KULT
A Rovatból

Elindult a FILMIO, a magyar Netflix

A FILMIO megálmodóinak célja minél több magyar filmalkotás elérhetővé tétele és a magyar filmipar forradalmasítása.

Link másolása

Filmtörténet bejelentést ígért Káel Csaba, a magyar mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos azon az online sajtótájékoztatón, amelyen rajta kívül Dobó Kata színész-rendezővel, Divinyi Réka forgatókönyvíróval és Lajos Tamás operatőrrel beszélgetett Gyárfás Dorka a magyar filmről.

A nagy bejelentés a FILMIO elindítása, amely egyfajta „magyar Netflixként” szeretne működni,

bár Káel Csaba azért gyorsan örinokiusan megjegyezte, hogy ez azért meglehetősen nagyzolós összehasonlítás.

A FILMIO havi előfizetéses rendszerben elérhető új, online streamelő szolgáltatás, amely első körben minél több magyar filmalkotás elérhetővé tételét tűzte ki céljául. Ez jelenleg több mint 220 filmet jelent, amelyből 160 játékfilm.

A kínálatban szerepelnek a közelmúlt olyan sikerfilmjei, minta a Valami Amerika trilógia, a Poligamy, a Megdönteni Hajnal Tímeát, a Swing, a Kincsem, A Viszkis, a Liza, a rókatündér és az Oscar-díjas Saul fia. A digitális felújításnak, restaurálásnak köszönhetően pedig 120 olyan régi kedvenc is tökéletes kép- és hangminőséggel nézhető meg a felületen, mint a Hyppolit, a lakáj, a Mici néni két élete, A tizedes meg a többiek, A veréb is madár, A tanú, a Régi idők focija, A Pogány Madonna, a Megáll az idő, a Szamárköhögés, a Macskafogó, a Roncsfilm, a Sose halunk meg, a Csinibaba vagy a Moszkva tér.

A filmrajongók olyan ritkaságokat is felfedezhetnek a kínálatban, mint az egyik első fennmaradt magyar mozifilm:

Casablanca világhírű, Oscar-díjas rendezője, Michael Curtiz, azaz Kertész Mihály 1914-ben forgatott alkotása, A tolonc,

az egyetlen mozgókép, amelyben Jászai Mari látható. De a FILMIO kínálatát színesítik animációk, dokumentumfilmek és tévéfilmek is.

Káel Csaba azt is elmondta, nem szándékosan időzítették a FILMIO indítását az újabb korlátozások idejére, hiszen a munkák már körülbelül egy éve megkezdődtek, amikor még híre sem volt a pandémiának.

A sajtótájékoztató színfoltjaként kis bejátszásokban különböző ismert személyek vallottak saját kedvenc magyar filmjeikről.

Rujder Vivien, a Katona József Színház színésznője a Ház a sziklák alatt című filmet emelte ki.

Ónodi Eszter bevallotta, ő csak nem rég fedezte fel a 80-as évek filmtermését, így ezeket a filmeket nézné meg először a FILMIO kínálatából. Kiemelte Páger Antal, aki szerinte döbbenetesen modern alakítást nyújtott mindenben, ma is megállná a helyét bármelyik filmben.

Tomán Szabina üzletasszony szívesen újranézi gyermekeivel a Szaffit.

Kovács András Péter a humor vonalat képviselve a vígjátékokról beszélt, mint a Csapd le csacsi vagy a Turné, és elmondta, alig várja, hogy újra végig izgulhassa a Pogány Madonna Ladás autósüldözését.

Végezetül Győrffy Pál is megszólalt, aki A tanút emelte ki.

A filmek mellett extra tartalmak is elérhetőek, például standfotók és werkfilmek, és minden alkotás a saját, korabeli plakátjával szerepel a kínálatban, így plakáttörténeti szempontból is érdemes lehet böngészni az oldalon.

A későbbi fejlesztési tervek kapcsán elhangzott az is, tárgyalnak arról, hogy az SZFE-s vizsgafilmek átkerüljenek a Filmarchívum gondozásába, így ezek sem merülnének örök feledésbe.

Káel Csaba arra is utalt, hogy a FILMIO a jövőben – a Netflixhez hasonlóan –, saját tartalmakat is fejlesztene, erről azonban nem tudtunk meg részleteket, és sajnos az ezzel kapcsolatos kérdésemet sem olvasták fel.

A kormánybiztos szerint a távlati tervek között szerepel saját mozik, egy filmmúzeum és egy budapesti filmfesztivál létrehozása is.

A Nemzeti Filmintézet online filmtárára az idei év végéig kedvezményesen lehet előfizetni. December 31-ig 890 forintot kell kifizetni a havidíjas szolgáltatásért. Januártól pedig havi 1190 forintért nézhetnek hazai filmeket korlátlanul a nézők a FILMIO-n, melynek bevételéből a Nemzeti Filmintézet a magyar filmek gyártására fordítható támogatási keretét növeli.A szolgáltatásra itt lehet regisztrálni.

Nem tudtam ellenállni a kísértésnek, hogy összeállítsam a szubjektív listámat a kedvenc magyar filmekből. Nem fontossági sorrend, és lehet, holnap kicsit más lenne, tehát ne vegyétek véresen komolyan:

Az én lányom nem olyan

Felmegyek a miniszterhez

Gyula vitéz télen-nyáron

Mici néni két élete

Ripacsok

Macskafogó

Pogány Madonna

Kontroll

Liza, a rókatündér

Akik maradtak

Nektek mik a kedvenc magyar filmjeitek? Ha gondoljátok, írjátok meg kommentben!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
36 évesen meghalt Ferich Balázs, Azahriah és a Wellhello menedzsere
A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után. Barátja és üzlettársa megható sorokkal búcsúzott tőle.

Link másolása

Hosszú betegség után csütörtök hajnalban meghalt Ferich Balázs, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetője, a Blind Myself nevű magyar metálzenekar korábbi basszusgitárosa - írja a Forbes. A zenei szakember 36 éves volt.

A 2016-ban alapított Supermanagement a hazai piac egyik legsikeresebb szereplője, akik olyan magyar előadókat menedzselnek, mint a Wellhello, a Follow the Flow, az Anna and the Barbies, Dzsúdló, Desh és Azahriah.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez”.

Tóth felidézte, hogy a Cloud 9+ az első banda, amit együtt menedzseltek, és nagy kockázatot vállaltak, amikor megalapították a saját cégüket.

„Balázst imádták az előadóink, kollégái. Über-maximalista volt a melóban, nem elégedett meg sosem a második hellyel. Folyamatosan azon agyalt, hogyan lehetnénk még jobbak és jobbak. Bazsinak hatalmas szíve volt. Imádta a gyerekeit és feleségét, Dittát, a legjobb apuka volt, akit valaha ismertem.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Az egész hazai sztárvilág gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst: „Mérhetetlen fájdalom”
Tóth Gabi, Czutor Zoltán és a Carson Coma is kifejezte együttérzését. A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után.

Link másolása

Az egész hazai zenei világ gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetőjét.

A zenei szakember számos hazai sztárnak, köztük Azahriah-nak, a Wellhellonak és Dzsúdlónak volt a menezdzsere.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő megható sorokkal búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez.”

A Supermanagement Facebook-oldalán csütörtök délután közzétett bejegyzésére azóta több mint ezer hozzászólás érkezett, köztük számos hazai sztár is kifejezte a részvétét. A Carson Coma zenekar egy fekete szívvel fejezte ki együttérzését, az AWS gitárosa, Brucker Bence pedig egy érzelmes üzenettel köszönt el Ferich Balázstól.

„A folyamatos profi és maximalista hozzáállásod mindig irigyeltem és nagyon nagy hatással volt rám! Ha nem ismerlek, bizony nem lennék ott ahol. Mindig emlékezni fogok rád!”

- írta többek között a zenész.

„Őszinte részvétem” - írta a hozzászólások között Azahriah gitárosa, Szabolcsi Fészek.

„Őszinte részvétem Gergő, sok erőt a családnak mérhetetlen fájdalom…” - írta Tóth Gabi.

„Végtelenül sajnálom, sok erőt kívánok Gergő!” - üzente megrendülve Czutor Zoltán.

Antal Timi énekesnő egy korlátozott ideig elérhető Instagram-sztoriban, egy fekete-fehér fotóval emlékezett meg, a képhez pedig azt írta:

„Ég Veled, Balázs!”

via Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Teljes a káosz: az RTL úgy cserélgeti a főműsoridős műsorait, hogy erről már nem is szól
Teljes a fejetlenség a csatornánál, néhány nap alatt két fontos műsor ismétlése is csődöt mondott. Így hétköznap este ismét jöhetnek a pajkaszegiek.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Ember legyen a talpán, aki követni tudja az RTL hétköznapokat érintő műsorváltozásait. A csatorna láthatóan nem tudja, mihez kezdjen Az álommeló második évada utáni sávval, ahol egyre-másra bedőlnek a korábbi műsorok ismétlései.

A március 25-én indult álláskereső reality után először a Gólkirályság első évadát ismételték, elfogadható eredményekkel, írja a Sorozatwiki. Április 8-tól Az Árulók – Gyilkosság a kastélyban első évadát tűzték műsorra ugyanott, katasztrofális nézettség mellett.

Ezért most hétfőtől ebben az időpontban a Házasodna a gazda tavaly őszi, 6. szezonjának ismétlését kezdték el, ami két nap után szintén beleállt a földbe. Így péntektől, vagyis április 20-tól inkább egy újabb bőrt lehúznak Pajkaszeg lakóiról, és elkezdik A mi kis falunk hatodik szezonjának újravetítését.

A magyar sorozat után az RTL Híradó – Késő esti kiadás 10 perccel korábban, 22:40 helyett, 22:30-kor lesz látható a csatornán. Ezt követően a Gyilkos elmék 23:15 helyett, 23:05-kor kerül majd képernyőre.

A műsorváltozás a szombati és a vasárnapi napokat nem érinti.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Fotók: Eltemették Tordy Gézát
Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta. A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott.

Link másolása

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

A 85 éves korában, március 30-án elhunyt színművész búcsúztatásán elsőként a jövő színésznemzedéke nevében Szőcs Artur mondott beszédet. A színész-rendező felidézte, hogy Tordy Gézát még színművészetisként ismerte meg, majd 15 évadot dolgoztak együtt. Kiemelte: Tordy Gézát ízig-vérig érdekelte a színházcsinálás, fontos volt számára a csapatmunka.

Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta a művészről, akivel 1963-ban találkozott először, és akihez élete leghosszabb barátsága fűzte.

A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott, színészkollégája játékát és közös munkáikat idézte fel. Mint mondta, Tordy Gézában nagy erők lakoztak, nagy dühök és nagy szenvedélyek.

A színészet illanó pálya - fogalmazott. A kincs az az üzenet, amelyet át tudunk adni úgy, hogy a lelkekben minél tovább megmaradjon. "És te, Gézus, ezeknek az üzeneteknek katartikus átadója voltál" - mondta.


Link másolása
KÖVESS MINKET: