KULT
A Rovatból

Pátkai Rozina: Nekem A Dal egy extrém helyzet volt


Link másolása

- Örültem, hogy bejutott a dal a legjobb harminc közé, örülök, hogy kipróbálhattam egy számomra nem komfortos előadói szituációt, ahol zeneileg csak magamra vagyok utalva, egyedül, zenésztársak nélkül állok a színpadon és énekelek.

A műsornak köszönhető egyébként, hogy egy szál zongorával és vonósnégyessel is elhangzott a Frida az Akusztikban, ami nagyon nagy élmény volt, bebizonyosodott számomra, hogy az az akusztikus hangzásvilág kényelmesebb számomra, könnyedebben éneklek az akusztikus zenekarral, mint egy hangos pop produkcióban.

Nekem a Dal egy extrém helyzet volt, a Dal Akusztik pedig egy otthonos, magától értetődő szituáció, amelyben úgy éreztem, sokkal jobb teljesítményt nyújtok technikailag, és lelkileg is kellemesebben érzem magam.

– Az utóbbi években elindult egy zenei továbblépés, keresgélés. Az új album is ennek a jegyében született? Mesélj kicsit, milyen lesz, mennyiben más, mint a korábbi anyagaid?

– Ez egy elektronikus zenei lemez magyar nyelven, más zenei elemekkel, más formákkal, mint amiket korábbi lemezeimről megszokhattunk.

Alkotótársam Dóczi Bence, elektronikus zenész, akivel hosszas keresgélés után, úgy érzem, találtunk egy eredeti hangzást: Bencének nagyon erős atmoszférái vannak, érdekesen váltogatják egymást az érzékeny, puha hangzások és az expresszív, szélsőséges zajok.

Kiinduláskor a demóimat vettük alapul, de Bence mindig nagyon meglepett, rendkívül szabadon kezelte az ötleteimet, ami ennek a lemeznek mindenképpen a javára válik: egy nagyon organikusan hömpölygő, olykor nehéz, olykor felhőtlenül könnyed zenei szövet jött létre, remélem, sokaknak tetszeni fog.

– Az új lemez sötétebb tónusából némileg kilóg a kimondottan derűs Biciklis dal. Ennek mi az oka?

- A Biciklis dalnak rengeteg verziója született, nagyon régen írtam az alapötletet, Bence erre is megfogalmazta saját interpretációját, ami azonban első körben nehezen tudott összeolvadni a szöveggel és a bennem élő eredeti hangulattal.

Így ez lett az a dal, amibe férjemet, Fenyvesi Márton gitáros-producert is bevontuk. Marci szintén nagyon szabadon kezelte Bence ötleteit, de próbált visszatalálni sok-sok évvel ezelőtti demóm hangulatához, így létrejött egy sokkal rádióbarátabb, populárisabb verzió, ami tudta hozni számomra az eredeti ötletem derűjét és világosabb hangulatát, ez viszont már nem fért fel ebben a formában a nagylemezre.

Úgy döntöttünk, hogy ez a könnyedebb verzió is megérdemli a közzétételt, így ez single-ként jelent meg jóval előbb, mint a lemez és az azon szereplő egészen más, sötétebb és atmoszférikusabb Dóczi Bence-féle Biciklis dal.

– Bár jelenleg nagyon nehéz a jövőt tervezni, mégis, mesélj kicsit a távlati terveidről.

- Bár a lemez anyaga elkészült, Bencével nem álltunk meg, készülnek újabb közös dalok és gondolkodunk az élő megszólaláson, a lemez koncertverzióján. Mindeközben kiállítások is szerveződnek,

a nemrég a Modemben kiállított fotóinstallációm meghívást kapott a Műcsarnok nagy csoportos kiállítására, ez igen megtisztelő és izgalmas kihívás.

fotó: Szombat Éva

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
A Rovatból
Több mint száz év után került elő egy eddig ismeretlen írás Agatha Christie-től
Az első Poirot-regénye környékén írhatta az első világháború alatt.

Link másolása

Váratlan szerzőre bukkantak egy, a Brit Pszichoanalitikus Társaság archívumában talált magazin hasábjain: minden idők legtöbb könyvet eladott regényírójára, Agatha Christie-re.

A magazint Sylvia Payne, a psziszhoanalízis brit úttörőjének papírjai között találták meg, aki még az első világháborúban, nővérként ismerkedett meg a krimi későbbi koronázatlan királynőjével.

A Mit csináltunk a Nagy Háborúban című, hatvanoldalas, saját készítésű szatirikus magazin is ebből az időből származik és Christie, Payne, illetve kolléganőik különböző írásait tartalmazza: novellákat, verseket, színdarabokat – és egy képregényt is egy mérgezéses esetről, amit Christie és szintén nővér barátnői „követtek el”.

Christie a magazinban elsősorban a kérdezz-felelek rovat vezetőjeként szerepel, ahol képzeletbeli olvasók kérdéseire válaszol, válaszait Agatha néni néven szignózva,

de rejtvényoldalt is szerkesztett, továbbá írt egy bírósági álhíreket tartalmazó rovatot.

A belsős nővérmagazint könnyed, pozitív hangvétele miatt minden bizonnyal saját maguk lelkesítésére készítették a nővérek, akik nap mint nap szembesültek a világháború borzalmaival a Franciaországból hazatért brit háborús sebesültek révén.

Christie nagyjából a magazin keletkezésekor írhatta első regényét is, A titokzatos stylesi esetet, a később legendássá vált Hercule Poirot detektív főszereplésével, de ekkor még senki sem sejthette, hogy az írónő könyveinek eladását csak Shakespeare és a Biblia tudja majd megelőzni, ugyanis első regényének kéziratát három éven át hat különböző kiadó utasította vissza.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.

Link másolása
KÖVESS MINKET: