„60 férfiból álló háremet tartott, és egy éjszaka után mindet kivégezte” – a történelem legkönyörtelenebb női
Artemiszia, a hullámok királynője
Halikarnasszosz (ma Törökország) királya i.e. 5. században lányát Artemisziát tette meg örökösének. Ennek szellemében zajlott nevelése is. Először tizenkét évesen vett részt haditanácson. Ekkorra már négy nyelven folyékonyan beszélt, kitűnően értett a taktikához, stratégiához és közelharchoz. Ezenfelül jól bánt a hangszerekkel, kiváltképp a hárfával, és gyakran énekelt. Apja rendszeresen küldte diplomáciai utakra, ahol maga parancsolt a hajóján és a navigációt is ő végezte. Bejárta így a görög gyarmatvárosok nagy részét és a föníciai partokat.
Hatalomra kerülése után öt hadihajóval csatlakozzon a Görögországot támadó Xerxész perzsa uralkodóhoz.
Az euboiai csatában az ő higgadtságának tulajdonították a perzsa hajóhad balszárnyának megmentését a teljes megsemmisüléstől. A görögök ezt követően tűztek ki vérdíjat a fejére. Történt ugyanis, hogy Artemiszia hajósai egy lakóniai tisztet húztak ki a tengerből. Artemiszia meg akart kegyelmezni neki, a tiszt viszont leköpte és árulónak nevezte, és kijelentette inkább meghal, mintsem egy ilyen boszorkány kímélje meg. Erre a királynő, kifeszítette a hajóorra, átvágta a torkát és hagyta vérét a tengerbe hullni áldozat gyanánt.
A szalamiszi tengeri ütközet során Artemisziát üldözőbe vették görög ellenségei, a királynő útját azonban elállta az egyik szövetséges hajó. Artemiszia úgy döntött, hogy hajója bronzvértezetű orrával beleszalad a másik hajóba, így biztosítva saját menekülésüket.
A szalamiszi csata után Artemiszia Halikarnasszosz királynője maradt, és tovább folytatta mindkét féllel a kereskedelmet. Idős korában hunyt el egy erős és gazdag országot hagyva hátra életműveként.

Dzsinga királynő, a fekete özvegy
Dzsinga Mbandi elsőszülött lánya volt a nyugat-afrikai Ndongó királyának. A 15. században úgy nőtt fel, hogy végig kellett néznie, ahogy az országukba betörő portugálok mindent elpusztítanak ami fontos számukra.
Apja halála után Dzsinga tárgyalást kezdeményezett a portugálokkal, és függetlenséget eszközölt ki.
A legenda szerin amikor a portugál kormányzó nem kínálta hellyel a királynőt, az az egyik szolgáját használta széknek. Miután a tárgyalás befejeződött, megölte azt, mondván, nem ül ugyanazon a széken kétszer.
Gyakran hordott férfi ruhát, 60 férfiból álló háremet tartott, és egy éjszaka után minden szeretőjét kivégezte. Sőt
a sikeres tárgyalástól megrészegülve Dzsinga úgy érezte, jobb, ha ő maga veszi kézbe a dolgokat, s megmérgezte bátyját.
Egyezséget kötött a Matamba királysággal és uralma alá hajtotta a kannibál Jaga törzset. A megnövekedett létszámú királyságából létrehozott egy hadsereget, sőt, a királynő maga képzett ki katonákat. 1640-ben szövetséget kötött a hollandokkal is, így a portugálokat egy egészen kicsi területre szorította vissza.
A portugálokkal szemben 35 éves ellenállási harcot vívott, végül vissza kellett vonulnia Matambába. A portugálok azonban nagyon jól tudták, hogy amíg Dzsinga meg nem hal, addig nem foglalhatják el azt a területet, így uralkodásából hátralevő 15 évet Matamba lakossága békében töltötte.

Forrás: Philippa Wingate: Királyok és királynők, Wikipédia