EGER
A Rovatból

7 érdekesség, amit nem tudtál az Egri csillagokról

Tudtátok, hogy a törököknél is nagy kedvenc? És hogy életében hány példányt adtak el belőle? Most eláruljuk.


1. Képregény is megjelent belőle

A képregény 1974-ben, a Heves Megyei Hírlapban, jelent meg először, mégpedig folytatásos formában. Az Egri csillagok-képregényt Zórád Ernő grafikusművész készítette, egy egri újságíróval, Márkusz Lászlóval.

2. A törökök is szeretik

Törökországban egy ideje ez az egyik legkedveltebb regény. Pedig a törökök nem kifejezetten pozitív beállításban szerepelnek benne, és mégis. A magyar regények közül még A Pál utcai fiúk ilyen népszerű ott.

Gárdonyi_Géza_dolgozószobájában

3. Gárdonyi fia miatt lett Bornemissza Gergely a főhős

„Egy tavaszi napon fölvezettem a fiamat az egri várba. Azt mondtam neki: »Hunyd be egy pillanatra a szemedet, és gondold azt, hogy az idő kereke visszafordult az 1552-ik esztendőbe. Ez a bástya, ahol állunk, tele van sárga csizmás, sisakos, fegyveres katonával. Lent meg amerre látsz, mindenütt fegyveres török nyüzsög...« - s élénk színekkel festettem eléje az ostromot, Dobót, Mekcseyt, a hős asszonyokat, a bombahányó, falromboló törököt, a halottakat, a sebesülteket, a harmincnyolc napig tartó nagy ostrom minden jelenetét. A gyermek napokig ezt forgatta az elméjében, de ami engem meglepett, az volt, hogy a figyelmét Bornemissza Gergelynek, a király főhadnagyának alakja ragadta meg legjobban. (...) Ekkor gondoltam rá, hogy ennek a Gergely deáknak az életét meg kellene írnom regénynek. (...) Lehetne-e olyan regényt írni, amely nem színfalnak használná a múltat, hanem inkább lámpás lenne: bevilágítana az elmúlt századok érdekes sötétségébe? Lehetne-e igazi történelmet írni regény alakjában?"

4. Gárdonyi kinn járt Törökországban anyagot gyűjteni

Az író akkurátus és gondos kutató volt, a regényei előtt mindig sokáig vizsgálta az adott korszakot. Ezúttal még Törökországba is elutazott, hogy saját szemével lássa a helyszíneket, múzeumokba járt és minden adatot összegyűjtött, hogy minél élethűbbek legyenek a leírásai. Több levéltárral is levelezett, köztük a bécsivel is, hogy minél több anyagot gyűjtsön össze.

5. Életében 14 ezret adtak el belőle

Az Egri csillagok Gárdonyi élete során 14 ezer példányban jelent meg, a két világháború között pedig 40 ezret adtak el belőle. Az igazi nagy siker a háború utáni évtizedekben jött el, amikor több kiadásban 100 ezres példányszámokban jelent meg a könyv, gyakorlatilag majd minden család könyvespolcán ott volt/van. 18 nyelvre fordították le azóta.

Geza_gardonyi

6. Folytatásokban jelent meg először

Akkoriban az volt a szokás, hogy a kötetben való megjelenés előtt részletekben, folytatásokban jelent meg egy lapban a regény. Amikor aztán látták, hogy népszerű, kiadták könyv formájában is. Jókai és Mikszáth regényeivel is ez történt, teljesen megszokott volt. Az Egri csillagokat a Pesti Hírlap kezdte el lehozni 1899 végén.

7. Többször átírta, és nem csak ő nyúlt bele a szövegbe

Gárdonyi már 1901-ben több mint egyharmadát jelentősen átírta a regénynek, ennek következtében nyelvileg feszesebb lett, és jobban komponált. Az 1913-as kiadásnál még a nyomdában olvasta és írta át megint a kéziratot, ismét főként nyelvi szempontból stilizálta. Halála után az egyik fia is belenyúlt a könyvbe, ő készítette a török és szakszavak jegyzékének nagy részét. Később, főleg a háború utáni kiadásokban a kiadók, szerkesztők is hozzányúltak. Sokféle szövegváltozat létezik tehát. A legjobbnak az 1913-ast szokás tartani.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


EGER
Ilyen volt-ilyen lett fotók: érdekes megnézni milyen volt Eger régen és ma
A város lelkes fotósa rendszeresen oszt meg képeket a nevezetessebb helyekről, de az eldugott utcákról is.
Fotók: Vámossy Béla - szmo.hu
2023. július 13.



Eger lelkes fotósa Vámossy Béla rendszeresen készít ilyen volt-ilyen lett fotókat a településről. Érdekes megnézni, hogy milyen volt több évtizede a történelmi város.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

EGER
Eger múlt és jelen: ilyen volt - ilyen lett képek
Értékmegőrzés, nosztalgia, múltidézés, időutazás? A város egyik fotósa szívesen megy utána egy-egy régi képnek, hogy megnézze, ma mit látni ugyanabból a szemszögből.
Fotók: Vámossy Béla - szmo.hu
2024. augusztus 09.



Eger egyik ismert fotósa szinte naponta örökíti meg kedvenc városa hétköznapjait, ünnepeit. Ugyanakkor szívesen tesz időutazást is: régi képek, képeslapok nyomába ered, hogy a sok évtizede készült képeket újrafotózza és megmutassa, mennyit őrizett meg, vagy alakított át a város napjainkra.

Íme egy újabb válogatás:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


EGER
Eger őszi napsütésben: a fotókon szinte tapintható a kellemes, andalító meleg
A történelmi város csábít egy jó kiadós sétára. Ehhez most fotókat is mutatunk.
Fotók: Vámossy Béla - szmo.hu
2024. szeptember 29.



Eger az egyik legnaposabb városunk, és ezt a koraőszi időben meg is mutatta. A történelmi falak között szinte tapintható a napsugarak melege, amelyek egy kiadós sétára hívnak. Íme pár kedvcsináló fotó hozzá:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

EGER
Megújult a Lenkey-ház Egerben: a gyerekeket játékos elemekkel, felpróbálható ruhákkal, kézbe vehető tárgymásolatokkal várják
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc egyik tragikus sorsú tábornoka, Lenkey János egri szülőháza és az ott kialakított tárlat a város híres szülöttének állít emléket.
Fotók: Vámossy Béla - szmo.hu
2024. március 29.



Megújulva várja a látogatott Egerben a Lenkey-ház - közölte a működtető Dobó István Vármúzeum. Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc egyik tragikus sorsú tábornoka, Lenkey János egri szülőháza és az ott kialakított tárlat a város híres szülöttének állít emléket.

A kiállítás Lenkey János életútját mutatja be történeti és irodalmi dokumentumok, relikviák segítségével. De látható bátyjához, Lenkey Károly ezredeshez, valamint más, az 1848-49-es forradalomban és szabadságharcban részt vett neves egri személyiségekhez köthető tárgyak másolatai is.

Az iskolás gyerekeknek játékos, interaktív elemek és a kézzelfogható műtárgymásolatok, felpróbálható ruharekonstrukciók teszik élménnyé a látogatást.

Az 1807. szeptember 7-én született Lenkey János osztrák katonaiskolákban eltöltött hosszú évek után előbb a 33. gyalogezredben, majd a 6. Württemberg huszárezrednél teljesített szolgálatot, 1845-től mint századparancsok. A márciusi események híre 1848-ban Galíciában érte, ahonnan a forradalom hívó szavára májusban szökött haza századával, tettükkel példát mutatva más külföldön állomásozó magyar katonáknak. Ezt követően a délvidéki harcokban, majd Komárom ostrománál tüntette ki magát. Kossuth Lajos 1849. márciusában nevezte ki tábornokká. A világosi fegyverletételt követően a többi aradi vértanúval együtt hadbíróság elé állították, a kivégzést csupán megbomlott elméje miatt kerülte el. Az aradi várbörtönben 1850 februárjában halt meg, hamvait 1936-ban hozták haza szülővárosába, és temették el ünnepélyes keretek között bátyja és édesanyja mellé az egri Kisasszony temetőben.

Bővebb információk: ITT


Link másolása
KÖVESS MINKET: