KULT
A Rovatból

Frida Kahlo fájdalommal és szimbólumokkal teli remekműveiből nyílt kiállítás a Galériában

A festőnő magyarul írt szerelmes levelét is kiállítják. Megmutatjuk, mi vár rád!

Link másolása

A híres mexikói festőművész, Frida Kahlo műveiből nyílik kiállítás pénteken a Magyar Nemzeti Galériában. Mi már megnéztük a festőnő lenyűgöző, szimbólumokkal teli alkotásait. Mutatjuk mi vár rád a tárlaton.

A kiállítás megnyitója július 6-ra esik, vagyis pont a festőnő születésének 111. évfordulója. A tárlat 35 műtárgya között láthattuk Frida híres önarcképeit, megcsodálhattuk az egyik legelső vászonfestményét, és számos szimbolikus tartalommal telített alkotását, amik bepillantást engednek a festőnő testi és lelki gyötrelmekkel teli belső világába.

Frida Kahlo egész pályája során személyes élményeiből, érzéseiből, szenvedéséből merített ihletet. A művész ugyanis kisgyermekkorától élete végéig testi fájdalmakkal küzdött. Már hétéves korában maradandóan károsodott a jobb lába egy vírusos betegség miatt. Illetve

tizennyolc éves korában olyan súlyos buszbalesetet szenvedett, hogy egy évre ágyba kényszerült.

Ekkor kezdett el komolyabban festészettel foglalkozni. Édesanyja speciális festőállványt készíttetett neki, így ágyban fekve is tudott dolgozni. Az ágyhoz láncolt művész pedig ecsetjével harcolt a fájdalmai és a magánya ellen.

Ahogy bejártuk a kiállítást, a képekről újra meg újra visszaköszöntek azok a néha elvont, néha egészen nyers szimbólumok, amik Frida testi és lelki gyötrelmeiről árulkodnak.

"Nem vagyok beteg. Csak összetörtem... de addig, amíg festhetek, boldog vagyok, hogy élhetek."

A tárlat öt szekcióban mutatja be, milyen szervesen összefonódott Frida élete és művészete. Képein végigkísérhettük festői kibontakozását, útkeresését, a betegségével, a fájdalommal valamint Diego Riveraval való kapcsolatát.

Frida Kahlo úgy tartotta, hogy élete során két nagy baleset érte: buszbalesete és Diego Rivera, melyek közül a második volt a súlyosabb.

Mindössze huszonkét éves volt, amikor 1929-ben összeházasodott Diegoval. Tíz évvel később, elvált tőle, majd egy évre rá, újra összeházasodtak. Szinte gyermeki rajongással csüngött a férfin, aki, bár szerette rendszeresen megcsalta őt, még a legkedvesebb húgával is.

Ráadásul Frida rendkívül vágyott arra, hogy életet adhasson egy Diegoval közös gyermeknek, ám a buszbalesetben megsérült medencecsontja miatt képtelen volt kihordani magzatot: három gyermekét is elvesztette.

Külön szekció foglalkozik a művész Mexikóval való kapcsolatával. Frida csupán 3 éves volt, amikor 1910-ben kitört a mexikói forradalom, így identitásának fontos eleme lett a „mexicanidad”, vagyis az ősi mexikói gyökerekkel való azonosulás.

Előszeretettel hordott színes mexikói mintákkal díszített ruhákat, illetve Diegoval közös otthonukat is számos ősi közép-amerikai lelet, illetve mexikói népi művészeti tárgy díszítette. Festményein mi is megfigyeltük, hogy gyíkran ábrázolta kedvenc tárgyait és a házát benépesítő majmokat, papagájokat és kutyák is.

Megcsodáltuk Frida dús mexikói növényvilágot megjelenítő fantáziaképeit is. Ezek az alkotások azonban elsősorban nem dekoráció gyanánt készültek, hanem szintén a festőnő fájdalmát, pillanatnyi hangulatát tükrözik, egyik-másik ilyen képén pedig összetéveszthetetlenül felismerhető a szexuális töltet is.

Nem csak önarcképeiben, hanem csendéleteiben is mindig van valami önéletrajzi ihletésű. A görögdinnyés kompozíciót például fogorvosának festette, a fekete-fehér magok pedig egyértelműen szuvas fogait szimbolizálják - nem véletlen tehát, hogy a fotókon és önarcképein sem mosolygott a művész.

A tárlat röviden bemutatja Frida szerelmeit is. Érdekesség, hogy apja és férje után a harmadik legfontosabb férfi Frida életében egy magyar származású szeretője, Nickolas Muray volt.

A kiállításon elolvashattuk Frida magyarul írt szerelmeslevelét is.

Frida magyar származása?

Frida Kahlo mindig is élénken érdeklődött családfája iránt, és élete utolsó éveiben többször is kijelentette, hogy apai nagyszülei magyar származásúak voltak. Sőt apja portréjára is felfestette a következő erre utaló mondatot: "Megfestettem apámat, a magyar-német származású művészt, hivatásos fotográfust...". Továbbá naplójába is leírta, hogy apai nagyszülei Aradon születtek.

Az életrajzírók sokáig nem kérdőjelezték meg ezt az állítását, 2005-ben azonban két német történész bebizonyította, hogy a festőnő felmenői a 18. századig visszavezetve német tartományokban éltek. Annyi azonban bizonyos, hogy Frida számára fontos volt vélt vagy valós magyarsága.

Külön szekció foglalkozik a festő személyét övező, a halálát követő évtizedekben kibontakozott rajongással. E teremben négy magyar művész alkotásán keresztül ismertük meg, milyen hatást gyakorolt Frida Kahlo a magyar kortárs festészetre is.

A mexikói hangulatot a termek falfestése is erősíti: a művész képeit élénk kék, sárga, piros falakon láthattuk. A kiállítást pedig a Frida Kahlo élete utolsó tíz évében vezetett naplója alapján összeállított hang- és képinstalláció zárja.

A Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria által szervezett tárlaton bemutatott 35 mű legnagyobb része – 26 alkotás – a mexikóvárosi Museo Dolores Olmedo gyűjteményéből, 9 mű pedig jelentős magángyűjtőktől érkezett a kiállításra.

A Frida Kahlo tárlatot november 4-ig nézheted meg. Részletek a Galéria honlapján.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Tordy Géza a halála előtt intézetbe akart költözni, memóriazavarai miatt hagyott fel a színészettel
Ezt mondta el barátja, a Jászai-díjas Körtvélyessy Zsolt. Két hónappal halála előtt találkozott utoljára a művésszel.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 30.


Link másolása

Május 1-jén ünnepelné a 86. születésnapját Tordy Géza. Halála előtt tíz évvel már visszavonult a színpadtól, az okokról azonban soha nem beszélt. Most az egyik legjobb barátja, Körtvélyessy Zsolt árulta el a Blikknek, hogy a Nemzet Színésze a memóriazavarai miatt kényszerült felhagyni a munkával, majd elvonulni a nyilvánosság elől.

„Géza volt az egyik legjobb és legrégebbi barátom, hetven éve ismertük egymást. Nagyon megrázott a távozása. Szegény az évek során egyre több betegséggel küzdött. Bár egyedül élt, sokat volt kórházban, és szó volt arról is, hogy állandó jelleggel bevonul egy intézetbe, mert nem akar senki terhére lenni.”

– mondta Körtvélyessy. Úgy látta, Tordy elszánt volt elhatározásában, arra azonban már nem került sor. A színművész úgy emlékszik, az egészségügyi problémák közül Tordyt leginkább memóriazavara viselte meg, emiatt hagyta abba a színészetet is.

Nagyjából tíz évvel ezelőtt kényszerült a visszavonulásra, mert a memóriaproblémái miatt már nem tudta megtanulni a szöveget.

Ez nagyon megviselte, és a korábban mókamesterként ismert Gézából zárkózott, megkeseredett embert lett.

Ez volt az oka annak is, hogy ennyire kizárt az életéből mindenfajta szereplést. Ő egy nagyon elkötelezett színész volt, aki szinte mindent képes volt alárendelni a munkájának, és nagy törést okozott, hogy ennek vége. Emlékszem, bár a Hadik-filmben mind a kettőnknek csak egy kis szerepe volt, azt mennyire élvezte.” – mondta Körtvélyessy. A Jászai-díjas színész rendszeresen tartotta a kapcsolatot Tordyval. Két hónappal a halála előtt találkoztak is. „Szerveztük már a következőt, valami közös főzést, ami már nem jöhetett létre”. – zárta gondolatait Körtvélyessy Zsolt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk