ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Mi legyen a gyerekkel a nyári szünetben?

Talán nincs olyan szülő, aki ne találkozott volna már a Kérdések kérdésével, nevezetesen: mi legyen a gyerekkel a nyáron?
R. Fonyó Barbara írása a Mom With Five blogon, Fotók: Pixabay - szmo.hu
2018. május 10.


Link másolása

A Mom With Five blog sokkal több egy ötgyerekes édesanya egyszerű naplójánál, egy valóságos családi magazin. R. Fonyó Barbara végzettségét tekintve történész-egyiptológus, de az egyetem elvégzése után – némi kitérőtől eltekintve – külpolitikai újságíróként dolgozott a Magyar Távirati Irodánál. 2002 óta háztartásbeliként, főállású anyaként éli a mindennapjait öt gyerek (4 fiú és egy lány) édesanyjaként.

Barbara posztjai középpontjában a család áll, a gyerekei, a velük átélt élmények, a gyereknevelés során szerzett tapasztalatok, kudarcok. Írásaiban azt szeretné megmutatni, hogy gyerekekkel élni nem mindig rózsaszín, habos-babos tündérmese, néha kifejezetten nehéz, de ennek ellenére minden pillanatáért megéri csinálni, küzdeni, erőn felül teljesíteni.

Végre! Mindjárt vége! Közeledik a vakáció. A nyári szünet a pihenésről kell, hogy szóljon, semmi másról.

Igen, tényleg hamarosan vége, pár hét és magunk mögött hagyjuk a tanév utolsó napját is. Ilyenkor minden szülőben felmerül a kérdés: mi legyen a gyerekkel a nyáron? Milyen kalandokkal, programokkal töltsük meg a tíz-tizenegy hetes iskolamentes időszakot anélkül, hogy ingünk-gatyánk rámenne, de azért nyár végén a gyerekeink mégiscsak feltöltődve, kipihenve, élményekkel telve csomagolják el a fürdőruhát és a felfújható strandlabdát?

Nagyon nagycsaládos édesanyaként minden év március-áprilisa táján órákat görnyedek a számítógépem felett, hogy összerakjam a családunk nyári programját rendszerező, végtelen hosszúságúnak tűnő Excel-táblázatot. Vannak fix programok, amelyek minden évben szerepelnek a listában: közös családi nyaralás (1 hét), nagyszülői hetek a Balatonnál és a Duna partján (gyerekenként vagy két gyerekenként jut 1-1 hét), cserkésztábor (1-1,5 hét). Ez összesen körülbelül 4 hét.

Igen, tudom, szerencsések vagyunk, hogy nálunk legalább vannak nagyszülők, akik egyrészt nem velünk laknak, így garantált a szülőmentes élményszerzés, pluszba még kellő távolságban is tudhatom a gyerekeimet, ha rájuk bízom őket, másrészt hadra foghatóak és hajlandóak is segíteni.

De még így is ott van a mi esetünkben 6-7 hét, amire valami megoldást kell találnunk. Öt gyerekre. Na jó, még csak négyre, mert Legkisebb ebből a szempontból még nem számít. Nála csak 4 hetet kell megoldani, azt meg a kisujjamból kirázom.

Számtalan opció létezik... elméletben. Meg persze gyakorlatban is. Ha most arra vársz, hogy megmondom a tutit, hogyan kell ezt a kettőt közös nevezőre hozni, akkor ki kell, hogy ábrándítsalak. Mert a közös halmaz a tökéletes megoldásra valahogy még nem került a látókörömbe. Pedig tíz éve már, hogy kitartóan próbálkozom… Ja, tapasztalaim azok vannak, nem is kevés, hogy a különböző lehetőségek milyen módon nem tudnak megvalósulni öt gyerek mellett.

A kert

A gyerekek nyári elhelyezésének problémáját körüljáró írásokban rendre felbukkan a kert, mint opció. Szabadság! Friss levegő! Otthonosság! Felfújható medence, gumikacsa, homokozó, hinta. Majdnem… Ha meg van egy tizenkettő meg egy tizenöt éves kamaszod van, akkor már majdnem sem. És persze ott a ha..., a kertet körüllengő feltételes mód.

Tény és való, hogy friss levegő van, biztonságos is (zárható kapu, körbe van kerítve, ismerős terep ismerős veszélyforrásokkal: ha a gyereked üvöltve tör elő a ház mögötti bozótosból, akkor elég előkapni a házi patikát, mert biztos lehetsz benne, hogy nem egy piton harapta meg, hanem csak a fészkét védő rigómama, aki évek óta ott költ és minden évben összeakasztja a csőrét a gyerekkel és mindig ő győz), költséghatékony (nincs belépő, az otthoni menzánál nincs olcsóbb és jobb), vendégeket is lehet hívni (változatosság) és a pihenés is könnyűszerrel megoldható, ha elfárad a gyerek, mert két lépésre van az otthon..., ha van kert. Ha van.

Nekünk nincs. A nagyszülőknek viszont van. De mégsem költözhetünk hozzájuk, mert akkor meg oda a garantáltan szülőmentes élményszerzés. Amiről ugyebár kár lenne lemondani. És most nem magamra gondolok elsősorban. Csak másodsorban. Szóval, a költözés nem opció. Ahogy a kert sem. Nekünk biztosan nem.

Te kerttulajdonos vagy? Jó neked. Tényleg. De mielőtt nagyon megörülnél, hogy ezzel minden gond megoldva a gyerekek nyári elhelyezését illetően, hadd meséljek a gyerekkoromról. Ugyanis anyámék is kerttulajdonosok.

Először ők is azt hitték, hogy ezzel a tulajdonnal a zsebükben eljött a Kánaán, mert csak ki kell terelni engem a kertbe és meg van oldva a nyári vakáció. Na, már megint majdnem… Egyrészt, mert gyakran bejöttem a kertből, két hét után egyre gyakrabban, sőt három hét elteltével már ki se akartam menni, másrészt még csak a trailer készült el a Gyerek egyedül a kertben című horrorfilmből kalandfilmből, de ők máris megértették a téridő fogalmának jelentőségét a nyári vakáció vonatkozásában. Te is kapisgálod?

Ahhoz, hogy egy kert ténylegesen használható opció legyen a nyári szünidőre, meg kell tölteni kalandokkal és minimum egy felnőttel. Három gyerek felett inkább kettővel. És lehetőség szerint akkor, amikor a gyerek is a kertben tartózkodik. Vagyis június közepétől augusztus végéig. Menni fog. Ja, nem. Kérem a következőt!

Csillagtúrás programok

Ha nincs kert vagy már belaktátok minden centiméterét, akkor jöhetnek a csillagtúrás programok. Olyan célpontok, amelyek pár száz méteres, de maximum pár kilométeres távolságon belül vannak a lakóhelyedtől: játszóterek, múzeumok, játszóházak, vadasparkok, csúszdaparkok, közeli erdők stb. Remek! Hány ilyet tudsz felsorolni kapásból a közvetlen környezetedben? Egy tucatot? Egész jó. Az majdnem a harmada azoknak a napoknak, amelyekre még nincs a gyereknek programja.

Oké, utánanézel a neten és a listádat kibővíted még egy tucatnyi célponttal. Szuper! Vagyis várj! Sok gyereked van? Vagy egyszerűen csak nagy a korkülönbség a gyerekeid között? Felejtsd el! El tudod képzelni, hogy az öt éves meg a tizenöt éves együtt hintázik a Margitszigeten? Vagy, hogy beterelsz kettőnél több gyereket egy múzeumba és a látogatás végén nem úgy köszön el a biztonsági őr, hogy a soha-viszont-nem-látásra? Na...

Ingyenes lehetőségeket gyűjtöttél? Nagyon jól tetted. Mert így csak az inged meg a gatyád megy rá ezekre a programokra (utazási költség, egy váratlan programlehetőség, egy kis innivaló, egy kis ennivaló, egy kis fagyi – akkor is, ha felkészültél és vittetek magatokkal eleget), minden más esetben ugyanis a házatokat is viszik... kerttel együtt.

A táborok

A harmadik leggyakrabban javasolt megoldás a gyerekek szünidei elhelyezésére a táborok. A személyes kedvenceim. És ezt a legkomolyabban mondom. Nem hiszed?

Egy jól szervezett tábor örök emlék lehet és megad mindent, amire egy gyereknek szüksége van a feltöltődéshez, kikapcsolódáshoz: új barátságok, új ismeretek, új élmények, megélt és megoldott konfliktusok, önállóság megélése stb. De a helyzet még tovább fokozható.

Mivel? Hogy ugyanezeket az élményeket nekem is megadja szülőként. Egy egy hetes nyári tábor alatt új élményként rádöbbenhetsz, hogy a reggeli kávé melegen és csendben is elfogyasztható, a fürdőben egyedül, nézőközönség nélkül is lehet ténykedni, életed párja mondanivalója két méter távolságból is hallható és nem csak akkor, ha közvetlenül a füledbe süvölti… És a legeslegjobbat még nem is mondtam, hogy mindezekhez nekem még a biztonságos családi fészket sem kell elhagynom. Szóval, szeretem. És abszolút támogatom.

De a legjobban azt szeretném, ha valaki engem támogatna. Pénzügyileg. Hogy ki tudjam fizetni a táborokat.

Mert egyetlen apró hibája van ennek a lehetőségnek, hogy a jelentkezési laphoz nem csatolnak egy feneketlen pénztárcát vagy a következő heti nyertes lottószelvényt. Mert öt – na jó, még csak négy gyerekkel – még az olcsó is drága. A finanszírozásuk pedig viszi a házat és a kertet együtt. Ha még megvannak. Lsd. fentebb. Vagy a teljes évi megtakarítást.

Megoldás?

Tökéletes nincs. Akkor mi van? Sakkozás. Gyerekekkel, pénzzel, kihulló hajszálakkal és soha nem múló hurráoptimizmussal, hogy lesz ez még így se! És a tudattal, hogy tavaly is volt és jövőre is lesz nyári szünet. Ahogy megoldás is. Nem tökéletes, de élménydús. Öt gyerekkel? Ez a minimum.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: