KULT
A Rovatból

Ilyen a Kolorádó, Magyarország egyik legszínesebb, legvagányabb fesztiválja

A fellépők gyakran nem is színpadon zenélnek, hanem a fák között, vagy a rét közepén a nézők mellett. Egészen más a hangulata, mint a nagyobb rendezvényeknek.
Fotó: Violette - szmo.hu
2018. június 16.



Hónapok óta épült Magyarország egyik legizgalmasabb fesztiváljának a helyszíne: a III. Kolorádó Fesztivált a Sztrilich Pál Cserkészparkban, a Széll Kálmán tértől mindössze húsz percnyi buszozásra találod.

A fesztivál egyik érdekessége és jellegzetessége, hogy a fellépők gyakran nem is színpadon zenélnek, hanem a fák között, vagy a rét közepén a nézők mellett. Ettől egészen más a hangulata, mint a nagyobb rendezvényeknek. Fotósunknak feltűnt a tisztaság is, és az, hogy a Kolorádón mindenki ügyel erre.

A szervezők olyan fajsúlyos nemzetközi nevekkel húzták fel a lineupot, mint a kaliforniai zajrock-sztár Wavves, az R&B énekesnő ​​Kelela, a minden túlzás nélkül a legjobb spanyol női rock&roll csapatnak nevezhető ​​Hinds, vagy a világzenei fronton unikális előadóknak számító ghánai ​​Ebo Taylor és a Nigerből érkező, tuareg gitárzenét játszó ​​Les Filles de Illighadad.

Az elektronikus tánczenei kínálat is vetekszik a külföldi rendezvényekével, a szervezők olyan neveket nyertek meg a Kolorádónak, mint ​​Axel Boman, ​​Jayda G, ​​UMFANG, ​​Lena Willikens, ​​Vladimir Ivkovic, ​​Perc vagy éppen​​ Avalon Emerson.

De nem csak a zenei program kerekedett idén egyre szebbre: civil programok gondoskodnak az éjszakai táncot követő nappali töprengésekről, legyen az a migráció kihívásairól szóló előadás, beszélgetés a rendőri fellépés határairól, önvédelmi edzés nőknek vagy gulyásfőzés roma asszonyokkal.

Több mint harminc művészeti program közül lehetett választani fiatal kortárs alkotók nyomán, és az ételkínálat is több árnyalatot kapott: aki arab ihletettségű sós, vagy sült gyümölcsös édes reggelire utazik, az éppúgy megtalálja a számítását, mint az, aki csilisbabot, tócsni szendvicset, igazi nápolyi pizzát vagy kiadós vegán ebédet szeretne kapni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Leleplezte a mindig maszkot hordó zenészt a Telex újságírója, leváltották a vezető pozíciójából
Az inkognitóját őrző Hundred Sins eléggé kiakadt. A lap főszerkesztője most elnézést kért tőle.


Bocsánatot kért a Telex Hundred Sinstől, aki arról ismert, hogy nyilvános helyeken mindig piros maszkot visel. A lap újságírója ugyanis megosztott róla egy fotót, felfedve a zenész kilétét.

A Redditen megjelent beszámolók szerint az ügy előzménye, hogy

Sajó Dávid és a zenész valamin összekapott, az újságíró pedig megfenyegette hogy leleplezi őt.

Ezután Sajó valóban közzé is tette Instagram-oldalán a régebbi interjúból kivágott, Hundred Sinsről készült fotót. Hundred Sins a szombati posztjában úgy fogalmazott, hogy „Magyarország első számú zenei újságírója” leleplezte őt.

A Telex hétfőn este tett közzé egy közleményt, amelyben Német Tamás főszerkesztő elnézést kért a zenésztől.

„Kollégánk, Sajó Dávid, a Telex After rovatvezetője megengedhetetlen szakmai hibát követett el, amikor egy vita hevében a saját Instagramján, ha csak pár percre is, de felfedte egy zenei producer arcát annak ellenére, hogy a nyilvánosságban ő korábban kifejezetten kerülte azt. Ilyet senki sem tehet, egy újságíró pláne nem léphet ki a szakmája keretei közül.”

Bár Sajó később bocsánatot kért, a főszerkesztő azt írta, a sokéves közös szakmai munka és érdemei elismerése mellett is úgy döntöttek, ennek kell hogy legyen következménye. Ezért Sajó Dávidot leváltották vezetői pozíciójából, a Telex After szakmai vezetésével pedig a jövőben Bicsérdi-Fülöp Ádám bízzák meg.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Egy vérbeli kelet-európai krimi rendel - A gonosz színei: Vörös kritika
Nem gondoltam volna, hogy a lengyelek ennyire előttünk járnak. A gonosz színei: Vörös, minden hibája ellenére van olyan élvezetes, mint egy skandináv krimi. Más a hangulata, de egyáltalán nem rossz, amit a képernyőn látunk.
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2024. június 08.



Amit fontos tisztázni a film 18+-os! Már a második jelenet egy erős erotikus jelenet, amiben ugyan sok mindent nem látunk,

de azért szülőkkel, vagy gyerkőccel a kanapén néhányaknak kellemetlen lenne.

Ez egy kemény, kegyetlen kissé pesszimista film, tökéletesen leírja a „keleti-blokkot”. A karakterek hozzáállása, viselkedése, mind-mind klasszikusan a kelet-európai mentalitást tükrözi.

Malgorzata Oliwia Sobczak lengyel író krimi-trilógiájának első kötetét dolgozta fel Adrian Panek és Lukasz M. Maciejewski. Aki már látott krimit, azt nem fogja meglepni a forgatókönyv, de nincs vele baj.

Tele van fordulattal, több red-hering (forgatókönyvi fogás, elterelés a tényleges bűnösről) van benne, mint a tengerekben, de megbocsájtható ez neki, ez a zsáner ilyen.

Fenn tudja tartani az érdeklődést, a karakterek logikusak és az egész történet hihető.

Adrian Panek erős kézzel tartja a gyeplőt, a történet szinte rohan és mégse érezzük, hogy elengedné a néző kezét. A 14. percben elérünk oda, ahova egy klasszikus krimi az 50. percben szokott: az ügyet látszólag megoldották és csak a főhős akar nyomozni a megválaszolatlan kérdések után.

Főszereplőnk, a pofátlanul fiatalnak kinéző rendőrfelügyelő Leopold Bilski (Jakub Gierszal), aki egy kegyetlenül megcsonkított és meggyilkolt lány Monika Bogucka (a gyönyörű Zofia Jastrezbska) ügyében nyomoz.

Alighogy megismerjük a történetben Monikát, már meg is ölik a második jelenetben. Ám később előszeretettel alkalmazzák a párhuzamos történetmesélés eszközét, így jobban megismerhetjük a lány utolsó tragikus napjait. Emiatt még nagyobbat üt a gyilkosság.

A színészek ügyesek, bárcsak a magyar filmgyártás is le tudna rakni egy ennyire szórakoztató popcorn-mozit az asztalra. A már említett színészeken kívül ki kell emeljem Przemyslaw Bluszcz-ot, mint Kazar, a gengszterfőnök.

A színész kisugárzásra, megjelenése és viselkedése is zavarba ejtő, tökéletesen hozza a főgenyót.

Néha kicsit túlripacskodja a szerepet, de annyira jól áll neki, hogy minden pillanata arany volt a képernyőn. A film minden momentumán érezni a kelet-európai ízt, miközben nincs gagyi érzése az embernek. Ez egy korrektül eljátszott, kissé depresszív, kemény, nyomozós krimi. A csavarokat kilométerekről látni, de ez megbocsájtható, mivel szórakoztató.

A megvalósítás elsőrangú, gondolom a Netflix azért hozzátett a lengyelek büdzséjéhez. Zene választás érdekes, kissé elüt a hangulattól, de a menő pop számokra való akciózással nincs gond. Az ügy gyorsan pörög, a játékidő kellemes, vérengzés is van benne, minden olyan „ponjó”. Ennyit tud a film. Ha feldolgozzák Malgorzata Oliwia Sobczak többi „színes” könyvét is, akkor még két rész várható, a fekete és a fehér. Remélem így lesz, mert én nagyon jól szórakoztam a keleti-krimin.

A végső csavar talán már egy kicsit sok, de nem okoz akkora csalódást, hogy ne ajánljam a zsáner szerelmeseinek A gonosz színei: Vörös-t.

A film megtekinthető a Netflix kínálatában magyar hanggal, vagy akár eredeti lengyel verzióban is. Én ezt választottam, magyar felirattal és rájöttem, milyen sok közös kifejezésünk van. Amit nagyon sokszor hallottam, az ugyan mindkét nyelven káromkodás, ezért nem írom le, mert csak egy extra w-t raktak bele ezek a mókás lengyelek.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
„Nem vagyok színész, pénzért hazudok” – Johnny Depp 61 éves
Megosztó figura, botrányhős, egyesek szerint erőszaktevő, mások szerint a #metoo áldozata - az az egy biztos, hogy a most születésnapos Johnny Depp a világ egyik legismertebb, és legtehetségesebb színésze.


Johnny Depp régi nagy kedvencem. Még jóval A Karib-tenger kalózai előtt ismertem meg, és jellemzően nem nagy blockbusterekben szerettem meg. Első találkozásom vele alighanem az Arizónai álmodozók volt, Emir Kusturica nagyszerű filmje.

A halott ember című, mára szinte teljesen feledésbe merült volt a következő. Jim Jarmusch rendező mozija elég fura, szürreális alkotás volt, pedig olyan nagy nevek tűntek fel még benne, mint Lance Henriksen, John Hurt, Robert Mitchum vagy Iggy Pop. De említhetném Tim Burton Ed Woodját, vagy a habkönnyű Don Juan de Marcót, ahol a nagy Marlon Brando méltó partnere lehetett Depp.

Persze vannak olyan filmjei is, amiket nem szeretek – kövezzetek be, a Cry baby mellett ilyen számomra az Ollókezű Edward is –, de ezekben sem a színésszel volt problémám.

Depp most ünnepli 61. születésnapját, ebből az alkalomból csokorba szedtünk néhány érdekességet a sztárról, aki az utóbbi években legtöbbször Amber Heardtől való viharos válása és az ehhez kapcsolódó per miatt került be a hírekbe.

– Ősei Angliából vándoroltak ki, de távoli felmenői között francia hugenották is vannak, akik még úgy írták a nevüket: Deppe. Németek, írek, sőt, afro-amerikaiak is találhatóak a családfáján.

– 16 évesen otthagyta az iskolát, mert zenész szeretett volna lenni. Bandájával olyan sztárok előtt lépett fel előzenekarként, mint Iggy Pop, a Duran Duran és a The B-52’s.

Nicolas Cage bíztatta, hogy próbálkozzon a színészettel, és ő intézte el, hogy elmehessen a Rémálom az Elm utcában castingjára.

Oliver Stone Deppet szerette volna szerződtetni A szakasz főszerepére, de a stúdió úgy vélte, Depp túl fiatal. A szerepet végül Charlie Sheen kapta annak ellenére, hogy két évvel fiatalabb Deppnél.

– Saját szigete van a Bahamákon.

– „Minden, amit 1999. május 27 előtt csináltam, csak illúzió, léteztem, de nem éltem. A lányom születése keltett életre” nyilatkozta egyszer.

– A Doktor Parnasszusért kapott gázsiját az elhuny Heath Ledger lányának adományozta. Jude Law és Colin Farrell is követte a példáját.

– Jó barátok voltak Marlon Brandóval, az idős sztár generációja egyik legtehetségesebb színészének tartotta Deppet.

– 1989-ben letartóztatták Vancouverben mert rátámadt egy biztonságiőrre.

– Születése óta rövidlátó, a bal szemére csaknem teljesen vak.

– Amikor Vanessa Paradisszal élt, megtanult franciául, hogy tudjon beszélgetni párja szüleivel. Paradise és Amber Heard mellett jó pár ismert hölggyel járt vagy élt együtt.

Randizott Winona Ryderrel, Lisa Mary Presleyvel, Jennifer Greyjel és Kate Mossal is.

Tim Burton gyerekeinek keresztapja.

– Visszautasította Bruce Banner szerepét a 2003-as Hulkban.

– Eredetileg ő lett volna a Mr. és Mrs. Smith férfi főszereplője, de más munkái elhúzódása miatt le kellett mondania. Ki tudja, ha nem lép vissza, talán Brangelina helyett Jangelináról beszéltünk volna?

– Az Oasis Fade-In-Out című számában ő gitározik az 1997-es Be Here Now albumon.

– 2015-ben Joe Perryvel, az Aerosmith gitárosával és Alice Cooperrel megalakította a Hollywood Vampires zenekart. 2023-ban Budapesten is felléptek.

– Egyszer azt mondta:

„Tisztázni szeretnék valamit: nem vagyok színész. Én pénzért hazudok.”

– Megvásárolta Lugosi Béla Los Angeles-i otthonát.

– Barbie babákat gyűjt a lányával.

– Fél a bohócoktól.

– Habár háromszor is jelölték Oscar-díjra, eddig még egyszer sem vihette haza a szobrocskát. Golden Globe-ot is csak egyszer kapott, bár 10-szer jelölték. Egyszer így nyilatkozott a díjakról:

„Közel sem olyan fontosak, mint amikor odajön egy tíz éves gyerek azzal, hogy »Szeretem Jack Sparrow kapitányt”«… na, az az igazi varázslat nekem.

- Következő filmjében, amit Terry Gilliam rendez, a sátánt fogja alakítani.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Annyi minden hátráltatta a legújabb Star Wars-sorozatot, hogy szinte esélye sem volt: Az akolitus – sorozatkritika
Csak, hogy a Trópusi vihar című „klasszikusból” idézzek, amikor a Disney fullba nyomja a kretént, abból semmi jó nem sül ki. Politikailag nem túl korrekt, de nagyon illik az egeres megavállalatra.
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2024. június 07.



Mert mi is a Disney? Nem gyermekkorunk varázslatos rajzfilmjeinek a mesélői, sőt nem is a dolgozóival mindig törődő stúdió.

A Disney egy kőkemény profitorientált megavállalat, akiknek csakis a bevételeik maximalizálása a célja, ne tévesszen meg senkit a nosztalgia és a marketing.

Mindig ezt fogják csinálni, ez az elsődleges direktíva, ha valami más lesz menő, olyan sebességgel fogják elhagyni a woke-vonatot, hogy pislogni se lesz időnk. Ezt nem szabad elfelejteni, amikor megjelenik valami új tartalom a Disney+-on. Miért is emelem ezt ki?

Az akolitus, egy rettenetes magyar címre keresztelt remek próbálkozás… lenne. Értem, hogy az egeres cégnél ragaszkodni kell a fordításhoz, de Az akolátus cím borzasztóan néz ki így leírva. De lépjünk is ezen a bibliai apróságon túl. A rajongók (magamat is beleértve) már a sorozat első lépéseinél felemás szájízzel olvasgattuk a híreket. Első körben VÉGRE eltértek az unalmas Star Wars-toposzoktól, ahol a már unalomig ismert klisékből építették fel a harmadik trilógiát és azóta szinte mindent.

Új korszak, ismeretlen közeg, Az akkumulátorgyár 132 évvel a yavini csata előtt játszódik

– ne kérdezze senki, miért ezt az időmértéket használja a Csillagok háborúja, arra gondoltam, hogy az amerikaiak már bármit kitalálnak a mérésre a megszokott SI-mértékegység helyett. Tehát egy olyan időszakot kapunk, ami messze van az ismert korszakoktól. Kicsit sajnálta mindenki, hogy nem az Old Republic-ot kaptuk, ami több ezer éve volt, de jobb ma egy High Republic, mint holnap egy Skywalker felemelkedése.

Ekkor a Disney lépett egy merészet, felkérték Leslye Headland írót készítőnek/showrunnernek. A hölgy korábbi művei alapvetően nem rosszak, bár kicsit tapasztalatlannak tűnt egy ekkora produkcióhoz. A netflixes Végtelen matrjoska nagyon szórakoztató volt és A (sz)ex az oka mindennek is mókás darab.

A probléma ott kezdődött, hogy a Star Wars mega-rajongó internetes közösségek nagyon toxikus környezetet teremtettek maguknak.

Az, hogy egy nő készíti a legújabb Star Wars-t, már kiverte a biztosítékot náluk és ott kötöttek bele a hölgybe, ahol tudtak. Persze Leslye-t se kell félteni, még azt is nyilatkozta, hogy ez lesz a leghomoszexuálisabb Star Wars-történet. Erre persze ugranak az incelek (guglizza meg mindenki magának, hosszú és fárasztó elmagyarázni, kik ezek…) és elindult egy durva lejáratókampány, ahogy ilyenkor lenni szokott.

Innen szép győzni és majdnem sikerült is! Ugyanis kijött Az egyházi gyertyahordozó első két része és leteszem az asztalra a kalapom, szórakoztató lett! Bár egy-két vészjósló jelet látok, hol-mivel-hogyan fogják kiakasztani az internethuszárokat, de eddig olyan, mint a nagy sikerű játék a Jedi: Fallen Order.

Egy kalandos, nem túl csavaros, látványos és hangulatos kis akciósorozat szerethető karakterekkel.

Bátran állíthatom, hogy a High Republic éra az utóbbi idők legérdekesebb Star Wars időszaka. Bár még mindig várom az Kinghts of the Old Republic sorozatot Disney… de addig marad nekünk a Bibliai című Csillagos háború-sorozat.

Történetünk szerint megölnek egy Jedit, amire felkapja a fejét a Jedi-tanács, mert épp békeidőszak van, illetve ki lenne képes eltenni láb alól egy Jedi-mestert? A gyilkos egy képzett erőismerő lehetett, aki fénykard nélkül elintézett egy hatalmas harcost. A jelek arra utalnak, hogy Osha (Amandla Stenberg) a tettes, aki padawan volt, de otthagyta a jedi rendet.

El is indul egy kommandó, Sol mester (Lee Jung-jae), Osha régi tanítója vezetésével, hogy elfogják a lányt, viszont amikor elérik ártatlannak tűnik.

Valami nem stimmel… Innentől csavarossá válik a történet, amit nem fogok lelőni itt, de ha valaki látott már egy brazil szappanoperát, az fél perc alatt össze fogja rakni a kirakóst és kitalálja ezt a furfangos forgatókönyvi húzást. Az átívelő rejtély ezen kívül működik, de nem gondolnám, hogy nagy meglepés lesz, ki is Akollégista mestere. Bár nagyon építenek rá. Meglátjuk.

A megvalósítás hibátlan, még egyszer kihangsúlyozom: EDDIG. Az Ashóka is jól indított és nagyot taccsant, meglátjuk itt mi lesz. Egy Andornak örülnék, ami végig zseniális maradt, ha már hülye magyar címeket emlegettünk, lehet húznak egy Mandalórit és a végét elszúrják. Nagyon drukkolok nekik, hogy ne hibázzák el ezt a remek lehetőséget. Az akció működik, mindent tisztán látunk, nem csak fénykard-párbaj van, tényleges harcművészetet látunk a képernyőn.

Mintha a Mátrixot néznénk, bár lehet ez csak a háromperces Carrie-Anne Moss cameo miatt jutott eszembe.

A színészek jók, a Squid Game-ből ismert Lee Jung-jae tiszteletre méltó Sol mesterként, az Éhezők viadala első részéből ismert Amandla Stenberg is ügyes a trükkös szerepében. De sok make-up alatt találkozhatunk még a Rozsomák harcos lányával a 2017-es Loganből, Dafne Keennel is. Jó kis csapat, reméljük megmarad a színvonal.

A hangulat egyébként közelebb áll A baljós árnyakhoz, mint az Old Republic-hoz. De ez nem probléma, ahogy telik az idő egyre többen kimondottan nosztalgikusan tekintenek vissza a George Lucas-féle második trilógiára. Azt kell mondjam pikk-pakk elrepül az első két rész játékideje. Nem is vettem észre és már kellhettem fel a fotelből. Tényleg legutoljára az Andor esetében voltam így Star Wars esetében.

A magyar katolikus lexikonból kölcsönzött cím szörnyű, de a sorozat tényleg a legfrissebbül ható disney-s tartalom, amit az utóbbi időben láthattunk a streamingszolgáltatónál.

Kár, hogy bérmálás utáni keresztségben nem a Tanítvány címet kapta a magyar fordítóktól... talán egyszerűbb lett volna, mint ez a badarság mindenféle gyertyázással. Az akolitus megtekinthető a Disney+-on magyar szinkronnal.

Link másolása
KÖVESS MINKET: