Magyarországot választotta második otthonául a görög lány – itteni zenekarával már fél Európát bejárták
A Meybahar egy budapesti székhelyű magyar-görög zenekar, akik az Égei-tenger és Kis-Ázsia menti zene gyökereiből táplálkozva vezetik el a hallgatókat lelkük legbelső rezdüléséig.
Mozgalmas évet tudhat maga mögött a formáció: nemrégiben érkeztek haza európai turnéjukról, melynek képes beszámolója nálunk látható először, valamint egy interjú keretein belül meséltek nekünk izgalmas történetükről.
A rugalmas formáció Marilia Pilti – szantúri (a magyar cimbalom rokona) és Kopcsik Márton – hegedű duóján alapszik, mely szívesen egészül ki különböző trió és kvartett felállásokig. Zenéjük sajátos újraértelmezése az őket megérintő legkedvesebb görög, örmény, török kompozícióknak.
Történetük Görögországban kezdődött, amikor Kopcsik Márton hangszeres tudásának fejlesztése céljából utazott ki a gyönyörű Kréta szigetére, hogy a legnagyobb mesterektől szerezhessen tapasztalatokat. Ross Daly iskolájában a sors ekkor hozta össze Mariliával, ami mára olyannyira szorosra fűződött, hogy együtt alkotják a Meybahar lelkét. Mi több, Marilia azóta Budapestre költözött, és egészen rövid idő alatt kiválóan megtanult magyarul.
Hogy milyen szempontok alapján döntött úgy, hogy hazánkba költözik, és Budapestet tekinti új otthonának, és mi minden történt azóta, arról az őszi európai turnéjuk során forgatott bensőséges hangulatú videós beszámoló után mesélnek:
– Miután a sors összehozott benneteket Krétán, mikor döntöttél úgy, hogy Budapestre költözöl?
Marilia: Minden nagyon gyorsan történt! Vannak pillanatok, mikor az ember úgy érzi, most kell lépnie – ez egy ilyen pillanat volt az életünkben. Négy hónap múlva össze is csomagoltam és megérkeztem a szép Budapestre.
– Az eltelt pár év alatt sikerült beilleszkedned, sőt mostanra még a magyar nyelvet is elsajátítanod. De mégis mennyi idő után döntötted el, hogy itt maradsz és Magyarország lesz az új otthonod?
Marilia: (nevet) Hát nem volt egyszerű! Azért vannak még dolgok amik még mindig kicsit furcsák nekem itt az emberekben. Meglepett, hogy a görög és a magyar szokások mennyire különbözőek.
Szerencsére rövid idő alatt találkoztam néhány olyan emberrel, aki megmutatta nekem a magyar kultúra igazi szépségeit.
Sokat segített az is, hogy mivel mindannyian zenével foglalkozunk, a zene mint közös nyelv segített áthidalni a távolságokat. Rövid idő alatt találkozhattam a magyar cimbalom nagy mestereivel, Balogh Kálmánnal és Lukács Miklóssal is, ami nagyon régi vágyam volt!
A Meybaharral idén bejártátok Európát – ez is mutatja, hogy tulajdonképpen a zenétek által képviselt kultúrára szélesebb körben is van érdeklődés.
K.M.: Igen, gyakorlatilag önerőből, és az NKA támogatásának segítségével valósíthattuk meg első európai turnénkat, aminek szervezésében és lebonyolításában egy rutinos turnészervező, Eklics Krisztián volt segítségünkre. Rengetegféle emberrel ismerkedtünk meg a turné során, és fantasztikus érzés megtapasztalni, hogy milyen támogatást kaptunk távoli országokban is, amiért nagyon hálásak vagyunk! Mi a Meybaharral sajátos módon nyúlunk a hagyományainkhoz, igyekszünk azt friss élettel megtölteni.
Marilia: Nagyon jó érzés azt látni, hogy akár Franciaországban, Belgiumban is ismerik a görög és török kultúrát, mi több, azok is sokszor táncolni kezdtek, akik csak véletlenül csöppentek a koncertünkre. Sokan odajöttek hozzánk a koncertek után beszélgetni, és nagyon jó tapasztalatokról számoltak be. Ugyanezt el tudjuk mondani az ausztriai állomásokon tapasztaltakról, Grazban kifejezetten nagy sikere volt a műsorunknak.

– Az európai sikerek mellett itthon is izgalmasan alakult a zenekar élete: bekerültetek az egyik legnagyobb hazai világzenei showcase eseményre a Budapest Ritmo keretein belül, illetve elindult az önálló est-sorozatotok a Fonóban.
K.M.: Nagyon nagy megtiszteltetés, hogy több száz zseniális nemzetközi zenekar közül bekerülhettünk a hat kiválasztott fellépő közé a Budapest Ritmo-n. Ráadásul mindez közvetlenül az európai turnénk alatt derült ki. Ez mindenképpen nagy segítség egy zenekar számára, hogy minél többen ismerjék meg a zenénket a határokon túl, mivel rengeteg nemzetközi szervező és zenész volt jelen a koncerten. Nagyon hasznos kritikákkal gazdagodtunk, és külföldi meghívást is kaptunk jövő nyárra.
A Fonós önálló estre pedig, ami közvetlenül a turnénk előtt zajlott le, nagyon régóta készültünk.
Réges-régi nagy álmunk vált valóra ezzel, mert mindenképpen szerettük volna első alkalommal mestereinket, Ross Daly-t és Kelly Thoma-t vendégül látni. És tekintve, hogy mennyire elfoglaltak, nagyon nagy megtiszteltetés volt számunkra, hogy azonnal igent mondtak.
– Végül teltházzal zajlott az első Meybahar est a Fonóban, mi várható a folytatásban?
Marilia: Igen, nagyon örültünk, hogy ilyen sokan kíváncsiak voltak vendégeinkre és ránk is! Február 22-én lesz a folytatás. Ismét egy felejthetetlen este várható, a vendégünk – akinek nevét még szándékosan nem említjük –, szintén először lesz hallható Magyarországon. Annyit elmondhatunk, hogy kihagyhatatlan program lesz mindenkinek, aki érdeklődik az arab, örmény, görög és török zenék iránt.
– Mikor jelenik meg az első lemezetek?
K.M. Első kislemezünk “Abyss” címmel várhatóan 2019 elején a, Fonó gondozásában fog megjelenni, és elérhető lesz majd minden online felületen. Öt szám lesz majd hallható rajta, ami amellett, hogy össze is foglalja a zenekar elmúlt évet, új irányba is mutat majd. Már nagyon várjuk!