KULT
A Rovatból

„Már nem lázadunk, de nem a világ változott, mi találtuk meg a helyünket benne” – interjú a 25 éves Junkies-zal

Láng Dávid - szmo.hu
2019. június 08.


Link másolása

Szekeres: Kiadtuk a Mi van veled? Semmi? című lemezt, ami nagyon nagy siker lett, Fonogram-díjat és rádiós játszásokat is hozott. Ért bennünket egy csomó pozitív impulzus, ami erőt adott a jövőre nézve. És nagyon fontos, hogy mindezt már saját lábon állva, a korábbi menedzsmenttől való elbúcsúzást követően értük el.

Nagyon felszabadító érzés volt, hogy nem kell többé kompromisszumokat kötnünk – amikor négyen leültünk megtervezni a jövőt, akkor sem abban állapodtunk meg először, mit szeretnénk, hanem abban, hogy mit nem. Például bevállalni olyan bulikat, olyan felszereltségű klubokban, ahol enyhén szólva méltatlanok a körülmények.

Azután, hogy ezeket az elveket leszögeztük, tulajdonképpen új életet kezdett a zenekar. Ismét elindultunk felfelé, bár kis lépésekkel, de mondhatjuk, hogy a másodvirágzásunkat éljük. A szó klasszikus értelmében befutni valószínűleg már sosem fogunk – ehhez más döntéseket kellett volna meghoznunk korábban –, de stabil helyünk van a piacon.

– Milyennek látjátok a hazai punkrock színteret, és ezen belül a saját helyzeteteket?

Szekeres: Van egy csomó jó zenekar, például az Auróra, akik az utolsó öt évben rengeteget erősödtek (főleg vidéken), vagy az Alvin és a Mókusok. Ami bennünket illet, szerintem nem igazán függünk konkrétan a punkrock színtértől, megvan a saját hangunk, és a rajongótáborunkat sem lehet egyszerűen behatárolni.

Barbaró: Mi kevésbé tudtuk megtartani a régi közönségünket, mint például a Tankcsapda, akiknek a koncertjeire akár 20-30 év elteltével is eljárnak ugyanazok az emberek. Ehelyett azt látjuk, hogy pár évente feltűnnek új arcok – pedig a mai 20-25 évesek már fiatalabbak, mint maga a zenekar, mégis hallgatják a dalainkat.

Szekeres: Vannak olyanok is, akik lemorzsolódnak, miután gyerekük születik, de pár évvel később őt magukkal hozva térnek vissza. Ennek egyrészt nagyon örülök, mert azt bizonyítja, hogy egy Junkies-koncert biztonságos hely (hiszen ki vinné el a gyerekét olyan helyre, amit nem tart annak?), de kicsit kellemetlenül is érzem magam miatta, hiszen azért elég sok a káromkodás a szövegekben.

– Éreztétek már azt, hogy kezdtek kiöregedni valamelyik dalotokból?

Szekeres: Igen, nekem az Akupunktúra című számról határozottan ez a véleményem. Egyszerűen nem tudok már azonosulni a szövegével. Ettől függetlenül ma is játsszuk, de néha elég nehéz rávenni magam, hogy elénekeljem.

Barbaró: Huszonöt évvel ezelőtt nagyon bennünk volt a lázadás a világ ellen. A világ azóta sem változott, mi viszont megtaláltuk a helyünket benne. Megváltoztatni már nem akarjuk, ettől függetlenül én például ma sem látom szépnek és jónak. Ezt meg is írom, csak esetleg másképp megfogalmazva. A fentiek miatt viszont a régi szövegek ugyanúgy érvényesek azóta is, csak épp egy mai huszonéves számára.

– Manapság a kormány és/vagy a hatalom ellen is elég rendesen lehet lázadni, sok zenekar bele is állt ebbe a témába. Ti viszont tudtommal sosem írtatok nyíltan politikai színezetű dalt. Fel sem merült, hogy szülessen ilyen?

Barbaró: Nem, a politikától mindig is távol tartottuk magunkat. Mi inkább egyfajta komplett életérzésről írunk, nem pedig ilyen vagy olyan oldali hovatartozásról. Szerintem magánemberként se jellemző egyikünkre sem, hogy komolyabban politizálna, vagy akár csak kiállna bármelyik párt mellett.

Szekeres: Kaptunk már felkérést pártrendezvényen való szereplésre, rengeteg pénzért, de azt se vállaltuk el. Mondjuk lehet, hogy ki kellett volna állnunk „Csak a pénzért csinálom” feliratú pólókban... (nevet) De rettentően vigyázni kell ezzel, mert nagyon könnyen a visszájára sülhet el.

Láttunk nem egy példát – neveket hadd ne mondjak – amikor valakiktől azért kezdett elpártolni a közönségük, mert beálltak valamely politikai erő mellé. Akik kihasználták, kifacsarták őket, majd amikor többé nem jött belőlük lé, eldobták.

– Az évfordulóra megjelent lemez koncepciója hogy jött?

Barbaró: Eredetileg arra gondoltunk, hogy válogatásalbum legyen, és emellé mind a négyen hozzunk rá egy saját dalt. Végül aztán elkapott bennünket a lendület, így a négy új számból hat lett. Ezeket a régiekkel vegyítve helyeztük el a lemezen, hiszen ha a végére tettük volna, akkor lehet, hogy nem mindenki vette volna a fáradságot, hogy a kedvencei után meghallgassa őket. De szerencsére nagyon pozitív visszajelzések jöttek rájuk is.

– A régiek közül mi alapján döntöttétek el, melyik kerüljön fel?

Szekeres: Írtunk egy bővebb listát, ezt szűkítettük le végül 13-ra. A legfontosabb szempont az adott dal népszerűsége volt a koncertek és a YouTube-játszások alapján. Az SX7-et kivéve mindegyik lemezről választottunk legalább egyet, az viszont valahogy kimaradt.

Két új dal, a Béke tér és a Szték:

Barbaró: 74 perc fér maximum egy CD-re, ennek most 73 és fél lett a vége, tehát elég jól kicentiztük.

– És újra rögzíteni milyen érzés volt őket?

Szekeres: Leginkább unalmas rutinmunka, hiszen ezeket a dalokat mind játsszuk koncerteken, így eléggé csuklóban vannak.

Barbaró: Inkább a hangzással molyoltunk sokáig, hogy tényleg úgy szólaljanak meg, ahogy az 2019-ben elvárható. Amikor annak idején felvettük őket, rendkívül kezdetleges, szedett-vedett technika állt rendelkezésünkre, az első pár lemezt például még szalagra rögzítettük. Magukon a számokon viszont csak alig változtattunk, egy-két vokálszólamot vagy díszítést leszámítva maradt minden úgy, mint az eredeti verzióban.

– Mire számíthat a közönség a születésnapi koncerten?

Szekeres: A lemez majdnem összes dalát el fogjuk játszani, illetve ezeken felül még néhányat. Szerettünk volna hozzánk közel álló vendégeket hívni, de sajnos gyakorlatilag mindenki játszik a saját zenekarával aznap, és nyilván nem várhatjuk el tőlük, hogy 1-2 dalos beugrás miatt lemondják azt a bulit. De lesz még erre alkalom.

Barbaró: Viszont ott lesz az egyik alapító tagunk, Somogyi Csaba (vagyis Csongor), aki nagyon hamar kiszállt, de az első kazettánkon még gitározott mellettem. Ő azóta építési vállalkozó lett, csak hobbiból zenél, most viszont besegít néhány régi dalba.

Csordás Tibi pedig volt annyira aranyos, hogy bár van aznap bulija, de megígérte, hogy úgy alakítja, hogy oda tudjon érni. Így ő is fellép velünk pár korai szám erejéig, ezzel a felállással tervezünk egy első kazettás blokkot.

Rajtuk kívül Molnár Tomi (Jetlag), valamint az egyik korábbi dobosunk, Schvéger Zoltán is színpadra áll.

Erős látvánnyal is készülünk: a Trackben meglévő amúgy se gyenge technika mellé rendeltünk további robotlámpákat, a stábunk már dolgozik rajta, hogy a legtöbbet hozhassuk ki belőlük.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

A Rovatból
Több mint száz év után került elő egy eddig ismeretlen írás Agatha Christie-től
Az első Poirot-regénye környékén írhatta az első világháború alatt.

Link másolása

Váratlan szerzőre bukkantak egy, a Brit Pszichoanalitikus Társaság archívumában talált magazin hasábjain: minden idők legtöbb könyvet eladott regényírójára, Agatha Christie-re.

A magazint Sylvia Payne, a psziszhoanalízis brit úttörőjének papírjai között találták meg, aki még az első világháborúban, nővérként ismerkedett meg a krimi későbbi koronázatlan királynőjével.

A Mit csináltunk a Nagy Háborúban című, hatvanoldalas, saját készítésű szatirikus magazin is ebből az időből származik és Christie, Payne, illetve kolléganőik különböző írásait tartalmazza: novellákat, verseket, színdarabokat – és egy képregényt is egy mérgezéses esetről, amit Christie és szintén nővér barátnői „követtek el”.

Christie a magazinban elsősorban a kérdezz-felelek rovat vezetőjeként szerepel, ahol képzeletbeli olvasók kérdéseire válaszol, válaszait Agatha néni néven szignózva,

de rejtvényoldalt is szerkesztett, továbbá írt egy bírósági álhíreket tartalmazó rovatot.

A belsős nővérmagazint könnyed, pozitív hangvétele miatt minden bizonnyal saját maguk lelkesítésére készítették a nővérek, akik nap mint nap szembesültek a világháború borzalmaival a Franciaországból hazatért brit háborús sebesültek révén.

Christie nagyjából a magazin keletkezésekor írhatta első regényét is, A titokzatos stylesi esetet, a később legendássá vált Hercule Poirot detektív főszereplésével, de ekkor még senki sem sejthette, hogy az írónő könyveinek eladását csak Shakespeare és a Biblia tudja majd megelőzni, ugyanis első regényének kéziratát három éven át hat különböző kiadó utasította vissza.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.


Link másolása
KÖVESS MINKET: