaz, van egy erősebb, közeli és egy távolibb, gyengébb lökéshullámos szakaszuk is, amely pár, illetve pár 10 méterre érzékelhető a villámtól, azonban

"
maximum az ijedtségtől vágja magát hasra az ember, és bár áramerősség függő, de legtöbbször nem életveszélyes. A hangrobbanás hamarabb okozhat átmeneti/maradandó károsodást a fülben, mint a lökéshullám.

A fentiek alapján, az én véleményem az, hogy a fotó bizony eredeti, ez esetben egy nagyon szerencsésen és jó minőségben lencsevégre kapott villámról beszélhetünk, ilyen közelit és ilyen minőségben én személy szerint még nem láttam, bár átélni egyszer volt "szerencsém". Akkor tőlem 20-30 méterre lévő fába csapott a villám, sajnos csak mellettem/mögöttem, a fényképezőm pedig nem arrafelé rögzített..."

Forrás: időkép

Fotó: Peter Pammer, forrása: home.eduhi.at


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Sokkoló videó: leszakadt a Szegedi Egyetem többtonnás tetőszerkezete a viharban – lakóházra hullottak a darabok
Elképesztően veszélyes helyzet alakult ki az orkán szerű szélben. Ennek ellenére a hírek szerint sérülés nem történt.


Az orkán erejű szél letépte a Szegedi Tudományegyetem egyik épületének tetőszerkezetét – a több tonnányi fém- és fatörmelék a szomszédos Derkovits fasor 13/A. alatti társasházra hullott, valószínűleg jelentős károkat okozva, írja a Szegeder.hu helyi hírportál.

A felvételek tanúsága szerint az SZTE épületének teljes födémszerkezete leszakadt, és a keletkezett törmelék szinte teljes egészében a szomszédos lakóépületre zúdult, a fatörmelék, bádoglemezek és egyéb építőanyagok egy része pedig az udvarra zuhant. A történtek kapcsán egyelőre nem érkezett hír személyi sérülésről.

A hatóságok azóta megkezdték a kár felmérését és a terület biztosítását.

Videón a döbbenetes eset:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor: „Ez valami krimi?” – így reagált Matolcsy György és az alapítványok ügyeire a miniszterelnök
A volt jegybankelnök és a miniszterelnök nem sokkal az ÁSZ feljelentése után egyeztetett. Orbán szerint Matolcsyval nem beszéltek a nyomozásról, de szívesen látja őt bármikor.


Matolcsy György és Orbán Viktor néhány nappal az után találkozott, hogy az Állami Számvevőszék feljelentést tett az ügyészségnél a Magyar Nemzeti Bank alapítványainak gazdálkodása miatt, és közzétette a jelentését. A találkozóról a Telex számolt be.

Hétfőn a lap újságírói megpróbálták kérdezni Orbán Viktort a Megafon és a Digitális Szuverenitás Központ óbudai székháza előtt. Azt akarták megtudni tőle, hogy mit ajánlott Matolcsy György a szabad eltávozásért cserébe.

Orbán erre így válaszolt: „Ez valami krimi?”

Később arról beszélt, hogy Matolcsyt személyesen sokra tartja, de az MNB alapítványait érintő nyomozásról nem egyeztettek, mert szerinte az nem tartozik a kormányra. Azt mondta, a volt jegybankelnökkel monetáris és költségvetési kérdésekről egyeztetett az elmúlt évek során, jogi ügyben nem.

Orbán azt is elmondta, hogy Matolcsy távozása előtt és után is találkoztak, és „ha bekopogna holnap reggel, akkor is szívesen látná”. Bízik benne, hogy Matolcsy meg tudja védeni magát az alapítványi ügyben.

A miniszterelnököt kérdezték volna az öccse, Orbán Áron gyanús vízumügyeiről is, de ekkor már csak ennyit mondott a furgonjából:

„Másik krimi!”

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
„Hibáztam” – Magyar Péter bocsánatot kért és törölte a reptér lezárásáról szóló posztját
„Volt egy zápor és emiatt le kellett zárni az egyik terminált és töröltek minden gépet. Itt is megvolt a repülőrajt” - fogalmazott korábbi bejegyzésében a Tisza Párt elnöke, aki aztán belátta, hogy „a reptér vezetése és a légiirányítás helyes döntést hozott”.


Mint azt mi is megírtuk: hétfőn a vihar miatt egy rövid időre le kellett zárni a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret. A szél törmeléket fújt a kifutópályákra és burkolatokat tépett fel, az egyik terminál épülete pedig beázott.

A reptér lezárására hétfő délután Magyar Péter egy posztba reagált. „A reptér az új MÁV” - fogalmazott ebben a Tisza Párt elnöke, aki arról is írt, hogy „volt egy zápor és emiatt le kellett zárni az egyik terminált és töröltek minden gépet. Itt is megvolt a repülőrajt”.

Hétfő éjjel azonban közölte, hogy hibázott, és törölte korábbi posztját.

„Sokak kérésére és tanácsára töröltem a reptéri posztomat. Elnézést kérek azoktól, akiket a szavaimmal megbántottam. Amikor a vihar lecsapott Budapestre, én zárt helyen tartózkodtam és már csak az esőt és a reptér beázását érzékeltem”

- írta Magyar hozzátéve: „látva a valós eseményeket, egyértelmű, hogy a reptér vezetése és a légiirányítás helyes döntést hozott”.

„Hibáztam, mert az egész napos rohanásban anélkül szólaltam meg, hogy alaposan tájékozódtam volna. Tanultam belőle. Mindenkinek kitartást kívánok, akinek bármilyen kára keletkezett a vihar miatt!”

- fogalmazott a Tisza Párt vezetője.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Lázár: Soha nem látott vihar bénította meg a vasúti közlekedést – fegyverszünetet kért a miniszter
Országszerte fák dőltek a sínekre, leszakadtak a vezetékek, a MÁV buszokkal próbálja menteni a helyzetet. Lázár János szerint napokig is eltarthat a károk helyreállítása.


Több videós poszttal is jelentkezett a hétfői vihar után Lázár János. Ahogy arról korábban írtunk, az országon végigsöprő zivatar akkora károkat okozott, hogy a MÁV arra kérte az utasokat, ha tehetik, még kedden is inkább a Volán buszjáratait vegyék igényben az utazáshoz, vagy halasszák el azt.

A közlekedési miniszter szerint jelenleg nincs olyan vasúti fővonal Magyarországon, amit ne ért volna kár. Lázár a többek között MÁV-Volán-csoport Havária Központjából jelentkezett be, ahol folyamatosan dolgoznak a viharkárok elhárításán és a közlekedés helyreállításán.

A politikus elmondta, hogy elsőként a fővonalakat próbálják felszabadítani, de a vasúti közlekedés helyreállítása napokat is igénybe vehet. Kiemelte, hogy minden rendelkezésre álló szabad autóbuszt mozgósítottak, jelenleg 200 busz segíti a MÁV-os közlekedést az országban.

Lázár hangsúlyozta, hogy senki nem sérült meg a közlekedési vonalakon, de minden közlekedési eszközt és pályát érintett a baj. A legtöbb gondot a sínekre dőlt fák és a leszakadt villamosvezetékek okozzák.

„A politikustársaimtól és a közélet résztvevőitől fegyverszünetet kérek és javaslok, tekintettel arra, hogy most arra van szükség, hogy mindenki támogassa a MÁV-nál és Volánnál dolgozókat”

– mondta.

A miniszter arra kérte az embereket, hogy mielőtt elindulnának, tájékozódjanak arról, milyen eszközzel tudnak célba érni. Hozzátette, hogy újabb viharzóna közelít Magyarország felé, és a következő napokban is erős viharokra kell számítani.

„A mai a MÁV történetének egyik legnehezebb napja: soha nem látott vihar tarolta le Magyarország nyugati, majd keleti részét”

– fogalmazott Lázár. „Senkit nem hagynak az út szélén, mindenkit el fognak szállítani, ám ezzel együtt türelmet kér.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk